astensova
11.03.07,11:45
S.r.o. bola založená v roku 2006 v auguste. Spoločnosť nemá zamestnancov.
Konateľ pri jednej akcií potreboval krátkodobú výpomoc tak si najal ľudí-známich. Odmeny boli v rozsahu na jedného za 4 mesiace od 1000, do 10500,- a tu je ten problém. Spoločnosť nemala s nimi uzavretú žiadnu zmluvu. No náklady za odmeny si chce uplatniť do nákladov nakoľo mu vychádza veľká daň. Chcela by som poradiť ako to zaúčtovať a na aký účet, keď za nich nič neodvádzal. Dá sa to vôbec? Suma na tieto odmeny bola 43 000,- ďakujem
Paula
11.03.07,10:54
Ak chce mať výdavky v nákladoch, neostáva nič iné, ako dať spätne všetko do poriadku. Prihlásiť a aj odhlásiť dohodárov, registrovať sa ako zamestnávateľ a poslať potrebné výkazy, hlásenia , oznámenia, atd. na príslušné inštitúcie, doplatiť podlžnosti za firmu....treba si zrátať aj pokuty a penále, ktoré z toho vyplývajú. Inú možnosť snáď poradí niekto ďalší.
astensova
11.03.07,11:11
ďakujem myslela som si to. No neviem čo s tým keď kôli 1000,- korunám by mal všetko vybehávať a spätne prihlasovať. Ale asi nie je njaká možnosť, alebo je?:confused:
DušanČ
11.03.07,15:25
ďakujem myslela som si to. No neviem čo s tým keď kôli 1000,- korunám by mal všetko vybehávať a spätne prihlasovať. Ale asi nie je njaká možnosť, alebo je?:confused:

Ja by som v tomto prípade použil tu už veľakrát omieľané príkazné zmluvy podľa § 724 Občianskeho zákonníka. Podľa toho, čo popisuješ, išlo o jednorázovú akciu (náhodné príjmy), čo by spĺňalo podmienku pre posúdenie príjmov podľa § 8 ZDP (ostatné príjmy). Potom by nevznikla povinnosť prihlasovania ľudí do poisťovní a odvod dane z príjmov by bol povinný zabezpečovať každý príjemca odmeny vo svojom daňovom priznaní.
koňo
11.03.07,15:54
Pre astensova:
Daňová správa má tendenciu preklasifikovať takéto zmluvy (príkazné zmluvy) na závislú činnosť.
Ak však hovoríš, že spoločnosť vznikla v roku 2006, vykáže za tento rok zisk a odvedie daň, tak by som to konateľovi vysvetlil, že urobil sprostosť a nech rozhodne. Ja by som to s tými zluvami riskol, je malá pravdepodobnosť, že by daňový úrad urobil kontrolu za tento rok.
astensova
12.03.07,10:15
Skomplikoval to konateľ, keď mi vysvetloval, že tí ľudia sú zamestnaný v tom obore v ktorom mu krátkodobo vypomáhali a nechce aby sa to ich firma dozvedela.Prečo sa neporadia skôr ako skomplikujú situáciu. Potom máme hlavu v smútku.
astensova
12.03.07,12:10
Ešte sa chcem informovať na aký účet ide vyplatenie odmeny z príkaznej zlmuvy keď ju vypláca s.r.o keď nie sú zamestnanci