EKONOMKA
10.03.07,20:51
V minulom roku sme použili paušálne výdavky, teda nepoužili sme odpisy (1.rok odpisovania), tento rok auto predávame. Aký je vlastne výdavok?
V JU. Ďakujem
:eek:
Zoltán Kovács
10.03.07,19:53
V minulom roku sme použili paušálne výdavky, teda nepoužili sme odpisy (1.rok odpisovania), tento rok auto predávame. Aký je vlastne výdavok?
V JU. Ďakujem
:eek:

V JU (to znamená, že tento rok vedieš účto, a neuplatňuješ paušálne výdavky) je výdavok zostatková cena auta. Vyrátaj koľko ti robia ročné odpisy. Za prvý rok odpisovania neuplatňuješ, takže ti ostane 3/4 ceny obstarania ako výdavok.
betka
10.03.07,19:53
To znamená, že ste Auto nemali zaradené v OM, príjem z predaja je od dane oslobodený.
Zoltán Kovács
10.03.07,19:55
To znamená, že ste Auto nemali zaradené v OM, príjem z predaja je od dane oslobodený.

To že uplatňoval paušálne výdavky ešte neznamená, že nemal auto v OM.
Johanka
10.03.07,19:56
Súčasťou paušálnych výdavkov sú všetky výdavky okrem zaplateného poistného, takže aj odpisy.
Ak malo MV vstupnú cenu napr.400 tis., odpis 1.rok bol 100 tis., ZC je 300 tis.
Johanka
10.03.07,19:58
To znamená, že ste Auto nemali zaradené v OM, príjem z predaja je od dane oslobodený.
Ak sa zadávateľ otázky pýta na výdavok, chápem to, že predáva majetok ktorý je v obchodnom majetku ...
betka
10.03.07,20:03
To že uplatňoval paušálne výdavky ešte neznamená, že nemal auto v OM.

Ak daňovník uplatňuje paušálne výdavky, je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a pohľadávkach.
V roku 2006 paušálne výdavky, tu si zakúpil auto, z toho mi vyplýva, že ho nemal zaradené v OM, pretože si neuplatňoval preukázateľne vynaložené daňové výdavky. V roku 2007 predaj auta, oslobodenie od dane, ale tiež nevieme či ho zaradil alebo zaradí.

Zadanie otázky je trochu nejasné, nad čím zadávateľ uvažuje. Dá sa to chápať viacerými sposobmi...
EKONOMKA
10.03.07,20:04
To že uplatňoval paušálne výdavky ešte neznamená, že nemal auto v OM.

To by sa mi páčilo najviac, len či je to celkom košer...:confused:
EKONOMKA
10.03.07,20:06
Ak daňovník uplatňuje paušálne výdavky, je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a pohľadávkach.
V roku 2006 paušálne výdavky, tu si zakúpil auto, z toho mi vyplýva, že ho nemal zaradené v OM, pretože si neuplatňoval preukázateľne vynaložené daňové výdavky. V roku 2007 predaj auta, oslobodenie od dane.


A je potrebné to uviesť v danovom priznaní?

ďakujem :) :---
Jana Acsová
10.03.07,20:06
V minulom roku sme použili paušálne výdavky, teda nepoužili sme odpisy (1.rok odpisovania), tento rok auto predávame. Aký je vlastne výdavok?
V JU.
Zadávateľ otázky štylizoval otázku do polohy, že auto bolo zaradené v majetku firmy, ale odpisy neuplatnil, nakoľko nemal ako, keď uplatnil paušálne výdavky.

V roku 2006 paušálne výdavky, tu si zakúpil auto, z toho mi vyplýva, že ho nemal zaradené v OM, pretože si neuplatňoval preukázateľne vynaložené daňové výdavky. V roku 2007 predaj auta, oslobodenie od dane.Toto nie je pravidlo.
Jana Acsová
10.03.07,20:07
Ak daňovník uplatňuje paušálne výdavky, je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a pohľadávkach.
V roku 2006 paušálne výdavky, tu si zakúpil auto, z toho mi vyplýva...... pokračujem v úvahe, že sa môže jednať o auto nezaradené do obchodného majetku firmy a tým pádom daňovník môže uplatniť oslobodenie od dane.

Pokúšam sa len trochu ozrejmiť problém, nakoľko otázka zadávateľa nebola formulovaná najšťastnejšie a preto sa názorovo môžu rozchádzať aj odpovede.
Zoltán Kovács
10.03.07,20:07
Ak daňovník uplatňuje paušálne výdavky, je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a pohľadávkach.
V roku 2006 paušálne výdavky, tu si zakúpil auto, z toho mi vyplýva, že ho nemal zaradené v OM, pretože si neuplatňoval preukázateľne vynaložené daňové výdavky. V roku 2007 predaj auta, oslobodenie od dane.

Nesúhlasím, ale aj keď nemal zahrnuté do OM využíval to auto na podnikanie, a to potom je príjem zdaniteľný.

A ak neviem celkom presne ako to je stači sa spýtať zadávateľa, či napr. platili daň z mot.vozdiel, a ak áno potom buď má v OM alebo používal na podnikanie.
Johanka
10.03.07,20:08
Ak daňovník uplatňuje paušálne výdavky, je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a pohľadávkach.
V roku 2006 paušálne výdavky, tu si zakúpil auto, z toho mi vyplýva, že ho nemal zaradené v OM, pretože si neuplatňoval preukázateľne vynaložené daňové výdavky. V roku 2007 predaj auta, oslobodenie od dane.
Tu je na ťahu zadávateľ otázky, musí sa vyjadriť, či má MV zaradené v OM alebo nie.
Jana Acsová
10.03.07,20:09
Nesúhlasím, ale aj keď nemal zahrnuté do OM využíval to auto na podnikanie, a to potom je príjem zdaniteľný. Už veru nie :) Jedná sa o príjem oslobodený podľa znenia v súčasnosti platného zákona o dani z príjmov.
EKONOMKA
10.03.07,20:12
Nesúhlasím, ale aj keď nemal zahrnuté do OM využíval to auto na podnikanie, a to potom je príjem zdaniteľný.

A ak neviem celkom presne ako to je stači sa spýtať zadávateľa, či napr. platili daň z mot.vozdiel, a ak áno potom buď má v OM alebo používal na podnikanie.

Cestná daň neuhradená, tesne po kúpe pozastavil živnosť, cestnú daň neuhradili, auto prenajal za 1,-- Sk (moc velky chytrák...) a skončilo to u mna na riešenie :mee:
betka
10.03.07,20:13
Ja som to pochopila tak, ako som napísala hneď v 2 príspevku, príjem oslobodený. Joj, ale ste ma vyfackali s tými mojimi citátmi.
Johanka
10.03.07,20:13
Stále si neodpovedala, či je zaradené v obchodnom majetku ....
Karta majetku je?
Johanka
10.03.07,20:15
Ja som to pochopila tak, ako som napísala hneď v 2 príspevku, príjem oslobodený. Joj, ale ste ma vyfackali s tými mojimi citátmi.
mimotemy Z toho si nič nerob, to je konštruktívna diskusia založená na zle položenej, resp. neúplnej otázke. Našťastie zadávateľ reaguje na výzvy. Stáva sa, že sa tu naťahujeme kvôli nejakému big problému a ten kto sa pýtal dávno spí alebo je na pive :) .
EKONOMKA
10.03.07,20:16
Stále si neodpovedala, či je zaradené v obchodnom majetku ....
Karta majetku je?

Nie je, len neviem či je to správne alebo ju treba dorobit :mee:
Zoltán Kovács
10.03.07,20:16
Už veru nie :) Jedná sa o príjem oslobodený podľa znenia v súčasnosti platného zákona o dani z príjmov.

Môžem poprosiť citáciu § zákona. Toto som nepostrehol v novom znení.
EKONOMKA
10.03.07,20:17
mimotemy Z toho si nič nerob, to je konštruktívna diskusia založená na zle položenej, resp. neúplnej otázke. Našťastie zadávateľ reaguje na výzvy. Stáva sa, že sa tu naťahujeme kvôli nejakému big problému a ten kto sa pýtal dávno spí alebo je na pive :) .


Sorry, je mi to luto, :)
EKONOMKA
10.03.07,20:19
Zapísané v technickom preukaze na živnosť, kartu majetku nemá
Zoltán Kovács
10.03.07,20:19
Zapísané v technickom preukaze na živnosť, kartu majetku nemá

Takže obchodným majetkom.
Johanka
10.03.07,20:20
To nie je nič také nové ...

§ 9
Príjmy oslobodené od dane



(1) Od dane je oslobodený príjem

d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,


... nič viac ;) . Predaj všetkých hnuteľných vecí, ktoré neboli zahrnuté v OM sú od dane oslobodené.
betka
10.03.07,20:20
Píšeme súčasne všetci naraz, každí zadaanie pochopí ináč, a každí má svojim spôsobom pravdu. Však možno 90% ludí, kt.si uplatňujú paušálne výdavky, nemaju zaradené auto v OM, a zaplatenie cestnej dane v tomto prípade nemá nič spoločné. (jasné, že ju mal zaplatiť)
Zoltán Kovács
10.03.07,20:21
Príjem zdaniť. Môj konečný názor. Obchodný majetok predávám - príjem zdaním
Johanka
10.03.07,20:23
Takže obchodným majetkom.
To nie je pravda, ja mám tiež v TP IČO a odkedy mi to nevyhovuje, MV nie je v OM, jednoducho som ho vyradila a používam ho na súkromné účely.
Dopravné inšpektoráty zápisy v TP z IČO na rodné číslo a naspäť nerobia. Vlastníkom som aj tak ja ako FO.
Johanka
10.03.07,20:24
Píšeme súčasne všetci naraz, každí zadaanie pochopí ináč, a každí má svojim spôsobom pravdu. Však možno 90% ludí, kt.si uplatňujú paušálne výdavky, nemaju zaradené auto v OM, a zaplatenie cestnej dane v tomto prípade nemá nič spoločné. (jasné, že ju mal zaplatiť)
Možno ani nemusel, ak ho nepoužíval ...;)
betka
10.03.07,20:24
Tak, a teraz si to všetci prečítajme od začiatku, z týchto príspevkov vznikla riadna haluz, ktorá nemá ani hlavu ani patu, a zadávateľ sa z tohto nevysomári už tobôž .....
betka
10.03.07,20:34
mimotemy
Vrhli sme sa všetci na túto tému, ako supy, a každí z nás má v celku svojím spôsobom pravdu.

Odpovedzme prosim, niekto zadávateľke, nech nie je z tohto v šoku, jasne, výstižne a zrozumiteľne, nech to môžeme my ostatní potvrdiť .....:(:mee::mee::mee:
jaja99
10.03.07,20:49
V minulom roku sme použili paušálne výdavky, teda nepoužili sme odpisy (1.rok odpisovania), tento rok auto predávame. Aký je vlastne výdavok?
V JU. Ďakujem
:eek:

Otázku možno pochopiť dvojako:

1. V roku 2005 ste neviedli účtovníctvo, evidovali ste len príjmy v časovom slede, pohľadávky a zásoby podľa § 6 ods 10 ZDP a uplatnili ste si 25% výadvkov z príjmov plus zaplatené poistné

alebo

2. V roku 2005 ste viedli účtovníctvo a na vlastné auto ste si uplatňovali paušál + PHM podľa § 19 ods. 2 písm e ZDP

Ak išlo o nové vozidlo kúpené v roku 2005, ktoré nikdy nebolo zaradené v obchodnom majetku a výdavky spojené s jeho užívaním neboli nikdy zahŕňané do daňových výdavkov v skutočnej výške (poistné, opravy, ND ...), tak pri predaji tohto auta ide o oslobodený príjem.

PS:Minulý rok je pre mňa rok 2005.
betka
10.03.07,20:55
To bol chaos, predtým, však???? Ďakujeme
EKONOMKA
10.03.07,20:58
Ďakujem všetkým :---
Johanka
10.03.07,21:12
... moje nervy :eek: . Zajtra sa prihlásim na jasnovidecký kurz :D .
betka
11.03.07,12:10
Niekedy by to pomohlo ....:D :D :D :D