Mushu3
11.03.07,08:50
Prosim Vas neviete mi niekto prelozit potvrdenie o prijme z nemciny.


Bruttoarbeitslohn einschl. Sachbezuge ohne 9. und 10
toto by mal byt hruby prijem

Einbehaltene Lohnsteuer von 3
Toto asi dan

Einbehaltene Lohnsteuer von 3
a toto asi poistne

Nie som si ista tak si to chcem radsej prekontrolovat.Nemam doma ani slovnik. Dik
liduska
11.03.07,08:20
Prosim Vas neviete mi niekto prelozit potvrdenie o prijme z nemciny.


Bruttoarbeitslohn einschl. Sachbezuge ohne 9. und 10
toto by mal byt hruby prijem

Einbehaltene Lohnsteuer von 3
Toto asi dan

Einbehaltene Lohnsteuer von 3
a toto asi poistne

Nie som si ista tak si to chcem radsej prekontrolovat.Nemam doma ani slovnik. Dik

Škoda , že si sa neozvala včera. Mala som taký preklad doma ale včera som ho už dala klientovi.Ale aspoň mi povedz v ktorých riadkoch je ten text.
Marína
11.03.07,08:23
Mushu3, skús si preložiť na www.teos.sk
Mushu3
11.03.07,08:29
Škoda , že si sa neozvala včera. Mala som taký preklad doma ale včera som ho už dala klientovi.Ale aspoň mi povedz v ktorých riadkoch je ten text.

r 3
r.4
r.5
liduska
11.03.07,08:34
r.3 hrubý príjem
r.4 zrazená daň z príjmu
r.5 solidárny príspevok zo sumy z r. 3
ja som to takto mala na potvrdení o príjme.

r. 22 podiel zamestnávateľa na dôchl.zákon.zabezpečení
r. 23 podiel zamestnanca na dôch. zák.zabez.
r. 25 podiel zamestnanca na celkovom úhrne soc.zabezpečenia/bez r.23 a 25/
Mushu3
11.03.07,08:40
r.3 hrubý príjem
r.4 zrazená daň z príjmu
r.5 solidárny príspevok zo sumy v r. 3
ja som to takto mala na potvrdení o príjme.




Moze byt lebo teraz tu bola kamoska a mi to prelozila a ten prispevok to mam ako co. nikdy som taketo priznanie nerobila.
Robila som len v CR. Mohla by si mi poradit. Dik
liduska
11.03.07,08:45
Ja som v r. 5 nemala nič a preto ti neviem povedať čo to je za príspevok.
Mala som len r.3,4,22,23,25
Mushu3
11.03.07,08:48
Ja zas nemam nic v tych ostatnych teda mam O.
Aj tak dakujem skusim skumat dalej
Marína
12.03.07,13:15
Solidárny príspevok je niečo podobné ako u nás 2% zo zaplatenej dane (ZoDP_§50)
Ester plus
20.03.07,14:06
Riadky 22, 23 a 25 sú pri podávaní DP bezpredmetné?
alena
20.03.07,14:55
r. 23 a 25 je vlastne zaplatené povinné poistenie, ktoré sa uvádza na r. 33 DP A
petovsan
27.02.08,13:48
Dostalo sa mi do rúk potvrdenie o príjme z Nemecka. Vedel by mi niekto, prosím, preložiť nasledovné?
- Einbehaltene Lohnsteuer :
- Einbehaltener Solidaritätszuschlag:
- Arbeitgeberanteil zur gesetzlichen Rentenversicherung und an berufsständige Versorgungseinrichtungen:
- Steuerfrei Arbeitgeberzuschusse zur Krankenversicherung und zur Pflegeversicherung:
- Arbeitnehmeranteil am Gesamtsozialversicherungsbeitrag :
- In 3.enthaltender steuerpfl. Zuschuss des Arbeitgebers zur Zukunftsicherung:
- Beitrag des Arbeitnehmers zur Zukunftsicherung:

... ešte otázka, ten príspevok do fondu Solidarity spočítavam ako výdavok na poistné v rámci celkového poistného?
Za ochotu vopred ďakujem.
petovsan
27.02.08,15:15
... posúvam ... nenájde sa tu teraz náhodou nejaký "zdatný Nemec" ??? :)
zanetth
27.02.08,16:02
Dostalo sa mi do rúk potvrdenie o príjme z Nemecka. Vedel by mi niekto, prosím, preložiť nasledovné?
- Einbehaltene Lohnsteuer :
- Einbehaltener Solidaritätszuschlag:
- Arbeitgeberanteil zur gesetzlichen Rentenversicherung und an berufsständige Versorgungseinrichtungen:
- Steuerfrei Arbeitgeberzuschusse zur Krankenversicherung und zur Pflegeversicherung:
- Arbeitnehmeranteil am Gesamtsozialversicherungsbeitrag :
- In 3.enthaltender steuerpfl. Zuschuss des Arbeitgebers zur Zukunftsicherung:
- Beitrag des Arbeitnehmers zur Zukunftsicherung:

... ešte otázka, ten príspevok do fondu Solidarity spočítavam ako výdavok na poistné v rámci celkového poistného?
Za ochotu vopred ďakujem.

- Einbehaltene Lohnsteuer : zrazená daň zo mzdy
- Einbehaltener Solidaritätszuschlag: zrazený príspevok na solidaritu
- Arbeitgeberanteil zur gesetzlichen Rentenversicherung und an berufsständige Versorgungseinrichtungen: podiel zamestnávateľa na zákonné dôchodkové poistenie a .....neviem ako by som preložila berufsständige Versorgungseinrichtungen, možno niekto iný to bude vedieť
- Steuerfrei Arbeitgeberzuschusse zur Krankenversicherung und zur Pflegeversicherung: nezdaniteľný príspevok zamestnávateľa na zdravotné poistenie a na nemocenské poistenie ( Pflegeversicherung = v Nemecku poisťovňou vyplácaná čiastka na domáce ošetrovanie osoby vyžadujúcej trvalú starostlivosť )
- Arbeitnehmeranteil am Gesamtsozialversicherungsbeitrag : podiel zamestnanca na celkovom sociálnom poistení
- In 3.enthaltender steuerpfl. Zuschuss des Arbeitgebers zur Zukunftsicherung: presne neviem, je to nejaký zdaniteľný príspevok zamestnávateľa na akési poistenie do budúcnosti ... naozaj neviem čo by to mohlo byť, predpokladám nejaké sporenie
- Beitrag des Arbeitnehmers zur Zukunftsicherung: príspevok zamestnanca na toto poistenie
petovsan
27.02.08,19:30
....- In 3.enthaltender steuerpfl. Zuschuss des Arbeitgebers zur Zukunftsicherung: presne neviem, je to nejaký zdaniteľný príspevok zamestnávateľa na akési poistenie do budúcnosti ... naozaj neviem čo by to mohlo byť, predpokladám nejaké sporenie
- Beitrag des Arbeitnehmers zur Zukunftsicherung: príspevok zamestnanca na toto poistenie
Zanetth, ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúci odborný preklad ;), a to posledné by mohlo byť pravdepodobne niečo podobné, ako u nás príspevky od zamestnávateľa na doplnkové dôchodk. poistenie, nie?
zanetth
28.02.08,08:27
Zanetth, ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúci odborný preklad ;), a to posledné by mohlo byť pravdepodobne niečo podobné, ako u nás príspevky od zamestnávateľa na doplnkové dôchodk. poistenie, nie?


Áno, dalo by sa to tak nazvať.
petovsan
06.03.08,11:34
opäť skúšam posunúť ....
... vie mi niekto s určitosťou povedať, či ten príspevok zamestnanca do Fondu solidarity môžem odpočítať v rámci jeho zaplateného poistného?
Kdesi som sa dočítala, že môžem odpočítať iba to poistné, ktoré by bol povinný platiť na Slovensku ...v inom príspevku zasa, že môžem odpočítať...

Keď rozjímam nad § 5, ods.(8) ZDP, ktorý hovorí, že:
Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.
- je v Nemecku zamestanec povinný platiť príspevok do Fondu solidarity ???
alebo
- aj keby bol povinný ho platiť v Nemecku, nie je povinný ho platiť na Slovensku, tak takéto poistenie v zmysle § 5 ods. 8 neodpočítavam?

... skôr by som sa priklonila k tej druhej možnosti vzhľadom na ...príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.
zanetth
06.03.08,12:57
opäť skúšam posunúť ....
... vie mi niekto s určitosťou povedať, či ten príspevok zamestnanca do Fondu solidarity môžem odpočítať v rámci jeho zaplateného poistného?
Kdesi som sa dočítala, že môžem odpočítať iba to poistné, ktoré by bol povinný platiť na Slovensku ...v inom príspevku zasa, že môžem odpočítať...

Keď rozjímam nad § 5, ods.(8) ZDP, ktorý hovorí, že:
Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.
- je v Nemecku zamestanec povinný platiť príspevok do Fondu solidarity ???
alebo
- aj keby bol povinný ho platiť v Nemecku, nie je povinný ho platiť na Slovensku, tak takéto poistenie v zmysle § 5 ods. 8 neodpočítavam?

... skôr by som sa priklonila k tej druhej možnosti vzhľadom na ...príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.

Tiež sa prikláňam k tej druhej možnosti - ale je to len môj osobný názor. A či je zamestnanec povinný platiť príspevok do Fondu solidarity? - Ak mu ho zamestnávateľ strhol tak asi podľa nemeckých zákonov áno.
zanetth
06.03.08,13:41
Dopĺňam:
Trošku som pátrala, čo to vlastne ten Solidaritätszuschlag je a našla som nasledovné:

Der Solidaritätszuschlag ist ein Zuschlag zur Einkommensteuer (http://de.wikipedia.org/wiki/Einkommensteuer) , der eingeführt wurde, um die Kosten der deutschen Wiedervereinigung (http://de.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Wiedervereinigung) zu finanzieren....
Preklad: Príspevok na solidaritu je akýsi príplatok k dani z príjmu ( nie je to daň ), ktorý bol zavedený aby mohli byť financované náklady na znovuzjednotenie Nemecka....

Čiže z toho mi jednoznačne vychádza, že ho nemôžeš odpočítať v rámci zaplateného poisteného. Myslím, že je možné požiadať o jeho vrátenie v rámci žiadosti o vrátenie dane v Nemecku, ale za akých podmienok to naozaj neviem,
Harken
06.03.08,18:39
Veľmi pekne by som chcela poprosiť o pomoc pri preklade tlačiva z Rakúska. V predchádzajúcich príspevkoch som nič nenašla. Ide o tieto položky:
Bruttobezuge gemäB - čo je asi hrubá mzda
Steuerfreie Bezuge gemaB
Bezuge gemaB vor Abzug der Sozialversicherungs-beiträge ( SV-Beiträge)
Insgesamt einbehaltene SV-Beiträge, Kammerumlage, Wohnbauforderung
Abzuglich einbehaltene SV-Beiträge: fur Bezuge gemäB Kennzahl
Steuerpflichtige Bezuge - čo by mal byť asi ZD
Anrechenbare Lohnsteuer - čo by mala byť asi daň
Allgemeine Beitragsgrundlage
Beitragsgrundlage Sonderzahlung
Mitarbeitervorsorgekasse: MV-Beitragsgrundlage inkl.SZ
Eingezahlter Beitag an MV
Dúfam, že som to dobre opísala. Veľmi pekne ďakujem za ochotu.
zanetth
06.03.08,22:13
Veľmi pekne by som chcela poprosiť o pomoc pri preklade tlačiva z Rakúska. V predchádzajúcich príspevkoch som nič nenašla. Ide o tieto položky:
Bruttobezuge gemäB - hrubý príjem v zmysle ( za tým nasleduje zrejme §)
Steuerfreie Bezuge gemaB nezdaniteľný príjem v zmysle ...
Bezuge gemaB vor Abzug der Sozialversicherungs-beiträge ( SV-Beiträge) príjmy v zmysle... pred zrazením príspevku na sociálne poistenie SV= skr. Sozialversicherung
Insgesamt einbehaltene SV-Beiträge, Kammerumlage, Wohnbauforderung celkové zrazené príspevky na sociálne poistenie, Kammerumlage - príspevok, ktorý sa využíva na financovanie hospodárskej komory a musia ho platiť všetci, ktorí sú členmi hospodárskej komory ale záleží to aj od obratu Wohnbauforderung - podpora bytovej výstavby
Abzuglich einbehaltene SV-Beiträge: fur Bezuge gemäB po odpočítaní zrazených príspevkov na sociálne poistenie: pre príjmy v zmysle ... Kennzahl Koeficient
Steuerpflichtige Bezuge - zdaniteľné príjmy
Anrechenbare Lohnsteuer - započítateľná daň zo mzdy
Allgemeine Beitragsgrundlage všeobecný základ Beitragsgrundlage = v rak. základ pre výpočet výšky dôchodku
Beitragsgrundlage Sonderzahlung základ - zvláštna resp. mimoriadna platba
Mitarbeitervorsorgekasse:príspevok zamestnanca na zaopatrenie do budúcnosti - niečo ako doplnkové dôchodkové poistenie MV-Beitragsgrundlage inkl.SZ
Eingezahlter Beitag an MV (MV = skr. Mitarbeitervorsorgekasse) základ príspevku na toto poistenie vrátane zvláštnych platieb poukázaných na toto kvázi doplnkové poistenie Dúfam, že som to dobre opísala. Veľmi pekne ďakujem za ochotu.

Snáď som ti pomohla.
Harken
06.03.08,23:22
Zanetth si úplne fantastická. Veľmi, veľmi pekne ďakujem. Ešte by som sa chcela uistiť. Takže do DP do zdaniteľných príjmov dám
Hrubý príjem - nezdaniteľný príjem - príjmy v zmysle ... pred zrazením príspevku na sociálne poistenie. A potom celkové zrazené príspevky - po odpočítaní zrazených príspevkov na soc. poistenie: pre pírjmy v zmysle ... koeficient, čo sa rovná celkovým zrazeným odvodom, aspoň an tom potvrdení je to tak odrátané.
A ten ponížený hrubý príjem - tieto zrazené odvody tvorí základ dane. No a samozrejme potom výšku dane vyňať. Chápem to správne ? DDP nebudem uplatňovať, neviem či to spĺňa naše podmienky. Je to tak OK ?
zanetth
07.03.08,07:27
Zanetth si úplne fantastická. Veľmi, veľmi pekne ďakujem. Ešte by som sa chcela uistiť. Takže do DP do zdaniteľných príjmov dám
Hrubý príjem - nezdaniteľný príjem - príjmy v zmysle ( ak tam je uvedený § a číslo zákona napíš mi ho )... pred zrazením príspevku na sociálne poistenie. A potom celkové zrazené príspevky - po odpočítaní zrazených príspevkov na soc. poistenie: pre pírjmy v zmysle ... koeficient, čo sa rovná celkovým zrazeným odvodom, aspoň an tom potvrdení je to tak odrátané.
A ten ponížený hrubý príjem - tieto zrazené odvody tvorí základ dane. No a samozrejme potom výšku dane vyňať. Chápem to správne ? DDP nebudem uplatňovať, neviem či to spĺňa naše podmienky. Je to tak OK ?

Z toho čo si uviedla sa mi zdá, že tam ide o 2 druhy príjmov, takže od toho hrubého príjmu by som neodpočítala tie príjmy v zmysle ... nejakého §. Ťažko poradiť, keď to potvrdenie nevidím, veľa povedia aj čísla. Je to potvrdenie od zamestnávateľa pre zúčtovanie príjmov z pracovno-právneho pomeru?
Harken
07.03.08,08:01
Veľmi pekne by som chcela poprosiť o pomoc pri preklade tlačiva z Rakúska. V predchádzajúcich príspevkoch som nič nenašla. Ide o tieto položky:
Bruttobezuge gemäB § 25 ( ohne § 26 und ohne Familienbeihilfe ) : 8.743,43
Steuerfreie Bezuge gemaB § 68 : -640,07
Bezuge gemaB § 67 Abs. 1 und 2 ( innerhalb des Jahressechstels ),vor Abzug der Sozialversicherungs-beiträge ( SV-Beiträge): - 976,59
Insgesamt einbehaltene SV-Beiträge, Kammerumlage, Wohnbauforderung
Abzuglich einbehaltene SV-Beiträge: fur Bezuge gemäB Kennzahl 220
Steuerpflichtige Bezuge - čo by mal byť asi ZD
Anrechenbare Lohnsteuer - čo by mala byť asi daň
Allgemeine Beitragsgrundlage
Beitragsgrundlage Sonderzahlung
Mitarbeitervorsorgekasse: MV-Beitragsgrundlage inkl.SZ
Eingezahlter Beitag an MV
Dúfam, že som to dobre opísala. Veľmi pekne ďakujem za ochotu.
A celé to potrvdenie sa vola Lohnzettel und Beitragsgrundlagennachweis fur den Zeitraum vom .....
Napísala som tam aj sumy, aby sa Ti to lepšie posúdilo. Si strašne zlatá, o takej pomoci sa mi ani nesnívalo. Ďakujem za odpoveď.
zanetth
07.03.08,10:11
A celé to potrvdenie sa vola Lohnzettel und Beitragsgrundlagennachweis fur den Zeitraum vom .....
Napísala som tam aj sumy, aby sa Ti to lepšie posúdilo. Si strašne zlatá, o takej pomoci sa mi ani nesnívalo. Ďakujem za odpoveď.



Takže ten formulár som našla na internete, ide vlastne ekvivalent nášho potvrdenia o príjme FO zo závislej činnosti, ktoré vypĺňa zamestnávateľ. V podstate je na tom tlačive všetko vypočítané, pre teba sú podľa mňa dôležité nasledovné údaje z toho tlačiva:
Riadok 210 - hrubý príjem
Riadok 215 - nezdaniteľné príjmy - konkrétne príplatky za nadčas, za nočnú prácu a prácu vo sviatok, za rizikovú prácu, ktoré sa do výšky 360 eur mesačne v rakúsku nezdaňujú.
Riadok 220 - príjmy - 13. a 14. plat vyplatené mimo pravidelnej mesačnej mzdy, ktoré majú tiež nejaké osobitné pravidlá pri zdaňovaní.
Preto sa riadok 215 a 220 odpočítava od tej hrubej mzdy.
Riadok 230 - to by mala byť výsledná suma príspevkov na sociáne poistenie, r. 225 a 226 sú odpočítané preto, že zase sú tam podľa rakúskeho zákona o dani z príjmov nejaké výnimky alebo iné sadzby na platenie príspevkov na sociálne poistenie v závislosti od toho z akých príjmov sú tieto príspevky odvádzané.
Riadok 243 - suma zvyšných zrážok - tu v tom zmysle ako ďalšie odpočítateľné položky
Riadok 245 - zdaniteľný príjem čiže daňový základ
Riadok 260 - započítateľná daň zo mzdy
Harken
07.03.08,10:51
Takže z toho, čo si uviedla mi vyplýva, že v do príjmov dám r. 210 - hrubý príjem a od neho odrátam len r. 230 - príspevky na sociálne poistenie, čím dostanem základ dane. Podľa mňa ten r. 215 - nezdaniteľné príjmy odrátať u nás nemôžem, lebo taký príjem u nás nie je oslobodený od dane. ( aj keď v Rakúsku je ). Poprosím Ťa aký máš na to názor ty?
zanetth
07.03.08,14:12
Takže z toho, čo si uviedla mi vyplýva, že v do príjmov dám r. 210 - hrubý príjem a od neho odrátam len r. 230 - príspevky na sociálne poistenie, čím dostanem základ dane. Podľa mňa ten r. 215 - nezdaniteľné príjmy odrátať u nás nemôžem, lebo taký príjem u nás nie je oslobodený od dane. ( aj keď v Rakúsku je ). Poprosím Ťa aký máš na to názor ty?

Myslím si to isté.
Harken
07.03.08,15:44
OK. Ešte raz Ti veľmi pekne ďakujem za pomoc. Si skvelá.
nika.sum
29.03.08,19:53
Skusili by ste mi prosim pomoct s tymito skratkami s rakuskeho potvrdenia o prijme, mne to pripada ako mzdovy list u nas, vola sa to Lhnkonto Dienstnehmer:
takze vypisem skratky kde sa nachadzaju nejake sumy:
lfd.Bezug
Sonderzlg.
Lohnst.pfl.
Lohnst.frei
BRUTTo - tak to je asi bruto mzda

Bem.LSt.lfd.
Bem.LSt. SZ
Bem. DZ

Lohnst.lfd.
Lohnst.SZ
DZ-Betr.

Bem.SV lfd.
Bem.SV SZ
Bem.MV

SV lfd.
SV SZ
MV-Betr.

Gewerk.
BRU
Dem.DB - to je ta ista suma ako BRUTTO

Akonto
So.Abz.
DB-Betr.

Dufam ze sa najde niekto kto mi to pomoze dat dokopy, uz tri dni nad tym maturujem.:mee:
zanetth
29.03.08,23:37
Skusili by ste mi prosim pomoct s tymito skratkami s rakuskeho potvrdenia o prijme, mne to pripada ako mzdovy list u nas, vola sa to Lhnkonto Dienstnehmer:
takze vypisem skratky kde sa nachadzaju nejake sumy:
lfd.Bezug bežný príjem resp. bežná mzda
Sonderzlg. - Sonderzahlung - zvláštny príjem resp. mimoriadne príjmy
Lohnst.pfl.- lohnsteuerpflichtiges - to by mala byť zdaniteľná mzda
Lohnst.frei - suma oslobodená od dane zo mzdy
BRUTTo - brutto mzda

Bem.LSt.lfd. - Bem.=Bemessung=vymeranie
LSt.= Lohnsteuer = daň zo mzdy
lfd.= laufend= bežný
vymeriavací základ na daň z bežnej mesačnej mzdy
Bem.LSt. SZ - SZ= Sonderzahlung
vymeriavací základ na daň z mimoriadnej mzdy
Bem. DZ - DZ=Dienstnehmerbeitrag=Kammerumlage - je to povinný príspevok do hospodárskej komory nie je slovenský ekvivalent na tento výraz
- vymeriavací základ príspevku do hosp. komory
Lohnst.lfd. - daň z bežnej mesačnej mzdy
Lohnst.SZ - daň z mimoriadnej mzdy
DZ-Betr. - suma príspevku do hospodárskej komory

Bem.SV lfd. - SV= Sozialversicherung
vymeriavací základ z bežnej mesačnej mzdy na sociálne poistenie
Bem.SV SZ - vymeriavací základ z mimoriadnej mzdy na sociálne poistenie
Bem.MV - MV=Mitarbeitervorsorgekasse:príspevok na niečo ako doplnkové dôchodkové poistenie - slovenský ekvivalent nie je
- vymeriavací základ na tento príspevok
SV lfd. - sociálne poistenie z bežnej mzdy
SV SZ - sociálne poistenie z mimoriadnej mzdy
MV-Betr. - suma príspevku na Mitarbeitervorsorgekasse

Gewerk. - to by mohlo byť označenie dielne, neviem či tam máš nejaké číslo alebo sumu
BRU - netuším
Bem.DB - to je ta ista suma ako BRUTTO
DB= Dienstgeberbeitrag = doslovne je to príspevok zamestnávateľa
to by mal byť vymeriavací základ, z ktorého sa počítajú príspevky zamestnávateľa na povinné odvody

Akonto - môže znamenať na účet, ale aj niečo iné
So.Abz. - by mohlo v tomto prípade znamenať Sonderabzüge - zvláštne zrážky resp. odvody
DB-Betr.- to by mohla byť suma zrazených odvodov zamestnávateľa

Dufam ze sa najde niekto kto mi to pomoze dat dokopy, uz tri dni nad tym maturujem.:mee:


Niečo som vylúštila, je to farebne vyznačené. Predpokladám, že to potvrdenie je z Rakúska tak len pre vysvetlenie dodám, že tam je inak zdaňovaná bežná mzda a inak mimoriadna mzda, preto toľko vymeriavacích základov a podobne to platí aj pre sociálne poistenie.
nika.sum
30.03.08,17:48
Este raz takto verejne dakujem velmi pekne, si uzasna, skoda ze tych bodov nemozem poslat viac. Prajem krasny vecer
ludmilla
16.03.10,23:36
Viem, že ide o starší príspevok:
Akonto = splátka zo mzdy, preddavok, záloha, čiastočná platba
Gewerk. = Gewerkschaft = odborová organizácia
BRU = Betriebsratsumlage = príspevok odborom
ludmilla
16.03.10,23:58
DB = Dienstgeberbeitrag zum Familienlastenausgleichfonds = príspevok zamestnávateľa do fondu na vyrovnanie majetkových strát v rodine
DZ = Zuschlag zum Dienstgeberbeitrag zum Familienlastenausgleichfonds = príplatok
k príspevoku zamestnávateľa do fondu na vyrovnanie majetkových strát v rodine
suzi22
25.03.10,11:29
prosim prosim:
Einbehaltene Kirchensteuer - daň cirkvi................???
Je to tak??? mam to považovat za za DAN a pripocitat k celkovej strhnutej dani??? Dakujem velmi pekne
zanetth
25.03.10,16:04
prosim prosim:
Einbehaltene Kirchensteuer - daň cirkvi................???
Je to tak??? mam to považovat za za DAN a pripocitat k celkovej strhnutej dani??? Dakujem velmi pekne

einbehaltene Kirchensteuer = zrazená cirkevná daň
suzi22
25.03.10,19:08
dakujem
limesa
27.03.10,09:23
potvrdenie z rakúska: prosím pomóóóc. ve+mi pekne ďakujem vopred.

gehaltsabrechnung

gesamtbrutto - toto bude asi hrubý príjem 6119,79
gesetzliche abz uge 0
netto - čistý príjem 5182,64
auszahlungskorrektur aus 7,46 a 8,72
auszahlungbetrag 7,46 a 5172,64

ako to dať do DP?

prosím o pomoc.
limesa
28.03.10,07:15
prosím pomôžte
slimak
09.02.11,15:21
Viete mi poradit ako sa povie ci ako vyzera rakuske potvrdenie o prijme(zo zavislej činnosti). Mam nejake mesacne(12ks beitragsvorschrebung) vykazy. Ale to nebude asi to prave.
Vdaka.
zanetth
09.02.11,21:22
Viete mi poradit ako sa povie ci ako vyzera rakuske potvrdenie o prijme(zo zavislej činnosti). Mam nejake mesacne(12ks beitragsvorschrebung) vykazy. Ale to nebude asi to prave.
Vdaka.

Rakúske by malo vyzerať asi takto:
http://www.bmf.gv.at/service/formulare/steuern/lohnsteuer/l16/2003/l16.pdf

Beitragvorschreibung je predpis nejakých príspevkov (asi na sociálne alebo zdravotné poistenie)
mondes
09.02.11,21:47
Dobrý večer, prosím Vás, vedel by mi niekto napísať aký názov v nemčine má Potvrdenie o príjme zo závislej činnosti ..... zo Švajčiarska?

Potrebujem napísať mail, aby mi to poslali, ale neviem presný názov. Prosím Vás, ak niekto vie, tak nech mi napíše. Ďakujem veľmi pekne.
zanetth
09.02.11,22:17
Dobrý večer, prosím Vás, vedel by mi niekto napísať aký názov v nemčine má Potvrdenie o príjme zo závislej činnosti ..... zo Švajčiarska?

Potrebujem napísať mail, aby mi to poslali, ale neviem presný názov. Prosím Vás, ak niekto vie, tak nech mi napíše. Ďakujem veľmi pekne.

Názov toho potvrdenia by mal byť Lohnausweis (viď príloha)
mondes
28.02.11,23:13
Prosím Vás, prišlo mi to potvrdenie zo Švajčiarska (Lohnausweis), presne také, aké je v prílohe vyššie a potrebovala by som s ním pomôcť.

1.Bruttolohn (hrubá mzda) 20070 CHF
2. - 7 políčka sú prázdne
8.Bruttolohn 20070 CHF
9. Beiträge AHV/IV/EO/ALV/NBUV (asi sociálne?) 1736 CHF
10. prázdne
11. Čistá mzda 18 336 CHF
12. Quellensteuerabzug (zrážk. daň) 1 898 CHF
13. Reise,Verpflegung, Ubernachtung ...
(cestovne, nocľažné) 6 180 CHF
Ostatné políčka sú prázdne. Podľa toho tu nie je zdravotné poistenie. A čo s tým cestovným a ubytovaním ovplyvní to nejako ZD? Odpočíta sa to od hrubej mzdy? Podľa potvrdenia asi nie. Prosím o vaše skúsenosti a názory. Ďakujem pekne.
mondes
01.03.11,08:55
Prosím Vás, prišlo mi to potvrdenie zo Švajčiarska (Lohnausweis), presne také, aké je v prílohe vyššie a potrebovala by som s ním pomôcť.

1.Bruttolohn (hrubá mzda) 20070 CHF
2. - 7 políčka sú prázdne
8.Bruttolohn 20070 CHF
9. Beiträge AHV/IV/EO/ALV/NBUV (asi sociálne?) 1736 CHF
10. prázdne
11. Čistá mzda 18 336 CHF
12. Quellensteuerabzug (zrážk. daň) 1 898 CHF
13. Reise,Verpflegung, Ubernachtung ...
(cestovne, nocľažné) 6 180 CHF
Ostatné políčka sú prázdne. Podľa toho tu nie je zdravotné poistenie. A čo s tým cestovným a ubytovaním ovplyvní to nejako ZD? Odpočíta sa to od hrubej mzdy? Podľa potvrdenia asi nie. Prosím o vaše skúsenosti a názory. Ďakujem pekne.

Ešte čo sa týka zdravotneho poistenia, on v zahraničí neplatil, pretože má europsku kartičku, na základe ktorej mu poskytnú základné ošetrenie a v krajinách EU. Platil si na Slovensku. Nie je to problém? V takomto prípade odpočítam od hrubej mzdy len to AHV/IV..? A zostane mi základ dane?A čo so zrážkovou daňou a s tým príspevkom na ubytovanie a cestovné? Prosím poraďte mi ako to mám uplatniť v DP typ B. Vďaka.
mondes
01.03.11,09:20
Posúvam.
ivka70
01.03.11,09:20
Ešte čo sa týka zdravotneho poistenia, on v zahraničí neplatil, pretože má europsku kartičku, na základe ktorej mu poskytnú základné ošetrenie a v krajinách EU. Platil si na Slovensku. Nie je to problém? V takomto prípade odpočítam od hrubej mzdy len to AHV/IV..? A zostane mi základ dane?A čo so zrážkovou daňou a s tým príspevkom na ubytovanie a cestovné? Prosím poraďte mi ako to mám uplatniť v DP typ B. Vďaka.

Svajciarsko nie je clenom EU, tam by mu karticka EU asi nepomohla.
Ak by pracoval v krajine EU, je povinny pred odchodom sa odhlasit zo zdravotnej poistovne a tam sa prihlasit.
Lebo v EU moze byt zdravotne poisteny len v jednej krajine.
Ako je to so Svajciarskom, neviem.
mondes
01.03.11,13:44
Svajciarsko nie je clenom EU, tam by mu karticka EU asi nepomohla.
Ak by pracoval v krajine EU, je povinny pred odchodom sa odhlasit zo zdravotnej poistovne a tam sa prihlasit.
Lebo v EU moze byt zdravotne poisteny len v jednej krajine.
Ako je to so Svajciarskom, neviem.

Švajčiarsko síce nie je členom EU, ale má uzavretú nejakú zmluvu, na základe ktorej akoby členom bolo. My sme vtedy zisťovali, vyvolávali aj do ZP vo Švajčiarsku, tam nám povedali, aby sme sa pýtali tu na Slovensku, a opačne. Ale ako píšeš, v EU môže byť zdravotne prihlásený len v jednej krajine a on bol tu na Slovensku. Mňa skôr zaujíma, že keď to zdravotné nemá ani ho nemôže odčítať z príjmu, či to bude ok. Poprosila by som ešte niekoho, kto má s tým skúsenosť (príjmy zo Švajčiarska ako vyplniť DP z vyššie uvedeného príspevku), aby mi poradil. Ďakujem.
janaZH
27.03.11,14:08
Takže ten formulár som našla na internete, ide vlastne ekvivalent nášho potvrdenia o príjme FO zo závislej činnosti, ktoré vypĺňa zamestnávateľ. V podstate je na tom tlačive všetko vypočítané, pre teba sú podľa mňa dôležité nasledovné údaje z toho tlačiva:
Riadok 210 - hrubý príjem
Riadok 215 - nezdaniteľné príjmy - konkrétne príplatky za nadčas, za nočnú prácu a prácu vo sviatok, za rizikovú prácu, ktoré sa do výšky 360 eur mesačne v rakúsku nezdaňujú.
Riadok 220 - príjmy - 13. a 14. plat vyplatené mimo pravidelnej mesačnej mzdy, ktoré majú tiež nejaké osobitné pravidlá pri zdaňovaní.
Preto sa riadok 215 a 220 odpočítava od tej hrubej mzdy.
Riadok 230 - to by mala byť výsledná suma príspevkov na sociáne poistenie, r. 225 a 226 sú odpočítané preto, že zase sú tam podľa rakúskeho zákona o dani z príjmov nejaké výnimky alebo iné sadzby na platenie príspevkov na sociálne poistenie v závislosti od toho z akých príjmov sú tieto príspevky odvádzané.
Riadok 243 - suma zvyšných zrážok - tu v tom zmysle ako ďalšie odpočítateľné položky
Riadok 245 - zdaniteľný príjem čiže daňový základ
Riadok 260 - započítateľná daň zo mzdy
Dobrý deň. Prosím vás o pomoc. Tiež mám potvrdenie z Rakúska (Lohnzettel...). Hrubý príjem v riadku 210 a v riadku 220 príjmy mimo pravidelného mesačného príjmu. Do daňového priznania uvádzam celkový hrubý príjem z riadku 210 a odpočítam celkové zrazené poistné vrátane poistného k príjmu z riadku 220? Použijem metódu vyňatia príjmov. Okrem týchto príjmov mal daňovník za obdobie 01-04/2010 príjmy aj v SR. Za tieto mesiace mu bol vyplatený aj daňový bonus na dieťa. Má nárok na bonus na celý rok? Ďakujem.
MáriaPaM
20.05.11,13:40
Prosím vás a nemáte náhodou niekto naše potvrdenie o zúčtovaných príjmoch preložené do nemčiny, že by sa dalo dopísať sumy a rovno potvrdiť v nemčine?
majka19
29.02.12,11:38
chcem sa opýtať z toho Nemeckého potvrdenie teda odpočítam odvody v riadkoch 23,25,26 a 27? Ďakujem veľmi veľmi
striebro1
05.03.12,16:52
dobry vecer, prosim robi niekto danove priznanie za rok 2011 zamestnaca v rakusku? ja mam potvrdenie od zamestnavatela ale nie je tam clenene zdravotne a socialne ako to pozaduje nase priznanie....
vopred dakujem za pomoc,
striebro1
05.03.12,19:00
posuvam
nika.sum
05.03.12,19:49
Ahoj, ja robim. Z potvrdenia o prijme r. 210 je hruba mzda a r.230 tusim (nemam to pri sebe) je socialne poistenie. To davam do DP. V Rakusku sa inak pocita cista mzda. Viem, ze som to minuly rok nasla tu na porade. Takze skuste pohladat. Zajtra preverim som dobre napisala cisla riadkov.
striebro1
05.03.12,20:31
dakujem pekne za odpoved, hladalva som tu na porade, ale kedze rok 2011 v dpfo pyta aj zdravotku aj socialku oddelene a ja mam len jednu sumu. riadok 210 je hruby prijem, potom mam riadok 220 minusom a potom mam 225 a aj 230 co su odvody a potom mam aj 243 nejaku drobnu sumu a mam cisty prijem pred zdanenim a potom vypocitanu dan.
ide mi o to, ci dam do riadku 32dpfoA sumu z riadku 210 rakuskeho potvrdenia a potom sumu z r.225+230 dam do riadku 33 ale mne potom vyjde iny cisty prijem pred zdanenim. chcela by som vediet, ci si mala rovnaku sumu na riadku 46dpfoA ako v rakuskom potvrdenie riadok 245 steuerpfl. bezuge...
vopred velmi pekne dakujeeeem...:)
striebro1
05.03.12,21:17
nika prosim ta, tebe vysiel zaklad dane presne to cislo co mas v rakuskom potvrdeni? ja mam na potvrdeni od hrubeho prijmu odpocitany riadok 220 Bezüge gemäß § 67 Abs. 1 und 2 (innerhalb des Jahressechstels), vor Abzug der Sozialversicherungsbeiträge (SV-Beiträge) google mi to prelozil takto "Odmeňovania v súlade s § 67 ods 1 a 2 (v rámci ročnej šiesty), pred odpočítaním poistného na sociálne zabezpečenie" a potom aj riadok 230, potom aj riadok 245 a dostanem sa k cistemu prijmu pred zdanenim...avsak neviem co je na riadku 220 a preco je to odpocitane z hrubeho prijmu...

ja zvazujem riadok 210 minus riadok 225, minus 230 = zaklad pred zdanenim...

neviem ci je to zrozumitelne, co som pisala.
nika.sum
06.03.12,20:28
nika prosim ta, tebe vysiel zaklad dane presne to cislo co mas v rakuskom potvrdeni? ja mam na potvrdeni od hrubeho prijmu odpocitany riadok 220 Bezüge gemäß § 67 Abs. 1 und 2 (innerhalb des Jahressechstels), vor Abzug der Sozialversicherungsbeiträge (SV-Beiträge) google mi to prelozil takto "Odmeňovania v súlade s § 67 ods 1 a 2 (v rámci ročnej šiesty), pred odpočítaním poistného na sociálne zabezpečenie" a potom aj riadok 230, potom aj riadok 245 a dostanem sa k cistemu prijmu pred zdanenim...avsak neviem co je na riadku 220 a preco je to odpocitane z hrubeho prijmu...

ja zvazujem riadok 210 minus riadok 225, minus 230 = zaklad pred zdanenim...

neviem ci je to zrozumitelne, co som pisala.

Priznam sa, ze som sa k tomu dnes vobec nedostala. Ja si myslim, ze v nasom DP je socialka a zdravotka oddelene hlavne kvoli RZZP. Ja som zatial vypisovala len jedno DP Rakuske v tomto roku, este ma cakaju dve. Este sa zajtra pre istotu pozriem na to urobene. Ale viem, ze oni tie odvody maju trosku zlozitejsie ako u nas, nie vsetko znizuje zaklad dane. Tu Vam prikladam prispevok, v citacii je ten prispevok podla ktoreho som robila danove priznanie ja.:

http://www.porada.sk/t46501-p5-potvrdenie-o-prijme-v-nemcine.html#post1703169
striebro1
07.03.12,07:41
Priznam sa, ze som sa k tomu dnes vobec nedostala. Ja si myslim, ze v nasom DP je socialka a zdravotka oddelene hlavne kvoli RZZP. Ja som zatial vypisovala len jedno DP Rakuske v tomto roku, este ma cakaju dve. Este sa zajtra pre istotu pozriem na to urobene. Ale viem, ze oni tie odvody maju trosku zlozitejsie ako u nas, nie vsetko znizuje zaklad dane. Tu Vam prikladam prispevok, v citacii je ten prispevok podla ktoreho som robila danove priznanie ja.:

http://www.porada.sk/t46501-p5-potvrdenie-o-prijme-v-nemcine.html#post1703169

ahoj nika, dakujem pekne ze si nezabudla na mna...ja som to vyplnila nasledovne:
r. 32 = r.210 AT
r.32=r.225+230

mala som k dispozicii aj vyplatne pasky, kde som videla, ze ine odvody sa zrazaju z tych mimoriadnych prijmov (13 a 14 plat) a kedze boli zrazene a odvedene tak som odpocitala odvody aj z r 225 a z r.230.
riadky 33,34 som nechala prazdne kedze neviem rozdelit zdravotku a socialku...a edane mi to zobrali aj ked mam r 33,34 nevyplnene.
r.46 bol poslednym riadkom vyplnenym, kedze danovnik ma prijem len zo zahranicia zo zavislej cinnosti
a uplatnila som danovy bonus kedze ma jedno dieta a trvaly pobyt na slovensku.
zatial tolko...
vorped dakujem za reakciu.
pekny dnik,
nika.sum
07.03.12,07:57
Ja to uz treti rok robim tak, ze dam na r. 32 sumu z rakuskeho potvrdenia v r. 210 a na r. 33 sumu z r. 230. Riadok 225 som nedavala nikde. Zatial mi to este nereklamovali z DU. Ono ide o vynate prijmy, takze danovu povinnost to neovplyvni.
Myslis tym ze si nechala prazdny r. 33a a 33b nie? Neviem ako je to s bonusom pri takomto prijme sa priznam, mam len bezdetnych :-).
striebro1
07.03.12,08:40
Ja to uz treti rok robim tak, ze dam na r. 32 sumu z rakuskeho potvrdenia v r. 210 a na r. 33 sumu z r. 230. Riadok 225 som nedavala nikde. Zatial mi to este nereklamovali z DU. Ono ide o vynate prijmy, takze danovu povinnost to neovplyvni.
Myslis tym ze si nechala prazdny r. 33a a 33b nie? Neviem ako je to s bonusom pri takomto prijme sa priznam, mam len bezdetnych :-).

jasne ze 33a,b...)))

nika ja som tam preto dala aj odvody z mimoriadnych, lebo potom mi vysiel nizsi zaklad.....a za predpokladu, ze raz si mozno bude ten moj danovnik ziadat rozdiel dane z rakuska, tak myslim, ze dostane viac....
robila si take nieco? resp ti tvoji danovnici neziadaju vratenie dane? teda rozdiel???

vopred dakujem a pekny dniiiiiiik....)))))
nika.sum
07.03.12,08:55
jasne ze 33a,b...)))

nika ja som tam preto dala aj odvody z mimoriadnych, lebo potom mi vysiel nizsi zaklad.....a za predpokladu, ze raz si mozno bude ten moj danovnik ziadat rozdiel dane z rakuska, tak myslim, ze dostane viac....
robila si take nieco? resp ti tvoji danovnici neziadaju vratenie dane? teda rozdiel???

vopred dakujem a pekny dniiiiiiik....)))))

Nie neziadaju. Ako to funguje? Podla nasho danoveho priznania si pytaju rozdiel v Rakusku. Pretoze u nas pytat dan predsa nemozu (prijmy z Rakuska su predsa vynate) Ja som bola v tom, ze ked ide o vynate prijmy, tak dan je vysporiadana. Ak by islo o zapocet, tak by sa muselo doplatit alebo by dostali rozdiel spat. Boze dufam, ze som nerobila nieco zle, ale takto som to pochopila ked som to studovala na internete.
Ale podla tohoto som to pochopila spravne, je to sice z r. 2010, ale neviem o tom ze by sa nieco menilo:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/02/07/prijem-v-zahranici-a-povinnost-podat-danove-priznanie/?print=1


(http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/02/07/prijem-v-zahranici-a-povinnost-podat-danove-priznanie/?print=1)
striebro1
07.03.12,14:50
Nie neziadaju. Ako to funguje? Podla nasho danoveho priznania si pytaju rozdiel v Rakusku. Pretoze u nas pytat dan predsa nemozu (prijmy z Rakuska su predsa vynate) Ja som bola v tom, ze ked ide o vynate prijmy, tak dan je vysporiadana. Ak by islo o zapocet, tak by sa muselo doplatit alebo by dostali rozdiel spat. Boze dufam, ze som nerobila nieco zle, ale takto som to pochopila ked som to studovala na internete.
Ale podla tohoto som to pochopila spravne, je to sice z r. 2010, ale neviem o tom ze by sa nieco menilo:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/02/07/prijem-v-zahranici-a-povinnost-podat-danove-priznanie/?print=1


(http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/02/07/prijem-v-zahranici-a-povinnost-podat-danove-priznanie/?print=1)

ziada sa rozdiel v tej krajine....neviem presne ako to funguje, len ked som si hladala na nete infosky ohladom tohoto, tak som natrafila na firmy, ktore sa tym zaoberaju...ziadaju v tej krajine dan navyse odvedenu...kedze nie si danovy rezident, tak mozes poziadat o vratenie dane, citala som to najma pri pracach v anglicku, irsku...alebo nieco take..)))))...ale to budem studovat neskor...poslem ti nejake linky ked najdem v mojom archive, chces?
striebro1
07.03.12,15:00
niekde to pohladam...
Marína
07.03.12,15:41
dobry vecer, prosim robi niekto danove priznanie za rok 2011 zamestnaca v rakusku? ja mam potvrdenie od zamestnavatela ale nie je tam clenene zdravotne a socialne ako to pozaduje nase priznanie....
vopred dakujem za pomoc,
Stačí pozrieť poučenie na vyplnenie DP (http://www.porada.sk/t180078-p3-zhrnutie-novot-od-1-1-2012-a.html#post1958333).;)

V. ODDIEL – VÝPOČET ZÁKLADU DANE Z PRÍJMOV ZO ZÁVISLEJ ČINNOSTI
Riadky č. 32 až 34 - vyplnia sa podľa údajov ..............................atd. Ak z predloženého potvrdenia o zahraničnom povinnom poistnom nie je možné rozdelenie tohto poistného podľa riadkov č. 33a a 33b, vyplní sa len riadok č.33.
striebro1
07.03.12,15:47
Stačí pozrieť poučenie na vyplnenie DP (http://www.porada.sk/t180078-p3-zhrnutie-novot-od-1-1-2012-a.html#post1958333).;)

V. ODDIEL – VÝPOČET ZÁKLADU DANE Z PRÍJMOV ZO ZÁVISLEJ ČINNOSTI
Riadky č. 32 až 34 - vyplnia sa podľa údajov ..............................atd. Ak z predloženého potvrdenia o zahraničnom povinnom poistnom nie je možné rozdelenie tohto poistného podľa riadkov č. 33a a 33b, vyplní sa len riadok č.33.

dakujeeeeem....))) to ma veru nenapadlo, ze poucenie citat...))))) ale edane su mudre a v pohode ma pustili dalej pri vyplnani..takze edane to vedia...)))))
nika.sum
07.03.12,18:34
ziada sa rozdiel v tej krajine....neviem presne ako to funguje, len ked som si hladala na nete infosky ohladom tohoto, tak som natrafila na firmy, ktore sa tym zaoberaju...ziadaju v tej krajine dan navyse odvedenu...kedze nie si danovy rezident, tak mozes poziadat o vratenie dane, citala som to najma pri pracach v anglicku, irsku...alebo nieco take..)))))...ale to budem studovat neskor...poslem ti nejake linky ked najdem v mojom archive, chces?
Ak nieco najdes mozes poslat, ale podla mna sa to netyka krajin ktore maju zo slovenskom zmluvu o dohode o vynati prijmov, mozno sa mylim...
Ivana Š
07.03.12,18:58
Ja to uz treti rok robim tak, ze dam na r. 32 sumu z rakuskeho potvrdenia v r. 210 a na r. 33 sumu z r. 230. Riadok 225 som nedavala nikde. Zatial mi to este nereklamovali z DU. Ono ide o vynate prijmy, takze danovu povinnost to neovplyvni.
Myslis tym ze si nechala prazdny r. 33a a 33b nie? Neviem ako je to s bonusom pri takomto prijme sa priznam, mam len bezdetnych :-).
aj som sa dočkala odpovede - síce v inej téme ale nevadí
http://www.porada.sk/t185584-prijem-zo-zivnosti-a-ako-zamestnanec-v-rakusku.html#post2003847

mne v programe dáva na výber r. 33 - vlastná suma, vtedy nemusím 33a 33b vyplniť
nika.sum
07.03.12,19:17
aj som sa dočkala odpovede - síce v inej téme ale nevadí
http://www.porada.sk/t185584-prijem-zo-zivnosti-a-ako-zamestnanec-v-rakusku.html#post2003847

mne v programe dáva na výber r. 33 - vlastná suma, vtedy nemusím 33a 33b vyplniť

No musis viac hladat Ivanka, a mala by si odpoved skôr, v tejto dobe nestihaju poradaci sledovat vsetky temy :-)
Ivana Š
07.03.12,19:33
moja, ja tu hľadám už týždeň, veľa som našla
zato sa nepýtam na preklad - čo ktorý riadok znamená
len som sa chcela ubezpečiť, či to do DP dám správne ktorý do ktorého
Ivana Š
07.03.12,19:40
myslím riadok :D
striebro1
07.03.12,21:20
ivana ty si do riadku 33 dala z at potvrdenia sucet riadkov 225(odvody z mimoriadnych prijmov) + 230(odvody z riadnych prijmov)? ja som scitala obe ciastky, kedze podla vyplatnej pasky boli odvody zrazene zo mzdy extra a z mimoriadnej mzdy inou sadzbou...ale zamestnancovi zrazene boli...tak preto ja scitujem sumy v r. 225+230 do nasho riakdu 33
M!ro
07.03.12,22:35
zdravím vás, takže do riadku 33 treba dať iba Sozialversicherung (SV) alebo aj LSt Lfd. ?
striebro1
08.03.12,06:57
zdravím vás, takže do riadku 33 treba dať iba Sozialversicherung (SV) alebo aj LSt Lfd. ?

iba SV, lebo do riadku 33 patria odvody,

lst lfd je skratka pre dan - lohnsteuer laufend, nie?
striebro1
08.03.12,07:29
prosim vas, maju v rakusku maximalny vymeriavaci zaklad pre SV?
mzdarka renca
08.03.12,08:49
Ahojte, robím kámoške DP z príjmov z Rakúska. Všetko mi je jasné, až na skratku SV SZ.

neviete čo to je? o sumu z tejto skratky bola nižšia čistá mzdy.
nika.sum
08.03.12,08:59
Ahojte, robím kámoške DP z príjmov z Rakúska. Všetko mi je jasné, až na skratku SV SZ.

neviete čo to je? o sumu z tejto skratky bola nižšia čistá mzdy.

Skus podla prispevku od Zanett podla cisla riadku

http://www.porada.sk/t46501-p5-potvrdenie-o-prijme-v-nemcine.html#post1703169
striebro1
08.03.12,09:00
Ahojte, robím kámoške DP z príjmov z Rakúska. Všetko mi je jasné, až na skratku SV SZ.

neviete čo to je? o sumu z tejto skratky bola nižšia čistá mzdy.

sozialversicherung sonderzalung - to su odvody z tej mimoriadnej odmeny, oni maju ten 13 a 14 plat inak zrazene...to mas na riadku 225, vsak?

ja som tento odvod spolu s tym beznym spocitala a dala na riadok 33 dpfo A
mzdarka renca
08.03.12,09:06
Ja na potvrdení nemám riadok 225, ja mám jej decembrovú výplatnú pásku a na spodu sú sčítané všetky príjmy od jej zamestnávateľa za obdobie 01-12/2011.
striebro1
08.03.12,09:18
Ja na potvrdení nemám riadok 225, ja mám jej decembrovú výplatnú pásku a na spodu sú sčítané všetky príjmy od jej zamestnávateľa za obdobie 01-12/2011.

ja mam tiez decembrovu vyplatnu pasku a tam scitaj sv sz a sv lfd. to je sozialversicherung sonderzalung a sozialversicherung laufend...ja ked som si tieto dve scitala z decembrovej pasky tak sa mi to rovna riadkom na potvrdeni je to riadok 225(odvod z mimoriadneho prijmu) a 230 (odvod z bezneho prijmu)

no a potom mas kolonku Lst SB a LSt lfd a to ked scitas tak to je zrazena a odvedena dan za cely rok...
mzdarka renca
08.03.12,09:20
dakujem velmi pekne :)
striebro1
08.03.12,09:25
dakujem velmi pekne :)

renca a nevies nahodou ci je mozne danovy bonus na dieta si uplatnit tu na slovensku? ja som sa docitala ze ano, kedze je danovym rezidentom...a danovy urad mu danovy bonus posle na ucet, kedze dan nema ziadnu....
danovy bonus si moze uplatnit danovnik aj ked je jeho manzelka na materskej, rodicovnskej????????
striebro1
08.03.12,10:29
nika.sum
08.03.12,10:32
pomocka
http://www.taborsky-nitsch.at/Download/L16.pdf

Takze som to predtym dobre pisala : r. 210 (nas r. 32 DP FO A) minus r. 230 (nas r. 33) = ZD v DP na Slovensku alebo sa myslim? Ak sa mylim prosim opravte ma lebo som zostala z toho cela domotana a mam pred sebou dve rakuske potvrdenia a musim spravit DP.
zanetth
08.03.12,10:45
Pre nika.sum a ostatných.

Viem, že tie rakúske potvrdenia resp. výpl. pásky sú asi rôzne, ale v prílohe prikladám prázdne tlačivo, kde je veľmi dobre schematicky znázornené, že v r. 230 je už zahrnutá suma z r. 225. Čo sa týka vrátenia dane zo zahraničia - podanie DP tu na Slovensku na to nemá žiadny vplyv, keďže ide o vyňaté príjmy. Súhlas s nika.sum.
striebro1
08.03.12,10:49
Pre nika.sum a ostatných.

Viem, že tie rakúske potvrdenia resp. výpl. pásky sú asi rôzne, ale v prílohe prikladám prázdne tlačivo, kde je veľmi dobre schematicky znázornené, že v r. 230 je už zahrnutá suma z r. 225. Čo sa týka vrátenia dane zo zahraničia - podanie DP tu na Slovensku na to nemá žiadny vplyv, keďže ide o vyňaté príjmy. Súhlas s nika.sum.

zaneth ja mam pred sebou potvrdenie od zamestnavatela, ale mam aj decembrovu vyplatnu pasku, kde v spodnej casti je uvedeny kumulativ za cely rok...a vychadza mi z toho, ze odvody sa platia aj z tej mimoriadneho prijmu, ktory vsak zdanovany nie je...takze preto som scitala odvody 225+230 a sedi mi to aj na vyplatnu pasku za december...mne teraz nejde o dan ale o odvody.....
viem ze ide o vynate prijmy, ale danovnik si moze poziadat o vratenie dane z rakuska, kedze nie je danovym rezidentom rakuska...a ten rozdiel oproti dp u nas a v rakusku by mu rakuska stana mala vratit, ci nie????:)
striebro1
08.03.12,10:56
Pre nika.sum a ostatných.

Viem, že tie rakúske potvrdenia resp. výpl. pásky sú asi rôzne, ale v prílohe prikladám prázdne tlačivo, kde je veľmi dobre schematicky znázornené, že v r. 230 je už zahrnutá suma z r. 225. Čo sa týka vrátenia dane zo zahraničia - podanie DP tu na Slovensku na to nemá žiadny vplyv, keďže ide o vyňaté príjmy. Súhlas s nika.sum.

ale ten riadok 225 ma hrube MINUS pred cislom...takze praveze suma z riadku 225 nemoze znizovat brutto prijmy, kedze mimoriadne prijmy sa odpocitavaju z hrubych pred zdanenim...tak tym padom ani odvod nemoze znizovat danovy zaklad....

tak ako aj riadky 215,220,225,226,230 je tam vsade MINUS teda -:)
Ivana Š
08.03.12,11:04
ja som dala 210 a 230, už som to aj podala, nech to mám z krku
daň na slovensku to neovplyvňuje a teta na DÚ mi povedala k tomu len toľko, že keby niečo, tak vyzvú k oprave
a rakúsky zamestnávateľ mu spravil niečo také ako ročné zúčtovanie dane (ktovie ako sa to tam volá)
vyšiel mu preplatok, to mu vrátia
zanetth
08.03.12,11:08
zaneth ja mam pred sebou potvrdenie od zamestnavatela, ale mam aj decembrovu vyplatnu pasku, kde v spodnej casti je uvedeny kumulativ za cely rok...a vychadza mi z toho, ze odvody sa platia aj z tej mimoriadneho prijmu, ktory vsak zdanovany nie je...takze preto som scitala odvody 225+230 a sedi mi to aj na vyplatnu pasku za december...mne teraz nejde o dan ale o odvody.....
viem ze ide o vynate prijmy, ale danovnik si moze poziadat o vratenie dane z rakuska, kedze nie je danovym rezidentom rakuska...a ten rozdiel oproti dp u nas a v rakusku by mu rakuska stana mala vratit, ci nie????:)

Podľa mňa a myslím, že to chápem správne (osobné skúsenosti s vrátením dane zo zahraničia nemám), vznikne nárok na vrátenie dane v zahraničí napr. v prípade, ak je daňovník zamestnancom len časť roka a podľa zákonov danej krajiny musí odvádzať zo mzdy preddavky na daň. V ročnom zúčtovaní podobne ako u nás mu v takom prípade môže vzniknúť preplatok na dani, o ktorý môže požiadať v príslušnej krajine. DP podané na Slovensku nie je potrebné pri podaní žiadosti o vrátenie dane v zahraničí. Čo sa týka tej prvej časti otázky, neviem posúdiť, či postupuješ správne - musela by som tie potvrdenia vidieť.
striebro1
08.03.12,11:13
ja tiez nemam skusenosti...len som niekde na nete citala, ze si zvyknu ziadat aj viac rokov dozadu ludia co robia, robili v britanii, irsku a tak...ale tymto sa budem zaoberat neskor...:):rolleyes:

ja som do dpfo A dala sucet riadkov 225+230 ten riadok sa vola insgesamt einbehaltene SV-Btitrage, kammerumlage, Wohnbauforderung

inak zanetth dakujem velmi pekne za preklady na prednych stranach tejto debaty...velmi mi pomohli...veeeeelmi...)))))))
striebro1
08.03.12,11:15
tvoj preklad zo strany 3:rolleyes:
Insgesamt einbehaltene SV-Beiträge, Kammerumlage, Wohnbauforderung celkové zrazené príspevky na sociálne poistenie, Kammerumlage - príspevok, ktorý sa využíva na financovanie hospodárskej komory a musia ho platiť všetci, ktorí sú členmi hospodárskej komory ale záleží to aj od obratu Wohnbauforderung - podpora bytovej výstavby
striebro1
08.03.12,11:15
a kedze sa tam pise SV tak som to odratala, takze tak...))))
zanetth
08.03.12,11:54
a kedze sa tam pise SV tak som to odratala, takze tak...))))

Podľa toho tlačiva, by od insgesamt einbehaltene SV - Beiträge ...., mali byť odpočítané riadky 225 a 226 a výsledná suma je v riadku 230.

Insgesamt einbehaltene SV- Beiträge .... = viď preklad vyššie
Abzüglich einbehaltene SV - Beiträge: po odpočítaní zrazených príspevkov na sociálne poistenie
für Bezüge gemäß ....(r.225) = pre príjmy z riadku 220
für Bezüge gemäß .... (r.226) = pre príjmy podľa §67 ods. 3 až 8 (rak. zákona o dani z príjmov) ak sú oslobodené od dane príp. zdanené pevnou sadzbou dane
nika.sum
08.03.12,13:16
zanetth - dakujem za rychlu reakciu, idem spravit aj tie dve co mam doma, nech to mam ako píse Ivanka z krku a mozem pokracovat na ostatnych....
mzdarka renca
08.03.12,13:49
renca a nevies nahodou ci je mozne danovy bonus na dieta si uplatnit tu na slovensku? ja som sa docitala ze ano, kedze je danovym rezidentom...a danovy urad mu danovy bonus posle na ucet, kedze dan nema ziadnu....
danovy bonus si moze uplatnit danovnik aj ked je jeho manzelka na materskej, rodicovnskej????????
nárok na DB má len vtedy, ak 90% z celkových príjmov mal na Slovensku

§ 33
Daňový bonus
(10) Daňový bonus podľa odsekov 1 až 9 si môže uplatniť aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
striebro1
08.03.12,13:50
Podľa toho tlačiva, by od insgesamt einbehaltene SV - Beiträge ...., mali byť odpočítané riadky 225 a 226 a výsledná suma je v riadku 230.

Insgesamt einbehaltene SV- Beiträge .... = viď preklad vyššie
Abzüglich einbehaltene SV - Beiträge: po odpočítaní zrazených príspevkov na sociálne poistenie
für Bezüge gemäß ....(r.225) = pre príjmy z riadku 220
für Bezüge gemäß .... (r.226) = pre príjmy podľa §67 ods. 3 až 8 (rak. zákona o dani z príjmov) ak sú oslobodené od dane príp. zdanené pevnou sadzbou dane

zanetth ale ak do hrubych prijmov dam tie z riadku 210 a neodpocitam riadok 220, ptom mi z logickeho hladiska vyplyva, ze aj odvod z toho mimoriadneho prijmu (ktory som vsak nechala v hrubych zdanitelnych prijmoch) odpocitam spolu s odvodmi klasickymi, uvazujem len normalnym sedliackym rozumom...)))):rolleyes:
nika.sum
08.03.12,13:54
zanetth ale ak do hrubych prijmov dam tie z riadku 210 a neodpocitam riadok 220, ptom mi z logickeho hladiska vyplyva, ze aj odvod z toho mimoriadneho prijmu (ktory som vsak nechala v hrubych zdanitelnych prijmoch) odpocitam spolu s odvodmi klasickymi, uvazujem len normalnym sedliackym rozumom...)))):rolleyes:

Ja mam pocit, ze to nejako komplikujes, r. 210 obsahuje aj prijmy z r. 220 a r. 230 obsahuje aj odvod z toho prijmu v r.220 (tak to vidiet aj na tom tlacive). Neries to, je to zbytocne. Ak by s tym mali na DU problem daju Ti vediet, ale myslim, ze tak ako pisala Zanetth to je spravne. Ja som sa kvoli Tebe normalne zlakla (nic v zlom).
striebro1
08.03.12,14:07
Ja mam pocit, ze to nejako komplikujes, r. 210 obsahuje aj prijmy z r. 220 a r. 230 obsahuje aj odvod z toho prijmu v r.220 (tak to vidiet aj na tom tlacive). Neries to, je to zbytocne. Ak by s tym mali na DU problem daju Ti vediet, ale myslim, ze tak ako pisala Zanetth to je spravne. Ja som sa kvoli Tebe normalne zlakla (nic v zlom).

ja som ta v ziadnom pripade nechcela vylakat...ja len ked nerozumiem preco mam vynechat odvody z mimoriadneho prijmu ked mimoriadny prijem tam davam...ja zdanujem vsetky prijmy a tym padom by som mala odpocitat odvody z celych prijmov...oni v tom rakuskom potvrdeni vynali mimoriadne prijmy a tym padom aj odvody z nich su odpocitane....aspon na mojom potvrdeni to je tak napisane....len z tohoto dovodu tam chcem dat aj odvody z mimoriadnych prijmov, ked tie mimoriadne tam mam tiez....
nikoho nechcem domotat...to urcite nie....kazdy urobi tak ako uzna za vhodne...))))) ja len vychadzam z mojho potvrdenia...
striebro1
08.03.12,14:09
skoda ze sem nemozem dat to potvrdenie z ktoreho citam....mozno ty mas ine...ja neviem...nechcem nikoho z vas zavadzat...to urcite nie....)))))
zanetth
08.03.12,14:41
skoda ze sem nemozem dat to potvrdenie z ktoreho citam....mozno ty mas ine...ja neviem...nechcem nikoho z vas zavadzat...to urcite nie....)))))
Nevieš to potvrdenie oskenovať a poslať mi ho trebár na emailom?
nika.sum
08.03.12,14:45
ja som ta v ziadnom pripade nechcela vylakat...ja len ked nerozumiem preco mam vynechat odvody z mimoriadneho prijmu ked mimoriadny prijem tam davam...ja zdanujem vsetky prijmy a tym padom by som mala odpocitat odvody z celych prijmov...oni v tom rakuskom potvrdeni vynali mimoriadne prijmy a tym padom aj odvody z nich su odpocitane....aspon na mojom potvrdeni to je tak napisane....len z tohoto dovodu tam chcem dat aj odvody z mimoriadnych prijmov, ked tie mimoriadne tam mam tiez....
nikoho nechcem domotat...to urcite nie....kazdy urobi tak ako uzna za vhodne...))))) ja len vychadzam z mojho potvrdenia...

mne ta je len luto, ze sa s tym tak trapis. A potom na DU to chytia smaria na kopu a nikto sa s tym zaoberat viac nebude. Dost pochybujem, ze tomu rozumeju, hlavne pokial ide o vynate prijmy a nic sa tym neovplyvni. Ja viem, ze tebe to vrta v hlave, prajem aby sa ti podarilo ten oriesok rozlusknut a potom to sem zaves. Ja ma tu formu co ste sem dali ako vzor (ty aj Zaneth), tak preto uz viac neriesim.
PS: Posielam ti bodik, za to ako sa snazis a aby si si nemyslela, ze som chcela byt na teba zla:)
Ivana Š
08.03.12,14:46
ja mám také ako v príspevku 82
ale je to také podstatné, ovplyvňuje ti to daň z príjmu?
to nemôže, lebo tie príjmy aj tak vyjmeš v r. 46
a pani na DÚ sa vyjadrila, že ak bude problém, zatelefonuje, opravíme
striebro1
08.03.12,15:22
baby ste zlate...ale ja to robim jednemu znamemu a nechcem potom vyzerat ako amater...viete??? a zase nechcem aby mu potom pani z danoveho vyvolavala...a zase tam nemozem dat kontakt na seba, ci hej????
striebro1
08.03.12,15:23
dakujem za bodik...))))
Ivana Š
08.03.12,15:28
môžeš, daj do r. 11 telefonický kontakt tvoj budú tebe volať
zanetth
08.03.12,16:19
striebro, chápem ťa, a preto som nakukla do rakúskeho zákona o dani z príjmov, tie tzv. mimoriadne príjmy sú v Rakúsku zdaňované inou a pevnou sadzbou dane len 6% alebo sú oslobodené od dane (sú tam samozrejme ďalšie podmienky, ktoré tu nemusíme riešiť) a aj odvody z nich do sociálnej poisťovne sa riadia osobitnými pravidlami. Inak je v Rakúsku progresívne zdaňovanie, a celkovo majú veľmi komplikovaný daňový systém. Ale zjednoduším to - skrátka do slovenského DP uveď úhrn príjmov Bruttobezüge a úhrn zaplateného poistného - čiže sumu Insgesamt einbehaltene SV- Beträge, nad ostatným sa vôbec netráp, nakoniec tie príjmy sú v ďalšom riadku aj tak vyňaté takže základ dane to neovplyvní. Na vrátenie dane z Rakúska aj tak budeš potrebovať len to ich potvrdenie a oni sa budú riadiť rakúskymi zákonmi.
striebro1
08.03.12,17:47
striebro, chápem ťa, a preto som nakukla do rakúskeho zákona o dani z príjmov, tie tzv. mimoriadne príjmy sú v Rakúsku zdaňované inou a pevnou sadzbou dane len 6% alebo sú oslobodené od dane (sú tam samozrejme ďalšie podmienky, ktoré tu nemusíme riešiť) a aj odvody z nich do sociálnej poisťovne sa riadia osobitnými pravidlami. Inak je v Rakúsku progresívne zdaňovanie, a celkovo majú veľmi komplikovaný daňový systém. Ale zjednoduším to - skrátka do slovenského DP uveď úhrn príjmov Bruttobezüge a úhrn zaplateného poistného - čiže sumu Insgesamt einbehaltene SV- Beträge, nad ostatným sa vôbec netráp, nakoniec tie príjmy sú v ďalšom riadku aj tak vyňaté takže základ dane to neovplyvní. Na vrátenie dane z Rakúska aj tak budeš potrebovať len to ich potvrdenie a oni sa budú riadiť rakúskymi zákonmi.

zanetth dakujem ti velmi pekne...))) za ochotu a chut este aj do rakuskeho zakona sa zacitat...)))
striebro1
08.03.12,17:51
tak tam dam cislo na seba....dakujem
zanetth
08.03.12,18:16
Niet za čo, keď viem rada pomôžem a ďakujem za bodíky - všetkým.
mondes
09.03.12,15:24
Zdravím Vás, čítam tu Vaše príspevky a poprosila by som Vás o pomoc. Zamestnanec v Rakúsku + živnostník na SK. Podávam DP typ B, ale mám problém s potvrdením o príjme z Rakúska. Vlastne to ani nie je potvrdenie, ale výplatné pásky. Pracoval tam 3 mesiace, tak tu mám 3 "lajstre", z ktorých potrebujem vylúskať, čo všetko patrí do hrubej mzdy, a čo do odvodov. A do DP udávam vlastne hrubý príjem - poistné. Však? V prílohe som oskenovala jednu výplatnú pásku, či ako to nazvať, a veľmi pekne Vás prosím o preklad. Vďaka.
zanetth
09.03.12,16:43
Zdravím Vás, čítam tu Vaše príspevky a poprosila by som Vás o pomoc. Zamestnanec v Rakúsku + živnostník na SK. Podávam DP typ B, ale mám problém s potvrdením o príjme z Rakúska. Vlastne to ani nie je potvrdenie, ale výplatné pásky. Pracoval tam 3 mesiace, tak tu mám 3 "lajstre", z ktorých potrebujem vylúskať, čo všetko patrí do hrubej mzdy, a čo do odvodov. A do DP udávam vlastne hrubý príjem - poistné. Však? V prílohe som oskenovala jednu výplatnú pásku, či ako to nazvať, a veľmi pekne Vás prosím o preklad. Vďaka.

Toto je asi posledná výplatná páska, a v spodnej časti sú uvedené tzv. JAHRESSUMMEN:- sumy za rok
Brutto ohne PAR 26 (pod JAHRESSUMMEN) - by mali byť celkové hrubé príjmy za celý rok 2011
einbehaltene Sozialverich.(posledný riadok) - by mali byť zrazené príspevky na sociálne poistenie za celý rok 2011

Podľa mňa do DP stačí uviesť tieto dve sumy. Keď sa sčítajú sumy Brutto z jednotlivých výplatných pások mali by sa rovnať sume Brutto pod JAHRESSUMMEN z poslednej výplatnej pásky. Je to veľmi zle čitateľné, skús to najprv takto skontrolovať.
Marína
09.03.12,17:39
renca a nevies nahodou ci je mozne danovy bonus na dieta si uplatnit tu na slovensku? ja som sa docitala ze ano, kedze je danovym rezidentom...a danovy urad mu danovy bonus posle na ucet, kedze dan nema ziadnu....
danovy bonus si moze uplatnit danovnik aj ked je jeho manzelka na materskej, rodicovnskej????????

nárok na DB má len vtedy, ak 90% z celkových príjmov mal na Slovensku

§ 33
Daňový bonus


(10) Daňový bonus podľa odsekov 1 až 9 si môže uplatniť aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
Reni, striebro1 píše, že ide o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou a podmienka 90 % zdaniteľných príjmov na území SR na uplatnenie DB sa týka daňovníkov s obmedzenou daňovou povinnosťou.
lillian
11.03.12,13:45
Dobry den, chcem sa spytat co uvadzate pri DP-B do oddiela XIV-miesto pre osobitne zaznamy v pripade prijmu zo zahranicia. mam tam uviest zamestnanavatela v rakusku?,vysku prijmu?lenze tieto udaje prikladam do prilohy-potvr.o prijme z rakuska
ide o zivnostnika do 8/2011,potom zamestnanec v rakusku.dakujem
striebro1
11.03.12,13:48
Dobry den, chcem sa spytat co uvadzate pri DP-B do oddiela XIV-miesto pre osobitne zaznamy v pripade prijmu zo zahranicia. mam tam uviest zamestnanavatela v rakusku?,vysku prijmu?lenze tieto udaje prikladam do prilohy-potvr.o prijme z rakuska
ide o zivnostnika do 8/2011,potom zamestnanec v rakusku.dakujem

ja som uviedla ze danovnik ma prijmy zo zahranicia a ze prilohou danoveho priznania je potvrdenie od zahranicneho zamestnavatela...)))
lillian
11.03.12,13:51
dakujem
mondes
11.03.12,16:19
Toto je asi posledná výplatná páska, a v spodnej časti sú uvedené tzv. JAHRESSUMMEN:- sumy za rok Brutto ohne PAR 26 (pod JAHRESSUMMEN) - by mali byť celkové hrubé príjmy za celý rok 2011 einbehaltene Sozialverich.(posledný riadok) - by mali byť zrazené príspevky na sociálne poistenie za celý rok 2011 Podľa mňa do DP stačí uviesť tieto dve sumy. Keď sa sčítajú sumy Brutto z jednotlivých výplatných pások mali by sa rovnať sume Brutto pod JAHRESSUMMEN z poslednej výplatnej pásky. Je to veľmi zle čitateľné, skús to najprv takto skontrolovať. Ďakujem. Áno máte pravdu, ale sú ( pod JAHRESSUMMEN)ešte aj tieto položky: eingehaltene Lohnsteuer (tuším sú to preddavky na daň) 73,01 Jahressechstel 546,24 Bezuge gemäss Par. 67 (1+2) 512,96 steuerfreie Bezuge PAR 26: 380,97 verbrauchte SV-BMG SZ 512,96 ..... ak môžte mi prosím pomôžte s týmto. Ešte ma napadá, že zdravotné poistenie tam nie je? A ako prepočítavam, tak prepočítavam, vychádza mi to tak, že v AT si od hrubej mzdy odpočítavajú aj zaplatenú daň. Či? Ďakujem veľmi pekne.
zanetth
11.03.12,18:05
Ďakujem. Áno máte pravdu, ale sú ( pod JAHRESSUMMEN)ešte aj tieto položky: eingehaltene Lohnsteuer - zrazené preddavky na daň (tuším sú to preddavky na daň) 73,01 Jahressechstel (pre samotné slovíčko neexistuje v slovenčine adekvátny výraz ale Jahressechstel predstavuje v Rakúsku hranicu pod ktorou sú tzv. mimoriadne príjmy ako napr. 13. a 14. plat, odmeny, prémie po odpočítaní nezdaniteľnej časti vo výške 620 EUR zdanené zvýhodnenou pevnou sadzbou dane vo výške 6%) 546,24 Bezuge gemäss Par. 67 (1+2) (Príjmy podľa par 67) 512,96 steuerfreie Bezuge PAR 26 (príjem oslobodený od dane podľa par. 26): 380,97 verbrauchte SV-BMG SZ (SV-BMG =vymeriavací základ na sociálne poistenie - SZ by malo byť Sonderzahlung= mimoriadna platba) 512,96 ..... ak môžte mi prosím pomôžte s týmto. Ešte ma napadá, že zdravotné poistenie tam nie je? A ako prepočítavam, tak prepočítavam, vychádza mi to tak, že v AT si od hrubej mzdy odpočítavajú aj zaplatenú daň. Či? Ďakujem veľmi pekne.


Preklad uvádzam v texte, ale budem sa opakovať - podľa mňa vôbec nie je potrebné podrobne študovať tú pásku, na podanie DP na Slovensku potrebuješ poznať dosiahnuté Brutto príjmy za celý rok a sumu zaplatených odvodov na sociálne poistenie (v tom by malo byť zahrnuté aj zdravotné poistenie Krankenversicherung, na výplatnej páske ako samostatná položka nie je uvedené) - rozdiel je základ dane. Zaplatená daň v Rakúsku resp. preddavky na daň ťa vôbec nemusia zaujímať, pretože tie sa v DP neuvádzajú, len preddavky na daň z príjmov plynúce zo zdrojov na Slovensku. Dobre si prečítaj predchádzajúce príspevky v tejto téme a poučenie k vyplneniu DP. Ak vypĺňaš DP B - v r. 34 - Brutto príjmy, r. 35 + 35a - odvody na sociálne poistenie zvyšok podľa poučenia k vyplneniu DP. V r. 87 - uvedieš úhrn vyňatých príjmov.
mondes
11.03.12,18:19
Si super, ešte raz Ti veľmi pekne ďakujem.
DanielaSL
11.03.12,18:24
Dobry den, chcem sa spytat co uvadzate pri DP-B do oddiela XIV-miesto pre osobitne zaznamy v pripade prijmu zo zahranicia. mam tam uviest zamestnanavatela v rakusku?,vysku prijmu?lenze tieto udaje prikladam do prilohy-potvr.o prijme z rakuska
ide o zivnostnika do 8/2011,potom zamestnanec v rakusku.dakujem

Ja tam píšem v ktorom štáte boli dosiahnuté zahraničné príjmy a akým kurzom boli prepočítané.... nie konkrétne číslo..ale napríklad priemerný ročný kurz. Tak to kedysi odo mňa na DÚ žiadali a tak to odvtedy robím.
M!ro
12.03.12,01:21
iba SV, lebo do riadku 33 patria odvody,

lst lfd je skratka pre dan - lohnsteuer laufend, nie?

áno je to daň, takže bez dane sa to tam píše ... ďakujem ti pekne za infošku :), možno tu ešte napíšem :D
ini
26.09.12,11:37
Rada by som aj ja prispela s mojím názorom. Celé som to študovala a najprv som súhlasila s názorom zanetth a nika.sum, avšak keď som sa na to poriadne pozrela, musím dať za pravdu striebro1. R. 210 obsahuje príjmy z riadku 215 a r. 220. R. 210 sa u nás uvádza v DP ako brutto. Riadok 230 je poistné iba z príjmov očistených o riadok 220 (ako vidno v potvrdení, ktoré ste sem dali: poistné bez č. riadku - r. 225 - r. 226 = r. 230). Ak dávame brutto z riadku 210, tak podľa mňa k tomu prislúcha poistné z riadku bez čísla (Insgesamt für lohnsteuerpflichtige Einkünfte einbehaltene, SV-Beiträge, Kammerumlage, Wohnbauförderung). Keďže u nás sa za príjem považuje všetko brutto, tak aj poistné, ktoré sa platilo z 13. a 14. platu sa považuje za zaplatené poistné napriek tomu, že v rakúskom potvrdení sa odpočítava. V konečnom dôsledku je to samozrejme jedno, ale tiež mám rada vyplnené veci správne :). Základ dane samozrejme sedieť nebude.
Jana103
05.02.13,08:20
Dobrý deň,
mám potvrdenie od zamestnávateľa v Nemecku a chcem vedieť, ako to vyplniť do DP A...t.j. riadok 3 do riadku 32, do r. 33a v DP A súčet riadkov 23+26+27 a do r.33b v DP A sumu z riadku 25 z nemeckého potvrdenia...je to spravne? dakujeeeem za pomoc
Jana103
05.02.13,10:42
nikto nic?
zuzana.tn
06.02.13,21:24
Dobry den, akurat tiez nad tym sedim sa tymto tlacivom a presne tak som si to vypocitala aj ja. 23+26+27 = socialne poistenie zamestnanca a 25 = zdravotne poistenie zamestnanca a myslim, ze by to malo byt dobre. Do uhrnu prijmov som dala riadok 3 tlaciva.
Jana103
08.02.13,07:03
no dobre, tak to takto dam aj ja....dakujem velmi pekne :)
Ludula
19.02.13,12:03
Rada by som aj ja prispela s mojím názorom. Celé som to študovala a najprv som súhlasila s názorom zanetth a nika.sum, avšak keď som sa na to poriadne pozrela, musím dať za pravdu striebro1. R. 210 obsahuje príjmy z riadku 215 a r. 220. R. 210 sa u nás uvádza v DP ako brutto. Riadok 230 je poistné iba z príjmov očistených o riadok 220 (ako vidno v potvrdení, ktoré ste sem dali: poistné bez č. riadku - r. 225 - r. 226 = r. 230). Ak dávame brutto z riadku 210, tak podľa mňa k tomu prislúcha poistné z riadku bez čísla (Insgesamt für lohnsteuerpflichtige Einkünfte einbehaltene, SV-Beiträge, Kammerumlage, Wohnbauförderung). Keďže u nás sa za príjem považuje všetko brutto, tak aj poistné, ktoré sa platilo z 13. a 14. platu sa považuje za zaplatené poistné napriek tomu, že v rakúskom potvrdení sa odpočítava. V konečnom dôsledku je to samozrejme jedno, ale tiež mám rada vyplnené veci správne :). Základ dane samozrejme sedieť nebude.
Dávam za pravdu a sedí to aj s výplatnými páskami.
gutan52
21.02.13,13:22
Dobrý deň,
mám potvrdenie od zamestnávateľa v Nemecku a chcem vedieť, ako to vyplniť do DP A...t.j. riadok 3 do riadku 32, do r. 33a v DP A súčet riadkov 23+26+27 a do r.33b v DP A sumu z riadku 25 z nemeckého potvrdenia...je to spravne? dakujeeeem za pomoc


Dávam za pravdu a sedí to aj s výplatnými páskami.

Ak pracujem 7 mesiacov v Nemecku, potom si myslím, že to ich potvrdenie "Lohnsteuerbescheinigung fúr 2012 " je postačujúce do slovenského Dp typ A zadať do prílohy. Za 5 mesiacov odpracovaných na Slovensku zapíšem údaje do DP typ A, kde ale vyznačím môj odpracovaný celý ROK. Takto je to správne? Čakám odpoveď a vopred ďakujem ... jg
veronikasad
21.02.13,13:24
Ak pracujem 7 mesiacov v Nemecku, potom si myslím, že to ich potvrdenie "Lohnsteuerbescheinigung fúr 2012 " je postačujúce do slovenského Dp typ A zadať do prílohy. Za 5 mesiacov odpracovaných na Slovensku zapíšem údaje do DP typ A, kde ale vyznačím môj odpracovaný celý ROK. Takto je to správne? Čakám odpoveď a vopred ďakujem ... jg
V DP typu A uvádzaš príjem z Nemecka aj zo Slovenska. Následne uplatníš metodu vyňatia príjmu z Nemecka. Zdaňuješ len príjem zo Slovenska, ale pri vysokom príjme môže príjem z DE ovplyvniť výšku ročnej NČZD.
Katy a R
21.02.13,13:26
Ak pracujem 7 mesiacov v Nemecku, potom si myslím, že to ich potvrdenie "Lohnsteuerbescheinigung fúr 2012 " je postačujúce do slovenského Dp typ A zadať do prílohy. Za 5 mesiacov odpracovaných na Slovensku zapíšem údaje do DP typ A, kde ale vyznačím môj odpracovaný celý ROK. Takto je to správne? Čakám odpoveď a vopred ďakujem ... jg
V DP uvádzaš koľko zarobíš (zdaniteľné celosvetové príjmy) - a nie kde si a čo robíš ;):D
čo ak celý rok ležím na páži - a poberám tantiémy :confused: (môj sen):D
gutan52
23.02.13,16:10
V DP typu A uvádzaš príjem z Nemecka aj zo Slovenska. Následne uplatníš metodu vyňatia príjmu z Nemecka. Zdaňuješ len príjem zo Slovenska, ale pri vysokom príjme môže príjem z DE ovplyvniť výšku ročnej NČZD.

takže : čo je už vysoký príjem? Na Slovensku bol v hrubom 2906,64 eura za 5 mesiacov a v Nemecku 8727,85 eur za 7 mesiacov. Zrazená daň na Slov. bola 247,43 eura a v Nemecku 364,84 eur.
Prosím o výpočet pre Dp typ A ; ak bolo aj Poistné na Slovensku zaplatené : 391,88 E. Ďakujem
gutan52
23.02.13,16:17
Ak podám DP aj v Nemecku, tak tam čo uvádzam? Možno mi vrátia i tam daň, lebo nemecké zákony sú odlišné. Vymeriavací základ je iný... Alebo sa mýlim? Opravte ma. Pakujem

V DP uvádzaš koľko zarobíš (zdaniteľné celosvetové príjmy) - a nie kde si a čo robíš ;):D
čo ak celý rok ležím na páži - a poberám tantiémy :confused: (môj sen):D
gutan52
26.02.13,03:25
Posúvam , prosím, prosím...:confused:

:)
takže : čo je už vysoký príjem? Na Slovensku bol v hrubom 2906,64 eura za 5 mesiacov a v Nemecku 8727,85 eur za 7 mesiacov. Zrazená daň na Slov. bola 247,43 eura a v Nemecku 364,84 eur.
Prosím o výpočet pre Dp typ A ; ak bolo aj Poistné na Slovensku zaplatené : 391,88 E. Ďakujem
kn-alka
26.02.13,06:36
takže : čo je už vysoký príjem? Na Slovensku bol v hrubom 2906,64 eura za 5 mesiacov a v Nemecku 8727,85 eur za 7 mesiacov. Zrazená daň na Slov. bola 247,43 eura a v Nemecku 364,84 eur.
Prosím o výpočet pre Dp typ A ; ak bolo aj Poistné na Slovensku zaplatené : 391,88 E. Ďakujem

Stiahni si e-dane a s pomocou poučenia sa pokús vyplniť DP. Potom ti to tu skontrolujeme.
Za vyplnenie DP typu A si účtovníčka účtuje minimálne 20€
gutan52
02.03.13,09:34
Posúvam , prosím, prosím...:confused:

:)
******************

pripínam tabuľku. Prosím skontrolovať a vyjadriť záver... Ďakujem Vám . jg



Riadok

Hodnota v Eur

FO
typ: A





32

11634,49

Úhrn prijmov



33

391,88




33a

273,15




34

118,73









36

11242,61




37

1518,60




39

1518,60




40

9724,01




46

8727,85

V Nemecku



47

996,16




48

189,27









54

189,27




62

247,43









64

-58,15

Daň. Preplatok
gutan52
02.03.13,09:39
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: gutan52 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t46501-p13-potvrdenie-o-prijme-v-nemcine.html#post2259287)
takže : čo je už vysoký príjem? Na Slovensku bol v hrubom 2906,64 eura za 5 mesiacov a v Nemecku 8727,85 eur za 7 mesiacov. Zrazená daň na Slov. bola 247,43 eura a v Nemecku 364,84 eur.
Prosím o výpočet pre Dp typ A ; ak bolo aj Poistné na Slovensku zaplatené : 391,88 E. ;;;;; myslím si , že je tam dosť údajov zadaných. Ak by my predsa len niečo chýbalo, upozornite ma. Ďakujem Vám
zanetth
02.03.13,10:19
******************

pripínam tabuľku. Prosím skontrolovať a vyjadriť záver... Ďakujem Vám . jg



Riadok

Hodnota v Eur

FO
typ: A





32

11634,49

Úhrn prijmov



33

391,88




33a

273,15




33b

118,73









36

11242,61




37

3644,74




39

3644,74




40

7597,87




46

8727,85

V Nemecku



47

0




48

0









54

0




62

247,43









64

-247,43

Daň. Preplatok









riadok 41 1443,59
gutan52
03.03.13,17:56
zaneth - ďakujem krásne. Ušetrila si nám.

v Nemecku je daneprosté minimum okolo 8000 eur za rok . Aj to by sme dokázali vypočítať? Brutto zárobok bol za 7 mesiacov 8727,85 eur a daň bola 364,84. PíSAL SOM O TOM DOSť. Ich tlačivo k daňovému priznaniu nemám. Ako by som tu mohol postupovať?
riadok 41 1443,59
zanetth
03.03.13,18:41
zaneth - ďakujem krásne. Ušetrila si nám.

v Nemecku je daneprosté minimum okolo 8000 eur za rok . Aj to by sme dokázali vypočítať? Brutto zárobok bol za 7 mesiacov 8727,85 eur a daň bola 364,84. PíSAL SOM O TOM DOSť. Ich tlačivo k daňovému priznaniu nemám. Ako by som tu mohol postupovať?

Musíš požiadať o vrátenie dane z Nemecka napr. prostredníctvom nejakej spoločnosti, ktorá sa tým zaoberá. Bližšie info nájdeš na internete, stačí dať do vyhľadávača "vrátenie daní z Nemecka" pozri napr. tu http://www.tj-legal.com/index.php/sk/vratenie-dani/vratenie-dani-z-nemecka.html, nebude to však zadarmo. Ak stále pracuješ v Nemecku a vieš po nemecky, stačí zájsť na príslušný finančný úrad v Nemecku a informovať sa o vrátení dane, určite ti tam dajú aj potrebné tlačivo.
mondes
24.03.13,18:47
Prosím Vás,ak SZČO pracoval ako zamestnanec v Rakúsku cca 2 mesiace, ale nemá potvrdenie o príjme, iba výplatnú pásku, prikladá sa táto páska k DP? Vďaka.
Hakika
24.03.13,18:53
ano, ja som tak robila vlani pri jednej FO, ktora pracovala aj v Anglicku a nebol problem.
mondes
24.03.13,19:10
Ďakujem.
Betina2
29.08.14,12:20
prosim vás, ak si FO doplatila ako samoplatiteľ ZP za obdobie kedy bola brigádnikom, kam v DP typ A to uvediem ? Vraj jej tú sumu ale ZP koncom roka vrátila, tak neviem čo teraz s tým. A príjmy zo záv. činnosti mala u zamestnávateľov v SR aj v Rakúsku. Spravila som to takto: do r. 32 som spočítala celkový hrubý príjme zo SR plus z Rakúska, pričom do r.32 som uviedla hrubý príjem z dohody. Do r. 33 som spočítala zaplatené poistne z potvrdení od Slovenských a Rakúskych zamestnávateľov plus zaplatené ZP ako samoplatca (??? no neviem či toto tam uvádzať, vraj zamestnávateľ ju prihlasil spätne a doplatil, preto ten preplatok ako samoplatca dostala späť, v potvrdení od zamestnávateľa na dohodu má strhnuté poistné na ZP, ale v nižšej čiastke ako zaplatila ako samoplatca :(). No fakt teraz neviem kam s tým samoplatcom ZP , kde to treba uviesť, či neuviesť, evidentne platila aj za obdobie kedy nebola zamestnancom ... pokračujem ďalej, odpočítateľná položka na daňovníka v plnej výške, ZD vyjde nižší ako odp.položka, zamestnanecká prémia 0, na.r. 47 súčet vyňatých príjmov v Rakúsku (Hrubá mzda mínus sociálne poistenie v Rakúsku z potvrdení, daň nemala zrazenú v Rakúsku podľa potvrdení). Riadky 48 a 49 sú 0,00. R. 63 zrazená daň u SR zamestnávateľov . R. 65 daňový preplatok vo výške celej zrazenej dane u SR zamestnávateľov. v Oddieli IX som rozpísala príjem z rakúska - hrubá mzda, v kolonke výdavky zrazene poistne na SP v Rakusku. Môže byť ?
kajah
17.09.14,22:04
Dakujem vsetkym za tuto debatu. Fakt mi veeeelmi pomohla :)
Mam kombinovany pripad. Pracoval vacsiu cast min. roka v Nemecku a par poslednych dni v Rakusku (obidve prijem zo zavislej cinnosti). Z nemeckeho potvrdenia o prijme viem rozdelit odvody na zdravotne (t.j. riadok 25) a socialne poistenie (riadky 23+26+27). Ale z rakuskeho nie (uvedena polozka SV Dienstnehmer). Tak ako vlastne aj vsetci pisete. Prosim poradte mi,ako by ste to vyplnili do DP FO A. Mam vyplnit iba riadok 33, kde vsetko scitam a r.33a a 33b necham prazdne?? Uviedli by ste potom niekde do poznamky aspon to nemecke rozdelenie na zdravotne a socialne (napr.v XII.oddiely Pomocne vypocty)??
Diky moc !!
kajah
21.09.14,18:49
Posuvam, posuvam... Da niekto svoj nazor prosim ??
zanetth
21.09.14,19:22
Kajah, v DPA vyplň riadok 33 - celková suma odvodov a 33a a 33b nechaj prázdne, podrobnejšie to rozpíš v IX. oddiely, ktorý je na to určený, pričom v stĺpci výdavky uvedieš odvody podľa príslušnosti k príjmom z jednotlivých štátov a pod tou tabuľkou je prázdne miesto, tak tam môžeš uviesť ešte výšku odvodov platených v Nemecku rozdelených podľa druhu - sociálne a zdravotné, a môžeš tam uviesť poznámku, že z potvrdenia od rakúskeho zamestnávateľa nie je možné určiť jednotlivo výšku príspevkov na sociálne a zdravotné odvody.
kajah
21.09.14,19:45
Zanetth, dakujem velmi pekne !! :)
Nevedela by si mi prosim poradit este s tymto?
Medzi tymito dvomi zamestnaniami (Nemecko a Rakusko) si jeden den zaplatil ako samoplatca zdravotne poistenie do Vseob.zdrav.postovni (ako dobrovolne nezamestnany). Je to sice len 1,77€ ale co s touto sumou? Zahrnut do r 33 v DPA?
zanetth
21.09.14,19:58
Nie, v súlade s §5 ods. 8 Zákona o dani z príjmov (ďalej len "ZDP") sú základom dane (čiastkovým základom dane) príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinné platiť zamestnanec, a podľa toho odvody do zdravotnej poisťovne FO, ktoré platila ako "samoplatca" nie je možné považovať za sumu, ktorá by znižovala príjem zo závislej činnosti, takže do r. 33 by som to nezahŕňala.
kajah
21.09.14,20:12
Dakujem !!
DanielaSL
26.02.15,08:06
Chcem sa opýtať, mám potvrdenie z Nemecka... r.3 - hrubá mzda, r. 4 - daň , r. 5. - čo mi preložilo ako solidárny príspevok a r. 28. . Vie mi niekto poradiť čo to je na r. 28 a či to použijem v našom DP ? Jedná sa mi o to, či r. 5 a r. 28 náhodou nevstupujú do r. 33 nášho DP. Ďakujem.
zanetth
26.02.15,09:35
Chcem sa opýtať, mám potvrdenie z Nemecka... r.3 - hrubá mzda, r. 4 - daň , r. 5. - čo mi preložilo ako solidárny príspevok a r. 28. . Vie mi niekto poradiť čo to je na r. 28 a či to použijem v našom DP ? Jedná sa mi o to, či r. 5 a r. 28 náhodou nevstupujú do r. 33 nášho DP. Ďakujem.

Nie, suma z r. 5 ani z riadku 28 nevstupujú do SK DP. Riadok 33 SKDP by mal zahŕňať len zahraničné odvody na soc. a zdrav. poistenie, ktoré je zamestnanec povinný platiť v zahraničí (čo sú len r. 23,25,26,27 z nemeckého potvrdenia). R. 28 sú príspevky na tzv. súkromné (dodatočné/doplnkové) zdrav. poistenie a tzv. opatrovnícke poistenie (ak by bol človek odkázaný na opateru iných), a preto si myslím, že to nie je povinné poistenie v takom zmysle, aké by malo byť uvedené v našom DP.
jiri.brebera
27.02.15,09:04
Potvrzení o příjmu ze závislé činnosti v německém jazyce: http://www.zuno.sk/global/documents/zuno-potvrdenie-o-prijme-zo-zavislej-cinnosti-de-2013.pdf
monika-s
28.02.15,19:35
Aj ja riešim niečo podobné ako DanielaSL. Moja predchodkyňa uvádzala riadok 5 z nemeckého potvrdenia ako "sociálne poistenie" v Slovenskom DP a riadok 28 z nemeckého potvrdenia ako "zdravotné poistenie" v Slovenskom DP.
Ja som okolo toho už všeličo študovala a mám takéto vysvetlenie:
riadok 5 = je 5,5% z dane ako "solidárny príspevok". Podľa mňa neovplyvňuje základ dane, pretože to je príspevok z už vypočítanej dane, takže by som to ako "poistné" v Slovenskom DP neuvádzala.
Čo sa týka riadku 28 = stále sa neviem dopátrať ako táto suma ovplyvňuje nemecký základ dane, ale vychádza mi, že by to mohla byť nejaká forma "odpočitateľnej položky", tak neviem...
Uvádzať to v slovenskom DP?
Ja už neviem čo s tým
zanetth
28.02.15,19:50
Aj ja riešim niečo podobné ako DanielaSL. Moja predchodkyňa uvádzala riadok 5 z nemeckého potvrdenia ako "sociálne poistenie" v Slovenskom DP a riadok 28 z nemeckého potvrdenia ako "zdravotné poistenie" v Slovenskom DP.
Ja som okolo toho už všeličo študovala a mám takéto vysvetlenie:
riadok 5 = je 5,5% z dane ako "solidárny príspevok". Podľa mňa neovplyvňuje základ dane, pretože to je príspevok z už vypočítanej dane, takže by som to ako "poistné" v Slovenskom DP neuvádzala.
Čo sa týka riadku 28 = stále sa neviem dopátrať ako táto suma ovplyvňuje nemecký základ dane, ale vychádza mi, že by to mohla byť nejaká forma "odpočitateľnej položky", tak neviem...
Uvádzať to v slovenskom DP?
Ja už neviem čo s tým


Solidárny príspevok nie je ani zdravotné ani sociálne poistenie a preto sa v SK-DP neuvádza.
R. 28 je síce v nemeckom DP odpočítateľná položka, ale ide o súkromné poistenie a nie povinné zákonné poistenie, ktoré nemá na Slovensku ekvivalent, lebo v Nemecku je úplne iný systém zdravotného poistenia (verejné zo zákona aj súkromné poistenie) - ja túto sumu v slovenskom DP neuvádzam. V konečnom dôsledku to môže v SK DP ovplyvniť maximálne základ dane ale nie výšku dane, lebo časť celkového základu dane vypočítaná z príjmov z Nemecka sa vyníma.
monika-s
28.02.15,20:49
Keď ste to takto vysvetlili (ten r. 28) má to svoju logiku. Len v Tom prípade budem do DP v dôsledku uvádzať iba brutto príjem. A poistné zaplatené na Slovensku asi neuvádzam tiež lebo neovplyvnili základ dane. Alebo sa mýlim? (Na Slovensku odvádzame z hrubej mzdy soc a zdravotne poistenie a následne hrubú mzdu zdaňujeme v Nemecku)
zanetth
28.02.15,23:32
Keď ste to takto vysvetlili (ten r. 28) má to svoju logiku. Len v Tom prípade budem do DP v dôsledku uvádzať iba brutto príjem. A poistné zaplatené na Slovensku asi neuvádzam tiež lebo neovplyvnili základ dane. Alebo sa mýlim? (Na Slovensku odvádzame z hrubej mzdy soc a zdravotne poistenie a následne hrubú mzdu zdaňujeme v Nemecku)
Prepáč, ale nechápem, na čo sa vlastne pýtaš... v SK-DP uvádzaš všetky príjmy brutto, ktoré boli dosiahnuté v zahraničí aj na Slovensku, takisto tam uvedieš všetky príspevky na povinné zdravotné a sociálne odvody, ktoré boli zaplatené na Slovensku aj v zahraničí. Daňový základ z príjmov zo zahraničia (rozdiel brutto príjmov zo zahraničia - zaplatené povinné zahraničné odvody) sa potom v príslušnom riadku vyníma. Zdaniteľná na Slovensku zostane len tá časť základu dane, ktorá pripadá na príjmy zo Slovenska.
monika-s
01.03.15,09:09
Ospravedlňujem sa, ja už okolo toho toľko študujem že už sa asi motám v jedno kolotoči. V dôsledku sú všetky príjmy zdanené v nemecku takže aj tak pôjde o vyňatie a tie riadky ohľadom poistného aj tak nič neovplyvnia. Len to chcem mať v poriadku, tak preto okolo toho "diskutujem".
Takže brutto príjmy budú všetky príjmy SK + DE. V časti poistné uvediem poistné zaplatené na SK ale poistné v DE neboli (v potvrdení z DE sú len riadky 5 a 28, ktoré do nášho DP nepôjdu).
Môžem to takto uzavrieť?
Ale čo potom s prílohami k DP. V potvrdení z DE je zahrnutý aj brutto príjem zo Slovenska. Ako vydokladujem odvody v SK?
Ešte raz sa ospravedlňujem ale čím viac sa tomu venujem tým viac sa "strácam" :)
zanetth
01.03.15,09:29
Ospravedlňujem sa, ja už okolo toho toľko študujem že už sa asi motám v jedno kolotoči. V dôsledku sú všetky príjmy zdanené v nemecku takže aj tak pôjde o vyňatie a tie riadky ohľadom poistného aj tak nič neovplyvnia. Len to chcem mať v poriadku, tak preto okolo toho "diskutujem".
Takže brutto príjmy budú všetky príjmy SK + DE. V časti poistné uvediem poistné zaplatené na SK ale poistné v DE neboli (v potvrdení z DE sú len riadky 5 a 28, ktoré do nášho DP nepôjdu).
Môžem to takto uzavrieť?
Ale čo potom s prílohami k DP. V potvrdení z DE je zahrnutý aj brutto príjem zo Slovenska. Ako vydokladujem odvody v SK?
Ešte raz sa ospravedlňujem ale čím viac sa tomu venujem tým viac sa "strácam" :)
Ako môže byť v potvrdení z DE zahrnutý aj príjem zo Slovenska? O akú prácu išlo? Pre slovenskú alebo nemeckú firmu? Nemecké potvrdenie je potvrdenie od nemeckého zamestnávateľa o príjmoch dosiahnutých v Nemecku, príjmy zo Slovenska tam nemôžu byť v žiadnom prípade zahrnuté. Na základe čoho si zistila (dúfam, že môžem tykať), že v nemeckom potvrdení sú zahrnuté aj príjmy zo Slovenska? Nechápem... s takýmto som sa ešte nestretla... Pokiaľ boli dosiahnuté príjmy aj na Slovensku, tak k nim musí slovenský zamestnávateľ vystaviť zvlášť slovenské potvrdenie a v ňom musia byť uvedené aj odvody zaplatené na Slovensku. Ak mal daňovník súčasne aj slovenskú živnosť, z ktorej platil na Slovensku odvody a v roku 2014 nevystavil žiadnu faktúru (teda pracoval len u toho nemeckého zamestnávateľa) tak sa musí podať DP_B a v ňom uvedieš sumu príjmov zo závislej činnosti (na základe nemeckého potvrdenia) a nulové príjmy zo živnosti a do výdavkov dáš len preukázateľne zaplatené odvody na Slovensku.
monika-s
01.03.15,09:58
Podstata je v tom, že máme v nemecku stálu prevádzku. Pracovná zmluva je slovenská, zamestnanci boli počas celého roka vyslaní na prácu do stálej prevádzky v nemecku.

Na Slovensku som mesačne vypočítala hrubú mzdu, z ktorej som odviedla sociálku a zdravotku.

Následne som informáciu o hrubej mzde poslala účtovníčke do nemecka. Tam sa SK brubá mzda + diéty zdanili.

Vo finále mám ročné potvrdenie o príjme z nemecka, kde je uvedená brutto mzda (SK+diéty), odvedená daň a potom ten r. 5 a r. 28.

Tento postup mám preverený, robíme to v súlade so zákonmi v SK aj DE. Viem aj, že DP bude po vyňatí nulové. Len sa neviem vymotať z tých riadkov poistného.
zanetth
01.03.15,10:44
Podstata je v tom, že máme v nemecku stálu prevádzku. Pracovná zmluva je slovenská, zamestnanci boli počas celého roka vyslaní na prácu do stálej prevádzky v nemecku.

Na Slovensku som mesačne vypočítala hrubú mzdu, z ktorej som odviedla sociálku a zdravotku.

Následne som informáciu o hrubej mzde poslala účtovníčke do nemecka. Tam sa SK brubá mzda + diéty zdanili.

Vo finále mám ročné potvrdenie o príjme z nemecka, kde je uvedená brutto mzda (SK+diéty), odvedená daň a potom ten r. 5 a r. 28.

Tento postup mám preverený, robíme to v súlade so zákonmi v SK aj DE. Viem aj, že DP bude po vyňatí nulové. Len sa neviem vymotať z tých riadkov poistného.

Ok, už chápem... A je pre zamestnávateľa problém vystaviť nejaké potvrdenie o zaplatených odvodoch na Slovensku za zamestnanca, to by si potom priložila k SK-DP ako doklad o zaplatených odvodoch? To by vyriešilo Tvoj problém. V osobitných záznamoch by si uviedla, že ide o zamestnanca, ktorý bol vyslaný na prácu v Nemecku, odvody boli platené na Slovensku a príjem sa zdaňuje v Nemecku.
monika-s
01.03.15,11:14
Zamestnávateľ som vlastne "ja" - teda mzdárka :) Môžem ho vystaviť, len si neviem predstaviť akú by to malo formu.
Zanetth, a hlavne veľmi pekne ďakujem že mi venuješ svoj čas. Už som bola dosť zúfalá, študovala som už všetko možné
zanetth
01.03.15,11:34
Zamestnávateľ som vlastne "ja" - teda mzdárka :) Môžem ho vystaviť, len si neviem predstaviť akú by to malo formu.
Zanetth, a hlavne veľmi pekne ďakujem že mi venuješ svoj čas. Už som bola dosť zúfalá, študovala som už všetko možné
A keby si vystavila normálne aj slovenské potvrdenie o zúčtovaných príjmoch a odvodoch, čo sa bežne prikladá k SK_DP, s tým, že by sa teda tie príjmy nezdaňovali na Slovensku ale v Nemecku, to by sa v tých osobitných záznamoch dalo vysvetliť. Ak dobre chápem tak brutto príjmy v tom slovensko potvrdení by ti museli sedieť s tými brutto príjmami z nemeckého potvrdenia, ak bol teda zamestnanec celý rok v Nemecku? A zároveň by si mala k tým príjmom uvedené aj odvody zaplatené na Slovensku.
monika-s
01.03.15,11:39
Už aj takto som rozmýšľala.
Vystavila by som Slovenské potvrdenie - hrubá mzda a odvody.
Priložím nemecké potvrdenie (v ňom sú zahrnuté brutto príjmy SK + DE).

Akurát sa brutto príjmy z týchto 2 potvrdení nemôžu sčítavať, lebo v tom DE potvrdení sú zahrnuté už aj brutto príjmy z SK. To by som vysvetlila v osobitných záznamoch.
zanetth
01.03.15,11:51
Už aj takto som rozmýšľala.
Vystavila by som Slovenské potvrdenie - hrubá mzda a odvody.
Priložím nemecké potvrdenie (v ňom sú zahrnuté brutto príjmy SK + DE).

Akurát sa brutto príjmy z týchto 2 potvrdení nemôžu sčítavať, lebo v tom DE potvrdení sú zahrnuté už aj brutto príjmy z SK. To by som vysvetlila v osobitných záznamoch.

Myslím, že to by bola najjednoduchšia a najzrozumiteľnejšia forma... tie brutto príjmy z oboch potvrdení by sa nesčítavali, to nemecké potvrdenie by vlastne slúžilo len ako doklad o tom, že tie príjmy budú resp. boli zdaňované v Nemecku. Vysvetlíš to v osobitných záznamoch a je vybavené...
monika-s
01.03.15,12:06
Urobím to tak. Veľmi pekne ďakujem. Dúfam že táto debata pomôže aj niekomu ďalšiemu.
m.aj.a
20.03.15,19:44
Ďakujem, ďakujem, ďakujem. Veruže pomohlo. Takéto niečo sa práve dostalo aj ku mne, aj som tu hľadala predčasom odpoveď, ale moje informácie boli také zmätočné, že to asi nikto nepochopil. Tomu som totiž nerozumela ani ja sama. Konečne to niekto priamo a polopatisticky vysvetlil. Vôbec som netušila, že v príjmoch z Nemecka sú aj tie, ktoré sú na Potvrdení z SK. Až teraz po tomto vysvetlení zisťujem, ako to všetko do seba zapadá. Ešte raz vrelá vďaka a aj za radu, ako to vpísať do nášho DP.
PS: Predtým mi doniesol klient, SZČO, ktorý robil aj na prac.zmluvu v Holandsku, za slovenského zamestnávateľa, slovenské potvrdenie s poznámkou, že príjmy boli dosiahnuté v Holandsku. Keďže som to nechápala, aj ohľadne dane a odpoč.položky, kontaktovala som ich mzdovú účtovníčku, no tá mi to podala iba tak zbežne, však čo mi bude vysvetľovať, ibaže sa to takto robí, že je to v poriadku, daň bola zrazená v Holandsku. Potom mi ešte poslala akýsi výpis zo mzdového listu v holandčine, na ktorom bola hrubá mzda a zrazená daň s tým, že to nemusím predkladať k DP, iba ak by to požadovali. Klient odovzdal DP a nepožadovali. Keďže teraz mám tu znova pred sebou takýto prípad, tak som začala hľadať vysvetlenie alebo podobné prípady a oplatilo sa. ĎAKUJEM
m.aj.a
20.03.15,20:14
Už aj takto som rozmýšľala.
Vystavila by som Slovenské potvrdenie - hrubá mzda a odvody.
Priložím nemecké potvrdenie (v ňom sú zahrnuté brutto príjmy SK + DE).

Akurát sa brutto príjmy z týchto 2 potvrdení nemôžu sčítavať, lebo v tom DE potvrdení sú zahrnuté už aj brutto príjmy z SK. To by som vysvetlila v osobitných záznamoch.

Myslím, že to by bola najjednoduchšia a najzrozumiteľnejšia forma... tie brutto príjmy z oboch potvrdení by sa nesčítavali, to nemecké potvrdenie by vlastne slúžilo len ako doklad o tom, že tie príjmy budú resp. boli zdaňované v Nemecku. Vysvetlíš to v osobitných záznamoch a je vybavené...

Ešte sa k tomu musím vrátiť, aby som to dobre vpísala do DP.
r. 32 - hrubý príjem z DE potvrdenia, alebo len z Potvrdenia SK
r.33 - poistné z SK potvrdenia
r.33a - tak isto
r.33b - tak isto
r.48 = r.34 (iné príjmy nemal)
V odd.IX vpíšem hrubý príjem a poistné z V.odd. a v osobit.záznamoch vysvetlím, ako radíte vyššie?? :confused:
m.aj.a
23.03.15,10:23
Pozriete sa mi na to, prosíííím?
zanetth
23.03.15,10:37
Áno, presne tak
r. 32 - hrubý príjem z DE potvrdenia
r. 33, r.33a, r. 33b - poistné z SK potvrdenia
r.48=r.34
v osobitných záznamoch vysvetlíš, tak ako píšeš
m.aj.a
23.03.15,10:41
ĎAKUJEM!
m.aj.a
26.03.15,18:39
Takže dnes sa vrátil sused z DÚ, že DP nie je správne vyplnené a treba to prerobiť. Tak neviem, či som ja zle pochopila, alebo ...
Vyplnila som to takto:
r.32 - 5163,90 - hrubý príjem z potvrdenia DE,
r.33 - 159,31 - úhrn poistného z potvrdenia SK
r.33a a 33b - poistné do SP a ZP z potvrdenia SK
r.34 - 5004,59
r.36 = r.34
r.37 - 3803,33
r.42 - 1201,26
r.43 - 228,23
r.48 - 5004,59
r.49 - 0,00
Daň.poivinnosť v ost.r. - 0,00
r.64 - 1,03 (zrazená daň na potvrdení SK)
r.66 - 1,03 - keďže je to veľmi nízka suma, tak som tam dala 0,00 ?
Do os.záznamov som vpísala kód štátu, príjmy 5163,90 a výdavky 159,31.
Text:
Príjmy dosiahnuté v Nemecku podľa § 5. V Potvrdení z Nemecka sú zahrnuté všetky príjmy, vrátane tých, ktoré sú na Potvrdení z SK, z ktorých bolo zrazené poistné na Slovensku. Daň bola zrazená a odvedená v Nemecku.
Na Potvrdení o podaní DP som dala do 1.r - 1201,26 a ostatné 0,00.
zanetth
26.03.15,21:01
Ak to bol tiež prípad so stálou prevádzkou v zahraničí, tak na r. 64 mala byť podľa mňa 0. Ani ten text nie je úplne výstižný, mala by si tam uviesť niečo v tom zmysle, že príjmy podľa § 5 boli dosiahnuté z výkonu činnosti v stálej prevádzkarni slovenskej firmy v Nemecku a podliehajú zdaneniu v Nemecku. Odvody na sociálne a zdravotné poistenie za zamestnanca boli zaplatené na Slovensku. Ide o to, že si tam vôbec nespomenula tú stálu prevádzkareň a na DÚ to nemuseli správne pochopiť. Inak tak chybu nevidím.
m.aj.a
27.03.15,10:37
Áno, tiež som si myslela, že by bolo treba napísať niečo viac, len to som práve nevedela, hoci sa o tom vyššie píše, ale konkrétny text som si zosmolila sama, je pravda, že to o stálej prevádzkarni tam chýba. Škoda, že som si Tvoj príspevok neprečítala skôr. Pretože som dnes sama zašla na DÚ a pani(už iná) mi to kľudne s úsmevom zobrala, akurát na r.66 bolo treba dať 1,03 a nie 0,00 aj keď sa táto výška nevracia.
monika-s
31.03.15,07:36
Ak to ešte pomôže, ja som do poznámok dala toto:

Daňový rezident SR vykonával závislú činnosť na území SRN v stálej prevádzkárni spol. XY, s.r.o. umiestnenej na tomto území. Tieto príjmy boli zdanené v SRN a v zmysle čl. 23 Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia 18/1984 Z.z. sú vyňaté zo zdanenia v SR.
Úhrn vyplatených zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti (v zmysle Potvrdenia o zdaniteľných príjmoch) = 7805,40 EUR
z toho príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí, pri ktorých sa postupuje podľa § 45 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov = 7805,40 EUR.
Poistné a príspevky na sociálne, zdravotné poistenie, ktoré sa viaže k príjmom podľa § 45 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov = 1045,75 EUR.

Samozrejme treba prepísať sumy :)

Mám to odsúhlasené kontrolórkou DÚ.
maska4
15.04.15,07:54
Mám prosbu. Riešim jedno DP za kamaráta ,ale nie celkom si s tým viem dať rady.DP A.Mal príjem z SK- zmluva aj s D- zamestnanec.Hrubé príjmy nasčítam a dám do riadku 32
Teraz to poistne : ZA NEmecko ma poistne rozpísane na tom ich papiery na r.23 dochodok..ale aj r.25.ZDRAVOTNE ..a ešte r.26 a r.27 .to by malo byť socialne a nezamestnanecké.....Takže zratavam VSETKY odvody poistného za papieru?
Viem že to treba pripočítať k odvodom z SK.
Potom ešte riešim metodu vyňatia...čiže na riadok 48 uvediem hrubý príjem z NEMECKA ??? či ho pomenším o daň?
Tie príspevky solidarity a kostol nezaratávam.....
Treba potom zahraničné príjmy rozpísať J V ix.ODDIELY OSOBITNé ZáZNAMY?
zanetth
15.04.15,09:06
Hrubé príjmy SK + DE (z r.3 - Lohnsteuerbescheinigungu-LSB) budú v riadku 32
Zdravotné odvody SK + DE (z r. 25 - LSB) budú v r. 33b
Sociálne odvody SK + DE (r. 23 +r. 26 + r. 27 LSB) budú v r. 33a
Na r. 33 bude suma 33a + 33b

Vyňatý základ dane bude suma = r.3 - r.23 - r. 25 - r.26 - r.27 (LSB)
V osob. záznamoch uviesť sumu príjmov z r. 3 (LSB) a sumu nemeckých odvodov t.j. r. 23 + r. 25 + r. 26 + r. 27 (LSB)
Ostatné sumy z nemeckého potvrdenia nefigurujú v slovenskom DP.
maska4
15.04.15,09:28
Ďakujem krásne
karotkaa
02.05.15,19:30
Hrubé príjmy SK + DE (z r.3 - Lohnsteuerbescheinigungu-LSB) budú v riadku 32
Zdravotné odvody SK + DE (z r. 25 - LSB) budú v r. 33b
Sociálne odvody SK + DE (r. 23 +r. 26 + r. 27 LSB) budú v r. 33a
Na r. 33 bude suma 33a + 33b

Vyňatý základ dane bude suma = r.3 - r.23 - r. 25 - r.26 - r.27 (LSB)
V osob. záznamoch uviesť sumu príjmov z r. 3 (LSB) a sumu nemeckých odvodov t.j. r. 23 + r. 25 + r. 26 + r. 27 (LSB)
Ostatné sumy z nemeckého potvrdenia nefigurujú v slovenskom DP.

Ahoj , prosim ta neviem ci som to spravne pochopila, ale nepodali sme DP znamy ...mal prijem len v nemecku, takze metoda vynatia prijmov, typ DP a, vyplnila som riadky 32,33, a riadkom 48 vynatym zakladom dane koncim. plus vypisem poznamky, ako ste uvadzali hore, a to je vsetko. Nase nezdanitelne ciatky atd. tam nevstupuju.
Len ci som to vsetko spravne pochopila, dakujem.
zanetth
02.05.15,20:07
Hrubé príjmy SK + DE (z r.3 - Lohnsteuerbescheinigungu-LSB) budú v riadku 32
Zdravotné odvody SK + DE (z r. 25 - LSB) budú v r. 33b
Sociálne odvody SK + DE (r. 23 +r. 26 + r. 27 LSB) budú v r. 33a
Na r. 33 bude suma 33a + 33b

Vyňatý základ dane bude suma = r.3 - r.23 - r. 25 - r.26 - r.27 (LSB)
V osob. záznamoch uviesť sumu príjmov z r. 3 (LSB) a sumu nemeckých odvodov t.j. r. 23 + r. 25 + r. 26 + r. 27 (LSB)
Ostatné sumy z nemeckého potvrdenia nefigurujú v slovenskom DP.

Ahoj , prosim ta neviem ci som to spravne pochopila, ale nepodali sme DP znamy ...mal prijem len v nemecku, takze metoda vynatia prijmov, typ DP a, vyplnila som riadky 32,33, a riadkom 48 vynatym zakladom dane koncim. plus vypisem poznamky, ako ste uvadzali hore, a to je vsetko. Nase nezdanitelne ciatky atd. tam nevstupuju.
Len ci som to vsetko spravne pochopila, dakujem.



V r. 37 bude nezdaniteľná časť na daňovníka, vypĺňajú sa aj r. 41, 42,43 (normálne sa vyčísli základ dane a daň), v r. 48 bude vyňatý základ dane a v r. 49 a 56 budú nuly.
son9
17.11.15,13:51
Ahoj, rada by som nadviazala na doterajšiu debatu ohľadom hrubej mzdy v DE. v jednej a to podstatnej záležitosti by som potrebovala poradiť. Sme ADZ , ktorá vysiela svojich zamestnancov na výkon práce k nemeckému UZ. Od 1.1. 2015 sme povinní dodržať min. mzdu v DE 8,50 EUR/Std. Nikde sa však nepíše , ktorý postup výpočtu sa má využiť /nemecká superhruba mzda, kde diety patria k základnej sadzbe a tvoria súčasť hrubej mzdy, aĺebo slovenská stavba mzdy, kedy diety nepatria do HM/ . V prípade, že by sme museli uhadit pomocným robotníkom HM 8,50 EUR/hod. a k tomu im zaplatit diety a ubytovanie, nebolo by vyslanie možné. Žiadny DE zamestnávateľ nezaplatí pomocnému robotníkovi HS okolo 20,00 EUR/hod.

Ak by si mi vedela pomôcť pomohla by si mi veľmi.
zanetth
18.11.15,09:29
[QUOTE="son9"]Ahoj, rada by som nadviazala na doterajšiu debatu ohľadom hrubej mzdy v DE. v jednej a to podstatnej záležitosti by som potrebovala poradiť. Sme ADZ , ktorá vysiela svojich zamestnancov na výkon práce k nemeckému UZ. Od 1.1. 2015 sme povinní dodržať min. mzdu v DE 8,50 EUR/Std. Nikde sa však nepíše , ktorý postup výpočtu sa má využiť /nemecká superhruba mzda, kde diety patria k základnej sadzbe a tvoria súčasť hrubej mzdy, aĺebo slovenská stavba mzdy, kedy diety nepatria do HM/ . V prípade, že by sme museli uhadit pomocným robotníkom HM 8,50 EUR/hod. a k tomu im zaplatit diety a ubytovanie, nebolo by vyslanie možné. Žiadny DE zamestnávateľ nezaplatí pomocnému robotníkovi HS okolo 20,00 EUR/hod.

Keď uvažujem logicky, ide o nemecký zákon a teda by sa aj hrubá mzda mala vypočítať podľa nemeckých zákonov tzn. do hrubej minimálne mzdy 8,50 Eur/hod. zahrnúť tie položky, ktoré sa do nej môžu zahrnúť podľa nemeckých zákonov. Ak by Vás aj kontrolovali, tak budú kontrolovať či v prípade vyslaných zamestnancov dodržiavate nemecký zákon o minimálnej mzde. To či sú diéty súčasťou minimálnej mzdy v Nemecku však neviem s istotou, ale prikladám link, kde to je dosť dobre vysvetlené, ale je to dlhé a v nemčine, (časť, ktorá hovorí o výpočte - Berechnung und Zahlung des Mindestlohns):

http://www.zoll.de/DE/Fachthemen/Arbeit/Mindestarbeitsbedingungen/Mindestlohn-Mindestlohngesetz/mindestlohn-mindestlohngesetz_node.html
Tóthová Csilla
12.03.16,17:30
dobrý večer, dnes mi jedna priniesla potvrdenie z rakúska, som z toho úplne paf, mohla by som poprosiť o pomoc, jediné som z toho viem 210 - hrubý príjem, je to ešte 215,220,225,230,243,245,260. Ktoré sú odvody, a ktorý je daň. Ďakujem vopred
nika.sum
12.03.16,17:51
Dobry, ja mam poznacene: r.210(uhrn zdanitelnych prijmov) minus r.230 (poistne) ,toto ide do slovenskeho DP. Ostatne som neriesila :-)
zanetth
12.03.16,18:06
Do SK DP z rakúskeho potvrdenia idú len tri sumy:
r. 210 = brutto príjmy
r. 225 + r. 230 = celkové odvody ( je to rozdelené do dvoch súm, lebo v AT sa platia bežné odvody a tzv. mimoriadne odvody s nižšou sadzbou z určitých druhov príjmu)
Celková suma odvodov je uvedená aj nad r. 225 ako insgesamt einbehaltene SV-Beiträge, Kammerumlage ...
Tóthová Csilla
12.03.16,18:13
Ďakujem za rýchlu odpoveď, a k brutto príjmu netreba pripočítať 215 a 220 - to sú nejaké mimoriadne príjmy? Takže urobím tak, že do r. 32 dám príjem z r. 210, do r. 33 sumu z r. 230 urobím vynaté príjmy a to je všetko? Ďakujem ešte raz
Tóthová Csilla
12.03.16,18:15
Vlastne do r. 33 r. 225+230
zanetth
12.03.16,18:16
Ďakujem za rýchlu odpoveď, a k brutto príjmu netreba pripočítať 215 a 220 - to sú nejaké mimoriadne príjmy? Takže urobím tak, že do r. 32 dám príjem z r. 210, do r. 33 sumu z r. 230 urobím vynaté príjmy a to je všetko? Ďakujem ešte raz
Do r. 32 brutto príjmy z r. 210
do r. 33 sumu r.225+r.230 = celkové odvody
Dańový základ z AT príjmov vyňať v príslušnom riadku
V osobitných záznamoch vyplniť tabuľku.
nika.sum
14.03.16,12:07
Prosim, mam len pasku z 12/2015, kde je vycisleny cely rok. Zial neviem co su z toho odvody, prosim vie mi niekto poradit...
zanetth
14.03.16,12:32
Prosim, mam len pasku z 12/2015, kde je vycisleny cely rok. Zial neviem co su z toho odvody, prosim vie mi niekto poradit...
Odvody sú 3409,54 - einbehaltene Sozialvers.
nika.sum
14.03.16,12:44
Dakujem Zanetka, presne som to trafila :-)
Tóthová Csilla
15.03.16,09:40
Dobrý deň, potrebujem zas pomoc, priniesli potvrdenie z nemecka, r. 3 je hrubý príjem, r.4a5 čo s tým? Ktorý riadok treba uvádzať ako odvody? Ďakujem za skorú odpoved
zanetth
15.03.16,09:47
Pozri sem: http://www.porada.sk/t187559-potvrdenie-o-prijme-z-nemecka.html

r. 4 a 5 si nevšímaj, pre SKDP nie sú podstatné.
Nika Dzurková
16.03.16,19:39
Dobrý večer, tiež riešim potvrdenie z nemecka a neviem čo z riadkami 17,20 a 22 a....
zanetth
16.03.16,19:49
Dobrý večer, tiež riešim potvrdenie z nemecka a neviem čo z riadkami 17,20 a 22 a....

Nič, pre SK DP sú nepodstatné.
MirSta
14.03.17,14:09
Prosím Vás, Môže sa stať, že riadky 225, 226 a 230 sú nulové? Stretli ste sa už s tým? Alebo mám nejaké nesprávne potvrdenie o príjme od zamestnávateľa? A prosím ešte mi potvrďte: Eingezahlter Betrag an MV sa do DP neuvádza, keďže je to, ako keby doplnkové dôchodkové poistenie u nás. Ďakujem veľmi pekne
zanetth
14.03.17,14:21
Prosím Vás, Môže sa stať, že riadky 225, 226 a 230 sú nulové? Stretli ste sa už s tým? Alebo mám nejaké nesprávne potvrdenie o príjme od zamestnávateľa? A prosím ešte mi potvrďte: Eingezahlter Betrag an MV sa do DP neuvádza, keďže je to, ako keby doplnkové dôchodkové poistenie u nás. Ďakujem veľmi pekne

Zrejme ide o tzv. geringfügige Beschäftigung (niečo ako u nás na dohodu) tam sa platí povinne len úrazové poistenie. Aká suma je v r. 210 - Brutto príjmy a za aké obdobie sú dosiahnuté tie príjmy?
MirSta
14.03.17,19:55
Na riadku 210 je suma 4 551,46 € a na r. 220 651,46 €. Pracovala 2 hod. 5krát denne, takže 40 hod. mesačne a len 10 mesiacov. Daň a odvody nie sú žiadne a ani úrazové. No a potom už len vymeriavací základ pre MV 4 161,46 € a MV 63,67 €....Aj som si myslela, či to nie je niečo také ako dohodár ale slečna kt. DP robím ma uistila, že mala riadnu zmluvu.
zanetth
14.03.17,20:22
Na riadku 210 je suma 4 551,46 € a na r. 220 651,46 €. Pracovala 2 hod. 5krát denne, takže 40 hod. týždenne a len 10 mesiacov. Daň a odvody nie sú žiadne a ani úrazové. No a potom už len vymeriavací základ pre MV 4 161,46 € a MV 63,67 €....Aj som si myslela, či to nie je niečo také ako dohodár ale slečna kt. DP robím ma uistila, že mala riadnu zmluvu.

Podľa výšky príjmu to bude podľa AT zákonov geringfügige Beschäftigung (prac. zmluva mohla byť normálna, tam ide o výšku príjmu, na základe ktorej sa potom určuje či je to geringfügige Beschäftigung alebo nie) .V tom prípade odvody nie sú povinné, v týchto prípadoch sa odporúča v AT dobrovoľné poistenie SP a ZP. Pri vyplňovaní SK DP teda uvedieš len výšku brutto príjmov v prísl. riadku ako príjem z prac. pomeru. a odvody budú nulové. To MV je suma príspevku zamestnávateľa vo výške 1,53 % z vymeriavacieho základu, ktorý musí odvádzať kvázi ako doplnkové dôchodkové poistenie zamestnanca a to úrazové poistenie tiež hradí zamestnávateľ. Nie sú to odvody, ktoré by platil zamestnanec.
MirSta
14.03.17,20:38
Na riadku 210 je suma 4 551,46 € a na r. 220 651,46 €. Pracovala 2 hod. 5krát denne, takže 40 hod. týždenne a len 10 mesiacov. Daň a odvody nie sú žiadne a ani úrazové. No a potom už len vymeriavací základ pre MV 4 161,46 € a MV 63,67 €....Aj som si myslela, či to nie je niečo také ako dohodár ale slečna kt. DP robím ma uistila, že mala riadnu zmluvu.

Podľa výšky príjmu to bude podľa AT zákonov geringfügige Beschäftigung (prac. zmluva mohla byť normálna, tam ide o výšku príjmu, na základe ktorej sa potom určuje či je to geringfügige Beschäftigung alebo nie) .V tom prípade odvody nie sú povinné, v týchto prípadoch sa odporúča v AT dobrovoľné poistenie SP a ZP. Pri vyplňovaní SK DP teda uvedieš len výšku brutto príjmov v prísl. riadku ako príjem z prac. pomeru. a odvody budú nulové. To MV je suma príspevku zamestnávateľa vo výške 1,53 % z vymeriavacieho základu, ktorý musí odvádzať kvázi ako doplnkové dôchodkové poistenie zamestnanca a to úrazové poistenie tiež hradí zamestnávateľ. Nie sú to odvody, ktoré by platil zamestnanec.


Super....ďakujem ti veľmi pekne....a ja sa tu už trápim a aj tú kočku už asi mesiac. Už sme žiadali aj výpis zo SP ale ešte stále nedošiel :) ďakujem krásne, zase som múdrejšia
arcttica
27.02.18,10:28
Dobrý deň, vie mi niekto poradiťf čo ako vyplniť daňové potrvrdenie v prílohe dakujem :-)
nika.sum
01.03.18,09:18
Dobry den, toto mam ulozene kvôli DP s rakúskymi prijmami zo zamestnania, snad pomoze:

Potvrdenie o zdanitelnej mzde z Rakuska:

210 (uhrn prijmov) – (225+230) poistne

Do r. 32 brutto príjmy z r. 210
do r. 33 sumu r.225+r.230 = celkové odvody
Dańový základ z AT príjmov vyňať v príslušnom riadku
V osobitných záznamoch vyplniť tabuľku.


Do SK DP z rakúskeho potvrdenia idú len tri sumy:
r. 210 = brutto príjmy
r. 225 + r. 230 = celkové odvody ( je to rozdelené do dvoch súm, lebo v AT sa platia bežné odvody a tzv. mimoriadne odvody s nižšou sadzbou z určitých druhov príjmu)
Celková suma odvodov je uvedená aj nad r. 225 ako insgesamt einbehaltene SV-Beiträge, Kammerumlage ...


Vyplatna paska:

Brutto ohne PAR 26 hruba mzda
Zul. /Zuschl. PAR 58 (1,2)
einbehaltene Lohnsteuer
steuerfrei-e Bezuge PAR 3
,fahressechstel
einbehaltene Sozialvers. poistne
bea7378
07.03.18,21:10
Ahojte,
ja mám otázku k príjmom z Nemecka. V tlačive Lohnsteuerbescheinigung mám riadok 28 - Beiträge zur privaten Krankenversicherung und
Pflege-Pflichtversicherung (Odvody na súkromné zdravotné poistenie a povinné opatrovateľské poistenie alebo minimálny paušál na zaopatrenie) a pri tom mám uvedenú sumu 425 eur. Teraz neviem či to zarátať do zdravotného poistenia alebo nie. Na riadku 25 nemám uvedenú žiadnu sumu 0,00.
Taktiež mám v tlačive uvedenú sumu pri predposlednom riadku - Anteil AN an Pensionskassen (Podiel zamestnanca na penzijnom fonde).

Ďakujem za odpoveď.
nika.sum
09.03.18,11:38
Dobry den, ja som este prijmy z nemecka nerobila, resp.synovi velmi davno, takze nepoznam potvrdenie z nemecka a nemecky neviem. Ale pripajam sem jednu pomocku, kt.poskytla na FB v skupine uctovnikov jedna sikulka. Tak snad Vam pomoze.

Monika
ivettt
26.02.20,23:00
ahojte, prečítala som si celú diskusiu, jedna otázočka, riadok č. 18 v nemeckom Lohnsteuerbescheinigung - ide o paušálny zdaniteľný príspevok na dopravu - skrátené, t. z. že už sa to takisto neuvádza v DP na SK, keďže je "zrejmé", že ide o zdaniteľný príspevok? Ďakujem!