ini
11.03.07,16:17
Prezrela som si vela prispevkov, ale nikde som nenasla jednoznacnu odpoved, alebo boli rozne nazory, preto by som bola rada, keby ste mi poradili v nasledovnej veci.

Podnikatel ma vedeny BU v tej istej banke, z ktorej si vzal uver. Tym padom mu chodia dva vypisy, jeden o beznom ucte a druhy o uvere. System je, ze peniaze z BU su presuvane na uverovy ucet na uhradu istiny a z BU su hradene uroky (ktore sa na uverovom vypise vykazuju len informacne). Uver aj uroky mam vykazane v zavazkoch. Otazky su
- je nutne uctovat aj o uverovom vypise alebo staci len o beznom ucte a uverovy sluzi ako podkladova dokumentacia?
- ak staci len vypis o BU, je to uplne v poriadku, splatku dam ako VNZD a uroky mam tiez problematicke, nakolko uver bol pouzity na kupu osobneho auta, ktore nie je v podnikani, ale podnikatel si robi sluzobne jazdy pausalnou nahradou. Je teda urok VOZD alebo VNZD? To iste poplatky.
- Ak by museli byt obidva vypisy, mam problem, lebo mi nie je uplne jasne, ze ak dam splatku uveru z BU do VNZD co s nou urobim na uverovom vypise? Uctujem potom uroky z uveroveho vypisu (kde su len informativne) alebo z vypisu z BU? Ak by som to robila cez priebezne polozky, zasa to nemam kedy zauctovat do VNZD.

Dakujem velmi pekne za odpovede a dufam, ze jednoznacna odpoved pomoze aj ostatnym.
ekopo
11.03.07,16:27
Ak bol úver použitý účelovo na kúpu auta na súkromnú osobu, tak by som všetky splátky, úroky a poplatky spojené s ním účtoval ako VNZD. Predpokladám , že úver bol hradený z podnikateľského účtu. Jazdy by som riadne účtoval ako súkromné vozidlo, čiže 6,20 + spotreba PHM podľa TP....
ini
11.03.07,16:47
dik, to aj tak robim, ale viac ma trapia tie ostatne otazky.
STRELEC
11.03.07,16:53
[quote=ini;417042].... Podnikatel ma vedeny BU v tej istej banke, z ktorej si vzal uver. Tym padom mu chodia dva vypisy, jeden o beznom ucte a druhy o uvere. System je, ze peniaze z BU su presuvane na uverovy ucet na uhradu istiny a z BU su hradene uroky (ktore sa na uverovom vypise vykazuju len informacne). Ide pravdepodobne o systém používaný napr. ČSOB pri kontokorente. .... Otazky su
- je nutne uctovat aj o uverovom vypise alebo staci len o beznom ucte a uverovy sluzi ako podkladova dokumentacia? O oboch účtoch. Ináč by zostatok záväzku kontokorentu nevychádzal z účtovníctva.
- ak staci len vypis o BU, je to uplne v poriadku, splatku dam ako VNZD a uroky mam tiez problematicke, nakolko uver bol pouzity na kupu osobneho auta, ktore nie je v podnikani, ale podnikatel si robi sluzobne jazdy pausalnou nahradou. Je teda urok VOZD alebo VNZD? To iste poplatky.
- Ak by museli byt obidva vypisy, mam problem, lebo mi nie je uplne jasne, ze ak dam splatku uveru z BU do VNZD co s nou urobim na uverovom vypise? Uctujem potom uroky z uveroveho vypisu (kde su len informativne) alebo z vypisu z BU? Ak sa jedná o predpokladaný prípad, tak úroky - BÚ - VOZD. Ak by som to robila cez priebezne polozky, zasa to nemam kedy zauctovat do VNZD.
ini
11.03.07,17:12
ak mam uctovat obidva vypisy (kazdy ma ine cislo uctu), stale mi nie je jasne ako mam postupovat. Z BU mi odchadza minusom suma splatky istiny na uverovy ucet ku dnu splatnosti, tu zauctujem ako, na priebezne polozky alebo uhrada zavazku? Potom mi z BU odchadza suma na uhradu urokov, ktora sa na uverovom ucte objavi pre informaciu. Ako to zauctujem? Ved ak uhradim zavazok z uveru a urok z BU, nemam ako uctovat o tom istom na uverovom ucte. Ja sa ospravedlnujem, mozno mam dlhe vedenie, ale jednoducho mi to nesedi.
renča1
11.03.07,17:20
Ak budeš účtovať o obidvoch výpisoch, tak účtovať budeš každý zvlášť. To znamená, že BU si poznačíš č.1 a odúčtovanie splátky istiny naúčtuješ:
- výdaj cez účete v druhot.členení ako priebež.položku- príjem,
Na úverový účet, ktorý budeš evidovať pod č.2 ti príde splátka z BU a tu naúčtuješ ako:
- príjem cez účet v druhot.členení ako priebež.položka-výdaj
- splátku z úverového ako VNZD.
ekopo
11.03.07,17:28
Myslím si , že najskôr by malo byť jasné:
1. Kto bral úver - podnikateľ / súkromná osoba ?
2. Bol úver viazaný účelovo ?
Potom sa dá aj jasnejšie vyjadriť. Doteraz je to len v polohe polemiky.
STRELEC
11.03.07,17:32
Myslím si , že najskôr by malo byť jasné:
1. Kto bral úver - podnikateľ / súkromná osoba ?
2. Bol úver viazaný účelovo ?
Potom sa dá aj jasnejšie vyjadriť. Doteraz je to len v polohe polemiky.
Zadávateľ témy nedal svoju otázku k uznateľnosti/neuznateľnosti úveru - ale účtovať o oboch účtoch: áno/nie/ako
ekopo
11.03.07,17:34
Zadávateľ témy nedal svoju otázku k uznateľnosti/neuznateľnosti úveru - ale účtovať o oboch účtoch: áno/nie/ako
Ak by bral úver ako súkromná osoba , tak potom načo účtovať o oboch účtoch.
ini
11.03.07,17:42
strelec ma pravdu, uver si bral podnikatel , bol mu pripisany na podnikatelsky ucet. Ja nemam problem ohladom toho, ze, ci sa to ma uctovat ak VOZD alebo VNZD. Ja mam problem, ze mam pohyb - na beznom ucte, s presnym popisom uverova splatka za auto, ta je presunuta na vypis z uveroveho uctu, kde je zauctovana + s presnym popisom val.-prav.plat.. To iste aj uroky, ktore su odpisane - z BU a pripisane + na uverovy ucet. Ak to hodim na priebezne polozky, nemam kde zauctovat VNZD ako splatku uroku, nakolko ja mam len jeden prirastok na uverovom ucte, ktory vznikol presunom (uhradou) z BU.
STRELEC
11.03.07,17:45
[quote=ini;417042]...
Podnikatel ma vedeny BU v tej istej banke, z ktorej si vzal uver. Tym padom mu chodia dva vypisy, jeden o beznom ucte a druhy o uvere. System je, ze peniaze z BU su presuvane na uverovy ucet na uhradu istiny a z BU su hradene uroky (ktore sa na uverovom vypise vykazuju len informacne). Uver aj uroky mam vykazane v zavazkoch. Ak by sa jednalo o súkromný úver otázka by nevznikla a nebol by predsa evidovaný záväzok! !
...

Dodatok: Kým som prácne kopíroval, ini sa prihlásil.
Odpoveď už je - renča
Monika Kováčová
11.03.07,17:48
ako píše renča1 - cez priebežné položky presun splátky a čerpanie úveru. Úroky do prevádzkovej réžie.
Zita5
11.03.07,17:48
ako píše renča1 - cez priebežné položky presun splátky a čerpanie úveru. Úroky do prevádzkovej réžie.

Úroky nie po PR lebo auto nie je obchodným majetkom .
ini
11.03.07,17:56
problem je, ze mi to cez tie priebezne polozky nevychadza. Pravdepodobne predpokladate, ze mam na uverovom ucte najprv prijem z BU a potom splatku istiny, ale ja tam mam len jeden pohyb + a to informaciu o tom, ze som z BU uhradila splatku alebo urok. Preto nemozem uctovat na uverovom ucte uhradu zavazku, nakolko tam mam polozku +, kedze cerpanie je -. Tym padom mam len dve moznosti. Z BU uhradit bud zavazok, alebo dat peniaze na vydaj na priebeznu polozku. Ak uhradim zavazok, tak nemozem uctovat o uverovom ucte, lebo uz nemam ako. Ak by som to z BU dala na priebeznu polozku a na uverovom to prijala z priebeznej polozky, tak zase kde mam uctovat o uhrade zavazku, ked tam mam jeden pohyb - na BU a jeden plus na uverovom ucte?
Monika Kováčová
11.03.07,18:24
odtajni a povedz názov banky. Určite tu účtujeme o tom viacerí...
ini
11.03.07,18:26
nie je to tajne, je to Unibanka :)
Monika Kováčová
11.03.07,18:33
Neúčtovala som o úvere v Unibanke, ale podľa tvojich slov usudzujem.
1. Úver bol jednorázový, pripísaný na bežný účet. Áno?
2. Mesačnú splátku daj z bežného účtu na VNOZD - uhraď záväzok
3. Úrok z bežného účtu daj na VNOZD (auto, opravila Zitka)
4. Výpis z úverového účtu by som len priložila k bežnému účtu, nakoľko je len informatívny...

Existujú viaceré formy úverov z bánk. Niektoré sú ako kontokorekty, niektoré sú úvery, o ktorých sa účtuje ako o záväzku a niektoré sú s povoleným debetom - tieto sa ako úvery neúčtujú... Pozri si aj zmluvu o úvere, môže nám to pomôcť rozmýšlať.

Odpoveď na tvoju otázku: KONEČNÉ STANOVISKO K ÚVERU V JÚ, neexistuje, pretože vždy záleží od Zmluvy o úvere, a podľa toho sa účtuje....
ini
11.03.07,19:17
ermon dakujem, presne takto to aj planujem urobit, len som si to potrebovala potvrdit. Nijako inak sa to neda. Bohuzial, povodne znenie uverovej zmluvy tu nemam, ale pri tvojej informacii ohladom toho, ze existuje viacero foriem uverov, mi zisla na um jedna vec, na ktoru som predtym nepomyslela. Ono to bol povodne BU, na ktory si podnikatel vzal kontokorent, ale malokedy sa dostaval do minusu. Nasledne na to mu bol poskytnuty uver na tento bezny ucet. Preto predpokladam, ze tvoje vysvetlenie je spravne. Ja totiz o uveroch v JU uctujem prvykrat, takze nie som v tom velmi zbehla. PU mi nerobi problem, len tuto mi to proste nesedelo. Preto sa mi ludia pravdepodobne snazili s priebeznymi polozkami poradit spravne, ale kazdy sme mali na mysli iny typ uveru. Druha vec ma zmiatla a to ta, ze oba ucty maju vlastne cislo, preto som nevedela, ci to tak mozem urobit.
enave
31.03.07,12:17
Chcem Vás poprosiť o radu. Ak si malý živnostník zobral úver z GE Money a použil ju na nákup drobného materiálu, splátky úveru účtujem ako výdavky neovplyvňujúce alebo ovplyvňujúce základ dane?
Anja111
31.03.07,12:21
Chcem Vás poprosiť o radu. Ak si malý živnostník zobral úver z GE Money a použil ju na nákup drobného materiálu, splátky úveru účtujem ako výdavky neovplyvňujúce alebo ovplyvňujúce základ dane?
Splátky úveru sú vždy VNZD.
enave
31.03.07,12:56
Splátky úveru sú vždy VNZD.


Ďakujem.:)
virka
31.03.07,16:27
Ako to je v mojom prípade auto cez CSOB leasing ale zmluva o spotrebnom úvere- nakupene na rodné číslo. Mam to na stole a teraz sa tu dočitavam že to nieje ako leasing. Auto už je sukr. majetkom danej osoby ktorá ho využíva na podnikanie(zapl.cest. dan.)?Čo všetko si môže dať do nákladov splátky ???,alebo spotrebu? NEVIEM ĎALEJ PORAĎTE PROSIM.........ĎAKUJEM
Anja111
31.03.07,16:32
Ako to je v mojom prípade auto cez CSOB leasing ale zmluva o spotrebnom úvere- nakupene na rodné číslo. Mam to na stole a teraz sa tu dočitavam že to nieje ako leasing. Auto už je sukr. majetkom danej osoby ktorá ho využíva na podnikanie(zapl.cest. dan.)?Čo všetko si môže dať do nákladov splátky ???,alebo spotrebu? NEVIEM ĎALEJ PORAĎTE PROSIM.........ĎAKUJEM
Pri nákupe na úver je auto Tvojim majetkom, ktorý zaradíš do DHM a riadne odpisuješ. Splátky úveru účtuješ ako VNZD.
virka
31.03.07,16:38
Ďakujem Ti, za rychlu odpoveď. Akontácia 119600,- Sk je VOZD, Poplatok za uzatvorenie- VOZD?Akú sumu dať do hodnoty majetku zo spl. kalendara? Je tu uvedené dlžník zaplatí spolu 361900,- Sk - je v tom urok, poistné, poplatok za uzatv.zmluvy. Ak ho zaradím tak nemôžem dať 6,20!!!!Ako to urobiť .Ď
Anja111
31.03.07,16:42
Ďakujem Ti, za rychlu odpoveď. Akontácia 119600,- Sk je VOZD, Poplatok za uzatvorenie- VOZD?Akú sumu dať do hodnoty majetku zo spl. kalendara? Je tu uvedené dlžník zaplatí spolu 361900,- Sk - je v tom urok, poistné, poplatok za uzatv.zmluvy. Ak ho zaradím tak nemôžem dať 6,20!!!!Ako to urobiť .Ď
Ak nechceš auto zaradiť, aby si mohla dávať paušál 6,20 Sk, tak o ňom nebudeš ani účtovať.
Anja111
31.03.07,16:46
Ako to je v mojom prípade auto cez CSOB leasing ale zmluva o spotrebnom úvere- nakupene na rodné číslo. Mam to na stole a teraz sa tu dočitavam že to nieje ako leasing. Auto už je sukr. majetkom danej osoby ktorá ho využíva na podnikanie(zapl.cest. dan.)?Čo všetko si môže dať do nákladov splátky ???,alebo spotrebu? NEVIEM ĎALEJ PORAĎTE PROSIM.........ĎAKUJEM
Ak má ísť auto do podnikania, malo by byť kúpené na IČO. Vtedy by Ti išli do výdavkov odpisy, daň z MV a spotrebované PHL, (na služobné účely).
Muška
31.03.07,16:51
Ďakujem Ti, za rychlu odpoveď. Akontácia 119600,- Sk je VOZD, Poplatok za uzatvorenie- VOZD?Akú sumu dať do hodnoty majetku zo spl. kalendara? Je tu uvedené dlžník zaplatí spolu 361900,- Sk - je v tom urok, poistné, poplatok za uzatv.zmluvy. Ak ho zaradím tak nemôžem dať 6,20!!!!Ako to urobiť .Ď
Keďže to nie je auto na leasing.
Auto zaradíš do OM a do VOZD dávaš odpisy.
Platby úveru - dávaš ako VNZD.
OC majetku na odpisovanie - bude kúpna cena auta + úrok + poplatok.

Poistné dáš do VOZD dňom úhrady
virka
31.03.07,16:57
Ďakujem za odpoveď. Už mi to je jasne s tým spotrebným úverom.Oňom sa neúčtuje lebo to auto je suk.majetok.Oktorom sa rozhodne podnikateľ či ho zaradí do podnikania. Ak auto chcem dať do majetku nemusí byť kúpené na IČO, informovala som sa o tom na DR v BB, vraveli že môže byť kúpené aj na RČ a zaradené do majetku.
Muška
31.03.07,17:01
Ďakujem za odpoveď. Už mi to je jasne s tým spotrebným úverom.Oňom sa neúčtuje lebo to auto je suk.majetok.Oktorom sa rozhodne podnikateľ či ho zaradí do podnikania. Ak auto chcem dať do majetku nemusí byť kúpené na IČO, informovala som sa o tom na DR v BB, vraveli že môže byť kúpené aj na RČ a zaradené do majetku.
áno virka,
ak sa jedná o súkromný majetok FO, auto iba zaradíš do OM a začneš o ňom účtovať. Žiaden prepis s r.č. na IČO sa nerobí.
virka
31.03.07,17:11
Ešte raz veľka vďaka Vám mile poraďačky za rýchlu pomoc v hodine 12-tej.