Ivdi
12.03.07,08:18
Dobrý deň poraďáci. Prosím Vás o radu. Potrebujem prerobiť nájomné zmluvy. Chcem zakotviť do zmluvy, že vyúčtovanie energií sa bude nájomníkom robiť raz ročne, po ukončení roka. Ja by som potrebovala vedieť, či to bude v súlade so zákonom o DPH, keď im vyúčtovanie spravím do konca januára takže dátum dodania a vystavenia fa 31.01.,alebo dátum dodania musí byť najneskôr 31.12. Veľmi pekne ďakujem.
betka
12.03.07,08:32
Ak sa dodanie uskutočnuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa dodanie...... najneskôr posledným dňom obdobia. Ak je dohodnutá platba za dlhšie obdobie ako 12 kalend. mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodanú najneskôr posledným dňom 12.mesiaca.

Prečo si nespravíte splátkové kalendáre pre nájomcov, viete kolko zhruba platíte vy za energie, rozpočítajte to medzi nich podľa koef. podlahovej plochy, a keď príde vyúčtovanie Vám, tak vrátite. alebo Vám nájomcovia doplatia zvyšnú časť.
Vy platíte za energie, a nechcete spať žiadne svoje výdavky počas celeho roka od nájomcov... Aj ja chcem takého štedrého prenajímateľa...
Ivdi
12.03.07,08:38
Ďakujem Betka. Oni nám mesačne platia paušálnu platbu za energie. Mne sa jednalo iba o skutočné vyučtovanie týchto energií.
ALBO
12.03.07,09:00
Dobrý deň poraďáci. Prosím Vás o radu. Potrebujem prerobiť nájomné zmluvy. Chcem zakotviť do zmluvy, že vyúčtovanie energií sa bude nájomníkom robiť raz ročne, po ukončení roka. Ja by som potrebovala vedieť, či to bude v súlade so zákonom o DPH, keď im vyúčtovanie spravím do konca januára takže dátum dodania a vystavenia fa 31.01.,alebo dátum dodania musí byť najneskôr 31.12. Veľmi pekne ďakujem.

Vyúčtovanie energií a služiem je oprava základu dane (DP,ŤP), deň DP je deň vystavenia dokladu, §25.
betka
12.03.07,09:01
Ďakujem Betka. Oni nám mesačne platia paušálnu platbu za energie. Mne sa jednalo iba o skutočné vyučtovanie týchto energií.

Keď Vám príde vyúčtovanie od energií (SPP, elektrikári, VaS), na základe toho vystavíte aj vy vyúčtovanie do 15 dní ...
Ivdi
12.03.07,09:05
Ďakujem Albo za odpoveď. Takže fa môžem vystaviť aj v priebehu januára alebo februára a dátum dodania bude dátum vystavenia fa. Ide mi hlavne o tie dátumy.
Ivdi
12.03.07,09:07
Keď Vám príde vyúčtovanie od energií (SPP, elektrikári, VaS), na základe toho vystavíte aj vy vyúčtovanie do 15 dní ...
Energia nám chodí 2x do roka, plyn mesačne a voda štvrťročne. Nemôžem spraviť vyúčtovanie raz za rok, na konci roka?
betka
12.03.07,09:12
Energia nám chodí 2x do roka, plyn mesačne a voda štvrťročne. Nemôžem spraviť vyúčtovanie raz za rok, na konci roka?

Aj ja by som vystavila dobropis, resp. ťarchopis na energiu 2x ročne, plyn mesačne, vodu štvrťročne .. ako píšete, pretože ceny energií sa menia, môžu zmeniť, aby ste z toho potom nemali ...
ALBO
12.03.07,09:49
Energia nám chodí 2x do roka, plyn mesačne a voda štvrťročne. Nemôžem spraviť vyúčtovanie raz za rok, na konci roka?

Môžete to spraviť aj raz za rok. Možno by ste si mohli dať väčší priestor na to spracovanie vyúčtovania.(napr. najneskor do marca, a môžete ho urobiť aj v januári ak máte všetky podklady., alebo E služby budú vyúčtované v nasledujúcom kal. roku, na základe skutočných hodnôt...).
Ivdi
12.03.07,09:57
Môžete to spraviť aj raz za rok. Možno by ste si mohli dať väčší priestor na to spracovanie vyúčtovania.(napr. najneskor do marca, a môžete ho urobiť aj v januári ak máte všetky podklady., alebo E služby budú vyúčtované v nasledujúcom kal. roku, na základe skutočných hodnôt...).
Presne takto som to mala na mysli, takže môžem si urobiť po skončení roka vyúčtovanie všetkých energií a do zmluvy im zakotvím, že vyúčtovanie bude do marca nasledujúceho roka.
Ivdi
13.03.07,08:16
Poprosila by som ešte o pomoc. Od februára sme sa stali platcami DPH, prerábem nájomné zmluvy. V nich boli uvedené paušálne čiastky za energie, ktoré ja musím navýšiť o DPH alebo z tých sum vyrátať DPH a suma ostane rovnaká. Ale v tom prípade, by sme doplácali nato, lebo DPH musíme odviesť. Používame koeficient. Tie paušály za energie platili nájomcovia včetne DPH. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne. Ďakujem za pomoc.
ALBO
13.03.07,08:44
Poprosila by som ešte o pomoc. Od februára sme sa stali platcami DPH, prerábem nájomné zmluvy. V nich boli uvedené paušálne čiastky za energie, ktoré ja musím navýšiť o DPH alebo z tých sum vyrátať DPH a suma ostane rovnaká. Ale v tom prípade, by sme doplácali nato, lebo DPH musíme odviesť. Používame koeficient. Tie paušály za energie platili nájomcovia včetne DPH. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne. Ďakujem za pomoc.

To máte vlastne jedno, lebo vo vyučtovaní na konci roka vám to doplatia na základe skutočných hodnôt vyfakturovaných od dodávateľov energii.
Keď idete počítať nárok cez koeficient, tak aj tak budete rovnako stratový v konečnom dôsledku po zúčtovaní.
Možno je na mieste otázka, prečo počítate energiu koeficientom? Vaša firma tam sedí tiež? a má koeficientované činnosti?
Ivdi
13.03.07,09:01
Sme zdravotnícke zariadenie. Prenajímame súkromným lekárom ambulancie, ale v tej istej budove sú štátni lekári čiže naši, ktorý poskytujú ZS.
ALBO
13.03.07,12:13
Sme zdravotnícke zariadenie. Prenajímame súkromným lekárom ambulancie, ale v tej istej budove sú štátni lekári čiže naši, ktorý poskytujú ZS.

Tak potom ano. dostanete jednu Fa na budovu za E, no a z tej časť prefakturovávate síce s DPH, ale zvyšnú časť E použijete pre vašu oslobodenú činnosť. Takže ano K. Platí teda to vyššie už povedané.

Na refakturáciách budete doplácať vždy, lebo vy nemôžete navýšiť cenu E.
Možno by bolo pre vás výhodnejšie zahrnúť E do nájomného -oslobodeného ak máte malý K.To chce kalkuláciu.
Ivdi
13.03.07,14:12
Koeficient nám vyšiel 0,09. Lebo všetky činnosti sú oslobodene od DPH akurát prenájom a účtovnícke služby. To znamená Albo ak by sa služby súvisiace s nájmom zahrnuli do nájomného tak by sa fakturovali bez DPH? Tak ako doteraz, nemuseli by sme z nájomných zmlúv odvádzať DPH? Prosím vyjadri sa. Zatiaľ ďakujem.
ALBO
13.03.07,14:22
Koeficient nám vyšiel 0,09. Lebo všetky činnosti sú oslobodene od DPH akurát prenájom a účtovnícke služby. To znamená Albo ak by sa služby súvisiace s nájmom zahrnuli do nájomného tak by sa fakturovali bez DPH? Tak ako doteraz, nemuseli by sme z nájomných zmlúv odvádzať DPH? Prosím vyjadri sa. Zatiaľ ďakujem.

Ano, my máme tiež taký K, a riešime to tak, že všetkým fakturujeme nájomné oslobodené a E dávame do ceny nájomného , s tým, že tam uvedieme, že v cene náj je už zahrnutá suma za E a iné služby s nájmom spojené. Kalkulovaná cena E v nájomnom je cena s DPH. Nájomné je celé oslobodené.

Ešte doplním -tým prenájmom s DPH ste dúfam nemysleli prenájom priestorov lekárom-neplatičom,lebo ten musí byť oslobodený.
Ivdi
13.03.07,14:34
Tým prenájmom s DPH som myslela služby súvisiace s prenájmom. To mi je jasné, že prenájom nebytových priestorov neplatičom oslobodený od DPH.
Ivdi
13.03.07,16:47
Ano, my máme tiež taký K, a riešime to tak, že všetkým fakturujeme nájomné oslobodené a E dávame do ceny nájomného , s tým, že tam uvedieme, že v cene náj je už zahrnutá suma za E a iné služby s nájmom spojené. Kalkulovaná cena E v nájomnom je cena s DPH. Nájomné je celé oslobodené.

Ešte doplním -tým prenájmom s DPH ste dúfam nemysleli prenájom priestorov lekárom-neplatičom,lebo ten musí byť oslobodený.

Albo ale potom im vyúčtovanie skutočnej spotreby energií nerobíte? A v nájomnej zmluve nemáte rozpísané koľko je sume elektriky, vody, tepla, upratovanie atď, všetko máte v sume nájomného?
Ivdi
14.03.07,08:43
Albo v tom prípade, ak si to zahrniem do sumy nájomného musím si paušálne platby za energie upraviť tak, aby sme napr. v zimnom období na nájomníkov nedoplácali. Lebo pri vyúčtovaní vačšinou nájomníci mávali nedoplatok. Mojmu šefovi sa to voľako nepozdáva, či je to správne takto zahrnuť všetko spolu do jednej sumy, ale je to v súlade so zákonom. Asi áno keď to tak robíte a my sme len teraz platcami DPH. Ďakujem.