monnica
12.03.07,08:29
Prajem pekný konečne jarný deň,

poraďáci chcem sa opýtať , že ak máme tovar na sklade od dodávateľa ale formou komisu to znamená , že dodacie listy mám ale nie je zaplatený.
Ja tejto firme fakturujem priebežne predaj tohto tovaru.

Je potrebné tento tovar uvádzať do výkazu o príjmoch a výdavkoch do výdavkov v riadku 06? - nákup tovaru?

Ja si myslím , že nie veď firma ktorá nám ho poskytla si ho predsa eviduje ona sama. Ja vykazujem až predaj.

Vie mi niekto poradiť prosím:confused:
monnica
12.03.07,07:41
Prosím je to dosť súrne.
Minulý rok som tam nedala ale teraz mám pochybnosti:(
suvaha
16.03.08,18:31
ja som sa prave teraz pri tomto zastavila. SZCO predava tovar na komis. dodacie listy dala odberatelovi a fakturu sme vystavili po mesiaci ked sa nieco predalo. uplatnuje sa v tejto oblasti predaja na komis iny doklad ako faktura ktora sa vystavi tak raz za mesiac? a ked dodavatel doda tovar na komis ako to je so skladovou evidenciou?

prosim pomozte v tomto neviem ako dalej.:mee:
Dana K.
16.03.08,18:57
1) ak ja nakupujem tovar na komis, tak v skladovej evidencii si ho vyčlením a nie sú to moje zásoby, ale zásoby dodávateľa.

2) ak predávam na komis, je potrebné si to evidovať podľa jednotlivých odberateľov. My sme mali skladový softwér, kde bolo možné vytvoriť si xy skladov. Takže sme mali "hlavný" sklad a komisné sklady. Ak sme dodávali tovaru, urobila som prevodku z hlavného skladu a prijala si to do komisného skladu konkrétneho odberateľa. Odberateľ raz mesačne poslal vyúčtovanie predaného tovaru, tak som vystavila z toho "jeho" skladu faktúru. Na konci roka sme si odsúhlasili inventúru. Tovar, ktorý on nepredal bol našimi zásobami, hoci sa fyzicky nenachádzal v našom sklade.
suvaha
17.03.08,06:48
1) ak ja nakupujem tovar na komis, tak v skladovej evidencii si ho vyčlením a nie sú to moje zásoby, ale zásoby dodávateľa.

2) ak predávam na komis, je potrebné si to evidovať podľa jednotlivých odberateľov. My sme mali skladový softwér, kde bolo možné vytvoriť si xy skladov. Takže sme mali "hlavný" sklad a komisné sklady. Ak sme dodávali tovaru, urobila som prevodku z hlavného skladu a prijala si to do komisného skladu konkrétneho odberateľa. Odberateľ raz mesačne poslal vyúčtovanie predaného tovaru, tak som vystavila z toho "jeho" skladu faktúru. Na konci roka sme si odsúhlasili inventúru. Tovar, ktorý on nepredal bol našimi zásobami, hoci sa fyzicky nenachádzal v našom sklade.

nebude problem ak si to budem evidovat osobitne v exceli a nie v programe?

ako je to potom s inventarizaciou zasob ku koncu roka ked je nejaky tovar u odberatela ale este sa nepredal ? zahrnujem ho do vykazu?
Dana K.
17.03.08,10:09
nebude problem ak si to budem evidovat osobitne v exceli a nie v programe?

ako je to potom s inventarizaciou zasob ku koncu roka ked je nejaky tovar u odberatela ale este sa nepredal ? zahrnujem ho do vykazu?


Ako si to budeš evidovať, je v podstate tvoja vec, hlavné je, aby sa dalo rozlíšiť, ktoré zásoby sú aké.

Áno, tento tovar ide do výkazu, lebo je tvoj, iba v inom sklade. Ako som písala predtým - ja som vytlačila inventúru z nášho skladu, aj zo všetkých komisných skladov. Odberatelia mi ju potvrdili, či súhlasí. Ak nesúhlasila, tak sme to opravili a všetky sumy som spočítala a dala do výkazu ako zásoby.
suvaha
17.03.08,11:59
dakujem pekne.

a ak ma SZCO v zasobach tovaru zaevidovany tovar ktory ma mnozstvo v kg a na fakturach sa predavali z tohto tovaru ks mozem to prepocitat kolko ks bolo nakupenych deleno celkova hmotnost v kg a tak to aj prepocitavat a odpocitat zo skladu?
Dana K.
17.03.08,12:03
dakujem pekne.

a ak ma SZCO v zasobach tovaru zaevidovany tovar ktory ma mnozstvo v kg a na fakturach sa predavali z tohto tovaru ks mozem to prepocitat kolko ks bolo nakupenych deleno celkova hmotnost v kg a tak to aj prepocitavat a odpocitat zo skladu?

a nebolo by lepšie mať príjemku v ks? prepočítať to takto môžeš, ale či ti to potom presne sadne:confused:
Lucka SS
15.07.11,07:40
1) ak ja nakupujem tovar na komis, tak v skladovej evidencii si ho vyčlením a nie sú to moje zásoby, ale zásoby dodávateľa.

2) ak predávam na komis, je potrebné si to evidovať podľa jednotlivých odberateľov. My sme mali skladový softwér, kde bolo možné vytvoriť si xy skladov. Takže sme mali "hlavný" sklad a komisné sklady. Ak sme dodávali tovaru, urobila som prevodku z hlavného skladu a prijala si to do komisného skladu konkrétneho odberateľa. Odberateľ raz mesačne poslal vyúčtovanie predaného tovaru, tak som vystavila z toho "jeho" skladu faktúru. Na konci roka sme si odsúhlasili inventúru. Tovar, ktorý on nepredal bol našimi zásobami, hoci sa fyzicky nenachádzal v našom sklade.

Tiež predávame na komis a robím v Pohode, kde si môžem vytvoriť viac skladov. Na základe prevodky z hlavného skladu som tovar prijala do komisného skladu. Odberateľ však požaduje dodací list, ktorý viem vystaviť k vystavenej faktúre alebo výdajke. Ale fakúru vystavím až na konci mesiaca na základe vyúčtovania predaného tovaru od odberateľa. Ak však vystavím výdajku, tovar z komisného skladu vyskladním. Ako mám vystaviť dodací list? :confused:
A ako bude dodaný tovar evidovať na sklade odberateľ, keď dodaný tovar nie je "jeho"? Má ho tiež naskladniť do komisného skladu (čím sa mu zvýši ocenenie skladov) alebo viesť mimo účtovníctva do doby vystavenia faktúry?
Ďakujem.
encik
15.07.11,08:12
Ja mám vytvorený sklad na komis, kde si tovar na základe DL prijmem 132A/326A, keď dôjde fa zaúčtujem ju 326A, 343/321A, a predaj tovaru zaúčtujem 504A/132A. Mám skladovú evidenciu a robím si aj pomocnú evidenciu v exceli a na konci roka pošlem dodávateľovi odsúhlasenie skladu. DL sú s presne určenými cenami.
Dana1
15.07.11,08:33
ja to robím takto:
zákazník si objedná tovar.
v hlavnom sklade urobím výdajku - prevedku do jeho komis.skladu. v ich komisionálnom sklade sa mi automaticky vytvorí príjmka prevodka. tovar mám presunutý z hlavného skladu do komis.skladu. vytlačím tú píjemku a pošlem s tovarom.

na kopnci mesiaca mi príde nahláška predaného tovaru.
urobím výdajku v komis.sklade a výdajku vložím do faktúry.vytlačím faktúru a pošlem.
na konci roka pošlem inventarizáciu skladu zákazníkovi na odsúhlasenie. tovar je našim majetkom, takže k 31.12. ho uvádzame vo výkaze majetku a záväzkov my.
zákaznk si musí viesť nejakú evidenciu vášho tovaru n a základe ktorej Vám nahlási predaný tovar v mesiaci.
Lucka SS
15.07.11,08:39
Ja mám vytvorený sklad na komis, kde si tovar na základe DL prijmem 132A/326A, keď dôjde fa zaúčtujem ju 326A, 343/321A, a predaj tovaru zaúčtujem 504A/132A. Mám skladovú evidenciu a robím si aj pomocnú evidenciu v exceli a na konci roka pošlem dodávateľovi odsúhlasenie skladu. DL sú s presne určenými cenami.
Dakujem za rýchlu odpoved. Téma je síce na jednoduché účtovníctvo, ale dalo by sa to použiť.
Takže na základe DL príjemkou naskladníš tovar do komisného skladu, z ktorého následne tovar pri predaji vydávaš. Na konci mesiaca urobíš vyúčtovanie výdajov z tohto skladu a dodávateľ ti pošle faktúru, ktorú zaúčtuješ bez väzby na sklad (príjem je urobený na základe DL). Správne?
Lucka SS
15.07.11,09:52
Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Komis účtujem zo strany dodávateľa aj odberateľa a obe odpovede mi veľmi pomohli. Ďakujem.
nikula
06.11.12,08:39
Mám otázku. Firma na základe zápožičky berie tovar od inej firmy. Ako má postupovať odberateľ, keďže tovar je len zapožičaný a nezaplatený? Daná firma priebežne kontroluje pohyb tovaru a keď niektorá vec sa predá, tak to vyfakturuje a na druhej strane, ak niektorý tovar dlhší čas stojí, tak ho vezme späť. Aký je správny postup?
Podľa predošlých príspevkoch mi vychádza, že si máme vytvoriť druhý sklad, v ktorom budeme prijímať tovar ako príjem z presunu PX. Ak bude tovar vrátený späť, tak VX (daná firma nám ale už doklad nevydá???)- iba na základe nášho vyskladnenia?.
Ak nám príde faktúra na predaný tovar, tak už nič neriešim. Skúste ma nasmerovať?
nikula
06.11.12,13:05
Poradí niekto???
Jarka 1
06.11.12,13:10
Vytvor si hlavný sklad a z toho presuň tovar na podsklad pre firmu, ktorej ste ho poslali. Stále je to Tvoj tovar. Na konci mesiaca faktúra za tovar, ktorí predali a odpíšeš z podskladu. Čo sa nepredalo, je stále Tvoje na podkslade. V PÚ si to vyrieš na sklade ako analytiku.
Jarka 1
06.11.12,13:14
Teraz som si uvedomila, že Ty si na druhej strane. Tak daj si prijatý tovar na sklad, s tým, že je to tovar, ktorý nie je Tvoj.
nikula
06.11.12,13:26
Nerozumiem...Jednoduché účtovníctvo
Jarka 1
06.11.12,13:51
Aj keď máš JÚ, tak tovar, ktorý si prijala, aj keď nie je Tvoj treba nejako zaevidovať. Z neho odpíšeš na konci mesiaca to, čo si predala a to musí sedieť s faktúrou, ktorú budeš platiť. Tento tovar nebudeš vykazovať ako svoj majetok. Len ho eviduješ pre vzájomnú kontrolu.
nikula
07.11.12,07:56
Mám otázku. Firma na základe zápožičky berie tovar od inej firmy. Ako má postupovať odberateľ, keďže tovar je len zapožičaný a nezaplatený? Daná firma priebežne kontroluje pohyb tovaru a keď niektorá vec sa predá, tak to vyfakturuje a na druhej strane, ak niektorý tovar dlhší čas stojí, tak ho vezme späť. Aký je správny postup?
Podľa predošlých príspevkoch mi vychádza, že si máme vytvoriť druhý sklad, v ktorom budeme prijímať tovar ako príjem z presunu PX. Ak bude tovar vrátený späť, tak VX (daná firma nám ale už doklad nevydá???)- iba na základe nášho vyskladnenia?.
Ak nám príde faktúra na predaný tovar, tak už nič neriešim. Skúste ma nasmerovať?
Momentálne sa to robí tak, že keď dôjde tovar, tak sa príjme na sklad ako klasická príjemka na základe zápožičky. Tovar sa predáva cez RP a tým sa daný tovar vyskladní. Ak tovar si berie firma späť, tak sa vystaví výdajka, ale bez dokladu. A keď dôjde faktúra, tak už len odkontrolujeme stav na sklade. Len je tých zápožičiek do mesiaca viac a potom sa to zneprehľadní, preto potrebujeme efektívnejší spôsob evidencie.
Ak by sme dali na druhý sklad - prijímali by sme ako PX (presun zo skladu), predaj klasika a výdaj ako VX(výdaj zo skladu). Na základe faktúry by sa len odkontrolovalo. Skúste poradiť?
nikula
07.11.12,10:55
???
nikula
08.11.12,09:04
Nikto neporadí?
nikula
08.11.12,13:16
Momentálne sa to robí tak, že keď dôjde tovar, tak sa príjme na sklad ako klasická príjemka na základe zápožičky. Tovar sa predáva cez RP a tým sa daný tovar vyskladní. Ak tovar si berie firma späť, tak sa vystaví výdajka, ale bez dokladu. A keď dôjde faktúra, tak už len odkontrolujeme stav na sklade. Len je tých zápožičiek do mesiaca viac a potom sa to zneprehľadní, preto potrebujeme efektívnejší spôsob evidencie.
Ak by sme dali na druhý sklad - prijímali by sme ako PX (presun zo skladu), predaj klasika a výdaj ako VX(výdaj zo skladu). Na základe faktúry by sa len odkontrolovalo. Skúste poradiť?

???
Dana1
08.11.12,13:59
najlepšie je si urobiť ďalší sklad, kde si budeš evidovať tento tovar. máš hlavný sklad, kde si eviduješ všetko ostatný tovar a potom budeš mať ešte jeden sklad, kde budeš osobitne evidovať tovar na komis. príjemky rovno nahodíš do toho komisného skladu a na základe predaja potom spravíš nahlášku predaného tovaru. na základe faktúry potom urobíš výdajku, alebo ak sa tovar vracia tak tiež výdajku.

ja som na tej druhej strane. takže ja mám hlavný sklad a keď dodávam tovar na komis tak vytvorím prevodku z hlavného skladu do komisného skladu. na konci mesiaca na základe nahlášky, ktorú dostanem vystavím v komisnom sklade riadnu výdajku s následnou faktúrou. všetky takéto sklady evidujem samostatne. tak mám prehľad kedykoľvek sa pozriem čo má kto v sklade a takisto na konci roka sa ľahko pozriem v ktorom sklade mám aký majetok v akej hodnote...