adinka55
20.01.05,08:50
Ako uvadzate reprezentacne naklady (samozrejme ze nie je DPH mozne odpocitat) vo vypocte DPH resp. v tlacive DPH. Stretla som sa s dvomi nazormi
1. vobec dan z repr.nakladov do tlaciva neuvadzat
2. uviest dan z repr.nakladov do riadku 15 tlaciva t.j. dan z tovarov a sluzieb kupenych v tuzemsku a potom v riadku 19 je hodnota o tuto dan ponizena.

Aky je Vas postup, nazor?
babetka
20.01.05,07:55
ja to mám ako výdavky bez vplyvu na DPH a tým pádom to vôbec v daň priznaní nemám nikde vyčíslené.
ZuzanaA
20.01.05,08:04
Jasné, do priznania DPH to vôbec nejde. Účtujem to celou sumou na 513 (samozrejme daň. neuznaný náklad).
Krajčovičová
20.01.05,08:27
Do priznania DPH neudávajte repre. Tento postup Vám celkom určite schváli aj audítor. Ja tiež účtujem celú čiastku na 513 (daň.neuz.nákl.) celou sumou - nevyčleňujem DPH.
Nie je na to dôvod.
anka1
20.01.05,11:02
Taktiež celé na 513 a do priznania to vôbec nejde.
ivi
20.01.05,11:37
Tiez to tak robim
ecuch
01.02.06,09:13
Jasné, do priznania DPH to vôbec nejde. Účtujem to celou sumou na 513 (samozrejme daň. neuznaný náklad).

Po roku reagujem na tému, keďže na viacerých školeniach odznel názor - podľa mňa správny- že DPH z repre je daňovo uznaný náklad. Ide o to, že:
1. priamo v zákone o DPH je stanovené, že nie je nárok na odpočet DPH z repre
2. pritom zákon o daniach z príjmov hovorí, že DPH na ktorú nie je nárok na odpočet v zmysle zákona o DPH, je daňovým výdavkom .
Milka
01.02.06,09:33
Ano, ale napriklad pri kupe osobneho auta, nie je narok na DPH, vtedy stupuje do ceny auta a tym pri odpisovani sa stava danovym vydavkom.
Denda
01.02.06,09:50
Po roku reagujem na tému, keďže na viacerých školeniach odznel názor - podľa mňa správny- že DPH z repre je daňovo uznaný náklad. Ide o to, že:
1. priamo v zákone o DPH je stanovené, že nie je nárok na odpočet DPH z repre
2. pritom zákon o daniach z príjmov hovorí, že DPH na ktorú nie je nárok na odpočet v zmysle zákona o DPH, je daňovým výdavkom .
Treba si pozrieť aj § 21 ods. 2 písm.i Zákona o dani z príjmov, kde sa hovorí, že nie je uznaným daňovým výdavkom okrem prípadov uvedených v §19 ods.3 písm.k.
V § 19 ods. 3 písm.k Zákona o dani z príjmov sa tým myslí DPH, ktorá sa vzťahuje na hmotný a nehmotný majetok, pri ktorom platiteľ dane nemal nárok na odpočítanie dane.

Takže vo Vašom prípade určite nie je DPH daňovo uznaným výdavkom.
ecuch
01.02.06,11:08
§19 ods.3 písmeno k. : Daňovým výdavkom ... je aj daň z pridanej hodnoty ak na jej odpočítanie platiteľ DPH nemá nárok ..podľa osobitného predpisu. Výnimka je DPH, ktorá je súčasťou vstupnej ceny podľa § 25 ods 5. (Napr. os. automobily).
Tweety
01.02.06,11:11
§19 ods.3 písmeno k. : Daňovým výdavkom ... je aj daň z pridanej hodnoty ak na jej odpočítanie platiteľ DPH nemá nárok ..podľa osobitného predpisu. Výnimka je DPH, ktorá je súčasťou vstupnej ceny podľa § 25 ods 5. (Napr. os. automobily).
Logicky: nemôžeš mať repre daňovo neuznaný náklad a zároveň z toho dph daňovo uznanú, nemá to oporu ani v zákone o dph ani v dani z príjmov.:eek:
tibor
01.02.06,11:39
Tweety - a je to logické, že si kúpiš automobil (ale keďže doprava nie je Tvojim hl. zameraním) nemôžeš si uplatniť DPH? a je logické, že predčasom sa mohla odpisovať pri autách len limitovaná cena, že benzín sa musel takisto limitovať predčasom, je logické že sa "15. decembra príjme 17. novela zákona", čo je sotva rok v platnosti a platnosť je od januára toho istého roku, že si môžeš daňovú optimalizáciu počas roka strčiť niekam?

mne sa ecuchov postrech veľmi páči...
Denda
01.02.06,12:06
§19 ods.3 písmeno k. : Daňovým výdavkom ... je aj daň z pridanej hodnoty ak na jej odpočítanie platiteľ DPH nemá nárok ..podľa osobitného predpisu. Výnimka je DPH, ktorá je súčasťou vstupnej ceny podľa § 25 ods 5. (Napr. os. automobily).
Toto znenie je od 1.1.2006 trošku zmemené.

Prosím pozrite si ešte tento link a zamerajte sa aj na ten § 21 ods.2 písm. i Zákona o dani z príjmov čo nie je daňovým výdavkom.
link:http://www.porada.sk/t15138-p3-neodpotan-dph-a-jej-tovanie.html
ALBO
01.02.06,13:54
Ako uvadzate reprezentacne naklady (samozrejme ze nie je DPH mozne odpocitat) vo vypocte DPH resp. v tlacive DPH. Stretla som sa s dvomi nazormi
1. vobec dan z repr.nakladov do tlaciva neuvadzat
2. uviest dan z repr.nakladov do riadku 15 tlaciva t.j. dan z tovarov a sluzieb kupenych v tuzemsku a potom v riadku 19 je hodnota o tuto dan ponizena.

Aky je Vas postup, nazor?

vrátim tú tému naspäť aj keď ste ju už uzavreli:poučenie hovorí:

29. Riadok 14 - súčet dane uplatnenej platiteľmi dane k cenám dodaných tovarov
a služieb v tuzemsku. Vyplní len platiteľ dane.

Mne z toho vychádza že tam preba dať repre, autá aj nenárokovateľnú DPH.
Platiteľ ,ktorý fakturoval občerstvenie, ten predsa uplatnil daň k cene služby.
ALBO
01.02.06,14:25
Po roku reagujem na tému, keďže na viacerých školeniach odznel názor - podľa mňa správny- že DPH z repre je daňovo uznaný náklad. Ide o to, že:
1. priamo v zákone o DPH je stanovené, že nie je nárok na odpočet DPH z repre
2. pritom zákon o daniach z príjmov hovorí, že DPH na ktorú nie je nárok na odpočet v zmysle zákona o DPH, je daňovým výdavkom .

Ja by som si ešte pomohla týmto:
§ 21

(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej

h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa

Keď vezmeme do uvahy postupy účovania, že nenárokovateľná DPH je súčasťou ceny obstarania, tak mám náklad na obstaranie občerstvenia aj s DPH a celý ho daňovo neuznám.
ecuch
02.02.06,04:45
Ja viem, keď ide o repre, ťažko je čo i len pomyslieť na daňové výdavky.Ale:
Tu nejde o repre, ale o DPH z repre a tento konkrétny prípad riešia kokrétne ustanovenia zákonov: zákon o DPH v §49 ods 6 písm.c. hovorí o výslovnom zákaze odpočtu dane. Následne zákon o dani príjmov (§19 ods.3 písm k) rieši prípad, že ak je vyslovene zakázané odpočítať DPH osobitným zákonom (t.j. zákonom o DPH) ide o daňový výdavok. Alebo:, skúsme to otočiť: na aké prípady by sa dal aplikovať citovaný §19 ods.3k? A kde je napísané, že ak je základ dane nedaňový výdavok, toto ustanovenie neplatí?
pitto
08.02.06,22:08
Asi si dovolim s Vami nesuhlasit. Podla mna treba rozdelit tzv. reprezentacne na ozaj reprezentacne a potom na obcerstvenie a zabavu. A nevidim dovod preco by som si nemohol DPH z reprezentacneho odpocitat. S vynimkou obcerstvenia a zabavy, ktoru zakon zakazuje. Aspon nic take som v zakone nenasiel.
ecuch
09.02.06,04:44
Asi si dovolim s Vami nesuhlasit. Podla mna treba rozdelit tzv. reprezentacne na ozaj reprezentacne a potom na obcerstvenie a zabavu. A nevidim dovod preco by som si nemohol DPH z reprezentacneho odpocitat. S vynimkou obcerstvenia a zabavy, ktoru zakon zakazuje. Aspon nic take som v zakone nenasiel.

Možno by bolo dobré uviesť príklady na "ozaj" reprezentačné, ktoré nie je občerstvením ani zábavou.
JanaF
09.02.06,10:45
Možno by bolo dobré uviesť príklady na "ozaj" reprezentačné, ktoré nie je občerstvením ani zábavou.

Suhlasim s pittom, pretoze zakon o DPH v § 49 hovori iba o tovaroch a službách na účely pohostenia a zábavy.

Napríklad som DPH uplatňovala na nakúp kvetinačov, vianočných ozdôb, veľkonočných ozdôb, kde sa dá uplatniť DPH, aj keď ide o repre. Jednoducho, čo nie je jedlo a pitie a je repre, tam sa DPH dá uplatniť. Ak sa mýlim opravte ma!
ALBO
09.02.06,13:56
Suhlasim s pittom, pretoze zakon o DPH v § 49 hovori iba o tovaroch a službách na účely pohostenia a zábavy.

Napríklad som DPH uplatňovala na nakúp kvetinačov, vianočných ozdôb, veľkonočných ozdôb, kde sa dá uplatniť DPH, aj keď ide o repre. Jednoducho, čo nie je jedlo a pitie a je repre, tam sa DPH dá uplatniť. Ak sa mýlim opravte ma!

Celá táto diskusia riešila problém repre v súvislosti so zákonom o DPH, to jest len tú časť reprerentačného, ktorú vymedzuje zákon o DPH občerstvenie a pohostenie. Nikto nespochybňuje nárok na odpočet z kvetináča, propagačných predmetov, letákov.
K tým vianočným ozdobám a kvetináčom, nie je to spotreba?, ninimálne by som si to daňovo uznala
JanaF
09.02.06,16:24
Celá táto diskusia riešila problém repre v súvislosti so zákonom o DPH, to jest len tú časť reprerentačného, ktorú vymedzuje zákon o DPH občerstvenie a pohostenie. Nikto nespochybňuje nárok na odpočet z kvetináča, propagačných predmetov, letákov.
K tým vianočným ozdobám a kvetináčom, nie je to spotreba?, ninimálne by som si to daňovo uznala

To Albo: Myslim, ze do spotreby by som taketo veci nedavala, kedze je to skor na reprezentacny ucel, ked sa zdobia vyklady v predajniach....
Chcela som uviest iba priklad, ktory by nespadal do obcerstvenia a pohostenia:)
Jana Acsová
09.02.06,17:15
... Myslim, ze do spotreby by som taketo veci nedavala, kedze je to skor na reprezentacny ucel, ked sa zdobia vyklady v predajniach.... Prečo reprezentačný? Aký zákazník by k vám prišiel, keby váš výklad vyzeral ako vstup napr na "skládku"? Uvádzam extrém iba kvôli ilustrácii. Výklad je pozvánka do obchodu ... daňovo uznaný náklad a doporučujem to nazývať aranžérske potreby a nie repre výdavky .-) Samozrejme výklad by mal charakterizovať tovar, ktorý možno po vstupe do obchodu kúpiť.
Veľkoobchod platí napr. za reklamu v tlači, TV a pod., maloobchod si napr. vyzdobí výklad. Obe aktivity majú niečo spoločné - osloviť a prilákať zákazníka.
JanaF
09.02.06,17:32
Prečo reprezentačný? Aký zákazník by k vám prišiel, keby váš výklad vyzeral ako vstup napr na "skládku"? Uvádzam extrém iba kvôli ilustrácii. Výklad je pozvánka do obchodu ... daňovo uznaný náklad a doporučujem to nazývať aranžérske potreby a nie repre výdavky .-) Samozrejme výklad by mal charakterizovať tovar, ktorý možno po vstupe do obchodu kúpiť.
Veľkoobchod platí napr. za reklamu v tlači, TV a pod., maloobchod si napr. vyzdobí výklad. Obe aktivity majú niečo spoločné - osloviť a prilákať zákazníka.

Ak myslis na reklamne predmety oznacene obchodnym nazvom, alebo ochrannou znamkou spolocnosti, tak s tym na 513. Pri ich obstarani je narok na odpocet DPH?
Ok, tak zmenime repre vydavky na aranzerske potreby:)
Tweety
09.02.06,17:34
Ak myslis na reklamne predmety oznacene obchodnym nazvom, alebo ochrannou znamkou spolocnosti, tak s tym na 513. Pri ich obstarani je narok na odpocet DPH?
Ok, tak zmenime repre vydavky na aranzerske potreby:)
Reklamné predmety s logom do 500.- sú daňovo uznaným nákladom s právom na odpočet dane a účtujeme ich na účte 501AE.:eek:
JanaF
09.02.06,17:37
Reklamné predmety s logom do 500.- sú daňovo uznaným nákladom s právom na odpočet dane a účtujeme ich na účte 501AE.:eek:
Ano, do 500.-/ks su uznane a co s tymi nad 500.-?
Jana Acsová
09.02.06,17:39
Ak myslis na reklamne predmety oznacene obchodnym nazvom, alebo ochrannou znamkou spolocnosti, tak s tym na 513. Pri ich obstarani je narok na odpocet DPH?
Ok, tak zmenime repre vydavky na aranzerske potreby:)Vôbec vám nerozumiem ...
Dotkla som sa problematiky materiálu, ktorý spotrebujete na naaranžovanie výkladov obchodov, ktoré ste vy uviedli ako reprezentačné výdavky. Netuším o čom hovoríte vy ...
Tweety
09.02.06,17:40
Tie poputujú na účet 513.
JanaF
09.02.06,17:42
Vôbec vám nerozumiem ...
Dotkla som sa problematiky materiálu, ktorý spotrebujete na naaranžovanie výkladov obchodov, ktoré ste vy uviedli ako reprezentačné výdavky. Netuším o čom hovoríte vy ...

Dosli sme k reklame ..... preto ma zaujimaju aj reklamne predmety....do 500,- Sk su uzanym vydavkom ako poznamenala Tweety a co s tymi, ktore budu nad 500,- Sk tie pojdu ako repre s moznostou odpocitania DPH? :)
Tweety
09.02.06,17:44
Dosli sme k reklamnym predmetom....do 500,- Sk su uzanym vydavkom ako poznamenala Tweety a co s tymi, ktore budu nad 500,- Sk tie pojdu ako repre s moznostou odpocitania DPH? :)
Janka , Janka Ti to vysvetlila v príspevku č.22.;) :cool:
Jana Acsová
09.02.06,17:46
Do 500,- Sk su uzanym vydavkom a co s tymi, ktore budu nad 500,- Sk tie pojdu ako repre s moznostou odpocitania DPH? :)Pôjdu na spotrebu (podľa druhového členenia výdavku). Odpočítať daň áno ale zároveň pri výdaji dodaniť bezodplatné dodanie reklamných predmetov nad 500 Sk, nakoľko sa to v zmysle § 8 ods. 3 ZDPH považuje za dodanie za protihodnotu.
JanaF
09.02.06,17:47
Janka , Janka Ti to vysvetlila v príspevku č.22.;) :cool:

Tak ma opravte, preto sa pytam, nech to dam na poriadok a kedze na porade je vela ludi, tak sa rada priucim:)
JanaF
09.02.06,17:49
Pôjdu na spotrebu (podľa druhového členenia výdavku). Odpočítať daň áno ale zároveň pri výdaji dodaniť bezodplatné dodanie reklamných predmetov nad 500 Sk, nakoľko sa to v zmysle § 8 ods. 3 ZDPH považuje za dodanie za protihodnotu.

Mozete mi blizsie povedat, co sa mysli slovkom protihodnota...
Jana Acsová
09.02.06,17:54
Mozete mi blizsie povedat, co sa mysli slovkom protihodnota...

§ 22
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby
(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.

(2) Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj

a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu,
b) súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.

(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky ).
Jana Acsová
09.02.06,17:56
Mozete mi blizsie povedat, co sa mysli slovkom protihodnota...Pri bezodplatnom dodaní sa aplikuje § 22 ods. 5 a základom dane je cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím.
JanaF
09.02.06,17:57
Dakujem pekne za vysvetlenie:)
ALBO
10.02.06,07:37
Reklamné predmety s logom do 500.- sú daňovo uznaným nákladom s právom na odpočet dane a účtujeme ich na účte 501AE.:eek:
Prečo na 501*?
Ja nie som odborník na účty podnikateľov, ale v cenigovej sa píše, že reklamné preddmety(všetky) sa dávajú na 513 a nie na 501.
Na 501 sa dáva spotreba reklamného a propagačného materiálu, to chápem ako napr. letáky, plagáty....
Tie reklamné predmety treba len analyticky rozčleniť na 513*, kôli daniam
Tweety
10.02.06,07:39
Prečo na 501*?
Ja nie som odborník na účty podnikateľov, ale v cenigovej sa píše, že reklamné preddmety(všetky) sa dávajú na 513 a nie na 501.
Na 501 sa dáva spotreba reklamného a propagačného materiálu, to chápem ako napr. letáky, plagáty....
Tie reklamné predmety treba len analyticky rozčleniť na 513*, kôli daniam Zle si prečítala Cenigovú, pretože tie do 500.- dávame do spotreby. Viď §64 str.215 Podvojné účtovníctvo.
Jana Acsová
10.02.06,07:41
mimotemy

Sme v téme daň z pridanej hodnoty.
ALBO
10.02.06,07:56
Zle si prečítala Cenigovú, pretože tie do 500.- dávame do spotreby. Viď §64 str.215 Podvojné účtovníctvo.
Prepáč, možno mám starú cenigovú, je z roku 2003 a tam to čítam tak.Ona nerozdeľuje RP nad a pod 500.
OK
Zita5
10.02.06,08:22
Prečo na 501*?
Ja nie som odborník na účty podnikateľov, ale v cenigovej sa píše, že reklamné preddmety(všetky) sa dávajú na 513 a nie na 501.
Na 501 sa dáva spotreba reklamného a propagačného materiálu, to chápem ako napr. letáky, plagáty....
Tie reklamné predmety treba len analyticky rozčleniť na 513*, kôli daniam

Máš pravdu ALBO podľa postupov účtovania § 65 Učtová skupina 51 - Služby sa píše :

Na účtoch tejto účtovej skupiny sa účtujú prvotné náklady za externé služby s výnimkou účtu 513 - Náklady na reprezentáciu, na ktorom sa účtujú náklady na reprezentáciu a to vrátane vlastných nákladov , ktoré sa použijú na účely reprezentácie .:)
renča1
10.02.06,08:50
Prepáč, možno mám starú cenigovú, je z roku 2003 a tam to čítam tak.Ona nerozdeľuje RP nad a pod 500.
OK

Náklady na repre sú podľa § 21 ods.1 písm.h) zákon o dani z príjmov považované za nedaň.výdavky a tvoria pripoč.položku k výsledku hospod.
Medzi tieto náklady patria npar. náklady spojené s pohos. a občerstvením pri obchod.rokovaniach, prac.poradách, firm.oslavách apod.
Nákladmi na repre sú aj rekl.predmety, ktoré na rozdiel od ostatných nákladov na repre možno uznať v nákladoch aj na daň.účely za podmienky, že sú označené obchod.menom alebo ochrannou známkou a ich hodnota nepresiahne za 1 kus sumu 500 SK. Reklamené predmety , ktorých hodnota presiahne sumu 500 SK nie sú daňovými výdavkami. Do konca roka 2003 bolo možné uznať rekl.predmety do daň.výdavkov aj pri splnení určených podmienok len do výšky 0,2% základu dane. Od 1.1.2004 sú uznaným daň.výdavkom bez tohto obmedzenia. Súhlasím s Tweety.
ALBO
10.02.06,09:08
Máš pravdu ALBO podľa postupov účtovania § 65 Učtová skupina 51 - Služby sa píše :

Na účtoch tejto účtovej skupiny sa účtujú prvotné náklady za externé služby s výnimkou účtu 513 - Náklady na reprezentáciu, na ktorom sa účtujú náklady na reprezentáciu a to vrátane vlastných nákladov , ktoré sa použijú na účely reprezentácie .:)

Ľudiam my sa vieme tak dopliesť.Ja momentálne neviem čo je pravda.Pravdu mal AVO, že nie sme v účtovníctve, nuž ale doriešme to rýchlo . Napíšme si už len súhlasy.
Ja som si prečítala , že propagačné predmety majú ísť na 513* , všetky, bez ohľadu na cenu.
Ak áno potvrďťe, ak nie dajte súhlas twenty v príspevku asi o päť vyššie , že to má ísť na 501*.
Nech to už nerozpitvávame
Zita5
10.02.06,10:13
renča Ty ma šalieš ;) , pozri príspevok od Richarda , ktorý dnes vložil ohľadne 501 - tam píše Zuzka účet 513 -to isté , čo ja v tejto téme a pritom si dala súhlas Twetty . Prosila by som Ťa vysvetli mi to :rolleyes: ;) :)


http://www.porada.sk/t610-501-spotreba-materialu.html
renča1
10.02.06,10:24
renča Ty ma šalieš ;) , pozri príspevok od Richarda , ktorý dnes vložil ohľadne 501 - tam píše Zuzka účet 513 -to isté , čo ja v tejto téme a pritom si dala súhlas Twetty . Prosila by som Ťa vysvetli mi to :rolleyes: ;) :)


http://www.porada.sk/t610-501-spotreba-materialu.html[/quote]

My sme sa asi nepochopili , dala som súhlas Tweety preto lebo ALBO nesúhlasila s tým, že rekl., propag. predmety do 500 SK sa účtujú na 501. /vid príspevok nad tebou od ALBA, ako hovorí, že RP v odb.liter.od p.Cenigovej sa nerozlišuje do 500 a nad 500/. Nad 500 SK sa účtujú do 513 , ako prip.položka. Ty si dala súhlas ALBE a ja Tweety.:p :)
Zita5
10.02.06,11:23
Takže ako v Milionárovi - nech rozhodne o správnosti hlas ľudu ?:) . Ja osobne predmety na reklamu a propagáciu účtujem na 501 AE. Z nasledovných dôvodov:
1. § 65 Postupov PÚ: "Na účtoch tejto účtovej skupiny sa účtujú prvotné náklady za externé služby s výnimkou účtu 513 - Náklady na reprezentáciu, na ktorom sa účtujú náklady na reprezentáciu a to vrátane vlastných výkonov , ktoré sa použijú na účely reprezentácie". Podľa mňa účtovná skupina je skupina na účtovanie služieb (nie materiálu), v prípade účtu 513 aj vlastných, ak slúžia na reprezentáciu.
2. To, že reklamné predmety slúžia na propagáciu a reprezentáciu firmy, ešte podľa mňa neznamená, že automaticky patria na účet 513 (aj keby sa tam povedzme účtovali). Na reprezentáciu, reklamu a propagáciu slúži aj inzercia a iné reklamné služby a nikomu ani nenapadne účtovať ich na 513 so samostatnou analytikou ako daňovo uznateľné. Účet 513 slúži podľa mňa len na účtovanie takých služieb súvisiacich s reprezentáciou firmy, ktoré nie sú daňovo uznateľné.
3. Propagačné predmety bez ohľadu na cenu sú podľa mňa do vydania do spotreby zásobami. Ak spĺňajú podmienku daňovej uznateľnosti, tak podľa mňa ich spotreba patrí na 501A, ak nie, tak na iný 501A, alebo ešte lepšie - na účet 543 - dary. A v tomto prípade nie je treba viesť ani príliš podrobnú analytiku kvôli vyčísleniu základu dane z príjmu.
Takže po pitve 501A ;) A súhlas som nedal nikomu, lebo nad 500,- Sk podľa mňa nie na 513 ale na 543 :)

Andrej rv vďaka, Tvoja reakcia je jasná a určite poučná :) ;) :cool:
ecuch
10.02.06,11:49
Celá táto diskusia riešila problém repre v súvislosti so zákonom o DPH, to jest len tú časť reprerentačného, ktorú vymedzuje zákon o DPH - občerstvenie a pohostenie.

Teda či tá DPH ,ktorú si nemôžeme uznať do odpočtu, je alebo nie je daňovým výdavkom.
Emila
10.02.06,12:21
Celé repre účtuješ na 513. Na DPH to nemá vplyv.
andrej_rv
10.02.06,15:17
Celá táto diskusia riešila problém repre v súvislosti so zákonom o DPH, to jest len tú časť reprezentačného, ktorú vymedzuje zákon o DPH - občerstvenie a pohostenie. Teda či tá DPH ,ktorú si nemôžeme uznať do odpočtu, je alebo nie je daňovým výdavkom.
Podľa § 52 ods. 5 a 7 Postupov PÚ, ak pri prijatí služby alebo tovaru nevzniká nárok na odpočet DPH, je táto daň buď súčasťou ceny služby alebo súčasťou obstarávacej ceny tovaru (tovar sa chápe tovar v zmysle zákona o DPH). Z toho pre mňa vyplýva, že ak nie je daňovým výdavkom príslušná služba alebo tovar, nie je daňovým výdavkom ani neodpočítateľná DPH viažúca sa k tejto službe.
ecuch
13.02.06,04:53
Postupy účtovania určujú na aký účet sa čo má účtovať, nie či ide o daňový alebo nedaňový výdavok. To rieši zákon o dani z príjmov. A ten pomerne jednoznačne určuje v §19/3/k, kedy je DPH daňovým výdavkom. A je to presne vtedy, keď si podľa iného zákona (o DPH) nemôžeme daň odpočítať.
Lucia7
13.02.06,05:41
V súvislosti s touto temou som sa obratila na znameho, ktory je pracovnikom DU, a ani on mi nevedel jednoznacne povedat ako to vlastne je. Zisti mi to a potom to sem napisem.
andrej_rv
13.02.06,05:56
Postupy účtovania určujú na aký účet sa čo má účtovať, nie či ide o daňový alebo nedaňový výdavok. To rieši zákon o dani z príjmov. A ten pomerne jednoznačne určuje v §19/3/k, kedy je DPH daňovým výdavkom. A je to presne vtedy, keď si podľa iného zákona (o DPH) nemôžeme daň odpočítať.
Podľa § 17 ods. 1 písm. b) ZDP sa pri zisťovaní základu dane vychádza z výsledku hospodárenia. Teda z toho, čo Postupy určili, kam zaúčtovať. Tento výsledkok sa podľa 17 § ods. 2 písm. a) ZDP zvýši o sumy, ktoré nemožno podľa tohoto zákona zahrnúť do daňových výdavkov.

Podľa Postupov (§ 52 ods. 5) je súčasťou služby "reprezentačné" aj neodpočítateľná DPH. A podľa podľa zákona o dani z príjmov - § 21 ods.1 písm. h) nie sú daňovým výdavkom výdavky na reprezentáciu....
marcelaStanakova
11.07.06,03:45
Ja by som sa chcela opýtať dať do nákladov a do dph, oblečenie-oblek -aktovku je to SZČO majiteľ čo má počítačovú firmeu ale nemá kanceláriu pracuje doma.
A ešte by som sa opýtala ako je to s chladiacim zariadením , ktoré si kúpil ?
Tweety
11.07.06,05:24
Ja by som sa chcela opýtať dať do nákladov a do dph, oblečenie-oblek -aktovku je to SZČO majiteľ čo má počítačovú firmeu ale nemá kanceláriu pracuje doma.
A ešte by som sa opýtala ako je to s chladiacim zariadením , ktoré si kúpil ?
Oblek nie je daňovým nákladom, aktovka áno. A to chladiace, prosím popíš bližšie. :cool:
ZuzanaA
11.07.06,05:43
Oblek nie je daňovým nákladom, aktovka áno. A to chladiace, prosím popíš bližšie. :cool:

A monterky a prac. obuv pre robotníka (SZČO) je daňovým nákladom?
Tweety
11.07.06,05:45
A monterky a prac. obuv pre robotníka (SZČO) je daňovým nákladom? Toto je daňovo uznané, ale je to potrebné ošetriť smernicou.:cool:
ZuzanaA
11.07.06,05:47
Ďakujem Majka :D