cherry99
12.03.07,08:12
Chcem poprosiť o pomoc, ako správne posúdiť či sa jedná o technické zhodnotenie alebo investíciu a či môžem odpisovať nehnuteľnosť z celkovej obstarávacej ceny v tomto prípade:
mali sme prenajaté výrobné priestory, ktoré sme v r. 2004 odkúpili a plus aj iné, ktoré sme nemali prenajaté. Výrobné priestory sme ešte v r. 2004 za stálej prevádzky trochu rekonštruovali a naďalej sa používajú na ten istý účel na čo boli určené. Tieto náklady som považovala za tech. zhodnotenie a navýšila som OC a z takejto ceny som rátala odpisy. V r. 2006 sme začali prerábať ostatnú časť nehnuteľnosti na výrobné, skladové a administratívne priestory, kde bolo potrebné stavebné povolenie s kolaudáciu. O tieto náklady navýšim zostatkovú cenu až po kolaudácii a potom budem odpisovať zo zvýšenej ceny, ale do kolaudácii môžem odpisovať nehnuteľnosť z OC? Účtujeme v JÚ.
cherry99
13.03.07,06:07
Naozaj nik nevie alebo nemá svoj názor?
betka
13.03.07,08:30
Ak ste vykonali prístavbu, nadstavbu, stavebnú úpravu, modernizáciu, rekonštrukciu, ide o TZ, pri ktorom je potrebné stavebné povolenie. Keď vykonáte uvedené TZ, zvýšite ZC (pri zrýchlenom odp.) o toto TZ a odpisuje podľa par.28 ZDP. Ak odpisujete budovu rovnomerne, zvýšite VC pre odpisovanie o toto TZ, par. 27. TZ zaradíte do používania napr.dňom kolaudácie. Na karte IM budovy zvýšte VC, resp. ZC budovy o TZ a zaradte ho do používania napr. dňom vykonania kolaudácie.