ibiza
11.03.07,20:27
Milí moji poraďáci, viem, že o tejto téme sa tu už diskutovalo v mnohých príspevkoch, ale ešte v žiadnej som nenašla takýto spôsob účtovania (našla som to v jednej novej príručke účtovania v JÚ) úhrady platobnou kartou, tak sa chcem podeliť a poprosiť o Váš názor, keďže tiež teraz riešim tento problém.

Takže napríklad platba za drobný kancelársky nákup platobnou kartou.
Doklad z ERP mám 17.2.2006, zúčtovanie v banke 21.02.2006

Účtujem:
1. 17.2.2006 doklad: ERP, úhrada za kanc. potreby platobnou kartou, priebežné položky výdavok, VOZD - réžia.
2. doklad: VBÚ, nákup platobnou kartou, priebežné položky príjem, banka výdavok.

No a ak je platca DPH tak potom aj do záväzkov.

Čo vy na to? Mne sa to zdá byť celkom zrozumiteľné. Vždy lepšie ako účtovať cez pokladňu a vhodnejšie než pripínať doklad z ERP k výpisu.

;)
evina
11.03.07,19:39
Milí moji poraďáci, viem, že o tejto téme sa tu už diskutovalo v mnohých príspevkoch, ale ešte v žiadnej som nenašla takýto spôsob účtovania (našla som to v jednej novej príručke účtovania v JÚ) úhrady platobnou kartou, tak sa chcem podeliť a poprosiť o Váš názor, keďže tiež teraz riešim tento problém.

Takže napríklad platba za drobný kancelársky nákup platobnou kartou.
Doklad z ERP mám 17.2.2006, zúčtovanie v banke 21.02.2006

Účtujem:
1. 17.2.2006 doklad: ERP, úhrada za kanc. potreby platobnou kartou, priebežné položky výdavok, VOZD - réžia.
2. doklad: VBÚ, nákup platobnou kartou, priebežné položky príjem, banka výdavok.

No a ak je platca DPH tak potom aj do záväzkov.

Čo vy na to? Mne sa to zdá byť celkom zrozumiteľné. Vždy lepšie ako účtovať cez pokladňu a vhodnejšie než pripínať doklad z ERP k výpisu.

;)

A ten bod č. 1 účtuješ cez čo?
jamis
11.03.07,19:43
Ja doklad z ERP nalepím na papier, pripnem k výpisu z účtu a zaúčtujem ako VOZD.
evina
11.03.07,19:48
Ja doklad z ERP nalepím na papier, pripnem k výpisu z účtu a zaúčtujem ako VOZD.

Áno Ty používaš účtovanie priamo z výpisu. Ja osobne cez priebežné položky. Len nie je mi jasné, čo Ibiza myslí tým, že lepšie ako účtovať cez "pokladňu"...Neviem si preto predstaviť cez čo účtuje ten bod1.... a čo myslí lepšie ako pripínať k výpisu...Neviem teda vôbec kde to pripína..., resp. kde to myslí autor takého účtovania.
jamis
11.03.07,19:51
Áno Ty používaš účtovanie priamo z výpisu. Ja osobne cez priebežné položky. Len nie je mi jasné, čo Ibiza myslí tým, že lepšie ako účtovať cez "pokladňu"...Neviem si preto predstaviť cez čo účtuje ten bod1.... a čo myslí lepšie ako pripínať k výpisu...Neviem teda vôbec kde to pripína..., resp. kde to myslí autor takého účtovania.

Máš pravdu, ja som ten príspevok prečítala poriadne až teraz, ale ani ja tomu veru nerozumiem.
Manual
11.03.07,20:02
Takže napríklad platba za drobný kancelársky nákup platobnou kartou.
Doklad z ERP mám 17.2.2006, zúčtovanie v banke 21.02.2006

Účtujem:
1. 17.2.2006 doklad: ERP, úhrada za kanc. potreby platobnou kartou, priebežné položky výdavok, VOZD - réžia.
2. doklad: VBÚ, nákup platobnou kartou, priebežné položky príjem, banka výdavok.

;)
Bod 1.
Predsa PP je pohyb peňazí medzi pokladňou a bankou a naopak.
Ako to zapíšeš do réžie ? Normálny SW ti to ani neumožní. Robíš JU ručne ?
ibiza
11.03.07,20:12
no pravdu povediac v exceli robím. Som taký začiatočník. Tuto v porade som si totiž prečítala dva spôsoby účtovania platby kartou. Ale nestotožňujem sa ani s jedným.

Ten prvý spôsob bol že sa má účtovať cez priebežné položky, ale cez pokladňu. Ale podľa mňa keďže je to bezhotovostný prevod tá pokladňa tam predsa nemá čo robiť.

No a ten druhý spôsob bol tak ako píše jamis. To by sa mi ešte pozdávalo, ale aj tak myslím, že to nie je celkom správne.

Cez soft som to neskúšala, mám len demo, ale vyskúšam.
Monika Kováčová
11.03.07,20:15
Účtujem:
1. 17.2.2006 doklad: ERP, úhrada za kanc. potreby platobnou kartou, priebežné položky výdavok, VOZD - réžia.

;)

Ide o toto ibiza:
Nemôžeš mať 17.2. zaúčtované v peňažnom denníku VOZD-réžia a súčasne priebežné položky výdavok jednu sumu.
ibiza
11.03.07,20:17
Len nie je mi jasné, čo Ibiza myslí tým, že lepšie ako účtovať cez "pokladňu"...Neviem si preto predstaviť cez čo účtuje ten bod1.... a čo myslí lepšie ako pripínať k výpisu...Neviem teda vôbec kde to pripína..., resp. kde to myslí autor takého účtovania.

No ten bod jeden zaúčtujem tak že to dám iba do priebežnej položky ako výdavok a do réžie ako výdavok. Nemôže to takto byť?

hmm len teraz keď nad tým uvažujem, tak keď používam priebežnú položku, tak tá pokladňa by sa v peňažnom denníku asi mala vyskytnúť. Ale zdá sa mi to nelogické, keď mi peniaze neprejdú cez ruky.
Monika Kováčová
11.03.07,20:18
Ja účtujem ako jamis, jamis účtuje ako jamis, účtuj aj ty ako jamis.
ibiza
11.03.07,20:18
Ide o toto ibiza:
Nemôžeš mať 17.2. zaúčtované v peňažnom denníku VOZD-réžia a súčasne priebežné položky výdavok jednu sumu.

ermon a prečo? Vysvetlíš mi to? To tam musím potom ťahať fakt tú pokladňu?
ibiza
11.03.07,20:21
A keď bude platca DPH tak ako? Len dám toho 17.2. do záväzku?
Monika Kováčová
11.03.07,20:21
ermon a prečo? Vysvetlíš mi to? To tam musím potom ťahať fakt tú pokladňu?

Ide o jeden účtovný prípad napr. na 100 Sk.
Nemôžeš účtovať Pokl. výdaj 100 Sk súčasne Prev. réžia 100,-Sk a súčasne priebežné položky výdaj 100,- Sk.
Monika Kováčová
11.03.07,20:24
A keď bude platca DPH tak ako? Len dám toho 17.2. do záväzku?

Môžeš. Ale ja dávam do záväzku len pri konci kvartálu (štvrťročný platca DPH) alebo pri konci mesiaca (mesačný platca).
Napr. 31.3. doklad z ERP nákup = záväzok, odpočítanie DPH 31.3.
2.4. - výpis z účtu - úhrada záväzku.
ibiza
11.03.07,20:34
Dobre. Takže to uzatváram tak ako hovoríte Vy. Lebo som to skúšala cez soft a prišla na to, že e-e nepôjde to takto. Budem teda účtovať tak ako ty ermon.
Ďakujem.
Monika Kováčová
11.03.07,20:36
mimotemy Jamis účtuje ako jamis, ermon účtuje ako jamis, a ibiza bude účtovať ako ermon.... :D:D:D
evina
11.03.07,21:05
. Ale zdá sa mi to nelogické, keď mi peniaze neprejdú cez ruky.

Prejdú Ti peniaze cez ruku, ale v elektronickej forme. Platobná karta sú tzv. elektronické peniaze, len sú napr. v "tuhšej" forme ako tisíckoruna ...

platba platobnou kartou = platbe v hotovosti

http://www.porada.sk/showpost.php?p=88735&postcount=32

P.s. nechcem tu znovu rozprúdiť diskkusiu, či účtovať priamo z účtu alebom cez priebežné položky. Prikladám len ako argument a každý nech sa rozhodne sám, nakoľko diskusíí na túto tému je na porade veľa a veľa...
ibiza
12.03.07,07:34
Ďakujem evinka.
omorfoula
19.03.07,07:54
Ibiza tiez si myslimze to zbytocne komplikujes. JU je predsa jednoduche cize ja to davam tak, ze ked pridem bankovy vypis, podla toho datuma to davam do PD ako vydaj z BU a zaroven VOZD a pod vypis z BU pricvaknem doklad z pokladnice. v podstate toto povedal jamis ak som spravne citala?
Bebak76
12.09.07,11:59
Môžeš. Ale ja dávam do záväzku len pri konci kvartálu (štvrťročný platca DPH) alebo pri konci mesiaca (mesačný platca).
Napr. 31.3. doklad z ERP nákup = záväzok, odpočítanie DPH 31.3.
2.4. - výpis z účtu - úhrada záväzku.

Ermon takze este raz si chcem overit, prosim ta, ked kupim drobny tovar platobnou kartou 30.7.07, kedy mam aj vystavený blocek z registracnej pokladne, do DPH mi to vstupuje v 7/07 ? Napriek tomu, ze platba odisla 1.8.2007 z bankoveho uctu ? Uctujem v JU.
Dakujem ti velmi pekne za odpoved.
B.
mandula
12.09.07,14:47
Ano Bebak76, presne ako píšeš. Keď kúpiš 30.7. a máš doklad z ERP, nárok na odpočet DPH Ti vznikne 30.7., bez ohľadu na to, že platba išla len 1.8. A postupuješ tak ako písal/a Ermon v príspevku č. 14. Bližšie viď zákon o DPH:


Odpočítanie dane
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom

(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d).

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. (2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.

(3) Za faktúru sa považuje aj

a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.

(4) Za faktúru sa považuje aj
a) cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak cestovný lístok obsahuje jeho obchodné meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane,
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby, cenu vrátane dane a sumu dane.

(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).


§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby

(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník.

§ 8
Dodanie tovaru

(1) Dodaním tovaru je

a) dodanie hmotného majetku, pri ktorom dochádza k zmene vlastníckeho práva, ak tento zákon neustanovuje inak;
Bebak76
13.09.07,08:11
Dakujem Mandula za odpoved, asi si moc nepomozem, ked poviem, ze blocek som dostala az v 8/2007 po podani danoveho priznania za 7/2007. Ja som totiz rozmyslala supnut to aj do 8/07, ale vypis som uz vlastne mala 1.8., no blocek nie. Ten totiz nosil moj boss v penazenke pekne dlho. Ak teda nechcem podavat dodatocne za 7/2007 ostava mi uz len blocek zlikvidovat a vydaj z bankoveho uctu zauctovat v takej vyske aky je, ako neovplyvnitelny zaklad dane - osobna spotreba.
evina
13.09.07,08:21
Dakujem Mandula za odpoved, asi si moc nepomozem, ked poviem, ze blocek som dostala az v 8/2007 po podani danoveho priznania za 7/2007. Ja som totiz rozmyslala supnut to aj do 8/07, ale vypis som uz vlastne mala 1.8., no blocek nie. Ten totiz nosil moj boss v penazenke pekne dlho. Ak teda nechcem podavat dodatocne za 7/2007 ostava mi uz len blocek zlikvidovat a vydaj z bankoveho uctu zauctovat v takej vyske aky je, ako neovplyvnitelny zaklad dane - osobna spotreba.

Nemusíš podať DDP. Bloček zo 7 mesiaca, ak si ho mala do podania DP /čo si mala lebo je z 30.7.2007/ si môžeš v zmysle § 51 zákona o DPH uplatniť aj v 8. mesiaci.
http://www.porada.sk/t18735-odpocitanie-dane-51-oneskoreny-doklad-z-erp.html

V prípade, že si neuplatníš právo na odpočítanie DPH, neznamená, že celú sumu bločku účtuješ ako VNZD. Ak tak iba DPH...
Jana Acsová
13.09.07,08:32
Ten totiz nosil moj boss v penazenke pekne dlho.
Takže daňový subjekt ho mal. Iba účtovníčka nie. Platí ako uvádza evina.
Jana Acsová
13.09.07,08:32
A zároveň: mimotemy Sme v téme JÚ a nie DPH.
Bebak76
13.09.07,08:36
No presne, toto som hladala. Podla toho, co je napisane v tom prispevku, myslim, ze ten blocek by mohol ist aj do 8/07. Takyto pripad som mala prvy krat, takze ma zozierala neistota...Velka vdaka evina.
evina
13.09.07,08:39
No presne, toto som hladala. Podla toho, co je napisane v tom prispevku, myslim, ze ten blocek by mohol ist aj do 8/07. Takyto pripad som mala prvy krat, takze ma zozierala neistota...Velka vdaka evina.

Nie, že by mohol ísť , ale môže:)

mimotemy
V prípade hľadania, najmä v oblasti DPH /aj keď sme v tej platobnej karte/ doporučujem vždy v téme DPH pozrieť Vypracované otázky k DPH http://www.porada.sk/f104-vypracovane-otazky-z-dph.html
alebo Najčastejšie otázky DPH http://www.porada.sk/t17311-najcastejsie-otazky-dph.html
Je tu veľmio veľa hodnotných príspevkov:)
Bebak76
13.09.07,08:48
Snazim sa ist podla poradackych pravidiel. Najprv hladam, potom pytam. Hladala som pribuznu temu platba kartou, bolo to v JU, tak sup otazku tam. Ono niekedy sa clovek dostane mimo ani nevie ako.... :-) Polepsim sa.
evina
13.09.07,08:57
Snazim sa ist podla poradackych pravidiel. Najprv hladam, potom pytam. Hladala som pribuznu temu platba kartou, bolo to v JU, tak sup otazku tam. Ono niekedy sa clovek dostane mimo ani nevie ako.... :-) Polepsim sa.

Bebak, keď už sme tu ten problém otvorili /myslím DPH/, tak to aj dokončím:
Pre uplatnenie práva odpočítať daň na vstupe nie je vôbec dôležité, kedy bol doklad uhradený /t.j. Tvoja úvaha, či podľa bloku, alebo podľa výpisu, ak bol hradený platobnou kartou/.

Pre uplatnenie práva odpočítať daň je dôležitý deň daňovej povinnosti a deň obdržania dokladu plus deň kedy zaeviduješ túto daň do záznamovej evidencie DPH. Tu sa riadime paragrafmi, ktoré sú uvedené vyššie:)
ekopo
13.09.07,09:08
No presne, toto som hladala. Podla toho, co je napisane v tom prispevku, myslim, ze ten blocek by mohol ist aj do 8/07. Takyto pripad som mala prvy krat, takze ma zozierala neistota...Velka vdaka evina.
veľká vďaka = tlačitko "oceňujem" :)

už sa stalo :)
Bebak76
13.09.07,10:36
Ano rozumiem.Viem, ze uhrada dokladu nie je dolezita, ale vsetko mi to ukazovalo tak skor na ten 7/07 a ten je uz za nami a tak nechcela som nieco urobit od brucha a dat to do 8/07, kym nie som si 100 % ista. Aj na tlacitko "ocenujem" som uz klikla. Ved som hovorila, ze sa polepsim :-) a tiez budem viac paragrafy studirovat, len ....cas .... mi je v patach.....