donar
12.03.07,08:32
Prosím o radu: Spoločnosť s.r.o. - neplatiteľ DPH predala nehnuteľnosť vo výške 2 000 000,- Sk, ktoré bude kupujúci splácať v splátkach. Chcem poradiť, že kedy diahneme obrat potrebný pre registraciu DPH? Dňom podpísania a zaučtovania zmluvy v celkovej výške 2 000 000,- alebo až keď dosiahneme príjem 1 500 000,-, ktoré dostaneme v jednolivých splátkach?
betka
12.03.07,08:22
Obratom sa rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodaných tovarov a služieb, v tuzemsku, okrem výnosov z tovarov a služieb, kt. sú oslobodené od dane. Do obratu sa nezahrnajú ani príjmy z príležitostného predaja HM okrem zásob a príležitostne predaného NM.
Ak počeas roka nepredávate viac nehnuteľností, tento váš predaj (jednej nehnut) sa nezaratáva do obratu.
donar
12.03.07,12:06
Ale je to spoločnosť kde je jeden z predmetov podnikania práve predaj a obchod s nehnuteľnosťami, takže je predpoklad že v priebehu roka sa predajú aj iné nehnuteľnosti, takže do obratu to má vstupiť. ale kedy?
ALBO
12.03.07,13:29
Ale je to spoločnosť kde je jeden z predmetov podnikania práve predaj a obchod s nehnuteľnosťami, takže je predpoklad že v priebehu roka sa predajú aj iné nehnuteľnosti, takže do obratu to má vstupiť. ale kedy?

Toto je usmernenie k obratu vo FS 13/2004 V šetko by nasvedčovalo tomu, že zalohu nesledujete, len ta červena veta to akosi mení.

Vymazala som to usmernenie, lebo to bolo nečiateteľné


Predpokladám, že v tomto Jankinom výklade sa hovorí o JU aj PU, že zálohy ano.
http://www.porada.sk/t19929-registracia-podla-obratu-ako-pocitat-obrat.html?highlight=obrat+z%E1loha#post187348


Ja by som povedala, že nie nebyť toho výkladu, lebo na druhej strane ak vopred podostávate zálohy a služby odovzdáte po registrácii, tak DPH odvediete až keď máte výnos.
ALBO
12.03.07,13:44
donar
13.03.07,06:04
Pri odpovedi sa bavíme, či zálohy vstupuju do obratu, alebo nie. Ale V NAšOM PRíPADE nejde o zálohy. Veď mi máme podpísanú zmluvu o predaji nehnuteľnosti, ktorú zaučtujem do výnosov (v podvojnom účtovníctve 378/641) a kupujúci mi to spláca v splátkach. On mi neplatí zálohy. Takže výnos, resp. príjem (obrat) mi vznika dňom zaúčtovania 641, alebo pri uhradách 378, ktoré prekročia 1 500 000,- Sk? Toto by som potrebovala poradiť.
ALBO
13.03.07,06:37
Pri odpovedi sa bavíme, či zálohy vstupuju do obratu, alebo nie. Ale V NAšOM PRíPADE nejde o zálohy. Veď mi máme podpísanú zmluvu o predaji nehnuteľnosti, ktorú zaučtujem do výnosov (v podvojnom účtovníctve 378/641) a kupujúci mi to spláca v splátkach. On mi neplatí zálohy. Takže výnos, resp. príjem (obrat) mi vznika dňom zaúčtovania 641, alebo pri uhradách 378, ktoré prekročia 1 500 000,- Sk? Toto by som potrebovala poradiť.

Jaj, neviem kde som zobrala tie zálohy, tak potom je to jednoduchšie, kedy nastane zdaniteľné plnenie, predpokladám , že zápisom do katastra to dostane a vtedy to vyradíte a zaúčtujete aj výnos.
Ešte zákon o DPH považuje za dodanie budovy aj prípad, keď ju dáte do uživania pred zápisom do katastra ale to asi nie je váš prípad § 19/1.