Almeidi
12.03.07,11:29
Dobry den,

nastupujem na matersku dovolenku dna 10.04.2007
Personalne oddelenie mojho zamestnavatela mi oznamilo, ze k dnesnemu dnu t.j. 13.03.2007 mam narok za rok 2007 len na pomernu cast dovolenky (4 dni).
Je tento vypocet spravny?
Ja to totiz chapem tak, ze ak som splnila podmienku 60odpracovanych dni v kalendarnom roku, tak mam narok na plnych 20dni dovolenky pricom moj priamy nadriadeny s tym tiez suhlasi.

Vopred velmi pekne dakujem za odpoved
jankasm
12.03.07,10:47
Dobry den,

nastupujem na matersku dovolenku dna 10.04.2007
Personalne oddelenie mojho zamestnavatela mi oznamilo, ze k dnesnemu dnu t.j. 13.03.2007 mam narok za rok 2007 len na pomernu cast dovolenky (4 dni).
Je tento vypocet spravny?
Ja to totiz chapem tak, ze ak som splnila podmienku 60odpracovanych dni v kalendarnom roku, tak mam narok na plnych 20dni dovolenky pricom moj priamy nadriadeny s tym tiez suhlasi.

Vopred velmi pekne dakujem za odpoved

Materská dovolenka sa považuje za výkon práce (§ 144 ods. 4 Zákonníka práce), preto počas MD vzniká nárok na dovolenku. V tomto prípade MD začína 10.4.2007 a bude trvať asi do konca októbra 2007. Podmienka odpracovania 60 dní pre vznik ročného nároku na dovolenku je teda splnená a dovolenka by sa krátila za prvých 100 dní trvania rodičovskej dovolenky. V tvojom prípade bude RD trvať v roku 2007 len nejakych 40 pracovných dní. Preto za rok 2007 máš plný nárok na dovolenku 20 dní. ;)
Almeidi
12.03.07,11:57
Dakujem za odpoved:)
A znamena to, ze mozem vycerpat celych 20dni pred nastupom na matersku dovolenku, ak moj nadriadeny s tym suhlasi?
Tweety
12.03.07,12:01
Dakujem za odpoved:)
A znamena to, ze mozem vycerpat celych 20dni pred nastupom na matersku dovolenku, ak moj nadriadeny s tym suhlasi?
Ak súhlasí, tak môžeš čerpať D aj pred nástupom na MD.
Chobot
12.03.07,13:22
Dakujem za odpoved:)
A znamena to, ze mozem vycerpat celych 20dni pred nastupom na matersku dovolenku, ak moj nadriadeny s tym suhlasi?

Ako už Tweety napísala, ak s tým súhlasí nadriadený, tak môžeš.

Ale na druhej strane aj personálne oddelenie má pravdu, pretože podľa ZP si zatiaľ neodpracovala 60 dní v tomto kalednárnom roku, preto máš zákonný nárok iba na 2/12 z ročnej dovolenky. Predstav si teoreticky situáciu, že by si nastúpila na MD a krátko po tom by si dohodou rozviazala prac. pomer. Keby Ti umožnili čerpať 20 dní dovolenky pred nástupom, potom by od Teba vymáhali neoprávnene čerpanú dovolenku. A toho sa asi na personálnom obávajú, aby nemuseli potom vymáhať, lebo príjem z ktorého by Ti to mohli strhnúť už nebudeš mať.

Ak ale plánuješ zostať minimálne do konca kal. roka u tohto zamestnávateľa, nie je problém si vyčerpať celú dovolenku.