adriana126
11.03.07,13:20
Dočítala som sa že v jednoduchom účtovníctve sa zákazky nevedú, ale nejako sa mi to nezdá. Ak podnikateľ účtujúci v jednoduchom účtovníctve uskutočňuje stavebné práce, zákazka trvá 3 roky a v priebehu prvého a druhého roka má vyššie výdavky ako príjmy, neúčtuje sa zákazka podľa stupňa dokončenia? Ak by sa neúčtovalo o zákazke, tak má za dva roky stratu a v treťom roku potom by mal vysoký zisk. A ešte kde by som našla ako sa správne účtujú zákazky? ďakujem za radu
ibiza
11.03.07,12:28
Nerozumiem veľmi, čo znamená slovo zákazka... pretože v JÚ takýto pojem fakt nepoznám. Ak je zákazka nejaké vykonanie stavebnej práce, tak nerozumiem ako takú zákazku chceš účtovať. Účtuješ predsa iba o príjmoch a výdavkoch.
adriana126
11.03.07,12:30
ide o zateplenie budov, ktoré sa neukončí v jeden rok a o stavbu domov
ibiza
11.03.07,12:32
no to je v poriadku. Ale vždy predsa účtuješ o príjmoch a výdavkoch. O žiadnych zákazkach neúčtuješ. Tie by mal iba nejako evidovať aby mal prehľad.
adriana126
11.03.07,12:38
nebude vadiť, že bude v strate dva roky a potom vo vysokom zisku?
betka
11.03.07,12:45
Na toto oteplenie budovy a vykonaní stavebných prác ste uzavreli nejakú zmluvu o dielo s odberateľom. Vyhotovujete Fa pre svojho odberateľa. Keďže účtujete v JU, a Fa, kt. Vám odberateľ uhradí, sú pre Vás príjmom OZD, výdavky, kt. platíte za nákup materiálu v súvislosti s dodávlou stavebných prác, sú pre Vás VOZD.
V súvislosti s týmto dielom môžete vykátať i stratu. V zmluve ste si mohli dohodnúť napr., že sa bude dodanie služby uskutočnovať čiastkovo, t.j. koľko ste na budove prác vykonali, toľko prác vyfakturujete.
Mohli ste požiadať, i o vyplatenie zálohy, na uskutočnenie prác, s kt. Vám vznikajú vysoké počiatočné náklady.
adriana126
11.03.07,12:52
zmluva je uzavretá, ale vzhľadom k tomu že ide o spoločenstvo, ktoré nemá toľko peňazí, bolo dohodnuté platenie v splátkach, ktoré sú rozložené rovnomerne na tri roky a počiatočné náklady sú vyššie ako úhrady. Úkončenie je predpokladané na máj 2007, ale splátkový kalendár je až do roku 2008.
betka
11.03.07,12:56
nebude vadiť, že bude v strate dva roky a potom vo vysokom zisku?

Predpokladám ,že ste plátca DPH. zákon mi hovorí, že Ak dodanie tovaru alebo služby sa uskutočňuje opakovane alebo čiastkovo počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodanú najneskôr posledným dňom obdobia, na kt. sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje ....
Podľa mňa ste mali vystaviť Fa k 31.12.2006 k uskutočnenej dodávke služby, a tým, že Vám nestihol odberateľ uhradiť Vašu FA sa dostávate do straty, a tým, že Vám ju uhradí v roku 2007 budete mať vysoký ZD. V JU je to tak, bohužiaľ ...
betka
11.03.07,13:02
zmluva je uzavretá, ale vzhľadom k tomu že ide o spoločenstvo, ktoré nemá toľko peňazí, bolo dohodnuté platenie v splátkach, ktoré sú rozložené rovnomerne na tri roky a počiatočné náklady sú vyššie ako úhrady. Úkončenie je predpokladané na máj 2007, ale splátkový kalendár je až do roku 2008.

Príspevok mi nabehal, až teraz.
Môžete mať vyššie výdavky, ako príjmy v roku 2006. V roku 2007 budete mať vyšši ZD, vyššiu daň. V JU je to tak. A spoločenstvá naozaj nemajú peniaze na tieto služby..
adriana126
11.03.07,15:39
ďakujem za pomoc