1janka
11.03.07,21:37
Prosím o radu ako zaradiť budovu do JU bez dôveryhodných dokladov o nadobudnutí, aby som si mohla účtovať náklady na prevádzku. Jedná sa o budovu na podnikanie, ako je to s odpismi.Dakujem
katarina.j
12.03.07,06:09
Ake su to nedôveryhodne doklady o nadobudnuti budovy? mas na mysli sfalsovane - teda neplatne? tak asi tazko si môzes uplatnovat naklady na budovu a odpisy tiez- nic z toho, aj ked je to budova na podnikanie. je potrebne to urobit formalnou cestou-kupu budovy - mat k tomu formalne papiere o nadobudnuti budovy a tak je mozne uplatnovat odpisy.
STRELEC
12.03.07,06:18
Tiež si neviem predstaviť "nedôveryhodné" doklady v súvislosti s nadobudnutím nehnuteľnosti. A čo kataster?
Veď titul nadobudnutia a tým aj ostatné by mali byť známe. Môžeš to doplniť?
1janka
12.03.07,06:42
ahoj poradáci, dakujem za doterajšie odpovede..ale doplním to, sú to doklady spred troch rokov kedy budova bola postavená a zaradiť ju chcem v roku 2006 aby som mohla uplatniť náklady na prevádzku. Vraj sa to dá zaradiť s nulovou hodnotou a uplatnovať si bežné náklady na prevádzku.
Dakujem za dalšie doplnenie
STRELEC
12.03.07,07:00
ahoj poradáci, dakujem za doterajšie odpovede..ale doplním to, sú to doklady spred troch rokov kedy budova bola postavená a zaradiť ju chcem v roku 2006 aby som mohla uplatniť náklady na prevádzku. Vraj sa to dá zaradiť s nulovou hodnotou a uplatnovať si bežné náklady na prevádzku.
Dakujem za dalšie doplnenieDoklady spred troch rokov nie sú nedôveryhodné (teda väčšinou:):) ).
Stavbu môžeš zaradiť kedykoľvek - napr. v r. 2006, tie tri roky (resp. dva pred rokom 2006) nebudeš odpisovať. Zaradením stavby proste začneš odpisovanie, ako keby si pokračovala a to do odpísania stavby. Odpisovanie by som zahájil, veď ho kedykoľvek, keď to bude nevhod, môžeš prerušiť a nechať vyššiu ZC pre prípadný predaj, napr.
1janka
12.03.07,07:19
jaaaaj no dooobre tak som sa zle vyjadrila...ale ešte ma zaujíma v akej hodnote tú budovu môžem zaradiť lebo tie doklady spred 3 rokov som nedala do účtovníctva... a ešte chcem vedieť či môžem teda tie náklady na bežnú prevádzku dať do nákladov...a som tu nová tak prosím o trošku trpezlivosti so mnou a hlavne prosím o lopatistickejšie vysvetlenie...:)
ekopo
12.03.07,08:21
Spočítaj si všetky doklady spred troch rokov = výsledná suma.
Výsledná suma / 20 = z
z = suma odpisu na 1 rok
výsledná suma - (3 x z) = hodnota zaradeného majetku
pokračuješ v odpisovaní sumou z
1janka
12.03.07,08:30
a môžem použiť tie doklady spred 3 rokov aj ked som ich nedávala vtedy do účtovníctva lebo sa budova začala využívať až v roku 2006 a či môžem aj odpisovať aj dávať bežné náklady na prevádzku do nákladov, dakujem vopred
ekopo
12.03.07,08:41
Ano. Nie je podstatné či boli v účtovníctve alebo nie. Ak sa rozhodne niekto zaradiť nehnuteľnosť do majetku, postupuje spôsobom podľa príspevku 7.
1janka
12.03.07,08:45
velmi pekne dakujem za odpoved ale predsa mám ešte jeden dotaz, že vraj by sa to malo zaradiť s nulovou hodnotu a do nákladov sa dávajú len bežné prevádzkové náklady, či je možná aj táto alternatíva
1janka
12.03.07,10:19
halooo mohol by sa mi nato ešte niekto pozrieť a odpovedať na poslednú otázku? prosííím..dakujeeem...:)
vikinka
12.03.07,10:23
velmi pekne dakujem za odpoved ale predsa mám ešte jeden dotaz, že vraj by sa to malo zaradiť s nulovou hodnotu a do nákladov sa dávajú len bežné prevádzkové náklady, či je možná aj táto alternatíva
Áno,je to možné,budeš účtovať opravy,údržby a prevádzkové náklady.