ZuzanaA
20.01.05,08:43
Chcem Vás poprosiť o radu. Totiž moja sestrička (študentka VŠ) si vymyslela na jednu skúšku taký príklad, že si otvorila DVD požičovňu. No a ja fakt neviem ako zaúčtovať nákup DVDčiek. Bude to investícia napr. za 500 tis.
V JÚ normálne do prevádzkovej réžie? Teda v prvom roku vykáže asi dosť veľkú stratu. Alebo to dať ako odpisovaný majetok? A ako by to bolo v PÚ? Tovar? Majetok? Ak to dám cez 132 a následne celé na 504, neviem, sa mi to nezdá. Potom budem účtovať požičanie na 602 a vo výsledovke potom mám mínusovú obchodnú maržu. Určite niekto z vás účtuje požičovňu, viete mi prosím poradiť? :eek: Vopred ďakujem.
adam
20.01.05,09:22
Účtujem V JÚ. O spôsobe účtovania som sa s nikým neradila. Nákup DVD účtujem ako nákup materialu, ako investíciu nemôžeš, pretože ich nemôžeš ospisovať naraz(niektoré
DVD poškodia,nevrátia,ukradnú...). Na konci urobím inventarizáciu materialu - urobím zoznam všetkých DVD, ďalší zoznam vyradených DVD s vyčíslenou sumou, dôvodom vyradenia.
Tržby účtujem ako príjem za služby (požičovné).
dvd
20.01.05,10:54
zo zivn. zakona vyplyva, ze kazdy kto obchoduje s tovarom moze ho aj poziciavat - my uctujeme nakupene DVDcka ako nakupeny tovar so vsetkym co k tomu z pohladu uctovnictva patri. Aj preto, lebo po case niektore za symolicku cenu aj predavame.
ZuzanaA
20.01.05,11:15
dvd, a účtujete v PÚ alebo JÚ? Radila som sa s účtovníčkami, a oni by to účtovali ako inventár na 022 a normálne 4 roky odpisovali. Ďalšie dokupovanie DVD ak by bolo za rok viac ako 30 tis., navyšovalo by hodnotu majetku ak menej tak do nákladov. Ak ho účtujete ako tovar, tak potom stále ten tovar vám visí na 132, kedy ho dáte do spotreby?
babenko1
20.01.05,20:12
V JÚ je to tovar a ten ide priamo do výdavkov.
Okrem toho, ak chce mať požičovňu DVD filmov, musí mať aj zakúpené práva na požičiavanie. To pre úplnosť :-)
Samozrejme, vždy tu vzniká, ako písal-a adam, riziko, že DVD film príde zničený, prípadne sa ukradne alebo nevráti. Toto treba riešiť internou smernicou, napr. ako manko do normy.
V PÚ neviem, ale nezdá sa mi, že DVD film, ktorého nákupná cena je v poslednej dobe okolo 390,- Sk (podľa druhu a aktuálnosti daného filmu), by som mala odpisovať 4 roky??
adam
07.02.05,10:15
Pokiaľ účtujem DVD ako tovar v JÚ, ako vyradím poškodé tituly???
Danuska
07.02.05,11:16
podľa toho, ako si si stanovil amortizáciu pri zapožičiavaní, t.z. ak máš vo firemnej smernici stanovené, že doba použiteľnosti tovaru je 100xpožičania /neviem ako dlho vydrží kvalitný záznam na DVD/, vyradíš po 10-tom použití, alebo sa rozhodneš urobiť výpredaj a naúčtuješ ako klasický predaj
adam
07.02.05,11:40
Viem,že ich môžem vypredať, ale ak je DVD zlomené nemôžem ho predať. Musím ho len vyradiť i keď nie je ešte ani požičiavaním nákupná cena "zaplatená". Vyradím poškodené
na konci roka v inventarizácii a bude to ako zníženie zásob? Napr. celá hodnota DVD
je 1.000.000,- , poškodených je za 50.000,- Ako to zúčtujem???
Ďakujem za odpoveď....
babenko1
07.02.05,19:50
Viem,že ich môžem vypredať, ale ak je DVD zlomené nemôžem ho predať. Musím ho len vyradiť i keď nie je ešte ani požičiavaním nákupná cena "zaplatená". Vyradím poškodené
na konci roka v inventarizácii a bude to ako zníženie zásob? Napr. celá hodnota DVD
je 1.000.000,- , poškodených je za 50.000,- Ako to zúčtujem???
Ďakujem za odpoveď....na základe inventarizácie interným dokladom... a v sklade to odpíšeš v kusoch a nákupnej cene
adam
07.02.05,19:56
Aj som si to tak myslela, ale je dobre ak to niekto svetaznalý potvrdí..........Ďakujem!!!
babenko1
07.02.05,20:05
mali sme požičovňu 6 rokov :-)
adam
07.02.05,20:21
My máme požičovňu 3.rok. Začínali sme asi tak, že sme skúpili 3 požičovne, ale všetko to boli len VHS. Dnes sa orientujeme len na DVD ( máme asi 1200ks DVD, VHS okolo 3500ks).Pomaly potrebujem VHS povyraďovať, aj kôli miestu. Predávať sa to nedarí ani po pár korún. Dnes už má skoro každý DVD.