apo
10.03.07,15:50
Prosím rýchlo poradiť.

Živnostník má príjem zo živnosti a budeme účtovať skutočné výdavky.

Okrem toho má príjem z nájmu, ktorý je pravidelným príjmom, aj keď nájomca neplatil pravidelne ako sa patrí. Na nájom nemá živnosť a vedieme iba evidenciu príjmov, výdavky nemá žiadne.

V daňovom priznaní uvedieme príjmy oddelene v dvoch riadkoch.

Otázky:
1. Nemám istotu, či môžeme na nájom použiť paušálne výdavky 40 %.
2. Pohľadávky z neuhradeného nájmu predpokladám nezahrnieme do výkazu majetku a záväzkov, ale vedieme iba evidenciu.

Ďakujem.

apo
jamis
10.03.07,14:54
Prosím rýchlo poradiť.

Živnostník má príjem zo živnosti a budeme účtovať skutočné výdavky.

Okrem toho má príjem z nájmu, ktorý je pravidelným príjmom, aj keď nájomca neplatil pravidelne ako sa patrí. Na nájom nemá živnosť a vedieme iba evidenciu príjmov, výdavky nemá žiadne.

V daňovom priznaní uvedieme príjmy oddelene v dvoch riadkoch.

Otázky:
1. Nemám istotu, či môžeme na nájom použiť paušálne výdavky 40 %. ano môžeš
2. Pohľadávky z neuhradeného nájmu predpokladám nezahrnieme do výkazu majetku a záväzkov, ale vedieme iba evidenciu. do pohľadávok to nejde

Ďakujem.

apo
Odpoveď červeným.
Johanka
10.03.07,14:56
Výkaz majetku a záväzkov je účtovná závierka JÚ. S príjmami z prenájmu nehnuteľnosti to nemá nič spoločné.
apo
10.03.07,15:06
Výkaz majetku a záväzkov je účtovná závierka JÚ. S príjmami z prenájmu nehnuteľnosti to nemá nič spoločné.

Veľmi pekne ďakujem za promptnú pomoc.

Ale ešte som neskončil. Pozerám, že môj nový mladý klient to má riadne domotané. Vo výkaze o majetku a záväzkoch z minulého roka ma Dlhodobý hmotný majetok.

Ono je to tak, že pôvodne on nadobudol malý stánok s tafikou a sám bol predavačom. V roku 2005 sa začal venovať inej činnosti a stánok prenajal, ale na nájom nemá živnosť a takto to fungovalo aj v roku 2006.

Čo s tým.

Je výhoda, že môžeme si uplatniť 40% výdavky oproti príjmu z nájmu, ale asi bude nutné 1.1.2006 tento stánok vyradiť z majetku, aby bol aspoň rok 2006 bez závad.

Mám správnu predstavu ako ošetriť rozpor medzi vykazovaním majetku a vykazovaním príjmu z tohoto majetku na ktorý nie je živnosť.

Poučil som klienta, že mal sa na DÚ zaregistrovať ako FO s pravidelným príjmom z nájmu.

Prosím ešte o radu.

Ďakujem

apo
Johanka
10.03.07,15:34
Veľmi pekne ďakujem za promptnú pomoc.

Ale ešte som neskončil. Pozerám, že môj nový mladý klient to má riadne domotané. Vo výkaze o majetku a záväzkoch z minulého roka ma Dlhodobý hmotný majetok.
má v majetku trafiku -stánok?
Ono je to tak, že pôvodne on nadobudol malý stánok s tafikou a sám bol predavačom. V roku 2005 sa začal venovať inej činnosti a stánok prenajal, ale na nájom nemá živnosť a takto to fungovalo aj v roku 2006.
Ak je stánok v obchodnom majetku, nepotrebuje na prenájom živnosť. Jednoducho prenajal pre firmu "nepotrebný" majetok a tento prenájom prináša príjmy. Sú to príjmy " z nakladania s obchodným majetkom ".Príjmy z prenájmu budú súčasťou príjmov zo živnosti.
Čo s tým.

Je výhoda, že môžeme si uplatniť 40% výdavky oproti príjmu z nájmu, ale asi bude nutné 1.1.2006 tento stánok vyradiť z majetku, aby bol aspoň rok 2006 bez závad.

Mám správnu predstavu ako ošetriť rozpor medzi vykazovaním majetku a vykazovaním príjmu z tohoto majetku na ktorý nie je živnosť.

Poučil som klienta, že mal sa na DÚ zaregistrovať ako FO s pravidelným príjmom z nájmu.
Nemusel, pretože DIČ už pridelené má ako živnostník.
Prosím ešte o radu.

Ďakujem

apo
Červeným ;) .
Vianocka
10.03.07,16:14
Prosím rýchlo poradiť.

Živnostník má príjem zo živnosti a budeme účtovať skutočné výdavky.

Okrem toho má príjem z nájmu, ktorý je pravidelným príjmom, aj keď nájomca neplatil pravidelne ako sa patrí. Na nájom nemá živnosť a vedieme iba evidenciu príjmov, výdavky nemá žiadne.

V daňovom priznaní uvedieme príjmy oddelene v dvoch riadkoch.

Otázky:
1. Nemám istotu, či môžeme na nájom použiť paušálne výdavky 40 %.
2. Pohľadávky z neuhradeného nájmu predpokladám nezahrnieme do výkazu majetku a záväzkov, ale vedieme iba evidenciu.

Ďakujem.

apo

Len pre úplnosť dopĺňam možnosti uplatňovania výdavkov v rámci § 6 zákona o dani z príjmov - príjmy z podnikania, inej samostatnej zárobkovej
činnosti a z prenájmu:

1) nemôže kombinovať - podľa §6 ods. 1, 2 t.j.
a) buď uplatní v oboch prípadoch preukazateľné (skutočné) výdavky
alebo
b) uplatní v oboch prípadoch paušálne výdavky

2) môže kombinovať - podľa §6 ods. 1,2 voči ods. 3 (prenájom).
apo
10.03.07,16:58
Červeným ;) .


Johanka, pekne ďakujem za rady.

S alternatívou, že majetok je prenajatý ako momentálne nadbytočný sa celkom rád stotožním s tebou. Moje pochybnosti vychádzali z toho, že prenajať nehnuteľnosť sa môže posudzovať inak ako prenajímanie hnuteľného nadbytočného majetku. Trochu ma ale drží v pochybnosti ešte to, že s tým nájom to vyzerá tak ako keby to mal byť trvalý stav nakoľko na odber elektrickej energie sa pod svojou identifikáciou prihlásil nájomca.

S prihlásením u správcu dane z dôvodu pravidelného inkasovania nájmu je to ako?
- Prihlásiť sa musí osoba ktorá nemá daňové číslo len z dôvodu zaradenia do evidencie možných platiteľov dane z príjmu z nájmu.
- Alebo z dôvodu, aby FO nemohli zatĺkať svoje príjmy. Ak mám daňové číslo a mám aj príjmy z nájmu ešte neosvieti pozornosť správcov dane, že musím tieto príjmy mať aj v daňovom priznaní. Ja sa domnievam, že tento druhý dôvod je prioritný, neviem je to len môj názor.

Žatiať ďakujem.

apo
apo
10.03.07,17:09
Len pre úplnosť dopĺňam možnosti uplatňovania výdavkov v rámci § 6 zákona o dani z príjmov - príjmy z podnikania, inej samostatnej zárobkovej
činnosti a z prenájmu:

1) nemôže kombinovať - podľa §6 ods. 1, 2 t.j.
a) buď uplatní v oboch prípadoch preukazateľné (skutočné) výdavky
alebo
b) uplatní v oboch prípadoch paušálne výdavky

2) môže kombinovať - podľa §6 ods. 1,2 voči ods. 3 (prenájom).

K Tvojmu príspevku som so zobral text zákona.

V Tvojom bode 2 uvádzaš odst. 3, ktorý hovorí, že sa jedná o nájom ak nie je príjmom podľa odstavca 1. Teda ak akceptujem radu od Johanka, že príjem klienta je príjmom z nakladania s obchodným majetkom potom sa dostanem do tvojho bodu 1 a PAUŠÁLNE výdavky nebudú možné.

Ak súhlasíš s tým čo som teraz napísal tak potvrdíš, že som správne pochopil Tvoj príspevok v celom rozsahu a teda, že s Tebou súhlasím.

apo
Johanka
10.03.07,17:12
Ako živnostník sa registroval pre daň z príjmov. Ak začne dosahovať príjem z prenájmu nehnuteľnosti zase by sa registroval pre daň z príjmov ....
apo
10.03.07,17:17
Ako živnostník sa registroval pre daň z príjmov. Ak začne dosahovať príjem z prenájmu nehnuteľnosti zase by sa registroval pre daň z príjmov ....

Takže je to len o registácii daňovníka a nie o tom mať kontrolu na tým či daňovník priznal svoje príjmy, alebo nie.

apo
apo
11.03.07,00:03
:)
Ďakujem účastníkom diskusie. Pomohli ste ako rýchlovku spraviť jedno účtovníctvo a DP.:)

apo
suzuka
11.03.07,16:52
SZCO uplatnujuca pausalne vydavky vlastni rodinny dom nezaradeny do majetku. V roku 2007 ho zacal prenajimat. Neposkytuje ziadne ine sluzby, len najom. Podla mojho nazoru by bolo najlepsie tento prijem povazovat za prijem podla par.6 ods. 3, uplatnit oslobodenie prijmu vo vyske 5 nasobku zivotneho minima a uplatnit 40% vydavky (samozrejme v prislusnom pomere). SZCO ale z vlastnej iniciativy pridal prenajom do svojho zivnostenskeho listu. Musim teda rodinny dom zaradit do jeho majetku a prijem povazovat ako prijem zo zivnosti? Co v pripade ked dom preda? Bude musiet tento prijem zdanit?
Johanka
11.03.07,17:45
SZCO uplatnujuca pausalne vydavky vlastni rodinny dom nezaradeny do majetku. V roku 2007 ho zacal prenajimat. Neposkytuje ziadne ine sluzby, len najom. Podla mojho nazoru by bolo najlepsie tento prijem povazovat za prijem podla par.6 ods. 3, uplatnit oslobodenie prijmu vo vyske 5 nasobku zivotneho minima a uplatnit 40% vydavky (samozrejme v prislusnom pomere). SZCO ale z vlastnej iniciativy pridal prenajom do svojho zivnostenskeho listu. Musim teda rodinny dom zaradit do jeho majetku a prijem povazovat ako prijem zo zivnosti? Co v pripade ked dom preda? Bude musiet tento prijem zdanit?
Živnostenksý zákon
§ 4
Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností

(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.

(2) Prevádzkovanie garáží alebo odstavných plôch pre motorové vozidlá je živnosťou, ak sú splnené podmienky podľa odseku 1 alebo ak garáže, prípadne odstavné plochy slúžia na umiestnenie najmenej piatich vozidiel patriacich iným osobám než majiteľovi alebo nájomcovi nehnuteľnosti.


Text, ktorý som podčiarkla v príspevku hovorí za všetko. Táto činnosť nie je živnosťou a môže sa zdaňovať podľa § 6 ods.3.
Johanka
11.03.07,18:10
Nehnuteľnosť, ktorú prenajímaš bez živnosti a príjem z tohoto prenájmu zdaňuješ podľa §6 ods3 ZoDP môžeš zaradiť do OM aj odpisovať ;) , ale zo všetkými dopadmi pri predaji ....
suzuka
11.03.07,19:20
Dakujem Johanka, uz mi to je jasne. ;-)
apo
12.03.07,08:01
SZCO uplatnujuca pausalne vydavky vlastni rodinny dom nezaradeny do majetku. V roku 2007 ho zacal prenajimat. Neposkytuje ziadne ine sluzby, len najom. Podla mojho nazoru by bolo najlepsie tento prijem povazovat za prijem podla par.6 ods. 3, uplatnit oslobodenie prijmu vo vyske 5 nasobku zivotneho minima a uplatnit 40% vydavky (samozrejme v prislusnom pomere). SZCO ale z vlastnej iniciativy pridal prenajom do svojho zivnostenskeho listu. Musim teda rodinny dom zaradit do jeho majetku a prijem povazovat ako prijem zo zivnosti? Co v pripade ked dom preda? Bude musiet tento prijem zdanit?

Suzuka, dosť dobre som neporozumel viď označené červene. Oslobodenie vo výške 5-násobku životného minima má zmysel u náhodných a jednorazových príjmov. V Tvojom prípade ide o pravidelnú činnosť. Pri jednorazových a náhodných príjmoch zas nejde uplatniť paušálne výdavky.

Treba prejsť možnosti prímu z nájmu §6 a potom aké možnosti dávajú náhodné príjmy a či vôbec máš možnosť výberu.

apo
Johanka
12.03.07,11:19
Suzuka, dosť dobre som neporozumel viď označené červene. Oslobodenie vo výške 5-násobku životného minima má zmysel u náhodných a jednorazových príjmov. V Tvojom prípade ide o pravidelnú činnosť. Pri jednorazových a náhodných príjmoch zas nejde uplatniť paušálne výdavky.

Treba prejsť možnosti prímu z nájmu §6 a potom aké možnosti dávajú náhodné príjmy a či vôbec máš možnosť výberu.

apo
Čo sa Ti na tom nezdá? Zákon v § 9 ods.1 písm. h/ toto oslobedenie umožňuje, tak prečo ho nevyužiť. Nie je to naviazané na konkrétny spôsob uplatňovania výdavkov ...
suzuka
12.03.07,14:48
par. 9 pism. h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima 39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len „platné životné minimum“); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životnéhominima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom

par. 6 ods. (10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Takto je to napisane v zakone, preto to (tak ako napisala Johanka - dakujem) aj vyuzijem. Ak som zakon pochopila zle, tak ma, prosim opravte. Dakujem.
apo
13.03.07,07:44
par. 9 pism. h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima 39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len „platné životné minimum“); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životnéhominima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom


Máš pravdu. Ja som mal zafixované, že nájom je oslobodený od DPH iba ak je jednorazový a náhodný. Formulácia, že nájom menší ako 5-násobok životného minima je tiež oslobodený od dane z príjmu ušla mojej pozornosti.

Prepáč. Zas som o čosi múdrejší.

apo
suzuka
13.03.07,12:38
Pre Apo: Ospravedlnovat sa nemusis (ale dakujem) vsetci sa tu ucime. Este ze tu Poradu mame. :-)
janka_k
30.03.07,06:55
Ahojte, chcem si to ujasnit.
som SZCO,platca DPH - vydavky z podnikania si davam skutocne do jedneho riadku. Mam aj prijem z najmu bytu, takze tam si mozem uplatnit vydavky 40% nie skutocne vydavky ??? najom nemam v zivnosti,davam najom do dalsieho riadku v DP
Ďakujem velmi pekne za radu
betka
30.03.07,07:08
Tu sa rozhodnete:
1. že si možete uplatniť paušálne výdavky z príjmu vo výške 40%
2. ak chccete uplatniť skutočné výdavky pri prenájme, musíte viesť evidenciu o HM, kt. máte v prenájme.
Podmienka na uplatnenie paušálnyc výdavkov je, že nemôžete byť plátcom DPH.
Nemusíte mať v živnosti prenájom. Ak si zo živnosti uplatňujte skutočné výdavky, z prenájmu si môžete uplatnovať paušálne výdavky. Je tu možná kombinácia..
janka_k
30.03.07,07:28
Takze som platca DPH, takze nemozem si pri tomto najme uplatnit pausalne vydavky.
Ďakujem
chudaska
29.01.09,07:45
Tu sa rozhodnete:
1. že si možete uplatniť paušálne výdavky z príjmu vo výške 40%
2. ak chccete uplatniť skutočné výdavky pri prenájme, musíte viesť evidenciu o HM, kt. máte v prenájme.
Podmienka na uplatnenie paušálnyc výdavkov je, že nemôžete byť plátcom DPH.
Nemusíte mať v živnosti prenájom. Ak si zo živnosti uplatňujte skutočné výdavky, z prenájmu si môžete uplatnovať paušálne výdavky. Je tu možná kombinácia..

mam podobny problem,SZČO -remeselná živnosť,neplatca DPH si uplatnuje výdavky 60% a tiez ma mimo živnosti este prijem z prenajmu, moze si uplatnit pri zivnosti 60% a pri prenájme 40%,aj tato kombinacia je mozna? Len sa uistujem,lebo podla mna je to spravne! Vdaka!