Athos
11.03.07,20:45
Ahojte.
Kamarát ma upozornil na túto stránku v pravý čas. S manželkou totiž chystáme otvorenie vinotéky so zameraním na kvalitné vína a gurmánske špeciality ( syry,olivy,cigary,čokoládu..) a doplnkový tovar. Máme vyhliadnuté priestory na prenajatie a už aj vybavujeme úver. Veľmi by nám ale pomohla rada od vás, ako prejsť cez všetky vybavovania od nájomnej zmluvy cez úradné povolenia až po spustenie prevádzky čo najefektívnejšie a snajmenšími časovými stratami, a pokiaľ možno bez úplatkov. Keďže predpokladám že úradníci všade majú 30 dní času. Ktoré všetky povolenia potrebujeme a v akej časovej nadväznosti? ( Hygiena, životné prostredie, živnostenský úrad, mesto...). Živnostenské listy máme.
V druhej časti otázky vám najprv popíšem našu situáciu. Žijeme v meste s 20tis. obyvateľmi + okolité obce tiež cca 20tis. V meste máme tri predajne sudového vína, a Tesco, Billu, Lidl. Ponuka kvalitnejších vín v reštauráciách chabá. Najbližšia vinotéka na úrovni v 70km vzdialenom krajskom meste. Turistický ruch slabší, väčšinou jednodňový. Chceme stavať na kvalite sortimentu, prístupe k zákazníkovi ( čo ešte ani v dnešnej dobe nie je samozrejmosť ), perfektnom servise. Potenciál vidíme aj v spolupráci s reštauráciami a preniknutí na firemné akcie. Marketing premyslený, nadšenie veľké, odbornosť vychádza z dlhodobej lásky k dobrému jedlu a vínu + somelierský kurz. Fixné náklady budú asi 30 - 35tis/mes. Predpokladaná marža 35 - 40%. Predsa zápasíme s pochybnosťami či máme vôbec šancu?
Ďakujem všetkým ktorí to dočítali do konca a zvlášť za odpovede.
j.s
11.03.07,20:10
Odpoviem na druhu cast otazky. Vino nie je tovar, po ktorom je kazdodenny dopyt, nie je to tovar masovej spotreby a je urceny len pre vybrane segmenty. Je dobre, ze mate premysleny marketing. Co sa tyka udajov 20 000 + 20 000 obyv. Pri vine to podla mna nie je az taka podstatna vec. Napr. Modra ma ovela menej obyvatelov. Kusok od nej je BA, kde je 0,5 mil obyvatelov a vinotekam sa tam dari. Kvalitnym marketingom. ak si pritiahnete zakaznika, vzdialenost nehra az taku velku rolu. Napr. ja chodim kupovat vino cca 60km od domova. Kupim si ho vsak vzdy cca 20l a ked sa minie, pridem znovu. Tesco, Lidl, Billa - v uzsom zmysle to nie je pre Vas konkurencia. Pisete, ze sa zameriavate na kvalitne vina. A to sa od vinoteky aj ocava. Tesco, Lidl,... maju v ponuke vina. Ale nie prestizne, podla mojho nazoru su to vina priemernej kvality. A aj preto najlepsi slovensky producenti vin nemaju svoje znacky v tychto retazcoch. Nie vela ludi je odbornikom vo vine. Ja sa o vino zaujimam, mam ho rad a ak sa mu budem venovat este 50 rokov, ani tak nebudem odbornik. A preto, ak chcu ludia kupit kvalitne vino ako darcek, aspon ja vzdy mierim do vinoteky. Mam svoje vybrane znacky, ale od odbornika si necham poradit. Ale urcite si nenecham radit od personalu v hypermarkete, kde mi nevedia povedat, ktore pecivo je celozrnne. V zahranici je vsak uz taky stav - category management, ked si renomovany vyrobca vina ,,prenajme" ulicku alebo regale v hypermarkete a sam sa o nu stara. U nas som to uz postrehol, ale zase nejde o renomovanych vyrobcov.
Moja rada: Vasa sanca je v zamerani sa na fajnsmekrov, ludi, ktori sa neuspokoja s priemernym vinom, ludi, ktori si chcu vypocut dobru radu o vine spojenu s malou ochutnavkou a prednaskou. Kto sa chce z vina opit, pojde si ho kupit do obchodu, kto si chce vino vychutnat, pojde si ho kupit k Vam. V ziadnom pripade by ste nemali byt konkurencia obchodu, kde je vino chapane iba ako jedna z poloziek v sortimente alkohol, ale ist uzkou cestickou, kde vino je skratka vsetko. Skuste porozmyslat aj o internetovom predaji a rozvoze priamo domov
Zelam vela uspechov
misomiso
11.03.07,20:47
Joj uz sa mi slinky zbiehaju - potom hod adresu...

Ocenujem predchadzajuci prispevok od JS, len neviem, ci si to nezabil nakoniec tym predajom cez net.
Athos
11.03.07,21:16
J.S
Ďakujem za obsiahlu odpoveď. Máme podobné myšlienky. Modra je trochu iná kategória, leží vo vinárskom kraji a my nie. Viac ťaží z BA a turistického ruchu. Možno ale u nás je väčší hlad po takom tovare ako tam kde to majú na každom kroku. O rozvoze domov uvažujeme, ale o predaji cez net zatiaľ nie. To by už museli fungovať dodávateľské vzťahy na 100%.

Adresu hodím len čo to rozbehneme.
Halimovičová
11.03.07,21:36
Krasna myslienka...
Myslim, ze ak nezanedbate REKLAMU, čo je najdolezitejsia vec pri podnikani, bude sa Vam skvele dariť. Nezabudat na obcasnu zmenu, rozne akcie, zviditelnenie sa....
Zelam Vela uspechov!
j.s
12.03.07,11:19
Ten internetovy predaj je diskutabilny. Mozno by som to nemal nazvat tak ako som to nazval. Mam znamych, co maju vinoteku a ich stali zakaznici velmi uvitali, ze si mozu objednat svoje oblubene vino z domu cez internet, aby sa v uprsanom veceri nemuseli ,,trepat von". A taktiez sa podielaju na budovani sortimentu, prostrednictvom toho, ze na web stranke hlasuju za oblubene vina, pripadne za vina, ktore nie su v sortimente, ale mali by o ne zaujem. A to, ze si objednate cez internet na oslavu povedzme 10 litrov vina a dovezu vam ho v urcenom case na urcene miesto, to je podla mna velka pridana hodnota pre zakaznika a nastroj na zvysenie jeho lojality
j.s
12.03.07,15:43
J.S
Ďakujem za obsiahlu odpoveď. Máme podobné myšlienky. Modra je trochu iná kategória, leží vo vinárskom kraji a my nie. Viac ťaží z BA a turistického ruchu. Možno ale u nás je väčší hlad po takom tovare ako tam kde to majú na každom kroku. O rozvoze domov uvažujeme, ale o predaji cez net zatiaľ nie. To by už museli fungovať dodávateľské vzťahy na 100%.

Adresu hodím len čo to rozbehneme.

Ved prave na to poukazujem. Neviem ako si na tom s konkurenciou v tvojej lokalite, ale urcite nebude taka ostra ako v Modre, kde si este aj domaci obyvatelia vino vyrabaju sami
Athos
12.03.07,19:24
Ten nápad o webstránke, kde môže fungovať fórum pre stálych zákazníkoch je dobrý ďakujem. Konkurencia v našom meste v tejto kategórii akú plánujeme by momentálne bola nulová. Ale tiež je pravdou že budeme nepochybne najdrahší.
Kto mi odpovie na prvú časť otázky? Ak to bude odpoveď naozaj nápomocná
má u mňa flašu vína.:-)
j.s
12.03.07,20:22
Ten nápad o webstránke, kde môže fungovať fórum pre stálych zákazníkoch je dobrý ďakujem. Konkurencia v našom meste v tejto kategórii akú plánujeme by momentálne bola nulová. Ale tiež je pravdou že budeme nepochybne najdrahší.
Kto mi odpovie na prvú časť otázky? Ak to bude odpoveď naozaj nápomocná
má u mňa flašu vína.:-)

Rád by som si dal flasu dobreho vinka. Osobne mam rad biele a neskory zber. Vlastne jednu som si uz dnes dal. Ale odpovedam len otazky, kde moja odpoved moze pomoct a som si nou 100% isty a preto reagujem len na hrubo vytlacenu cast.
Nulova konkurencia? - tak sa do toho pustite raketovym tempom. Samozrejme, ze budete najdrahsi. Dobre vino ma svoju cenu. Od vinoteky nikto necaka, za budu mat v ponuke krabicove polosladke za 29 Skk. Bude dobre ak budete mat v ponuke (povedzeme 5-10% sortimentu) akoby som to nazval - ekonomicky vyhodne vina, ale urcite to nesmie byt nejaky bolehlav.:D
Vasim zakaznikom aj tak nebude bezny obcan, do vinoteky chodia ludia, ktory miluju vino. A co vam budem hovorit, laska ide cez zaludok a cez penazenku
Bielčo
12.03.07,20:55
veľmi zaujímavá téma. mňa by zaujímalo, kde to plánujete. nehovorme o modre a pezinku. v poslednom čase som mal dosť možností sa rozprávať s pánmi-vinármi a tiež sa o to trocha zaujímam (aj keď ako napísal j.s ani 50r. nebude stačiť). na slovensku sa pomaly zvyšuje úroveň konzumácie vína. zoberte si napr Kremnicu - kraj piva a borovičky - a je tam krásna vináreň s bohatou škálou vín. predáva aj sudové, čapované, ale aj to je cca 100 Sk/l a dobré. teda nie ako kúpite v každej druhej garáži za 35sk/l.
takže ja si tiež myslím, že to má bud.dokonca viem odporučiť min. jedného dobrého vinára-teraz otvoril veľkú pivnicu - len možno kvôli skúsenostiam sa poradiť a tak...
athos, kľudne sa ozvite cez ss ak nechcete ešte verejne hovoriť o tom meste. napadá ma ešte pár vecí.
víno - a hlavne kultúru pitia - treba tlačiť dopredu
Athos
12.03.07,22:20
Kultúru pitia treba zvyšovať, s tým súhlasím. Možno to znie divne ale bojovať proti alkoholizmu sa dá aj zvyšovaním kultúry pitia vína. Aspoň to tak vyzerá podľa štatistiky pri porovnaní počtu ťažkých alkoholikov v krajinách s vyššou vínnou kultúrou ( Francúzsko, Španielsko, Taliansko ) oproti napr. severským štátom, Británii, Rusku.
SS-ku mi zatiaľ systém nedovolil napísať, možno neskôr. Ďalšie nápady ale vrelo uvítam.
Dura
07.05.08,04:45
Dobry den,
urcite uz tu vinoteku mate otvorenu ako sa dari?
Monika59
24.05.13,19:41
Dobrý večer,
dovolte nám otázku:
chceme otvoriť vinotéku v Košiciach a chceme sa opýtať ako si zoženieme dodávateľov, poprípade ako si máme vyhľadať veľkoobchodného predajcu?
Viete niekto poradiť?
Ďakujeme za odovede Monika a Braňo
​Košice
kezeso
25.05.13,08:07
Veľmi dobré víno má http://www.vinomatysak.sk/w/view.welcome.php
Ja ho iba konzumujem, ale som nad mieru spokojný.
Potom máš http://www.vinotop.sk/pages/sk/aktuality.php
ale to mi osobne až tak nechutí
Známy je aj http://www.mrvastanko.sk/
Tých vinárstiev je veľmi veľa, až sa čudujem, že chceš robiť tento biznis a nikoho nepoznáš...
kezeso
25.05.13,08:08
Veľmi dobré víno má http://www.vinomatysak.sk/w/view.welcome.php
Ja ho iba konzumujem, ale som nad mieru spokojný.
Potom máš http://www.vinotop.sk/pages/sk/aktuality.php
ale to mi osobne až tak nechutí
Známy je aj http://www.mrvastanko.sk/
Tých vinárstiev je veľmi veľa, až sa čudujem, že chceš robiť tento biznis a nikoho nepoznáš...