Jozef Mihál
10.03.07,21:26
Občan SR má príjmy v ČR. Český zamestnávateľ mu urobil ročné zúčtovanie a vyšiel preplatok 541 Kč, ktorý mu už bol aj vyplatený.

V daňovom priznaní FO typ "A" sa do riadku 50 (daň zaplatená v zahraničí) uvedie suma dane z potvrdenia od českého zamestnávateľa znížená o tento preplatok, ktorý je v potvrdení uvedený samostatne, alebo sa uvedie len zrazená daň ešte pred vykonaním ročného zúčtovania v ČR?
Jozef Mihál
10.03.07,20:34
Do riadku 50 sa uvedie daň zaplatená v zahraničí pri zohľadnení skutočnosti, že zamestnancovi český zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie dane.

Teda započíta sa suma "záloh na daň" i suma preplatku, ktorý vyšiel v ročnom zúčtovaní.

Pripomínam, že do riadku 50 sa uvedie daň zaplatená v zahraničí, prepočítaná na Sk. Daň sa v súlade s § 31 ods.4 zákona prepočíta s použitím ročného priemerného kurzu za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie (za daný rok). Suma po prepočte na Sk sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol.

ZoDP_§32
ZoDP_§45
MILKA58
11.03.07,13:32
A keď má v potvrdení napísané, že preplatok na dani mu bude vyplatený v 04/2007, aj vtedy treba brať do úvahy na r.50 tento fakt?
Jozef Mihál
12.03.07,08:03
Áno .
lydinka
13.03.07,19:45
Prosím o radu: ak klient pracuje v zahraničí, ale má príjmy napr. za 1-6 mesiac a potom za 8-12 mesiac, musí priložit nejaké čestné vyhlásenie, že tie dva mesiace nepracoval? Inak sa v zahraničí zdržuje celý rok.
ĎAKUJEM
Johanka
13.03.07,20:03
Nie, nemusí nič prikladať.
Jozef Mihál
14.03.07,06:12
Súhlasím .
Majula
19.03.07,17:16
Ak mal kolega príjem na Slovensku a robil aj na dohodu v ČR (príjem do 5000,. Kč, mesačne - dostal odtiaľ len potvrdenie), píšem tú sumu z CZ na riadok 46 alebo 49? Ďakujem
Johanka
19.03.07,18:31
R 49 , pri zdanení príjmov zo zdrojov v ČR používame v zmysle zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia metódu zápočtu dane zaplatenej v zahraničí.
bobotova
19.03.07,20:42
Zamestnanec slovenskej firmy, pracoval celý rok v Českej rep. Slovenská firma mu vystavila nasledovné Potvrdenie o príjmoch:
r01: 95 680 Sk-úhrn príjmov
r03: 12843 Sk - poistné
r 04: 82 837Sk ( 63 201 CZK )-čiastk.ZD
r.05 652 Sk ( 504 CZK )-úhrn preddavkov
Môžete mi, prosím Vás, poradiť ktoré konkrétne riadky priznania ,,A" vyplním a takisto aké sumy?
Ďakujem.
certik
24.03.07,14:30
1.Osoba pracovala na PZ v ČR 1-3/06. Potom si na Slovensku otvorila živnosť. Na Slovensku si podá DP B, kde si príjem z ČR započíta? Môžem postupovať tak, ako je uvedené "v príklade č. 2 - zamestnanie v SR aj v zahraničí?"
2. Je táto osoba povinná podať DP aj v ČR?
Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
24.03.07,15:20
Zamestnanec slovenskej firmy, pracoval celý rok v Českej rep. Slovenská firma mu vystavila nasledovné Potvrdenie o príjmoch:
r01: 95 680 Sk-úhrn príjmov
r03: 12843 Sk - poistné
r 04: 82 837Sk ( 63 201 CZK )-čiastk.ZD
r.05 652 Sk ( 504 CZK )-úhrn preddavkov
Môžete mi, prosím Vás, poradiť ktoré konkrétne riadky priznania ,,A" vyplním a takisto aké sumy?
Ďakujem.
Prepáčte, otázke nerozumiem.
Jozef Mihál
24.03.07,15:26
1.Osoba pracovala na PZ v ČR 1-3/06. Potom si na Slovensku otvorila živnosť. Na Slovensku si podá DP B, kde si príjem z ČR započíta? Môžem postupovať tak, ako je uvedené "v príklade č. 2 - zamestnanie v SR aj v zahraničí?"
2. Je táto osoba povinná podať DP aj v ČR?
Ďakujem za odpoveď.

2. V ČR nie je povinná podať DP, môže tam požiadať bývalého zamestnávateľa o ročné zúčtovanie záloh na daň.

1. Pozrite príklad č.2 tu:

http://www.porada.sk/t44777-zdanenie-prijmov-zo-zahranicia-priklady-metoda-zapoctu-dane.html

V tom príklade ide o tlačivo "A" - pokiaľ ide o typ "B", tak tam sa príjmy zo záv.činnosti v zahraničí podobne zapisujú do V.oddielu - riadky 33, 34, 35.

Výpočet dane, započítanie dane atď v type "B" je na riadkoch 82 až 86 - je to principálne to isté, ako v type "A" na riadkoch 49 až 53.
tonkat
24.03.07,16:29
Študent má príjem z Anglicka, má potvrdenie o príjme. Ide si sám podať žiadosť o vrátenie dane z Anlicka, ale to určite nestihne do 31.3. Daň je 225 libier. Čo má uviesť do r. 50? Ak tam uvedie 225 LB prepoč. na SK, tak ak mu ich vrátia má podať dodatočné? Alebo uviesť 0 , hoci nieje isté či ich na 100 % vrátia??? Ďakujem
Jozef Mihál
24.03.07,16:33
Pozrite:

http://www.porada.sk/t44697-zdanenie-prijmov-zo-zahranicia-zoznam-medzinarodnych-zmluv.html

V.Británia - vyňatie príjmov, otázka na vyplnenie riadku 50 je preto zbytočná.
tonkat
24.03.07,17:45
Pozrite:

http://www.porada.sk/t44697-zdanenie-prijmov-zo-zahranicia-zoznam-medzinarodnych-zmluv.html

V.Británia - vyňatie príjmov, otázka na vyplnenie riadku 50 je preto zbytočná.
To som si neuvedomila, že je tam vyňatie a teda daň ma nezaujíma. Ďakujem pekne. Ešte to s nami vydržte!! Už iba týždeň!!!
Jozef Mihál
25.03.07,10:02
...áno, už iba týždeň a začne kolotoč otázok k RZZP.
zuzv
18.09.08,20:11
FO pracovala ako zamestnanec v zahraničí - v Taliansku v roku 2007.Keďže nemá iného zamestnávateľa a príjem je zo zahraničia musí podať DP / žiadala o odklad do konca septembra 2008/. S Talianskom platí metóda vyňatia príjmov, tak vypĺňam riadky 32 - uvediem príjem prepočítaný ročným priemerom podľa NBS, 33, 34 36, 37,43, /sporenie nemá,slobodný/, 44, 45 a na riadku 46 uvádzam sumu z riadku 32 alebo 34. Aj tak dostanem pravdepodobne daň vo výške 0, ked uplatním 95616.Dakujem za odpoved.ZZ
Jozef Mihál
21.09.08,17:38
Pozrite napríklad tému:

http://www.porada.sk/t45014-zdanenie-prijmov-zo-zahranicia-priklady-metoda-vynatia-prijmov.html

alebo vo všeobecnosti:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/prijem-v-zahranici/

Pri metóde vyňatia a príjmoch len v zahraničí by mala vždy vyjsť v daňovom priznaní nulová daň.
rrrrr
20.01.09,05:52
Prosim o radu. Zamestnanec vykonal prednasku v USA a dostal 1000USD. Nema ziadne potvrdenie, ani zmluvu, nic. Ale chce to zdanit. mozem to zahrnut do §5? Dakujem
Jozef Mihál
24.01.09,18:27
Ak nemá potvrdenie od US zamestnávateľa, bude problém zahrnúť tento príjem pod § 5.

Povinnou prílohou DP sú potvrdenia o príjme od všetkých zamestnávateľov.

Odporúčam prípad konzultovať na príslušnom DÚ.
aninka
29.01.09,18:36
Zamestnanec - občan ČR - pracoval 1-7 v ČR, od 8-12 pracoval v slovenskej firme kde podpísal vyhlásenie . Otázka: môže požiadať o ročné zúčtovanie dane slovenského zamestnávateľa ? resp.aké povinnosti na Slovensku mu vyplývajú ?
Danuulienka
29.01.09,19:11
Dobrý večer. Ja by som sa rada taktiež poradila ohľadom zahraničného príjmu. Pracujeme ako opatrovateľky v Rakúsku na živnosť od 1. júla 2008. Doba pobytu nepresiahne 183 dní, takže ostávame rezidentmi Slovenského štátu. Rakúsko sa vyjadrilo, že nemáme v Rakúsku podávať daňové priznania. Ale čo na Slovensku? Vie mi prosím niekto poradiť?
Jozef Mihál
30.01.09,12:29
aninka: Zamestnanec mal príjem v ČR, preto si musí sám podať daňové priznanie.

Viď § 32 ods. 2 písm. b) zákona 595/2003 o DzP.
Jozef Mihál
30.01.09,12:33
Dobrý večer. Ja by som sa rada taktiež poradila ohľadom zahraničného príjmu. Pracujeme ako opatrovateľky v Rakúsku na živnosť od 1. júla 2008. Doba pobytu nepresiahne 183 dní, takže ostávame rezidentmi Slovenského štátu. Rakúsko sa vyjadrilo, že nemáme v Rakúsku podávať daňové priznania. Ale čo na Slovensku? Vie mi prosím niekto poradiť?

Ak celkový príjem vrátane príjmu v zahraničí presiahne v prepočte 49248 Sk, musíte podať DP na Slovensku.
Danuulienka
31.01.09,14:17
Ďakujem za odpoveď, len mi nie je jasné, pokiaľ nepodám daňové priznanie v Rakúsku, len na základe mojich príjmových bločkov si vyrátam príjem v EUR prepočítam na SKK a zapíšem to do príjmov zo živnosti a zároveň do kolónky ako príjem vyňatý. Neviem či je tento postup celkom správny. Taktiež sú na tom aj dôchodkyne, ktoré pracujú na živnosť v Rakúsku. Myslím, že akurát to pomôže ženám, ktoré si na základe tohto príjmu môžu uplatniť daňový bonus. Prosím Vás ešte o radu, či je tento postup správny ďakujem Vám
Jozef Mihál
31.01.09,19:52
Pozrite § 31 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, pokiaľ ide o prepočet príjmov z € na Sk.
Machulka
02.02.09,10:03
Bola som na daňovom úrade a tam mi bolo povedané, sčítať všetok príjem v Eurách, prepočítať priemerným ročným kurzom 31,291 a zapísať do priznania, a takisto aj poistné zaplatené v Rakúsku. Len ma jedna vec zmiatla, daňovníčka mi dala tlačivo A. Čo sa mi zdá trošku divné, keďže moja kamoška pracuje na živnosť v Rakúsku, nie je zamestnaná. Tak ak sa nemýlim, vyplním jej tlačivo B a metódou vyňatia príjmov. Ak sa mýlim, prosím, opravte ma.
anitap
03.02.09,12:21
Prosím Poraďákov o radu v nasledujúcom prípade: Zamestnanec slovenskej firmy, s trvalým pobytom na Slovensku má príjem aj z ČR ako štatutár (zdanený zrážkovou daňou) a u inej českej firmy príjem z dohody (zdaňovaný preddavkom). Môže pred podaním DP na Slovensku požiadať českého zamestnávateľa (u ktorého má dohodu) o ročné zúčtovanie preddavkov? Bude mať nárok na "slevu na poplatníka"? Ďakujem.
anitap
05.02.09,10:41
Prosím Poraďákov o radu v nasledujúcom prípade: Zamestnanec slovenskej firmy, s trvalým pobytom na Slovensku má príjem aj z ČR ako štatutár (zdanený zrážkovou daňou) a u inej českej firmy príjem z dohody (zdaňovaný preddavkom). Môže pred podaním DP na Slovensku požiadať českého zamestnávateľa (u ktorého má dohodu) o ročné zúčtovanie preddavkov? Bude mať nárok na "slevu na poplatníka"? Ďakujem.

Prosím, prosím, poradíte mi?
Jozef Mihál
05.02.09,20:56
Bola som na daňovom úrade a tam mi bolo povedané, sčítať všetok príjem v Eurách, prepočítať priemerným ročným kurzom 31,291 a zapísať do priznania, a takisto aj poistné zaplatené v Rakúsku. Len ma jedna vec zmiatla, daňovníčka mi dala tlačivo A. Čo sa mi zdá trošku divné, keďže moja kamoška pracuje na živnosť v Rakúsku, nie je zamestnaná. Tak ak sa nemýlim, vyplním jej tlačivo B a metódou vyňatia príjmov. Ak sa mýlim, prosím, opravte ma.
Mala príjmy zo živnosti = tlačivo B, súhlasím.

Metódy pozrite tu:

http://www.porada.sk/t44697-zdanenie-prijmov-zo-zahranicia-zoznam-medzinarodnych-zmluv.html

Rakúsko = metóda vyňatia príjmov.
Jozef Mihál
05.02.09,20:57
Prosím Poraďákov o radu v nasledujúcom prípade: Zamestnanec slovenskej firmy, s trvalým pobytom na Slovensku má príjem aj z ČR ako štatutár (zdanený zrážkovou daňou) a u inej českej firmy príjem z dohody (zdaňovaný preddavkom). Môže pred podaním DP na Slovensku požiadať českého zamestnávateľa (u ktorého má dohodu) o ročné zúčtovanie preddavkov? Bude mať nárok na "slevu na poplatníka"? Ďakujem.
Pravdepodobne môže, ale to je otázka na český zákon o dani z príjmov, chcete odo mňa príliš.
anitap
06.02.09,07:23
Ďakujem, pán Mihál, za odpoveď.

Ak s tým máte niekto praktickú skúsenosť, budem vďačná za každú radu.
abel
06.02.09,07:51
Mňa by tiež zaujímalo presne to, čo píše anitap. Syn pracoval v Čechách 5 mesiacov a mal zdaňovanú superhrubú mzdu - to je vlastne u nás celková cena práce, čo je nemalá položka. Keď žiadal, aby mu urobili ročné zúčtovanie dane, odmietli a majú mu poslať len potvrdenie o príjme. Keďže do marca ešte ako študent mal príjem z dohody cca 18000.- Sk na Slovensku, neviem akým spôsobom sa dá vyžiadať tá daň z Čiech. Môže poslať DP do Prahy? Ak áno, neviete mi poslať nejaký vzor, ako to české DP vyzerá? Škoda, že Porada.cz bola zrušená...
vjana
09.02.09,16:15
Dobrý deň,
prosím Vás študentka vykonávajúca na slovensku osobnú asistenciu, študuje v Brne kde poberá štipendium. Zaratáva sa toto štipendium do príjmu, ktorý rozhoduje o podaní daňového priznania? Alebo je štipendium - z čiech nezdaniteľný príjem?
Jozef Mihál
09.02.09,18:03
Štipendium je od dane oslobodené, viď § 9 ods. 2 písm. j) zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov.
Jozef Mihál
09.02.09,18:04
Mňa by tiež zaujímalo presne to, čo píše anitap. Syn pracoval v Čechách 5 mesiacov a mal zdaňovanú superhrubú mzdu - to je vlastne u nás celková cena práce, čo je nemalá položka. Keď žiadal, aby mu urobili ročné zúčtovanie dane, odmietli a majú mu poslať len potvrdenie o príjme. Keďže do marca ešte ako študent mal príjem z dohody cca 18000.- Sk na Slovensku, neviem akým spôsobom sa dá vyžiadať tá daň z Čiech. Môže poslať DP do Prahy? Ak áno, neviete mi poslať nejaký vzor, ako to české DP vyzerá? Škoda, že Porada.cz bola zrušená...
http://www.porada.sk/t101841-superhruba-mzda-v-cr-a-danove-priznanie-na-slovensku.html
vjana
09.02.09,18:51
Štipendium je od dane oslobodené, viď § 9 ods. 2 písm. j) zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov.


Vdaka za odpoved
marcela1
16.02.09,12:53
Prosím Vás, mohli by ste mi poradiť, robím DP príjem zo Švajčiarska a v hrubej mzde je zarátané aj ubytovanie a strava, z toho je vyrátaná daň, a potom je to ubyt. a strava odrátané aj pri odvodoch. Mám do príjmov dať tú hrubú mzdu aj s ubytovaním alebo bez? Keď odrátam, nebude mi sedieť daň, ktorú stiahli. Robím to 1x krát, tak veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Sisa
17.02.09,08:27
Prečítala som si už veľa dotazov a odpovedí, ale v mojom prípade neviem čo ďalej. Preto Vás prosím poradiť mi. Syn pracoval na dohodu 10 mesiacov v ČR, odkiaľ má k dispozícii len výplatné pásky v sume pohybujúcej sa od 3360 - 5600 českých korún, čiže v niektorých mesiacoch je to viac ako 5000 slovenských korún. V ČR mu povedali, že to bolo zdaňované zrážkovou daňou. Treba tento príjem uviesť do daňového priznania? Vopred ďakujem za pomoc.
Jozef Mihál
17.02.09,14:24
marcela: Do príjmov uvádzate príjmy daňovníka v súlade s našim zákonom 595/2003 o dani z príjmov.

Ak zamestnávateľ zadarmo poskytol aj ubytovanie aj stravu, malo by sa to započítať do príjmov dosiahnutých v zahraničí v slovenskom daňovom priznaní.
Jozef Mihál
17.02.09,14:41
Sisa:

Na túto otázku neviem odpovedať so 100%-nou istotou. Podľa môjho názoru sa v slovenskom DP musia uviesť všetky príjmy dosiahnuté v zahraničí, aj tie, ktoré boli v zahraničí zdanené zrážkovou daňou.
lejka
22.03.09,08:04
Prosím Vás,robím DP budúcej mamičke,celý rok príjem z Čiech,trvalý pobyt SR:
HM242155CZK x1,255 = 303905Sk
- poistné=30279CZKx1,255=38000Sk
Základ dane 265905Sk-98496Sk= 167 409x19%= 31 807Sk
-daň uhradená v Čechách:28470CZK-preplatok dane vrátený 14.4.2009!4.275CZK= 24195CZK x 1,255 =30364Sk
A teraz mám problém.Pracovala celý rok v Čechách, na Slovensku nemala žiaden príjem a vyšlo mi,že má na Slovensku doplatiť daň 31807 Sk - 30364Sk=1443Sk. Čo mám s tým robiť.Ona nechce na Slovensku doplácať nič.
A ten preplatok dane v Čechách jej bude vrátený 14.4.2009,tak prečo to mám zarátať do dp za rok 2008? Prosím Vás o radu.
Jozef Mihál
22.03.09,09:52
Započítať preplatok dane v ČR by ste mali, lebo ide o daň za rok 2008.

A nedoplatok dane 1443 Sk samozrejme musí zaplatiť, zákon je zákon.
certik
22.03.09,21:11
Osoba pracuje pre slovensku firmu v Nemecku. Má potvrdenie z Nemecka o výške príjmu v eurách. To by bolo všetko v poriadku, viem, že mu urobím DP A prepočítané kurzom NBS ako minulé roky. Teraz dostal od slovenskej firmy "potvrdenie o príjme", v ktorom je ale vyplnený len riadok 3, kde je uvedená výška poistného, ale príjem žiadny... Neviem, či je toto potvrdenie správne, keď vo všetkých ostatných riadkoch je uvedená nula a mám ho dokladovať k DP. Ďakujem
Jozef Mihál
22.03.09,22:30
Zrejme len niečo doplácal na odvodoch, určite to zapíšte do DP, nevidím dôvod, prečo nie.
MS77
24.03.09,13:54
Dobry den,
pracujuci cely rok v CR pri vysokych prijmoch podla medoty zapoctu dane, mu vychaza doplatit dan aj na slovensku. ako som spravne pochopila, takze pri metode zapoctu dane, je mozne ze vyjde platit dan aj na slovensku, a pri metode vynatia prijmov, by nemalo vyst platit dan. Je to tak spravne? Nemam s tym skusenosti. A konkretna osoba mi tvrdi ze ma trvaly pobyt na slovensku a v ČR, tak je potom otazne kde je jeho domicil. SR alebo CR, neviem ci je to mozne, ale asi ano ked ma trvaly pobyt aj v CR, dvojite obcianstvo zatial nie, ma si podat DP aj na slovensku?
Jozef Mihál
24.03.09,15:15
Pri metóde zápočtu dane je bežné, že sa musí daň doplácať aj na Slovensku.

Pri metóde vyňatia sa daň na Slovensku dopláca len vtedy, ak mal daňovník nejaké príjmy aj na Slovensku a príjmy zo zahraničia mu zvýšia základ dane nad hranicu, pri ktorej sa uplatňuje "miionárska daň" - čiže sa mu vďaka príjmom zo zahraničia zníži nezdaniteľná časť na daňovníka, či dokonca na manželku.

Ďalej skúste pozrieť toto:

http://blogy.etrend.sk/mihalblog/danove-a-odvodove-tipy-jozefa-mihala-10./157676.html