kalkulka
11.03.07,10:22
Užívali ste niekto ženšeň, alebo koenzým Q10? Načo sú vlastne dobré? Kedy je vhodné ich užívať? Poraďte, ak máte skúsenosti. Pomohli vám?
A pri akých ťažkostiach? Ďakujem všetkým, ktorí odpovedia.
kalkulka
11.03.07,11:41
Nik nemá skúsenosti. Je mi pod psa. Neviem, či mi to pomôže. Štrajkuje mi celé telo. Srdiečko, hlava, oči. Sadla na mňa hrozná únava, nie a nie aby odišla potvora jedna.
ola
11.03.07,12:58
ja koenzým Q10 užívam pravidelne už pol roka. Vzhľadom na to, že je to len výživový doplnok, účinky sa dostavia pomalšie, ako pri užívaní liekov. Úľavu a pribúdanie energie som pociťovala asi po dvoch týždňoch užívania...dolu je čosi o tom popísané. So žeňšeňom nemám osobnú skúsenosť.

Koenzým Q10 je nepostrádateľný pre normálnu funkciu buniek. Starnutím sa jeho množstvo v organizme znižuje. Bez koenzýmu Q 10 sa preruší tvorba energie, čím sa zastavia všetky biochemické pochody v bunke. Jedným z najlepšie preskúmaných účinkov koenzýmu Q10 je jeho schopnosť dodávať energiu pre prácu srdca a posilniť srdcový sval. Na základe niekoľkých výskumov sa potvrdilo, že chronický nedostatok koenzýmu Q10 može mať pre srdce nepriaznivé dôsledky. Koenzým Q10 chráni pred civilizačnými chorobami vrátane rakoviny, predchádza rýchlemu stárnutiu, únave, stresu a priaznivo pôsobí na imunitný systém. Má tiež priaznivé účinky pri - ochoreniach zubov a pri paradontóze, ochorenach dýchacích ciest a astmy. Užíva sa i pri liečbe porúch mozgových činností súvisiacich so schizofréniou a Alzheimerovou chorobou. Spomaľuje proces starnutia.
fileva
11.03.07,13:06
Užívali ste niekto ženšeň, alebo koenzým Q10? Načo sú vlastne dobré? Kedy je vhodné ich užívať? Poraďte, ak máte skúsenosti. Pomohli vám?
A pri akých ťažkostiach? Ďakujem všetkým, ktorí odpovedia.

Dovolím sa pripojiť k príspevku svojím názorom a skúsenosťou.
Koenzým Q10 je pre organizmus bezpodmienečne nutnou látkou podieľajúcou sa na všetkých pochodoch v tele, pri ktorých sa spotrebuje a spotrebováva energia. Je obsiahnutý v bunkách srdca, pečene a svalov a náš organizmus si ho tiež vytvára z príjmanej potravy. S pribudajúcim vekom, pri zvýšenej fyzickej a psychickej záťaži, a najmä v priebehu choroby klesá jeho hladina a preto je vhodné si ho dopĺňať formou ako doplnok výživy. Navyše má aj antioxidačné účinky, vďaka ktorým pomáha chrániť telo pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.
Ja osobne ako doplnok výživy užívam Koenzým Q10 už niekoľko rokov, nie však sústavne, ale ho striedam s inými doplnkami (Lecithin, Selén, Horčík, Vápnik atď.). Používam aj kozmetické prípravky obsahujúce Koenzým Q10, najmä denný a nočný krém, pretože Koenzým Q10 chráni bunky a tým pomáha spomaľovať ich stárnutie, a som spokojná.
Koenzýmom Q10 si dobíjam životnú energiu, pomáha mi aj pri strese a únave a nemám problém ani s vysokým cholesterolom. Vrele ho doporučujem, ale podotýkam, nečekajte jeho účinky okamžite. Chce to nejaký čas, aby sa jeho účinky prejavili.
ola
11.03.07,13:31
Z dovolením som vytrhla kúsok textu

....Chce to nejaký čas, aby sa jeho účinky prejavili.

...a je samozrejme, že treba prehodnotiť aj svoju životosprávu: stravu, pohyb, spánok, zvládnutie stresu a pod., pretože zopár ampuliek Q10 to za nás nevyrieši, len dopomôže ku harmonizácii nášho organizmu :)
Mackovka
12.03.07,05:58
Źenšeň užívala moja mama - boli to také ampulky na vypitie v cervenej krabici z lekárne. Tie uznával aj náš praktický lekár - iným alternatívnym prípravkom nebol naklonený a tento chválil. Na posilnenie organizmu maróda a na priedušky to bolo dobré. Ale je to sladké, tak ak niekto nemôže cukor, treba dať pozor.
Ženšeň vraj úspešne užívajú - v krajinách, kde rastie - ženy namiesto hormonálnej substitučnej liečby, ale u nás to nie je reálne. Účinkujú vraj iba vysoké dávky a takú priebežnú liečbu finančne zvládnuť u nás asi nie je aktuálne. Tak asi tak...
kalkulka
12.03.07,07:32
Ďakujem za vaše skúsenosti. Najviac by mi asi pomohlo leňošenie aspoň pár dní. Ale teraz je to veľký prepych. Snáď sa nejako pozbieram. Kúpila som si žeň-šeň a koenzým Q-10, preto som sa pýtala. Dnes som prišla do práce až
pred pol deviatou. Potrebovala som oddych. Včera som musela všetko nechať a ísť domov. Nemalo to cenu, bolo mi stále horšie a horšie.