zuzu1
12.03.07,12:48
Rozvedený manželia nežijúci v spoločnej domácnosti.Deti zverené do opatery matke.Matka nepracuje,poberá len dávku za opateru postihnutého dieťaťa. Má nárok bývalý manžel na daňový bonus na vyživované deti?
Zoltán Kovács
12.03.07,11:50
Rozvedený manželia nežijúci v spoločnej domácnosti.Deti zverené do opatery matke.Matka nepracuje,poberá len dávku za opateru postihnutého dieťaťa. Má nárok bývalý manžel na daňový bonus na vyživované deti?


Kvôli červeným písanému nie.
Zita4
12.03.07,11:50
Nemá nárok, keďže nežijú v spoločnej domácnosti.
Tweety
12.03.07,11:50
Rozvedený manželia nežijúci v spoločnej domácnosti.Deti zverené do opatery matke.Matka nepracuje,poberá len dávku za opateru postihnutého dieťaťa. Má nárok bývalý manžel na daňový bonus na vyživované deti?
Nie, nemá/ nie je tam spoločná domácnosť).
zamako
12.03.07,11:51
Rozvedený manželia nežijúci v spoločnej domácnosti.Deti zverené do opatery matke.Matka nepracuje,poberá len dávku za opateru postihnutého dieťaťa. Má nárok bývalý manžel na daňový bonus na vyživované deti?

Nie...,
Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, 57) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11
nespĺňa zvýraznenú podmienku
Bavi
12.03.07,11:53
NIE. DB si môže uplatniť rodič, ak dieťa s ním žije v domácnosti.
Jozef Mihál
12.03.07,12:39
Ak náhodou ešte žijú v spoločnej domácnosti, tak nárok má, inak nie.
Bea Š.
26.03.07,05:28
Čo to znamená žiť v spoločnej domácnosti ? Znamená to rovnaký trvalý pobyt? Môj klient nie je ženatý, žije s priateľkou a ich dieťaťom v spoločnej domácnosti, ale nemá tam trvalý pobyt.
STRELEC
26.03.07,05:32
[quote=Bea Š.;433425]Čo to znamená žiť v spoločnej domácnosti ? Znamená to rovnaký trvalý pobyt? Môj klient nie je ženatý, žije s priateľkou a ich dieťaťom v spoločnej domácnosti, Zákon hovorí len o manžel-manželka, nie druh-družka. DB si uplatní pravdepodobne matka. ale nemá tam trvalý pobyt.[/quot
Je to nedokonalosť zákona, ale pokiaľ je matka na MD a nepoberá zdaniteľný príjem, tak o DB príde.
katka50
26.03.07,05:36
Spoločná domácnoť nemusí byť rovnaký trvalý pobyt.
STRELEC
26.03.07,05:38
Dieťa by muselo byť zverené do výchovy otcovi, čo je asi málo pravdepodobné.
Bea Š.
26.03.07,05:38
Tiež si myslím a podľa mňa nerozhoduje vzťah manžel, manželka, ale to či je to dieťa vlastné, osv...atď. a či žijú spolu v spoločnej domácnosti.( Nie TP)
Bea Š.
26.03.07,05:40
Určite musí byť zverené do výchovy? Nestačí, že je jeho vlastné ?
STRELEC
26.03.07,05:45
Tiež si myslím a podľa mňa nerozhoduje vzťah manžel, manželka, ale to či je to dieťa vlastné, osv...atď. a či žijú spolu v spoločnej domácnosti.( Nie TP)V ZDP §33 je odvolávka na §115 Obč. zákonníka - definovanie spoločnej domácnosti. Je pravda, že tam nie je určená forma vzťahu partnerov. Len preukazovanie vzťahu a "spoločnej domácnosti" je potom problém.
Pepa
26.03.07,06:02
Vôbec v tom nevidím problém, žijú v domácnosti - tzn. uhrádzajú spoločne náklady ........ a dieťa je jeho vlastné, žiadne zverenie súdom jednoznačne si môže otec uplatniť DB.
STRELEC
26.03.07,06:06
Vôbec v tom nevidím problém, žijú v domácnosti - tzn. uhrádzajú spoločne náklady ........ a dieťa je jeho vlastné, žiadne zverenie súdom jednoznačne si môže otec uplatniť DB.
Mne sa to také jednoznančné nezdá. Zverenie súdom by bolo niečo jednoznačné, spoločný trvalý pobyt by preukazoval spoločnú domácnosť ...
Nie je tu tak trochu problém!? Vzťah k dieťaťu preukáže jeho RL predpokladám, len tá spoločná domácnosť sa mi nejako nepozdáva.
Llívia
20.10.08,07:02
V Občianskom zákonníku je domácnosť definovaná ako: "Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby." Zamestnanec je rozvedný. S bývalou manželkou bývajú stále spolu. Deti boli zverené matke. Matka nemá žiaden príjem. Ako sa preukazuje spoločná domácnosť? Ak by napr. zamestnanec platil vodu, elektriku, plyn,... kupoval jedlo - nechá si doklady, ktorými sa preukáže? Mohol by si potom uplatniť daňový bonus na deti?

Príp. ak je to po rozvode, keď bývalí manželia zostanú žiť "pod jednou strechou"? Určí súd už pri rozvode, že "ty budeš prispievať na domácnosť toľko a toľko" - teda v tomto prípade by bolo jasné, že ide o spoločnú domácnosť?
Llívia
20.11.08,04:33
Keďže si s mojím problémom neviem rady, prestala som uplatňovať u zamestnanca daňový bonus. Dúfam, že kým sa bude robiť ročné zúčtovanie, tak sa mi záhadnú otázku :) okolo spoločnej domácnosti podarí vyriešiť. Nerada by som pripravila zamestnanca o niečo, čo mu patrí.
JanoL
20.11.08,05:10
Vôbec v tom nevidím problém, žijú v domácnosti - tzn. uhrádzajú spoločne náklady ........ a dieťa je jeho vlastné, žiadne zverenie súdom jednoznačne si môže otec uplatniť DB.

Súhlasím s Pepa.

Ja som si dal pre istotu predložiť od otca čestné prehlásenie, že žijú po rozvode naďalej v spoločnej domácnosti a bonus som priznával otcovi naďalej.

Jano
Santal11
20.11.08,06:33
Dobrý deň, prosím požiadať o radu pri nasledovnej otázke........

zamestnancovi dcéra prerušila štúdium na vysokej škole zo zdravotných dôvodov. Niekto mu vraj poradil, že ak je prerušenie študia zo zdravotných dôvodov ma naďalej nárok na poberanie daňového bonusu.

Osobne si myslím, že nárok na daňový bonus nemá........... Týmto si chcem danú informáciu overiť, alebo sa mýlim?

Vopred ďakujem za odpoveď
Llívia
21.11.08,09:32
Súhlasím s Pepa.

Ja som si dal pre istotu predložiť od otca čestné prehlásenie, že žijú po rozvode naďalej v spoločnej domácnosti a bonus som priznával otcovi naďalej.

Jano

To čestné prehlásenie je zbytočné, lebo daňový bonus sa uplatňuje na základe iných dokladov. Keď si ho zamestnanec uplatní neoprávnene, on bude za to postihovaný. Ide skôr o to, aby dokázal v budúcnosti preukázať, že žili v spoločnej domácnosti. Tiež mám takýto problém s jedným zamestnancom po (jeho) rozvode (viď moje príspevky vyššie).
Llívia
24.11.08,04:23
Keďže si stále neviem rady s týmto problémom, dala sam na daňové riaditeľstvo nasledujúci dopy: "Zamestnanec je rozvedený. Má deti, na ktoré si uplatňoval daňový bonus. Po rozvode býva stále spolu s manželkou. Manželka nemá žiadne príjmy. Ak si zamestnanec bude naďalej uplatňovať daňový bonus, akým spôsobom prekáže v prípade daňovej kontroly, že žil s deťmi v spoločnej domácnosti? Má si napr. odkladať doklady o úhrade za plyn, vodu, elektriku, doklady o nákupe potravín a iných vecí do domácnosti? Ďakujem."
Tak som zvedavá, čo mi odpovedia. Po predchádzajúcich skúsenostiach by to malo byť ešte tento týždeň.
Llívia
27.11.08,08:41
Z DÚ mi síce neodpovedali, ale dnes som sa od zamestnanca dozvedela, že bývalá manželka sa sťahuje pomaly preč. Takže "problém" budem mať len za jeden mesiac, keďže rozsudok o rozvode manželstva nadoboudol právoplatnosť v októbri.
Mimochodom, myslím si, že zákon je trochu nespravodlivý, keďže zamestnanec platí na deti a nemôže si na ne uplatniť bonus, ktorý je určený pre ne, nie pre zamestnanca (manželka je bez príjmov, takže si ho ani ona neuplatní).
veronikasad
27.11.08,09:51
Dobrý deň, prosím požiadať o radu pri nasledovnej otázke........

zamestnancovi dcéra prerušila štúdium na vysokej škole zo zdravotných dôvodov. Niekto mu vraj poradil, že ak je prerušenie študia zo zdravotných dôvodov ma naďalej nárok na poberanie daňového bonusu.

Osobne si myslím, že nárok na daňový bonus nemá........... Týmto si chcem danú informáciu overiť, alebo sa mýlim?

Vopred ďakujem za odpoveď

Nárok na daňový bonus nemá. § 34 ZoDzP sa odvoláva na zákon č. 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa. Podla §3 odst. 2 prísm. b/ tohto zákona
...Nezaopatreným dieťaťom je aj dieťa, ktoré je neschopné sa sústatne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovršenia plnoletosti.

/predpokladám, že študent VŠ má už viac ako 18 rokov/
Llívia
09.12.08,04:14
Toto je otázka, ktorú som poslala na DÚ:
Zamestnanec je rozvedený. Má deti, na ktoré si uplatňoval daňový bonus. Po rozvode býva stále spolu s manželkou. Manželka nemá žiadne príjmy. Ak si zamestnanec bude naďalej uplatňovať daňový bonus, akým spôsobom prekáže v prípade daňovej kontroly, že žil s deťmi v spoločnej domácnosti? Má si napr. odkladať doklady o úhrade za plyn, vodu, elektriku, doklady o nákupe potravín a iných vecí do domácnosti? Ďakujem.

A toto je odpoveď z DÚ:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa ustanovenia § 33 ods. 1 zákona NR SR č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon") si môže zamestnanec uplatniť daňový bonus na vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom za podmienok stanovených v tomto ustanovení.
Vymedzenie pojmu "spoločné žitie daňovníka s vyživovaným dieťaťom v domácnosti" pre účely zákona vychádza z ustanovenia § 115 Občianskeho zákonníka.
Zákon o dani z príjmov ustanovuje v § 36 preukazovanie niektorých podmienok pre uplatňovanie daňového bonusu daňovníkom. Preukázanie spoločnej domácnosti resp. spoločného žitia daňovníka s vyživovaným dieťaťom (okrem prípadu ak ide o dieťa, ktoré sa nemôže sústavne pripravovať na budúce povolanie) zákon nestanovuje.
Ak však zamestnávateľ má záujem o potvrdenie tejto skutočnosti zo strany daňovníka, môže byť za takéto potvrdenie považované prípadné čestné prehlásenie manželky o spoločnej domácnosti s vyživovaným dieťaťom.