dara
11.03.07,21:18
Poraďáci, veľa som si tu prečítala o ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia, mám v tom už zmätok, prosím teda o radu, či som to pochopila správne.

FO - SZČO
V roku 2006 mu vyšiel z ročného zúčtovania zdravotného poistného za rok 2005 nedoplatok 700,-- Sk. Tento uhradil v roku 2006 priamo vo VŠzP.

1. V peňažnom denníku som to zaúčtovala ako "výdaj poistného" teda
výdaj ovplyvňujúci základ dane, keby bol vyšiel preplatok, tento by som
účtovala ako príjem ovplyv.základ dane, však?

2. V daňovom priznaní typu B sa mi to poistné prejaví v odieli VIII. riadok 10, políčko 2 s označením "Výdavky"?

3.V odieli V. riadku 34 uvediem úhrn poistného bez preplatku či nedoplatku ZP z roku 2005?

4. Ročné zúčtovanie poistného za rok 2006 vykonám do termínu
30.06.2007?

5. Ak FO vyšiel základ dane 85.000,-- Sk, poistné bude platiť od 06/2007 z vymeriavacieho základu minimálnej mzdy v súčastnosti z 7.600,-- Sk, teda SP 33,15% 2.519,-- Sk a zdravotné 14% 1.064,-- Sk ?


Ďakujem za radu
Orsz
11.03.07,20:27
Poraďáci, veľa som si tu prečítala o ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia, mám v tom už zmätok, prosím teda o radu, či som to pochopila správne.

FO - SZČO
V roku 2005 mu vyšiel z ročného zúčtovania zdravotného poistného nedoplatok 700,-- Sk. Tento uhradil v roku 2005 priamo vo VŠzP.

1. V peňažnom denníku som to zaúčtovala ako "výdaj poistného" teda
výdaj ovplyvňujúci základ dane, keby bol vyšiel preplatok, tento by som
účtovala ako príjem ovplyv.základ dane, však?

2. V daňovom priznaní typu B sa mi to poistné prejaví v odieli VIII. riadok 10, políčko 2 s označením "Výdavky"?

3.V odieli V. riadku 34 uvediem úhrn poistného bez preplatku či nedoplatku ZP z roku 2005?

4. Ročné zúčtovanie poistného za rok 2006 vykonám do termínu
30.06.2007?

5. Ak FO vyšiel základ dane 85.000,-- Sk, poistné bude platiť od 06/2007 z vymeriavacieho základu minimálnej mzdy v súčastnosti z 7.600,-- Sk, teda SP 33,15% 2.519,-- Sk a zdravotné 14% 1.064,-- Sk ?


Ďakujem za radu

K 1. išlo asi o zaplatenie nedoplatku v r.2006, nie v r.2005, keďže ročné zúčtovanie sa podávalo až v r.2006. Nedoplatok sa prejaví v úhrne poistnom. V prípade preplatku u SZČO- sa poníži úhrn poistného, nie je to príjem.
2. ak mal príjmy zo živnosti, tak sa to uvedie v úhrne výdavkov v oddieli VI, riadok 2, stlpec2
3. tam sa uvádza, ak vznikol nedoplatok alebo preplatok pri daňovníkovi, ktorý si robil sám ročné zúčtovanie ZP a vznikol mu z pozície dosahovania príjmov zo závislej činnosti - podľa §5.
4. áno
5. poistné sa mení podľa nového DP od 07/2007, a zo ZP bude 1064,- (teda z minima), a z SP 2520,- Sk.
vikinka
11.03.07,20:31
Poraďáci, veľa som si tu prečítala o ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia, mám v tom už zmätok, prosím teda o radu, či som to pochopila správne.

FO - SZČO
V roku 2006 mu vyšiel z ročného zúčtovania zdravotného poistného za rok 2005 nedoplatok 700,-- Sk. Tento uhradil v roku 2006 priamo vo VŠzP.

1. V peňažnom denníku som to zaúčtovala ako "výdaj poistného" teda
výdaj ovplyvňujúci základ dane, keby bol vyšiel preplatok, tento by som
účtovala ako príjem ovplyv.základ dane, však? Nie ako PNZD,preplatok sa uvedie v DP v§8 ods.1 písm.k.)

2. V daňovom priznaní typu B sa mi to poistné prejaví v odieli VIII. riadok 10, políčko 2 s označením "Výdavky"? Nie máš ho zaúčtovaný v PD-v VOZD

3.V odieli V. riadku 34 uvediem úhrn poistného bez preplatku či nedoplatku ZP z roku 2005? pozor to je závislá činnosť,tú časť pri SZČO ak nemal príjmy zo ZČ nevypĺňaš

4. Ročné zúčtovanie poistného za rok 2006 vykonám do termínu
30.06.2007? ÁNO

5. Ak FO vyšiel základ dane 85.000,-- Sk, poistné bude platiť od 06/2007 z vymeriavacieho základu minimálnej mzdy v súčastnosti z 7.600,-- Sk, teda SP 33,15% 2.519,--2 520 Sk od 1.7.2007 a zdravotné 14% 1.064,-- Sk ?zdravotné podľa roč.zúčtovania za rok 2006
Ďakujem za radu
Odpovede vyznačené červenou farbou.
tinaM
11.03.07,20:33
Poraďáci, veľa som si tu prečítala o ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia, mám v tom už zmätok, prosím teda o radu, či som to pochopila správne.

FO - SZČO
V roku 2006 mu vyšiel z ročného zúčtovania zdravotného poistného za rok 2005 nedoplatok 700,-- Sk. Tento uhradil v roku 2006 priamo vo VŠzP.

1. V peňažnom denníku som to zaúčtovala ako "výdaj poistného" teda
výdaj ovplyvňujúci základ dane, keby bol vyšiel preplatok, tento by som
účtovala ako príjem ovplyv.základ dane, však? Áno

2. V daňovom priznaní typu B sa mi to poistné prejaví v odieli VIII. riadok 10, políčko 2 s označením "Výdavky"? Ak to bolo účtované v peň.denníku tak ako si uviedla v bode 1, tak sa to prejaví v VI.riadok 2. Tak to môže ostať.

3.V odieli V. riadku 34 uvediem úhrn poistného bez preplatku či nedoplatku ZP z roku 2005? Ak boli príjmy aj zo závislej činnosti, tak do oddielu V.uvádzaš príjmy z potvrdenia o zdaniteľnej mzde za r. 2006 vydané zamestnávateľom.

4. Ročné zúčtovanie poistného za rok 2006 vykonám do termínu
30.06.2007? Áno

5. Ak FO vyšiel základ dane 85.000,-- Sk, poistné bude platiť od 06/2007 z vymeriavacieho základu minimálnej mzdy v súčastnosti z 7.600,-- Sk, teda SP 33,15% 2.519,-- Sk a zdravotné 14% 1.064,-- Sk ?
Od 1.7.2007 splatný do 8.8.2007. Zdr.poist. 1064,-, a do soc.poist.2520,-.

Ďakujem za radu
Odpovede zvýraznené.
dara
11.03.07,20:33
Orsz, ďakujem, ja som si ten príspevok ohľadom roku hneď opravila:), ale ty si už medzi tým asi odpisovala na moju otázku....

k bodu jednu, ako by si teda zaúčtovala v peňažnom denníku? do prevádzkovej réžie alebo by si nechala v poistnoM?

a priznám sa celkom nerozumiem tomu, ak by mala FO preplatok, neúčtujem ako o preplatku? príjem ovplyvŇujúci základ dane?
dara
11.03.07,20:38
ďakujem Vám, aha som už celá domotaná, V. je vlastne pre FO, ktorá mala aj príjmy zo závislej činnosti.

Ja budem mať poistné zohľadné spolu s ost.výdavkami v oddieli VI.riadku 2 stĺpca 2? však, nijak inak sa to v DP neprejaví.

Potom už len spracovať v zákone stanovenom termíne ročné zúčtovanie zdravotného.
vikinka
11.03.07,20:42
Neprejaví, máš ho zaúčtovaný vo výdavkov celkom v členení platby do fondov-nedoplatok z RZZP.
Orsz
11.03.07,20:42
Orsz, ďakujem, ja som si ten príspevok ohľadom roku hneď opravila:), ale ty si už medzi tým asi odpisovala na moju otázku....

k bodu jednu, ako by si teda zaúčtovala v peňažnom denníku? do prevádzkovej réžie alebo by si nechala v poistnoM?

a priznám sa celkom nerozumiem tomu, ak by mala FO preplatok, neúčtujem ako o preplatku? príjem ovplyvŇujúci základ dane?

Nedoplatok zo ZP v PD dáš do kolonky poistné. Nie preplatok nie je príjmom, je to ako zníženie nákladu po vyúčtovaní.
dara
11.03.07,20:46
ORSZ, ja tomu nerozumiem tak ako budem účtovať preplatok???
vikinka
11.03.07,20:47
Vrátené poistné na zdravotné poistenie § 8 odst.1 písm.k.)
rumburak1
11.03.07,21:00
Mohli by ste mi please poradiť?
Ako nová SZČO som mal v 2006 príjem 336 001 Sk.
15 000 som zaplatil do zdravotnej poisťovne a uplatňujem si 40% paušál (336 001x0,4) = 134 400. Spolu je to 149 400 Sk ako výdavky. Počítam dobre?

Aké poistné do Soc. poisťovne budem platiť od 1.7. (18% z akého VZ) a aké poistné do zdravotnej poisťovne (14% z akého VZ)?

Veľmi pekne ďakujem.
dara
11.03.07,21:06
tinka a vikinka, tak, ktorý postup je správny? môžem to do DP uviesť, ako ako som uviedla už v predošlom príspevku?
tinaM
11.03.07,21:38
tinka a vikinka, tak, ktorý postup je správny? môžem to do DP uviesť, ako ako som uviedla už v predošlom príspevku?
Môžeš.
V Tvojom prípade ide o nedoplatok a ten si zaúčtovala do peň. denníka ako výdavok OZD-odvody.
Vyplňuješ DP normálne.
dara
12.03.07,06:27
díki tinka...
dara
12.03.07,06:28
ešte prosím teda o radu, ako zaúčtovať preplatok z ročného zúčtovania zdravotného?

ako príjem ovplyvňujúci základ dane?

a prejaví sa mi to v DP kde?
Orsz
12.03.07,07:05
ešte prosím teda o radu, ako zaúčtovať preplatok z ročného zúčtovania zdravotného?

ako príjem ovplyvňujúci základ dane?

a prejaví sa mi to v DP kde?

Odpoveď máš v príspevku č.10 - ak je to preplatok je to vrátené poistné podľa §8 ods.1 písm.k.
andy22
12.03.07,18:33
Ešte prosím o upresnenie.Príjem sumy preplatku od zdravotnej poisťovne zaúčtujem v peň.denníku ako príjem neovplyvňujúci ZD? A v daňovom priznaní typ.B uvediem príslušnú sumu ako príjem podľa §8...Ď.
katkaj
12.03.07,18:36
Ešte prosím o upresnenie.Príjem sumy preplatku od zdravotnej poisťovne zaúčtujem v peň.denníku ako príjem neovplyvňujúci ZD? A v daňovom priznaní typ.B uvediem príslušnú sumu ako príjem podľa §8...Ď.

Áno, máš to správne. Len doplním ten paragraf, je to §8 odst.1 písm. k ;)
Tarova
13.03.07,11:47
Poraďáci ! Mám otázku :
Pri súbehu zamestnania a podnikania, ak vznikol nedoplatok ZP zo závislej činnosti (§5) a z podnikania (§6) mu ani nevznikla povinnost platiť ZP, kde si to v daňovom priznaní zohladní daňovník za rok 2006 ? Logicky by mal upraviť v DP za rok 2006 v oddieli V riadok 34, lebo nedoplatok vznikol tu a nie v podnikaní (zo živnosti má maličký príjem, ZP neplatil). Aký doklad musí doložiť k DP? Stačí potvrdenie o zaplatení nedoplatku?

Ďakujem za odpoveď.
:confused:
katkaj
13.03.07,11:50
Poraďáci ! Mám otázku :
Pri súbehu zamestnania a podnikania, ak vznikol nedoplatok ZP zo závislej činnosti (§5) a z podnikania (§6) mu ani nevznikla povinnost platiť ZP, kde si to v daňovom priznaní zohladní daňovník za rok 2006 ? Logicky by mal upraviť v DP za rok 2006 v oddieli V riadok 34, lebo nedoplatok vznikol tu a nie v podnikaní (zo živnosti má maličký príjem, ZP neplatil). Aký doklad musí doložiť k DP? Stačí potvrdenie o zaplatení nedoplatku?

Ďakujem za odpoveď.
:confused:


Prirátaj to k zaplatenému poistnému zo zamestnania :rolleyes:
sybila3
17.03.07,16:00
Ahojte, čím viac čítam o zdravotnom poistení, tým som viac domotaná, prosím o radu:
SZČO mal na základne RZZP nedoplatok 13000. V roku 2006 som evidovala do záväzkov odvody, ktoré tiež nie sú všetky zaplatené. Tie vyčíslim vo výkaze záväzkov? A čo s tým nedoplatkom? Môžete mi poradiť, lebo fakt čím viac čítam, tým som z toho paf.......díky moc
Zita5
17.03.07,16:08
Ahojte, čím viac čítam o zdravotnom poistení, tým som viac domotaná, prosím o radu:
SZČO mal na základne RZZP nedoplatok 13000. V roku 2006 som evidovala do záväzkov odvody, ktoré tiež nie sú všetky zaplatené. Tie vyčíslim vo výkaze záväzkov? A čo s tým nedoplatkom? Môžete mi poradiť, lebo fakt čím viac čítam, tým som z toho paf.......díky moc

Zaeviduješ do záväzkov všetky nedoplatky voči ZP prípadne aj SP k a , tieto budeš vykazovať vo Výkaze o MaZ k 31.12.2006 .

Pri ich úhrade a účtovaní spáruješ so záväzkom a znížiš záväzok voči poisťovni .
sybila3
17.03.07,16:13
Všetky, to znamená aj z minulých rokov, veď tie má uvádzané vo výkaze záväzkov a majetku v minulých rokoch. Lebo som sa niečo dočítala, že sa tie nedoplatky majú prirátať k základu dane, ale to som si asi zle prečítala a zľakla som sa. Takže evidujem ich v záväzkoch, vyčíslim ich vo výkaze majetku a záväzkoch a nikde inde už ich nedávam a nepriratávam? Aby som neurobila zle daň.prizn.B, lebo už ho mám hotové, len ma zaskočili tie záväzky.
Zita5
17.03.07,16:25
Všetky, to znamená aj z minulých rokov, veď tie má uvádzané vo výkaze záväzkov a majetku v minulých rokoch. Lebo som sa niečo dočítala, že sa tie nedoplatky majú prirátať k základu dane, ale to som si asi zle prečítala a zľakla som sa. Takže evidujem ich v záväzkoch, vyčíslim ich vo výkaze majetku a záväzkoch a nikde inde už ich nedávam a nepriratávam? Aby som neurobila zle daň.prizn.B, lebo už ho mám hotové, len ma zaskočili tie záväzky.

Nedoplatok má SZČO zaplatiť , ak by ho zaplatil tak je daňovým výdavkom v JU a odzrkadlil by sa v celkových výdavkoch .Lenže Tvoja SZČO dlhuje poisťovni to znamená , že tento záväzok máš zaúčtovaný v Knihe záväzkov .Nič viacej nepripočítavaš ani neodpočítavaš.Vykazuješ záväzok celkom vo Výkaze tak ako som písala vyššie .

Ak mu precházajú záväzky voči poisťovni to znamená , že vykazuješ tieto aj za minulé roky ... t.j. napríklad rok 2004+2005+2006

Opačne ak by mal preplatok , tak tento by si účtovala v roku 2006 do PNZD a v DP uviedla do tabuľky §8 ...kde je na to konkrétny riadok -VIII oddiel riadok 10 .Ale to je mimo Tvojej otázky , len aby si mala prehľad .
sybila3
17.03.07,16:28
Takže musím zrátať všetky nedoplatky aj z predchádzajúcich rokov a uviesť do záväzkov vo výkaze majetku a záväzkov? Je tam stlpec bezprostredne predchádzajúce obdobie, tam opíšem minulý rok a do druhého stlpca dávam rok 2006. díky
Zita5
17.03.07,16:41
Takže musím zrátať všetky nedoplatky aj z predchádzajúcich rokov a uviesť do záväzkov vo výkaze majetku a záväzkov? Je tam stlpec bezprostredne predchádzajúce obdobie, tam opíšem minulý rok a do druhého stlpca dávam rok 2006. díky


Ale ak robíš útovníctvo SW tak to by Ti mal SW prenies vždy do nového roka narastajúcim sposobom .

Ak robíš ručne , to nemení situáciu , lebo záväzky sa prenášajú do nového roku ....

Napríklad ........
Záväzok voči ZP k 31.12.2005 z nezaplateného poistného činil 10 000 Sk
túto sumu si vykázala vo Výkaze o M a Z k 31.12.2005 , a l e v roku 2006 nebola vôbec ani čiastkovo uhradená to znamená , že záväzok Ti zostáva a k nemu pripočítaš záväzky vznikuté v roku 2006 .Čiže bude to takto :

Bezdprostredne prechádzajúce účt.obdobie =10 000
+
záväzky z roku 2006 =10 000

= Za bežné účtovné obdobie= 20 000

Neviem či ma budeš rozumieť , ale dúfam že áno.
sybila3
17.03.07,16:47
Chápem, preto mi SW vyrátal takú horybilnú sumu, zrátal všetky obdobia, takže je to dobre. Ďakuje, ešte raz sa ubezpečím, takže v DP B sa nikde nepriratava a nevykazuje? díky moc
sybila3
17.03.07,17:37
A čo prikladám k DP B-prílohy? Na manželku bol uplatnený odpočet-rozdiel odpoč.pol. a príjmu-neviem či to potvrdenie prikladám alebo si ho len založím a na dieťa bol uplatnený daň.bonus-k tomu neviem čo-rodný list? díky
Zita5
17.03.07,17:43
A čo prikladám k DP B-prílohy? Na manželku bol uplatnený odpočet-rozdiel odpoč.pol. a príjmu-neviem či to potvrdenie prikladám alebo si ho len založím a na dieťa bol uplatnený daň.bonus-k tomu neviem čo-rodný list? díky


Kópia rodného listu dieťaťa
Potvrdenie o príjme neodovzdávaš na DÚ , len založíš ku kópii DP .

Nezabudni výkazy VoPaV 1x , V o MaZ 1x
sybila3
17.03.07,17:49
Takže potom do príloh napíšem 3 - rodný list, výkaz o majetku... a výkaz príjmov...
Zita5
17.03.07,17:50
Takže potom do príloh napíšem 3 - rodný list, výkaz o majetku... a výkaz príjmov...

Pokiaľ len vyššie uvedené prikladáš , tak áno .
virka
17.03.07,17:55
Na daňový bonus treba aj podľa toho aké staré je dieťa aj potvrdenie o návšteve školy.Dieťa ktoré navštevuje ZŠ, potvr. o navs. školy netreba iba prefotený rodný list. Na našom DU musím doložiť i potvr. o poberaní rod. prídavku na dieťa.
Zita5
17.03.07,17:57
Na daňový bonus treba aj podľa toho aké staré je dieťa aj potvrdenie o návšteve školy.Dieťa ktoré navštevuje ZŠ, potvr. o navs. školy netreba iba prefotený rodný list. Na našom DU musím doložiť i potvr. o poberaní rod. prídavku na dieťa.

Áno súhlasím , ak navštevuje SŠ alebo VŠ , potvrdenie o návšteve školy ......s tým potvrdením som prekvapená , lebo ja som doposiaľ nikdy také potvrdenie neodovzdávala .
virka
17.03.07,18:10
Veru, aj ja som myslela že podám DP na prvý raz ale ani tohto roku sa to nepodarilo. Pretože pani pracovníčke na DU chýbal znova práve tento doklad.Viem že na iných DU to nepýtajú.Overovala som si to už min. rok.
Zita5
17.03.07,18:17
Veru, aj ja som myslela že podám DP na prvý raz ale ani tohto roku sa to nepodarilo. Pretože pani pracovníčke na DU chýbal znova práve tento doklad.Viem že na iných DU to nepýtajú.Overovala som si to už min. rok.

Nie si to povinná prikladať ako prílohu k daňovému priznaniu , ale ak Ťa vyzve daňový úrad , tak si povinná dožadované potvrdenia predložiť.
virka
17.03.07,18:33
Bez tohoto potvrdenia mi nevzala DP. Som rada že som si s tebou trocha podebatila. Min. roku si mi veľa pomohla. Takže ď.