denisamka
12.03.07,09:49
Caute moji oblubenci.
Mam v podstate 2 otazky:
1. Zivnostnik, ktory doteraz podaval danove priznanie s riadnymi vydavkami, by si chcel iba tento rok uplatnit pausalne vydavky lebo mu to lepsie vychadza. Moze?
2.Zivnostnik ma manzelku dobrovolne nezamestnanu. Moze si na nu odratat odpocitatelnu polozku?
dakujem velmi pekne
Martin Mocko
12.03.07,08:53
Caute moji oblubenci.
Mam v podstate 2 otazky:
1. Zivnostnik, ktory doteraz podaval danove priznanie s riadnymi vydavkami, by si chcel iba tento rok uplatnit pausalne vydavky lebo mu to lepsie vychadza. Moze?
2.Zivnostnik ma manzelku dobrovolne nezamestnanu. Moze si na nu odratat odpocitatelnu polozku?
dakujem velmi pekne

1. Pokiaľ dodrží všetky ostatné podmienky paušálnych výdavkov (neplatca DPH) tak môže.

2. Môže
skaspa
12.03.07,09:03
1. Zivnostnik, ktory doteraz podaval danove priznanie s riadnymi vydavkami, by si chcel iba tento rok uplatnit pausalne vydavky lebo mu to lepsie vychadza. Moze?

môže, ale pozor na § 17 ods. 10 zákona o dani z príjmov - Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.
Zdeni
12.03.07,09:12
Caute moji oblubenci.
Mam v podstate 2 otazky:
1. Zivnostnik, ktory doteraz podaval danove priznanie s riadnymi vydavkami, by si chcel iba tento rok uplatnit pausalne vydavky lebo mu to lepsie vychadza. Moze?
2.Zivnostnik ma manzelku dobrovolne nezamestnanu. Moze si na nu odratat odpocitatelnu polozku?
dakujem velmi pekne
K prvej otázke pozri toto, je to tam perfektne vysvetlené:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=324017&postcount=32

a k druhej otázke:
môže si odpočítať, ak nemá manželka vlastný príjem, ak má, tak rozdiel medzi sumou a vlastným príjmom manželky. Dobrovoľne nezamestnaná - nemusí znamenať automaticky bez príjmu. Prečítaj aj toto:
je to citácia z drak.sk /inak super - odporúčam objednať/

Do vlastného príjmu manželky - manžela sa započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov /viď § 2 písm.c) ZDP/.

Závislá činnosť /§ 5 ZDP/ - započítava sa napr.:
- príjem zo závislej činnosti, bez ohľadu na to, či ide o príjem ktorý nie je predmetom dane alebo či ide o príjem od dane oslobodený, a to hrubý príjem - pred odpočítaním povinných odvodov zamestnanca,
- do príjmu sa započítavajú napríklad i podiely na zisku, hoci nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené,
- cestovné náhrady či v rámci limitu alebo aj nad limit,
- suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie,
- nemocenské dávky /nemocenské, OČR, materské, vyrovnávací príspevok/ a náhrada príjmu počas PN,

Príjem z podnikania /§ 6 ZDP/ - započítava sa samotný príjem, nie príjem znížený o výdavky. Započítava sa samozrejme i príjem z prenájmu podľa § 6 ods.3, hoci môže ísť o príjem od dane oslobodený podľa § 9 ods.1 písm.h).

Príjem z kapitálového majetku /§ 7 ZDP/ - takisto sa započítava. Tj. do úvahy treba brať napr. úroky v banke, výnosy z cenných papierov, dávky z doplnkového dôchodkového sporenia, plnenia z životného poistenia "na dožitie" atď.

Ostatné príjmy /§ 8 ZDP/ - takisto sa započítavajú. Napríklad náhodné, príležitostné príjmy, výhry, príjmy z predaja nehnuteľností atď.

Pozor, započítavajú sa aj dôchodky, podpora v nezamestnanosti, dávky v hmotnej núdzi podľa zákona č.599/2003 Z.z., sociálna výpomoc a príspevky podľa zákona č.195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci.

Do vlastného príjmu manželky - manžela sa nezapočítava len príjem:

- daňový bonus,
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
- štipendium pri sústavnej príprave na povolanie a
- štátne sociálne dávky.

Štátne sociálne dávky (nezapočítavajú sa) sú:
- rodičovský príspevok /zákon č.280/2002 Z.z./,
- príspevok pri narodení dieťaťa /zákon č.235/1998 Z.z./,
- zaopatrovací príspevok /zákon č.236/1998 Z.z./,
- príspevok na pohreb /zákon č.238/1998 Z.z./,
- príspevky pestúnskej starostlivosti /zákon č.265/1998 Z.z./,
- prídavok na dieťa /zákon č.600/2003 Z.z./.
- vianočný príspevok dôchodcom
denisamka
12.03.07,09:20
ods. (10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8

tomuto nerozumiem. Mozete mi to prosim vysvetlit, ako sa ten zaklad dane upravuje? Som tak "trochu" nechapajuci zaciatocnik.

este sa chcem opytat: za rok 2005 podala riadne DP za rok 2006 by si chcel uplatnit pausalne vydavky a potom (mozno) rok 2007 opat riadne DP. Moze sa?

Dakujem velmi pekne.
Zdeni
12.03.07,09:33
Začať účtovať po období, keď nebol účt. jednotkou, znamená prejsť z paušálnych na preukázateľné. Pretože keď uplatňoval paušál - nebol účt. jednotkou, bude ňou až teraz, pri uplatňovaní preukázateľných. Pri dodržaní všetkých podmienok môže uplatňovať paušálne za 2006 a potom preukázateľné za 2007.
dogicka
12.03.07,09:35
ods. (10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8

tomuto nerozumiem. Mozete mi to prosim vysvetlit, ako sa ten zaklad dane upravuje? Som tak "trochu" nechapajuci zaciatocnik.

este sa chcem opytat: za rok 2005 podala riadne DP za rok 2006 by si chcel uplatnit pausalne vydavky a potom (mozno) rok 2007 opat riadne DP. Moze sa?

Dakujem velmi pekne.

Takže polopate. Ak prechádza z JÚ na paušál, musí upraviť ZD za rok 2005 nasledovne:
- zvýšiť ZD o výšku pohľadávok
- znížiť ZD o výšku záväzkov
- zvýšiť ZD o výšku nespotrebovaných zásob

Ak bude chcieť v roku 2007 znova viesť JÚ, je najlepšie ak sa o tom rozhodne ešte pred podaním DP za rok 2006. Nebude musieť podávať dodatočné DP, ale rovno upraví základ dane za rok 2006 nasledovne:
- zvýši ZD o výšku pohľadávok
- zníži o výšku nespotrebovaných zásob
denisamka
15.03.07,07:04
ale preco upravuje ZD za rok 2005?
Danove priznanie bude za rok 2006 a ked bude k ZD z roku 2005 pricitavat pohladavaky, tym padom zaplati 2krat dan z jedneho obdobia.
dogicka
15.03.07,14:15
ale preco upravuje ZD za rok 2005?
Danove priznanie bude za rok 2006 a ked bude k ZD z roku 2005 pricitavat pohladavaky, tym padom zaplati 2krat dan z jedneho obdobia.

Par. 17
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

Ak za rok 2005 zvýšiš základ dane o pohľadávky, potom úhrady týchto pohľadávok v roku 2006 budú príjmy neovplyvňujúce základ dane. Takže to dvakrát nezdaní.