my_lan
12.03.07,12:52
Zdravím Vás.
Firma (PÚ) prechádza k 1.7. na nový soft. Poprosím o Vaše skúsenosti, prípadne názory na túto problematiku. Ďakujem. :)
Zoltán Kovács
12.03.07,11:53
Zdravím Vás.
Firma (PÚ) prechádza k 1.7. na nový soft. Poprosím o Vaše skúsenosti, prípadne názory na túto problematiku. Ďakujem. :)

V starom softe by som urobil mimoriadnú uzávierku k 30.06.2007. A k 01.07.2007 výsledky nahodil ako počiatočné stavy v novom softe.

P.S. Počas účtovného obdobia nie je najšťastnejšie meniť soft. Účtovník bude mať kopec roboty navyše.
my_lan
12.03.07,12:54
Ďakujem za odpoveď.
Mimoriadnu uzávierku sme predpokladali, už len vzhľadom k prenosom do nového softu. Všetko ostatné zrejme závisí od možností nastavenia v novom softe, napr. pre poradovú líniu pre faktúry, dobropisy a pod. Dobre hovorím ?
Jozef Mihál
12.03.07,12:56
Natrápite sa, nech je ten nový soft akokoľvek "vymakaný". S dovolenkami zainteresovaných ľudí v lete nepočítajte.
my_lan
12.03.07,13:04
Skúste povedať, v ktorých miestach by ste očakávali problémy ...
Zoltán Kovács
12.03.07,13:30
Skúste povedať, v ktorých miestach by ste očakávali problémy ...

Musíte vykonať všetky uzávierkové práce, ktoré sa robia na konci roka. T.j. invetarizácia DHM, tovaru, majetku, pohľadávok z záväzkov atď..... Tieto činnosti sú pomerne časovo náročné. A keď vyskytnú nezrovnalosti tak ich dávať na správnu mieru.
my_lan
12.03.07,15:05
Druhou možnosťou je naladiť nový soft na parametre starého a prevziať všetko zo starého do nového. Tým sa súčasne preveria možnosti nového softu. To však súvisí s úlohou kompletného prepisu všetkých dát zo starého do nového softu - a to buď technickými prostriedkami alebo ručne.
Čo by ste povedali k tejto úvahe ?
Zoltán Kovács
12.03.07,18:37
Druhou možnosťou je naladiť nový soft na parametre starého a prevziať všetko zo starého do nového. Tým sa súčasne preveria možnosti nového softu. To však súvisí s úlohou kompletného prepisu všetkých dát zo starého do nového softu - a to buď technickými prostriedkami alebo ručne.
Čo by ste povedali k tejto úvahe ?

Keď dátové súbory budú kompatibilné v oboch softoch, potom nie je problém. Ručne nanovo nahadzovať 1/2 roka, to ti nikto nezaplatí, časovo náročné a dosť veľká možnosť chýb.
STRELEC
12.03.07,18:43
Keď dátové súbory budú kompatibilné v oboch softoch, potom nie je problém. Ručne nanovo nahadzovať 1/2 roka, to ti nikto nezaplatí, časovo náročné a dosť veľká možnosť chýb.Tejto možnosti neverím. Nefungovala ani pri prechode DOS - WIN u toho istého "výrobcu" (MRP). Možno je to niečo iné ako prechod WIN - iný WIN, ale nejako sa mi nechce veriť, že by to fungovalo. Minimálne časť dát by bolo treba opravovať alebo nahadzovať znova. Z toho by vyplývalo skoro toľko roboty , ako to nahodiť znova od nuly.
Zoltán Kovács
12.03.07,18:45
Tejto možnosti neverím. Nefungovala ani pri prechode DOS - WIN u toho istého "výrobcu" (MRP). Možno je to niečo iné ako prechod WIN - iný WIN, ale nejako sa mi nechce veriť, že by to fungovalo. Minimálne časť dát by bolo treba opravovať alebo nahadzovať znova. Z toho by vyplývalo skoro toľko roboty , ako to nahodiť znova od nuly.


Toto ma prekvapuje. Tiež som prešiel z MRP DOS na MRP WIN a konverzia dát do win verzie prebehlo bez problémov.
Jozef Mihál
12.03.07,18:57
Záleží na tom ako má autor sw vyriešený a overený prechod zo staršej generácie sw na novú.
andrej_rv
12.03.07,19:16
V starom softe by som urobil mimoriadnú uzávierku k 30.06.2007. A k 01.07.2007 výsledky nahodil ako počiatočné stavy v novom softe.

Dôvody pre otvorenie a uzatvorenie účtovných kníh (=účtovná závierka) sú uvedené v § 16 ZÚ. Zmena softu medzi týmito dôvodmi nefiguruje.
Ja by som postup pri zmene softu doporučoval odkonzultovať so správcom dane. Aj preto, že keď som sa na podobný problém pýtal, dostal som jednoznačnú odpoveď, že meniť soft v priebehu roka nie je možné. Presnejšie povedané - všetky údaje za účtovné obdobie musia byť v rovnakom softe. Ak ho zmenia na nový od júna, tak do nového musia prekonvertovať resp. nanovo nahrať údaje od začiatku roka účtované na pôvodnom softe.
Možno bude odpoveď konkrétneho DÚ iná, ale podľa mňa účtovanie na dvoch softoch (a ešte s nejakou medziuzávierkou v priebehu roka) vo všeobecnosti priechodné nie je.
JankaO
12.03.07,19:51
Dôvody pre otvorenie a uzatvorenie účtovných kníh (=účtovná závierka) sú uvedené v § 16 ZÚ. Zmena softu medzi týmito dôvodmi nefiguruje.
Ja by som postup pri zmene softu doporučoval odkonzultovať so správcom dane. Aj preto, že keď som sa na podobný problém pýtal, dostal som jednoznačnú odpoveď, že meniť soft v priebehu roka nie je možné. Presnejšie povedané - všetky údaje za účtovné obdobie musia byť v rovnakom softe. Ak ho zmenia na nový od júna, tak do nového musia prekonvertovať resp. nanovo nahrať údaje od začiatku roka účtované na pôvodnom softe.
Možno bude odpoveď konkrétneho DÚ iná, ale podľa mňa účtovanie na dvoch softoch (a ešte s nejakou medziuzávierkou v priebehu roka) vo všeobecnosti priechodné nie je.


A prechod na hospodársky rok by to nevyriešil?
andrej_rv
12.03.07,20:28
A prechod na hospodársky rok by to nevyriešil?Vyriešil. Problematiku softu. Len prechod na odlišný hospodársky (a účtovný a daňový :) ) rok prináša so sebou tiež kopu problémov. Podľa mňa možno ešte horších a dlhšie trvajúcejších ako pri zmene softu.
my_lan
12.03.07,21:29
Veľmi pekne ďakujem diskutujúcim za doterajšie príspevky.
K tomu čo doteraz bolo povedané - vznikajú tieto alternatívne riešenia

1. K 30.6. spraviť mimoriadnu uzávierku v zákonnom rozsahu, od 1.7. účtovať v novom prostredí.
Nevýhodou tohto riešenia je fakt, že sa v priebehu roka účtuje v dvoch samostatných databázových prostrediach, ktoré každé osamote má svoje samostatné parametre. Tieto môžu ale nemusia byť kompatibilné. Pri spustení nového softu sa môžu vyskytnúť (a zrejme aj budú) účtovné operácie, ktoré budú súvzťažné s operáciami zaradenými v starom softe a naopak. Tie môžu byť riešené odkazmi na účtovných dokladoch - odvolávky, alebo sú neriešiteľné. Ďalší, väčší problém môže nastať pri potrebe vytvoriť výstupnú zostavu, ktorá predpokladá konzistenciu dát od počiatku účtovného obdobia až po aktuálny deň ku ktorému sa zostava vydáva. Táto zostava by predpokladala spojenie údajov zo "starého" a z "nového" softu. Toto spojenie by však nemuselo byť úplne logicky konzistentné a preto by bolo potrebné túto zostavu dodatočne upravovať. (Napr. cash - flow :mee: )

2. Riešenie cestou hospodárskeho roku, s príslušnými úlohami.:confused:

3. Naladenie "nového" softu na parametre "starého" softu a prevzatie jeho databázy v plnom rozsahu resp. v rozsahu spĺňajúcom požiadavky zákona.
Toto prevzatie by mohlo byť riešené technickými prostriedkami alebo ručným prepisom všetkých účtovných operácií. Tento prepis by, v závislosti od počtu operácií, mohol viesť k určitému počtu chýb, ktoré by museli byť dohľadané.:eek: Toto dohľadanie by len zistilo rozdiely oproti dvom zápisom. Ani v "starom" softe by nemuseli byť zaradené údaje správne. :mee: Po zistení týchto údajov by, v zmysle pravidiel účtovníctva, mal nasledovať opravný dodatočný zápis. Otázka - Je možné takýto opravný zápis použiť i pre zladenie "nového" softu so starým ?
Myslím si, že by sa na ňu dalo odpovedať kladne.
To by znamenalo - zabezpečiť plné zosúladenie dát medzi "starým" a "novým" softom k 30.6. resp. 1.7. Táto skutočnosť by sa doložila príslušnými vytlačenými zostavami a potrebným komentárom, možno aj v podobe interného dokladu. http://www.porada.sk/images/icons/icon1.gif
Jozef Mihál
12.03.07,21:52
Jednoducho - stojí to za to?
my_lan
13.03.07,07:23
Je to rozhodnutie vedenia firmy.
Este raz všetkým vďaka za príspevky a názory. http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
dogicka
13.03.07,15:50
Dôvody pre otvorenie a uzatvorenie účtovných kníh (=účtovná závierka) sú uvedené v § 16 ZÚ. Zmena softu medzi týmito dôvodmi nefiguruje.
Ja by som postup pri zmene softu doporučoval odkonzultovať so správcom dane. Aj preto, že keď som sa na podobný problém pýtal, dostal som jednoznačnú odpoveď, že meniť soft v priebehu roka nie je možné. Presnejšie povedané - všetky údaje za účtovné obdobie musia byť v rovnakom softe. Ak ho zmenia na nový od júna, tak do nového musia prekonvertovať resp. nanovo nahrať údaje od začiatku roka účtované na pôvodnom softe.
Možno bude odpoveď konkrétneho DÚ iná, ale podľa mňa účtovanie na dvoch softoch (a ešte s nejakou medziuzávierkou v priebehu roka) vo všeobecnosti priechodné nie je.

Andrej ďakujem za túto odpoveď. Síce som otázku nezadávala ja, ale momentálne riešim veľmi podobný problém. Idem účtovať firmu, kde preberám účto po inej externej účtovníčke v priebehu roka, a keďže nemáme rovnaký soft, hľadala som riešenie, tak ešte raz ďakujem a posielam bodík.
janaGT
19.06.11,13:45
vraciam sa k starej téme,
momentálne mám rovnaký problém, viete mi takto s odstupom času povedať, ako ste doriešili tieto "prechody" ? aké problémy vám to prinieslo, ako ste to zvládli ...