Donadze
10.03.07,18:08
Zdravím,

ako môžem zabezpečiť v zmluve o dielo, aby zhotoviteľ mal právny nárok na určitú zmluvnú pokutu (napr. zálohu zaplatenú pri podpise zmluvy) v prípade, že objednávateľ z nejakého dôvodu odstúpi od zmluvy?

Uvažoval som to formulovať ako zmluvnú pokutu, ale v prípade, že by objednávateľ od zmluvy odstúpil, zanikajú všetky záväzky zo zmluvy a teda nebude táto pokuta oprávnená.

Som v koncoch, prosím o radu! :confused:
Ďakujem!
Zoltán Kovács
10.03.07,17:10
Zdravím,

ako môžem zabezpečiť v zmluve o dielo, aby zhotoviteľ mal právny nárok na určitú zmluvnú pokutu (napr. zálohu zaplatenú pri podpise zmluvy) v prípade, že objednávateľ z nejakého dôvodu odstúpi od zmluvy?

Uvažoval som to formulovať ako zmluvnú pokutu, ale v prípade, že by objednávateľ od zmluvy odstúpil, zanikajú všetky záväzky zo zmluvy a teda nebude táto pokuta oprávnená.

Som v koncoch, prosím o radu! :confused:
Ďakujem!

Dal by som do zmluvy formuláciu, že pri podpise sa platí záloha, a v prípade odstupu od zmluvy zo strany objednávateľa poskytnutá záloha prepadá v prospech zhotoviteľa na pokrytie vzniknutých nákladov.
STRELEC
10.03.07,17:13
[quote=Donadze;416308]Zdravím,

ako môžem zabezpečiť v zmluve o dielo, aby zhotoviteľ mal právny nárok na určitú zmluvnú pokutu (napr. zálohu zaplatenú pri podpise zmluvy) v prípade, že objednávateľ z nejakého dôvodu odstúpi od zmluvy?

Uvažoval som to formulovať ako zmluvnú pokutu, ale v prípade, že by objednávateľ od zmluvy odstúpil, zanikajú všetky záväzky zo zmluvy a teda nebude táto pokuta oprávnená. Prečo by mali zaniknúť? Ak s textom zmluvy bude súhlasiť partner a text týkajúci sa zmluvnej pokuty nebude vadný, tak odstúpením od zmluvy vznikne nárok na zmluvnú pokutu. Isteže bude potrebné precízne definovať, kedy nárok na zmluvnú pokutu vzniká a kedy nie. Veď ak spôsobíš napr. totálnu nefunkčnosť zmluvy Ty, predsa by nebolo kóšer požadovať navyše zmluvnú pokutu, nie? To ako príklad.

Som v koncoch, prosím o radu! :confused:
Ďakujem![/e]
STRELEC
10.03.07,17:16
Obviklé bývajú ustanovenia, ktoré hovoria nielen o zmluvnej pokute, ale aj o náhrade škody, resp. do odstúpenia ode zmluvy vynaložených nákladov druhej zo zmluvných strán - dodávateľa.
Ale rovnako aj odberateľa. Zmluva by mala byť vyvážená. Teoreticky - pokiaľ jeden z partnerov nie je v tiesni.
Donadze
10.03.07,17:17
Ono sa jedná o vytvorenie webstránok... A chcem ošetriť to, aby v prípade odstúpenia objednávateľa som mal aspoň nejakú náhradu "ušlého zisku"...

Môžem to teda mať takto?

"Objednávateľ je povinný pri podpise tejto zmluvy uhradiť zálohu vo výške 20% z dohodnutej ceny diela. Pri odstúpení od zmluvy zo strany objednávateľa prepadá záloha v prospech zhotoviteľa na pokrytie vzniknutých nákladov." :rolleyes:
STRELEC
10.03.07,17:29
Ono sa jedná o vytvorenie webstránok... A chcem ošetriť to, aby v prípade odstúpenia objednávateľa som mal aspoň nejakú náhradu "ušlého zisku"...Pokiaľ máš zámer inkasovať zálohu ako potvrdenie objednávky (a dá sa to predpokladať - klient býva zrejme zväčša "cudzí"), tak by so to naformuloval tak, ako Ti radil Smith.
STRELEC
10.03.07,17:39
[quote=Donadze;416321]Ono sa jedná o vytvorenie webstránok... A chcem ošetriť to, aby v prípade odstúpenia objednávateľa som mal aspoň nejakú náhradu "ušlého zisku"...

Môžem to teda mať takto?
Alebo aj :

"Objednávateľ je povinný pri podpise tejto zmluvy uhradiť zálohu vo výške 20% z dohodnutej ceny diela. Pri odstúpení od zmluvy zo strany objednávateľa z akéhokoľvej dôvodu na jeho strane uhradená záloha sa stáva zmluvnou pokutou v prospech zhotoviteľa. Pokiaľ nepostačuje na pokrytie preukázaných nákladov, vzniká dodávateľovi nárok na jej zvýšenie do úrovne týchto preukázaných nákladov.
Donadze
10.03.07,18:26
Díky moc Strelec... len ešte otázočka k tým preukázateľným nákladom: jedná sa o DUŠEVNÚ prácu, čiže tam mi nevznikajú žiadne materiálne náklady, ako potom "preukážem" fakt, že vznikli? Obstálo by predvedenie začatého/nedokončeného diela?
Donadze
10.03.07,18:44
mimotemy nemôžem ešte odpisovať na súkromné správy, som tu totiž prvý deň zaregistrovaný :(