rodof
19.01.05,22:46
Ahojte,
v akej cene by ste zaradili auto do DHM po ukonceni lizingu, ak jeho kupna cena je 1000,- Sk? V tejto cene to urcite asi nezaradim.
Viem, ze je to reprodukcne obstaravacia cena...ale ako ju zistim???
Viete mi poradit??
Marta L
20.01.05,05:00
Po leasingu je auto plne odpísané - môžeš asi použiť nadobúdaciu hodnotu, ktorú uvádza leasingová spoločnosť a zaradiť ho aj s oprávkami. 1000,00 - kúpna cena = vylúčené z odpisovania - účtovať priamo do spotreby materiálu.
Paula
20.01.05,06:03
Mne v júli 2004 skončil lízing bez kúpnej ceny. Ako ho ja mám zaradiť, aby sa mi "nestratilo" auto z evidencie? Vďaka za radu.
rodof
20.01.05,21:20
Dakujem za radu....si pokladik.
Prajem pekny vecer
rodof
20.01.05,21:24
Podla toho, co nam napisala Marta, tak zaradis majetok v nadobudacej cene od lizingovky. Kupna cena po skonceni lizingu ti neovlyvni majetok...ide priamo do nakladov, a kedze ju nemas tak uctujes len zaradenie majetku v PU na prislusny majetkovy ucet a na ucet opravok ako 100 % odpisany majetok.
Ak si v JU tak podla mna len zaevidujes do knihy DHM a vykazujes v majetku.
jeso
20.01.05,21:41
zaradis v odkupnej cene -teda 1000,- Sk na kartu DHM, úhrada ide do nákladov
rodof
22.01.05,08:49
Jesenka, to si myslela na JU, ze zaradis v 1000,- sk na kartu DHM? Preco?
rene
22.01.05,09:09
Lebo splátky účtovala podľa splátkového kalendára do výdavkov a za tých 1.000,-Sk odkúpila predmet leasingu,teda v takej cene ho zaradila na kartu DHM.
Má to vôbec nejaký význam v JÚ, ak by ho zaevidovala v obstarávacej cene leasingovky na kartu ?
Veď keď ho bude predávať, zadaní aj tak celú sumu príjmu , bez ohľadu na to, či má na karte obstarávaciu cenu 300.000,- alebo 1.000,-Sk.
rodof
22.01.05,09:25
A co si myslite o tomto.... akoby to bolo v pripade, ak podnikatel ma stary traktor, ktory previedol z osobneho uzivania do podnikania a ktoreho cenu uz nevie urcit a nema ziadny doklad o jeho nadobudacej cene. Ako ho zaradit do majetku v JU a ako v PU, ked ho pouziva na podnikanie?
rene
22.01.05,09:26
Mal by ho dať oceniť.
rodof
22.01.05,09:45
Sudnym znalcom??
jeso
22.01.05,10:53
chce ho dalej používať na podnikanie-/benzínové bloky-uplatnenie DPH.../ a nemá ho nikde evidované v majetku? Ak ho zaradí na kartu eviduje ho -ved ho to nič nestojí -odkupná cena ide celá do nákladov lebo je do 30 000, len ho na tej karte bude evidovať že ho má /JU/
Manual
22.01.05,13:58
A co si myslite o tomto.... akoby to bolo v pripade, ak podnikatel ma stary traktor, ktory previedol z osobneho uzivania do podnikania a ktoreho cenu uz nevie urcit a nema ziadny doklad o jeho nadobudacej cene. Ako ho zaradit do majetku v JU a ako v PU, ked ho pouziva na podnikanie?
Ja som v JU zaraďoval 10 ročnú súkromnú Aviu do majetku firmy. Pretože bola už dávno odpísaná, tak som ju zaradil v nulovej hodnote na kartu DHIM len evidenčne, z dôvodu nákupu PHL a servisných opráv.
Podobne sme do majetku formy v nulovej hodnote zaraďovali strážneho psa, aby sa mohol legalizovať nákup žrádla pre psa, očkovanie psa atď...
Pri kontrole DU to prešiel bez pripomienok.
Pekný deň želám...
rodof
22.01.05,16:57
Joj super....ste super...zivot je s poradou ovela lahsi...hlavne uctovanie

Dakujem
rene
25.01.05,18:11
:DSvääääääätá pravda, rodof, s poradou sa dýcha oveľa lepšie !
ZuzanaP
25.04.06,03:44
Vraciam sa k tejto téme, prosím o poradenie:

vo firme (vedieme JU) máme 4 autá, z ktorých boli dve kúpené cez lízing, jedno v 05/2001, druhé 04/1998, a dve Avie - prvá 12/2000, druhá prešla z osobného vlastníctva do podnikania - pri tejto sa nepodarilo zistiť kedy.

Ako si ich mám zaradiť do dlhodobého majetku? Už sú odpísané, ale na stave by som ich mala mať, kvôli uplatňovaniu výdavkov.

Poradíte mi ako? Môžem si ich napr. zaradiť v nulovej hodnote, zadám len technické údaje?
renča1
25.04.06,04:21
Vraciam sa k tejto téme, prosím o poradenie:

vo firme (vedieme JU) máme 4 autá, z ktorých boli dve kúpené cez lízing, jedno v 05/2001, druhé 04/1998, a dve Avie - prvá 12/2000, druhá prešla z osobného vlastníctva do podnikania - pri tejto sa nepodarilo zistiť kedy.

Ako si ich mám zaradiť do dlhodobého majetku? Už sú odpísané, ale na stave by som ich mala mať, kvôli uplatňovaniu výdavkov.

Poradíte mi ako? Môžem si ich napr. zaradiť v nulovej hodnote, zadám len technické údaje?

Ty ich musíš zaradiť už len v nulovej hodnote:) a ostatné náležitosti , pretože nárok na odpis už nemáš. Treba ich zaradiť pokiaľ ich využívate na podnikanie, platíte cest.daň , ale hlavne preto, ak teda si chceš uplatňovať daň.výdavky, ako napr.oprava, atd....
ZuzanaP
25.04.06,07:24
Renča ďakujem veľmi pekne.
MAGDALIENKA
24.05.06,12:10
Ešte raz na túto tému:
Leasing osobného auta skončil 03/2006, kúpna cena 119 Sk.
Kúpnu cenu som dala na 501.
Ako ho teda zradiť, lepšie povedané už len evidovať?
a) cena podľa leasingovky 785.000,- sa mi zdá prehnaná
b) reprodukčná (nejde o bezodplatné nadobudnutie §25, lebo mám kúpnu
cenu)
c) nulová hodnota
Poradca podnikateľa mi telefonicky poradil účtovať ako zásobu a evidovať v reprodukčnej cene a následne mi písomne odporučil účtovať ako zásobu a evidovať v operatívnej evidencii.
Ako ju teda zaevidujem v operatívnej evidencii v PÚ. Je to dostatočný spôsobm, ak si chcem uplatňovať daňové výdavky?

Ďakujem za trpezlivosť s nami začiatočníkmi
KEJKA
24.05.06,14:01
stačí len v podsúvahovej evidencii
alebo na karte .. aj podsystémy DM majú možnosť zadať si majetok bez odpisovania, len evidenčne a bez prevodu do účtovníctva.
Je dôležité takto majetok popísať v poznámkach k ročnej závierke...tak vlastne tento majetok aj ked v účtovníctve nie je .....legalizujete.
.............
bol tam preklep...dajte do témy preklepy, ak chcete.:D
Tweety
24.05.06,14:03
stačí k rúčnej závierke...
mimotemy
To sa podarilo, takú ešte nemáme.:p
MAGDALIENKA
25.05.06,04:14
No ten sa mi podaril, ani neviem ako. Idem sa pochváliť ostatným.
Magdaléna