polka
10.03.07,19:59
Sme jedinou školou s právnou subjektivitou v obci, ktorá je naším zriaďovateľom. A práve tu sú neustále problémy. Preto mám niekoľko otázok.
1.Chcem sa spýtať, či pri schvaľovaní ročného rozpočtu školy, ktorý predložil riaditeľ školy obci na schválenie na začiatku roka, malo právo obecné zastupiteľstvo rozhodnúť o presune značnej časti finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu, určených MF SR na osobné náklady - teda na mzdy a odvody, do položky tovarov a služieb.
2. Je v súlade so zákonom to, že obec nechce prideliť škole prostriedky na ŠKD (originálne kompetencie) a núti financovať vychovávateľku z príjmov školy a inými machináciami? (vraj má škola dosť peňazí).
3.Okrem toho navrhlo a rozhodlo obecné zastupiteľstvo zakúpiť kamerový systém do školy, aby vraj bola kontrola žiakov ale aj učiteľov, čo sa však nie všetkým zamestnancom páči. Neprekračuje OZ svojimi rozhodnutiami zákony?
GabiZ
10.03.07,21:52
K bodu č. 1:
Riaditeľ školy predkladá na schválenie rozpočet zriaďovateľovi. To sedí. Presun prostriedkov z miezd na prevádzku je možné urobiť, ale musí byť zabezpečené, aby boli vykryté povinné položky mzdy (čiže jednoducho povedané, že učitelia budú dostávať len základný plat). Ostatné sa môže presunúť na prevádzku. Bohužiaľ, zriaďovateľ má na to právo. Musí byť však dodržané minimum na osobné náklady určené Ministerstvom školstva a miminum na prevádzkové náklady. Toto sú prostriedky určené normatívne a sú zverejnené aj na stránke MŠ SR www.minedu.sk (http://www.minedu.sk). zatiaľ som sa stretla s tým, že riaditeľ požiadal o presun a zriaďovateľ schvaľoval, nie naopak. Nesedí mi tam veta, finančné prostriedky určené MF SR, pretože prenesené kompetencie, teda základné školy sú financované prostredníctvom Krajských školských úradov z Ministerstva školstva SR.
K 2. bodu: Bohužiaľ tým, že školské zariadenia prešli na financovanie z podielových daní obcí a spravuje ich samospráva a naviac zákon ich ničím nezaviazal, koľko musia dať jednotlivým zariadeniam, často sa stretávam s tým, že na školské kluby, školské jedálne, materské školy a i. "nie je dostatok financiíí" v obecnom rozpočte. Pritom sa to dá vypočítať, podľa počtu žiakov v školských zariadeniach dostávajú obce peniaze v podielových daniach (nie malé čiastky) a tieto už nie sú ničím zaviazané, že ich aj musia použiť na školstvo. To že nútia vychovávateľku platiť z príjmov školy, záleží od toho, či pracuje ako vychovávateľka na plný úväzok, alebo má nejaký úväzok ako učiteľka. Ale keďže ŠKD je súčasťou školy a hoci je originálna kompetencia, môže nastať aj tento prípad, ako spomínaš.
K bodu č. 3: ti neviem kompetentne poradiť, obecné zastupiteľstvo síce rozhodlo, ale z čoho budú financovať? Predpokladám, že z tých presunutých peňazí na prevádzku! Tam môže riaditeľ argumentovať, ak má nedostatok peňazí na prevádzku školy (na materiál, energie a pod.).
polka
10.03.07,22:15
To som sa nejak pomýlila, súhlasím, že financie idú z Krajských školských úradov z MŠ SR. Ďakujem za odpoveď, ktorá ma však veľmi nepotešila, lebo obecné úrady a častokrát nekompetentní ľudia, ktorí tam sedia, rozhodujú o školskej problematike a o veciach, o ktorých nemajú ani poňatia.
marco04
11.03.07,12:08
Poprosím, máme trochu podobný problém. Máme školu s právnou subjektivitou. Všetky prostriedky, ktoré dostaneme zo KŠU im presúvame automaticky + im posielame na ŠK a ŠJ 1/12 každý mesiac z rozpočtu, ktorý si škola sama spravila na rok 2007 na ŠK a ŠJ.Musím podotknúť, že ŠK a ŠJ patrí pod obec. Ide o to, že teraz chcú peňazí viac, pretože argumentujú, že im peniaze nestačia. Mohol by mi niekto poradiť, ako a kde sa dopátram, aké sú normatívy na ŠK a ŠJ? Som na obci len mesiac takže vôbec neviem, kde by som to našla. Ide vlastne o prevádzkové, mzdové + tie normatívy na potencialnych stravníkov a na družinárov.
Ďakujem
GabiZ
12.03.07,06:02
Dá sa to vypočítať podľa nariadenia vlády č. 668/2004 Z.z. o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samosprávyv prílohe č. 4 sú vzorce a v prílohe č. 3 príslušné koeficienty. Treba si najskôr pozrieť výnos. Na stránke Ministerstva financií je materiál Východiskové štatistické údaje a podiel obcí na výnose DPO pre rok 2007, kde sú údaje, ktoré potrebuješ vložiť do vzorca.
GabiZ
12.03.07,08:09
Ešte uvediem zjednodušený spôsob výpočtu, ktorý je však orientačný z dôvodu, že nie je celkom známa hodnota koeficientu, ktorá sa pre každý rok napočítava zvlášť. Napríklad v roku 2005 bola 1.128,- Sk, v roku 2006 bola 1.470,- Sk, tento rok by mala byť 1.740,- Sk, ale nie je to nikde potvrdené (apspoň o tom neviem, hoci metodika hovorí o tejto sume). Ak by sme brali do úvahy túto hodnotu, môže sa približne na jednotlivé zariadenia vypočítať nasledovne:
Príklad:
Máme 850 žiakov na základnej škole, čo sú zároveň potencionálny stravníci. V ŠKD 200 žiakov, v MŠ deti od 3 rokov 60, do 3 rokov 2 deti.
Hodnoty koeficientov pre jednotlivé zariadenia sú v spomínanej prílohe č. 3.

850 x 2 (koeficient pre ŠJ) + 200 x 5 (koeficient pre ŠKD) + 60 x 31 (koeficient MŠ pre deti od 3 rokov) + 2 x 61 (koeficient pre deti do 3 rokov) = 4.682 (prepočítaný počet žiakov) - tento je možné zistiť aj z východiskového štatistického údaja, ktorý som spomínala v minulom príspevku.
Ak by sme brali hodnotu koeficientu 1.740,- Sk tak:
4.682 x 1.740 = 8. 146. 680,- Sk by patrilo na tieto zariadenia z celkového výnosu.
Chcem však podotknúť, že je to výpočet síce zjednodušený, ale nie celkom na 100% presný, dá sa však z neho približne vypočítať, či naozaj na zariadenia pridelila obec málo peňazí, alebo nie.
marco04
12.03.07,16:52
Veľmi ďakujem, nepotrebujem to 100 perc. vyrátané, len tak orientačne, aby som vedela, či peniaze, ktoré sú im pridelené sú v norme, alebo nie a o koľko sú navyše.Lebo zatiaľ som videla, len ich náklady, ale príjmy od stravníkov, alebo za ŠK zatiaľ nedodali, akoby mali len výdaje. Ešte raz dík
miroslavah
20.03.07,09:00
Ja by som potrebovala poradiť, ako rozrátať celkovú sumu podielu obce na výnose dane určenú pre školské zariadenia - ŠJ , ŠKD a MŠ. Poznáme len celkovú sumu určenú pre školské zariadenia, ale chcela by som nejak vypočítať, koľko z toho je určené (vypočítané) pre MŠ, ŠKD a ŠJ. Skúšala som to zo vzorca z prílohy č. 4, ale treba tam dosadiť celkový počet detí SR v zariadení a to neviem nájsť.
Ivča
23.07.10,05:53
Sme RO zriadená pod obcou. ZŠ je financovaná z MŠ prostredníctvom KŠÚ na základe normatívou a zariadenia (MŠ, ŠSZ a ŠKD) sú financované z podielový daní. Starosta od nás teraz chce predložiť čerpanie mzdových prostriedkov na ZŠ, hlavne tam máme vyčísliť odmeny a osobné príplatky, tiež chce predložiť mzdovú inventúru. Má právo požadovať od nás tieto údaje? Jedná sa o prenesené kompetencie, nie originálne (na originálne samozrejme má právo).
Ďakujem za odpoveď.
judita1971
23.07.10,06:40
Informácie o čerpaní mzdových prostriedkov má - je to štatistický výkaz p104. Je to váš zriaďovateľ - myslím si, že má právo žiadať o mzdovú inventúru.
judita1971
23.07.10,06:42
Jedná sa vlastne o prenesený výkon štátu na obec, druhá vec je,že škola má právnu subjektivitu.
Ivča
24.07.10,19:00
Viem že to bolo tak, že nemal právo žiadať od právneho subjektu mzdy zamestnancov, výnimkou je riaditeľ, ktorého menuje zriaďovateľ. Iné je to u OK - zariadení, tie sú financované z podielových daní.
judita1971
25.07.10,15:41
Viem že to bolo tak, že nemal právo žiadať od právneho subjektu mzdy zamestnancov, výnimkou je riaditeľ, ktorého menuje zriaďovateľ. Iné je to u OK - zariadení, tie sú financované z podielových daní.

Podľa akého zákona nemal právo žiadať od právneho subjektu mzdy zamestnancov ? Ak ho máš, použi ho pri odôvodňovaní zriaďovateľovi, prečo mu nechceš poskytnúť mzdovú inventúru.
judita1971
25.07.10,15:58
Ešte som trocha hľadala ... zákon č. 416/2001 Z. z. o prechode niektorých právomocí na obce.... . § 2 ods. g/ bod 5 / vykonávanie kontroly hospodárenia školy s finančnými a materiálnymi prostriedkami a s majetkom. To je zo zákona umožnené obci čo sa týka preneseného výkonu. Ak viete niečo nové, tak sa ozvite.
susann2
25.07.10,18:34
Zriadovateľ má plné právo kontrolovať hospodárenie škôl financovaných z prenesených kompetencii. V zákone 596/2003 Z.z. o školskej samospráve v § 6 sú uvedené práva a povinnosti obce voči školám.
Odsek 13 znie nasledovne:
(13) Obec vykonáva správu škôl a školských zariadení, ktorých je zriaďovateľom, a na uskutočňovanie výchovno-vzdelávacieho procesu zabezpečuje

a) priestory a materiálno-technické zabezpečenie,
b) didaktickú techniku používanú vo výchovno-vzdelávacom procese,
c) finančné prostriedky na mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania podľa osobitných predpisov a finančné prostriedky na prevádzku a údržbu, ktoré prerozdeľuje31) a kontroluje ich využívanie,
d) investičné prostriedky zo štátneho rozpočtu a z vlastných zdrojov.

Tá odvolávka 31 v zákone je na zákon 597/2003 Z.z. o financovaní škôl.

Obec má povinnosť vykonávať aj následnú finančnú kontrolu, týka a to prenesených i originálnych kompetencii.

§6 ods.16 zákona 596/2003 Z.z.
(16) Obec vykonáva následnú finančnú kontrolu na úseku hospodárenia s finančnými prostriedkami pridelenými zo štátneho rozpočtu, zo všeobecného rozpočtu Európskej únie, s materiálnymi hodnotami a majetkom, ktorý má v správe, a kontroluje efektívnosť a účelnosť ich využitia.32)

Zriadovateľ nemá právo si vyžadovať údaje o mzde konkrétnych zamestnancov, prichádzalo by k porušeniu zákona o ochrane osobných údajov. Žiadať celkové čerpanie mzdových prostriedkov za určité obdobie, vrátane odmien a príplatkov je v jeho kompetencii.
Ivča
27.07.10,14:07
Ďakujem za odpoveď, ten posledný odstavec ma zaujímal, lebo viem že tieto údaje sa mu môžu poskytnúť, veď to im aj dávam cez výkaz Práca 1 - 04, len on pýtal mzdovú inventúru zamestnancov aj ZŠ, a to sa mi zdalo že na to nemá právo, okrem riaditeľa. Toho plat podpisuje zriaďovateľ. Nemám dôvod mu nepredložiť mzdovú inventúru preto že by tam bolo niečo čo nemá byť, len ma to zaujímalo pre poriadok.