hlucia
11.03.07,19:11
chcem sa spýtať či si môžem dať do VOZD dialničnú známku, ak mám súkromný automobil používaný na podnik. činnosť - zaplatená cestná daň. ďakujem
Jana Acsová
11.03.07,18:14
chcem sa spýtať či si môžem dať do VOZD dialničnú známku, ak mám súkromný automobil používaný na podnik. činnosť - zaplatená cestná daň. ďakujem
Áno, ak viete preukázať používanie dialnic v súvislosti s podnikaním, čo preukážeje evidenciou jázd.
Osobitne zvážiť, či dialničnú známku zahrniete daňovo alikvótne súkromnému použitiu vozidla, využívaniu dialnic v súvislosti so súkromnými jazdami atď., t.j. pripraviť sa na situáciu obhajoby daňového výdavku v prípade, že kontrola poukáže na pomerné využívanie automobilu na súkromné aj služobné účely.
jamis
11.03.07,18:14
chcem sa spýtať či si môžem dať do VOZD dialničnú známku, ak mám súkromný automobil používaný na podnik. činnosť - zaplatená cestná daň. ďakujem
Ak je automobil vložený do OM, tak môže, ak nie iba 6,20 / km + náhrada za benzín.
STRELEC
11.03.07,18:18
Priklonil by som sa k tomu uplatniť výdavok na známku len pomernou časťou. Je tu predsa predpoklad použitia aj na súkromné účely mimo živnosť.
Obdobne ako u súkr. telefónu FO, bytovej stanice.
Lucia7
11.03.07,18:18
Ak nie je auto vložené do OM (ako je uvedené vo vyššom príspevku), tak všetky výdavky spojené s prevádzkou autmobilu sú premietnuté v zákonnej náhrade 6,20/km. Takže ja by som tam osobne diaľničnú známku nedávala.
hlucia
11.03.07,18:20
Tak to tam radšej nedám, asi mi tá obhajoba nestojí za tých 1100 čo odpíšem. ďakujem za odpoveď
STRELEC
11.03.07,18:20
Ak nie je auto vložené do OM (ako je uvedené vo vyššom príspevku), tak všetky výdavky spojené s prevádzkou autmobilu sú premietnuté v zákonnej náhrade 6,20/km. Takže ja by som tam osobne diaľničnú známku nedávala.
V základnej sadzbe náhrad dialničná známka nie je zahrnutá. Podobne ani bločky za parkovné a podobné výdavky.
Manual
11.03.07,18:23
chcem sa spýtať či si môžem dať do VOZD dialničnú známku, ak mám súkromný automobil používaný na podnik. činnosť - zaplatená cestná daň. ďakujem
V prípade že súkromne nevyužívam dialnicu /nemám dôvod a sú aj takí/ snáď by bolo vhodné zakúpiť časovú napr. týždennú DN. Potom by nebol problém preukázať zápisom v KJ jej účelový nákup a obhájiť to.
Lucia7
11.03.07,18:26
Ak tomu dobre rozumiem, tak sú v nej zahrnuté len výdavky na opravy a údržbu auta!? Doteraz som bola na tom, že sú v nej zahrnuté všetky výdavky súvisiace s používaním súkromné auta na podnikanie. No darmo, človek sa stále učí :)
Jana Acsová
11.03.07,18:31
Ak je automobil vložený do OM, tak môže, ak nie iba 6,20 / km + náhrada za benzín.Aj v prípade nezaradeného automobilu môže, nakoľko dialničné poplatky sú úhradou za užívanie dialnic a nie výdavkom súvisiacim s kúpou a prevádzkou motorového vozidla.
Jana Acsová
11.03.07,18:33
Priklonil by som sa k tomu uplatniť výdavok na známku len pomernou časťou. Je tu predsa predpoklad použitia aj na súkromné účely mimo živnosť.
Obdobne ako u súkr. telefónu FO, bytovej stanice.
Áno, ale je to na obhajobe daňového subjektu. Súkromne môže automobil využívať mimo dialničných úsekov. Ak to vie preukázať, môže to využiť.
Jana Acsová
11.03.07,18:35
V prípade že súkromne nevyužívam dialnicu /nemám dôvod a sú aj takí/ snáď by bolo vhodné zakúpiť časovú napr. týždennú DN. Potom by nebol problém preukázať zápisom v KJ jej účelový nákup a obhájiť to.Nielen tak ... ak jazdami preukážeme sústavné využívanie dialnic počas celého roka, rovnako nie je potrebné podľa môjho názoru krátiť výšku dialničných poplatkov. Tú kartu by sme potrebovali aj tak, aj tak.

P.S pre zadávateľku:
Tá obhajoba nemusí byť zložitá, ale účinná.
Jana Acsová
11.03.07,18:37
Ak tomu dobre rozumiem, tak sú v nej zahrnuté len výdavky na opravy a údržbu auta!? ... a kúpu auta.
Manual
11.03.07,18:41
U súkromných aut to bude večný problém s preukazovaním a dokazovaním a hlavne podozrievaní daňových subjektov zo strany kontroly, že DN využívajú podstatne viac súkrone, než priznávajú :D
Ale o tom je život, no nie ?
Lucia7
11.03.07,18:52
Mne to stále nedá a našla som niečo takéto:
Pri použití vlastného motorového vozidla nezahrnutého do OM, môže podnikateľ uplatniť do daň. uznateľných výdavko:
- základnú náhradu za každý jeden km jazdy podľa zákona o CN a
- do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky.

A použitie diaľnice a tým pádom aj povinnosť zaplatenia DN je možné len použitím auta, takže mne osobne tam chýba možnosť a " ďalších výdavkov, ktoré nezahrňuje základná náhrada" ?????


Ale keď mám pravdu povedať, som rada, že mám všetky autá v zaradené v majetku, takže si zatiaľ nemusím nad takýmto problémom lámať hlavu ale na druhej strane ma to zaujíma.
hlucia
11.03.07,18:56
ďakujem všetkým zasa som o niečo múdrejšia.