marki
11.03.07,16:49
Ahojte,
uz asi pol dna si tu pozeram zakony, ale aj tak v tom mam dost chaos... Takze dufam ze budete vediet poradit.
Zakladna otazka znie: Pre danove priznanie za rok 2006 sa postupuje podla zakona platneho od 1.1.2006? T.j. http://www.porada.sk/t43456-zakon-o-dani-z-prijmov-od-112006-po-novele-5342005-zz.html ?

Od roku 2005 som po castiach nakupoval podiely v podielovych fondoch. V roku 2006 som cast z nich predal. Ako to zdanit? Skusim popisat ako som to pochopil:

Vsetko to pojde podla par. 8 ods. 1 pism. e, cize v danovom do tabulky c. 3, riadok 5. Do kolonky prijmy napisem rozdiel vyplatena_suma - investovana_suma - 5x_ziv_minimum? Investovana suma je suma, za ktoru som nakupil dane konkretne podiely, ktore boli neskor predane - cize pocet kupenych podielov krat kurz za aky boli kupene (cize poplatok sa tam nezaratava). Ake bolo ziv. minimum pre rok 2006? A do kolonky Vydavky si mozem dat celkovu sumu poplatkov (samozrejme len pre tie predane podiely)?

Ked mi prisla informacia o predaji podielov (AM SLSP), tak tam bola aj kolonka zaklad dane, ale teraz som sa k rovnakemu cislo vobec nevedel dopracovat...

Je postup rovnaky v pripade tuzemskych a zahranicnych fondov? Konkretne v pripade AM Slov. Sporitelne fondy SPORO a ESPA.
-Dana-
11.03.07,21:15
Marki, najprv by som ťa chcela opraviť v tom, že do kolónky príjem dáš vyplatenú sumu - investovanú sumu - poplatok a - oslobodenie /5-nás. živ. minima 23 650 Sk./ Do kolonky výdaj napíšeš nulu./tento návod je aj na daňovom priznaní./ Tento postup sa používa za predpokladu, ak si oslobodenie uplatňuješ len pri investíciách.
To, čo sporiteľňa uvádza vo svojich papieroch je len informatívny údaj , takže veľmi to sedieť nemusí. Postup je rovnaký aj pri slovenských aj pri Espa fondoch, za predpokladu, že v Espe máš investované v Skk. Ak by si mal v EUR, musíš robiť prepočet na Skk priemerným mesačným kurzom podľa toho, v akom mesiaci bol nákup/predaj robený.
Marína
12.03.07,07:55
Chcem len pre budúcnosť upozorniť, že k 1.1.2007 z ustanovenia
ZoDP_§9_ods.1_pism.h boli podľa §8 ods.1 pismená d) až f) vylúčené, t.z., že oslobodenia z týchto príjmov sa nebude týkať oslobodenie do výšky 5-násobku platného životného minima. Ostalo len písmeno a)
5-ko
12.03.07,09:05
Chcem len pre budúcnosť upozorniť, že k 1.1.2007 z ustanovenia
ZoDP_§9_ods.1_pism.h boli podľa §8 ods.1 pismená d) až f) vylúčené, t.z., že oslobodenia z týchto príjmov sa nebude týkaž oslobodenie do výšky 5-násobkuplatného životného minima. Ostalo len písmeno a)

Trochu zrozumitelnejsie by sa to nedalo napisat /priklad/ :)

Dakujem! ;)
marki
12.03.07,09:14
Priklad - no ja som to pochopil tak, ze od danoveho priznania za rok 2007 si nebudes moct odratat ten 5nasobok ziv. minima. Cize vsetko co zarobis predajom podielovych fondov (vyplatene minus investovane minus poplatky) sa bude musiet zdanit.
Marína
12.03.07,11:48
Trochu zrozumitelnejsie by sa to nedalo napisat /priklad/ :)

Dakujem! ;)
Hádam trochu vieme čítať zákony, však?;) Pozri http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-112007.html#9

Priklad - no ja som to pochopil tak, ze od danoveho priznania za rok 2007 si nebudes moct odratat ten 5nasobok ziv. minima. Cize vsetko co zarobis predajom podielovych fondov (vyplatene minus investovane minus poplatky) sa bude musiet zdanit.
Správne. Novelou Zák. 688/2006 Z.z. sa o.i. zmenil a doplnil Zák. 595/2003 Z.z. a n.p. - ZoDP_§9_ods.1_pism.h v §8 ostalo len písm a). Písm. d) - f) bolo vypustené.
marki
12.03.07,16:32
Este mam otazku: Ak som nejake podiely predal so stratou, mozem si ju pripocitat k ziskom z ostatnych predajov alebo sa to ma brat ako nula?
Teda vysledna suma bude zisk1+zisk2+(-strata1)+zisk3, alebo sa scitaju len tie plusove predaje?
-Dana-
12.03.07,16:57
Tak ako pišeš, stratu si odpočítaš zo zisku.
drobeceva
28.03.07,05:17
Prosím Vás, vie mi niekto poradiť? Pred 2 rokmi som vložila nejaké peniaze /ako súkromná osoba/ do podiel.fondov - dlhopisový konvergentný. S poľutovaním musím konštatovať, že po 2 rokoch mám tam menej, ako som vložila. Čo s tým? Jeden známy mi radil, že vraj v r. 2008 aby som si urobila daňové priznanie a tá čiastka, čo som o ňu prišla sa mi vráti? Je to tak? Prosím, prosím.....poraďte. Neviem, čo robiť, či ešte počkať, alebo tie peniaze vybrať.
marki
28.03.07,05:35
Ahoj,
Myslim ze nie (ale to nech posudia ti co sa v tom lepsie vyznaju). Ako sukromna osoba si ziadnu stratu do danoveho dat nemozes. Jedine co by si mohla je zapocitat stranku z predaja jedneho fondu do zisku z predaja druheho fondu.
Cize ak v jednom roku predas jeden fond so ziskom 10tisic a druhy so stratou 1000, tak si do prijmu zaratas 10000+(-1000) a samozrejme este odratas poplatky a pod.
Ale teraz vlastne rozmyslam, ze aku stratu by si chcela vratit? Ved ziadnu dan si nezaplatila a to, ze si investovala tak ze mas teraz menej, to ti danovy urad nema preco vracat :)
drobeceva
28.03.07,05:38
No veď preto sa radím, lebo mne sa to tiež nezdá. Ja dám, prídem o niečo a prečo mi mi mal daňový úrad zohľadniť "moje riziko".
-Dana-
28.03.07,10:10
Prosím Vás, vie mi niekto poradiť? Pred 2 rokmi som vložila nejaké peniaze /ako súkromná osoba/ do podiel.fondov - dlhopisový konvergentný. S poľutovaním musím konštatovať, že po 2 rokoch mám tam menej, ako som vložila. Čo s tým? Jeden známy mi radil, že vraj v r. 2008 aby som si urobila daňové priznanie a tá čiastka, čo som o ňu prišla sa mi vráti? Je to tak? Prosím, prosím.....poraďte. Neviem, čo robiť, či ešte počkať, alebo tie peniaze vybrať.

To je čo za blbosť? Marki má pravdu, strata je strata, tú nikto späť nevráti a daň žiadna zaplatená nebola. Dajú sa len započítavať medzi sebou zisky a straty, ale o zisku sa tu nič nepíše. Ak bude platiť zrážková daň, teda zo zisku ti strhnú daň a budeš mať aj stratu, tak si zrazenú daň budeš môcť vypýtať späť. Ale tá daň musí byť najprv zaplatená.
drobeceva
28.03.07,10:12
No veď aj mne sa to zdalo ako totálna blbosť, ale dotyčný pán ma presviedčal, že je to tak. Veď to by štát prerobil, keby každému straty vykrýval.