dotaz
11.03.07,12:46
je potrebne inventarizovat pokladnu 4xrocne aj v pripade , ak uct.jednotka vznikla napr. od jula min.roku? Nestaci pomerne cize 2x?

Dakujem
Paula
11.03.07,11:48
je potrebne inventarizovat pokladnu 4xrocne aj v pripade , ak uct.jednotka vznikla napr. od jula min.roku? Nestaci pomerne cize 2x?

Dakujem

Ak začal od júla, v prvých 2 štvrťrokoch ani nemá čo inventarizovať.
liba2
11.03.07,11:48
je potrebne inventarizovat pokladnu 4xrocne aj v pripade , ak uct.jednotka vznikla napr. od jula min.roku? Nestaci pomerne cize 2x?

Dakujem... nie je to nikde napísané - ale stačí pomerne, najlepšie k poslednému dňu štvrťroka.
STRELEC
11.03.07,11:51
Inventúra pokladne je formálna záležitosť, pokiaľ ovšem si predávam sám, pokiaľ moja peňaženka je súčasne mojou "pokladňou".
Môžem Ti poslať excelovskú tabuľku - treba sa len "dopasovať" na PD.
betka
11.03.07,11:52
Neplatí teraz, že inventarizácia sa vykonáva 4x ročne, pričom nemusí byť na konci štvrťroka, ale môžem ju vykonať napr. v novembri 2x, december 2x...
dotaz
11.03.07,11:53
Inventúra pokladne je formálna záležitosť, pokiaľ ovšem si predávam sám, pokiaľ moja peňaženka je súčasne mojou "pokladňou".
Môžem Ti poslať excelovskú tabuľku - treba sa len "dopasovať" na PD.


Porposila by som ju. Dakujem.:)

Je uz co inventarizovat, hned od jula boli aj trzby.
STRELEC
11.03.07,11:57
Neplatí teraz, že inventarizácia sa vykonáva 4x ročne, pričom nemusí byť na konci štvrťroka, ale môžem ju vykonať napr. v novembri 2x, december 2x...Podľa zákona o účovníctve je povinnosť inventovať pokladňu najmenej 4x za účtovné obdobie. Preto sa zaužívalo to - štvrťročne.
STRELEC
11.03.07,12:00
Porposila by som ju. Dakujem.:)

Je uz co inventarizovat, hned od jula boli aj trzby.Prikladám invent. - korunovú:
betka
11.03.07,12:22
Podľa zákona o účovníctve je povinnosť inventovať pokladňu najmenej 4x za účtovné obdobie. Preto sa zaužívalo to - štvrťročne.

Najmenej 4x ročne, ale neplatí stvrťročne, aj keď to je zaužívané.Môžem urobiť invent. k 25.12, 26.12,27.12, 31.12, to je min 4x ročne, a je to správne.
STRELEC
11.03.07,12:24
Áno - tak som to aj napísal : ... zaužívalo sa . Neznamená to povinnosť (štvrťročne). Môže to byť ozaj teoreticky aj 4 dni po sebe. Aj to by vyhovovalo zákonu.

Na druhej strane: keď účtovné obdobie subjektu nového, končiaceho v priebehu roka je len napr. 5 mesiacov, aj ten by mal mať 4x v účtovnom období inventarizáciu pokladne. Priznám sa - robím u každého subjektu štvrťročne.
betka
11.03.07,13:12
Väčšinou všetci, asi ..
sybila3
13.09.09,14:33
Treba robiť aj inventúru pokladne Sk, kde na začiatku roka bolo pár slovenských korún, ktoré sa zmenili na eurá a v pokladni je nula?
liba2
13.09.09,14:50
Treba robiť aj inventúru pokladne Sk, kde na začiatku roka bolo pár slovenských korún, ktoré sa zmenili na eurá a v pokladni je nula?Ak ku dňu inventarizácie v pokladni nič nie je (SKK), tak nie je čo inventarizovať ;) .
sybila3
13.09.09,14:55
takže netreba robiť inventúru s nulami? som myslela, že vytlačím s nulovými hodnotami, tak díky.
atka4
13.09.09,15:23
Ja robím pre firmy "akože" najprv
"Plán inventúr", kde uvediem
- čo sa kedy bude inventarizovať /DHIM, DNIM, DM, pohľ., záv., peniaze a ostatné
- aký druh inventarizácie bude vykonaný /fyzická, dokladová ap/
- kto ju vykonaná
- kedy ju vykoná
- kde ju vykoná
a potom k tomu dopasujem Inven. zápisy a súpisy.
Nedávam úmyselne posledné dni štvťrokov, aby to nevyzeralo "strojene" a tiež preto, že niekedy by to vychádzalo na "nepracovný" deň vo firme, tak sa nechcem tváriť, že sme tam v práci boli napr. kvôli inventúre pokladne, kde je pár €....

/Pokladne zvyknem napasovať na dni, keď nieje vysoký zostatok.../

V iných firmách, kde si naozaj robia inv., to funguje bez toho "akože" a "pripsôsobím".

Osobne robíme zápis aj v takej pokladni, kde je "O".
Teoreticky by totiž mohla nastať situácia, že by vždy v deň inv. bol práve v pokladni "0" zostatok, tak by sme pobedali, že sme inventúru, chceli robiť, ale nič tam nebolo, tak nemáme zápis. t.j., robíme zápis so stavom "0".