siouxsiepd
12.03.07,13:36
Nastúpila som na nové pracovné miesto, ktorého výkon je podmienený podpisom hmotnej zodpovednosti, nakoľko sa jedná o prácu s finančnou hotovosťou a materiálom na sklade - predaj tovaru malým odberateľom.
Predloženú hmotnú zodpovednosť za finančné prostriedky a tovar na sklade som pri nástupe podpísala, ale už o niekoľko dní som sa sama presvedčila, že zamestnávateľ mi nevytvoril podmienky, za ktorých by som mohla na seba zodpovednosť za zverené hodnoty skutočne prevziať. Sklad, ktorý je zároveň aj predajňou je síce po pracovnej dobe uzamknutý, ale kľúče sa odovzdávajú na vrátnici zamestnávateľa - nezapečatené, nezabezpečené a to z titulu, že službukonajúci vrátnici na základe príkazu vedúceho majú povinnosť v priebehu svojej služby v pravidelných intervaloch regulovať vykurovanie a vetranie prevádzky (technická náročnosť prevádzky si to vyžaduje), ktorého system je umiestnený práve v priestoroch predajne. Nechcem nikoho dopredu napádať, nespochybňujem čestnosť týchto zamestnancov (vrátnikov) firmy, ale vidí sa mi táto situácia v ktorej som sa ocitla dosť nevýhodná, teda v moj prospech. Ako sa môžem brániť? Môže byť vôbec mnou podpísaná hmotná zodpovednosť platná, keď mi zamestnávateľ nevytvoril také podmienky, aby som mohla byť za tovar plnohodnotne zodpovedná? Ďakujem za akúkoľvek reakciu!:)
Martin Mocko
12.03.07,12:40
Takúto hmotnú zodpovednosť by som určite neprijal. Pokiaľ má k zvereným veciam prístup i niekto iný...je to určite bezvýznamné. Si zober, že by si mala zverenú pokladňu a kľúče od pokladne by mali ešte ďalší 2-3 ľudia vo firme. Určite by som na to upozornil a takúto hmotnú zodpovednosť nepodpísal.
zamako
12.03.07,13:05
Takúto hmotnú zodpovednosť by som určite neprijal. Pokiaľ má k zvereným veciam prístup i niekto iný...je to určite bezvýznamné. Si zober, že by si mala zverenú pokladňu a kľúče od pokladne by mali ešte ďalší 2-3 ľudia vo firme. Určite by som na to upozornil a takúto hmotnú zodpovednosť nepodpísal.


výstižný nadpis - máš problém...resp. môžeš mať. Určite by si mala prehodnotiť už podpísanú hmotnú zodpovednosť. A čo najskôr..
rickman
12.03.07,13:59
výstižný nadpis - máš problém...resp. môžeš mať. Určite by si mala prehodnotiť už podpísanú hmotnú zodpovednosť. A čo najskôr..

alebo vymenit zamky, byt jedina ktora ma kluc..
kedze sa blizi leto, kurit uz nemusia a vyvetras rano, ked prides do prace..
;)
siouxsiepd
12.03.07,17:23
Ďakujem vám za vaše príspevky k môjmu problému. V podstate ste mi len potvrdili fakt, že som sa ocitla v skutočne nezávideniahodnom postavení. Hmotná zodpovednosť bola mnou podpísaná v čase, keď som nemala tušenia, ako sa veci na prevádzke majú - v deň nástupu do práce. Chcela by som však vedieť, aké ďalšie kroky mám podniknúť. Keď som vedúceho prevádzky ústne upozornila na danú vec, len sa pousmial a kývol rukou, akože sa jedná o vec nanajvýš nepodstatnú. Pravdepodobne by som mala adresovať písomné stanovisko k celému problému na vedenie zamestnávateľa. Obávam sa však reakcie (ak vôbec nejaká bude), keďže som v skúšobnej lehote. Isto chápete, na čo konkrétne mierim.
To, že tu niekto spomínal, že kúriť už pomaly netreba a vyvetrať stačí ráno, je trochu v omyle, keďže technológia si vyžaduje striedanie teplôt a vetranie celoročne. Aj tak vám všetkým ďakujem.
rickman
12.03.07,19:22
Ďakujem vám za vaše príspevky k môjmu problému. V podstate ste mi len potvrdili fakt, že som sa ocitla v skutočne nezávideniahodnom postavení. Hmotná zodpovednosť bola mnou podpísaná v čase, keď som nemala tušenia, ako sa veci na prevádzke majú - v deň nástupu do práce. Chcela by som však vedieť, aké ďalšie kroky mám podniknúť. Keď som vedúceho prevádzky ústne upozornila na danú vec, len sa pousmial a kývol rukou, akože sa jedná o vec nanajvýš nepodstatnú. Pravdepodobne by som mala adresovať písomné stanovisko k celému problému na vedenie zamestnávateľa. Obávam sa však reakcie (ak vôbec nejaká bude), keďže som v skúšobnej lehote. Isto chápete, na čo konkrétne mierim.
To, že tu niekto spomínal, že kúriť už pomaly netreba a vyvetrať stačí ráno, je trochu v omyle, keďže technológia si vyžaduje striedanie teplôt a vetranie celoročne. Aj tak vám všetkým ďakujem.

Ano, spominal..
Ale snazil som sa to trochu zlahcit, kedze je to situacia s dost zmiesanymi pocitmi.
Katka19
12.03.07,19:33
je to dosť neseriozne z ich strany, ked si podpisovala hmotnú zodpovednosť,že ta na to neupozornili,teda im je to teraz a asi aj bolo fuk ,ale si fakt v nezavidenia hodnej situácii,este niečo ak sa takto k tebe a iste vedome zachovali na začiatku, čo ta este v tejto firme može čakať,zamysli sa nad tym a dobre to prehodnoť ,ale je to len na tebe :-))))))))
dana9
13.03.07,06:18
Ahoj, myslím si, že tá situácia nie je až taká zlá ako sa javí, z pohľadu vzniku prípadnej zodpovednosti za schodok z tvojej strany. Totižto, presne ako si napísala vo svojom príspevku, v danom prípade nie sú vytorené "vhodné podmienky". Preto, aj keby teoreticky došlo k vzniku schodku, v zmysle judikatúry slovenských súdov tieto hmotnú zodpovednosť neuznávajú v prípadoch, ak zamestnanec nemal vytvorené podmienky umožňujúce mu starať sa o zverené hodnot bez rozika strát, prípadne bez možnosti účinne ich používanie a obeh kontrolovať.

Takže je to problém zamestnávateľa, kebyže sa aj niečo stane, nič ti nehrozí, bez ohľadu na to či máš dohodu podpísanú. :)
Paula
13.03.07,06:27
zákonník práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=6&script=showthread&forumid=96)
§ 182


(1) Ak zamestnanec prevzal na základe dohody o hmotnej zodpovednosti zodpovednosť za zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktoré je povinný vyúčtovať, zodpovedá za vzniknutý schodok. V dohodách sa môže so zamestnancami súčasne dohodnúť, že ak budú pracovať na pracovisku s viacerými zamestnancami, ktorí uzatvorili dohodu o hmotnej zodpovednosti, zodpovedajú s nimi za schodok spoločne (spoločná hmotná zodpovednosť).

(2) Dohoda o hmotnej zodpovednosti sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.

(3) Zamestnanec sa zbaví zodpovednosti celkom alebo sčasti, ak preukáže, že schodok vznikol celkom alebo sčasti bez jeho zavinenia.

(4) Ak nedostatky vzniknú v pracovných podmienkach zamestnancov so spoločnou hmotnou zodpovednosťou v súvislosti s tým, že bol na ich pracovisko zaradený iný zamestnanec alebo iný vedúci, prípadne zástupca vedúceho, alebo s tým, že niektorý zo zamestnancov od dohody o hmotnej zodpovednosti odstúpil, zamestnávateľ je povinný nedostatky odstrániť bez zbytočného odkladu.
Krysta
19.03.07,11:43
Ja takisto mám problém, ale iný. Môže alebo má mať účtovníčka podpísanú hmotnú zodpovednosť hlavne keď nepracuje s peniazmi? Tak načo by bola tá hmotná zodp?
možno, že zle píšem, ale som nová, ďakujem za čas a radu.
alikam
19.03.07,12:43
Hmotná zodpovednosť je dosť ošemetná vec, záleži dosť aj na vzťahoch na pracovisku. Asi by som skúsila ešte raz to prebrať s majiteľom - buď dať podpísať hmotnú zodpovednosť všetkým zamestnancom, ktorí majú prístup do uvedených priestorov alebo dať mu písomne na papieri Tvoje výhrady, s tým, že on nad tým síce mávol rukou, ale Ty musíš byť krytá. A dala by som si podpísať deň prevzatia toho listu.Pre istotu.
jana32
17.09.07,08:32
Mám problém, prebrala som účtovníctvo po kolegyni, robím nejaké 4 mesiace ale ako som zistila, jedna z kolegýň má na svojom pracovisku manko - a celkom slušné. Ibaže nemá podpísanú hmotnú zodpovednosť. Bývalá ekonómka to neriešila, aj keď som zistila potom ako veľmi sa bála, že na to niekto príde. Potrebujem to však dať do poriadku. Prosím môžete mi odobriť postup?
1. S kolegyňou som sa dohodla, že podpíše dohodu o hmotnej zodpovednosti, ona ten schodok uznala bez nejakých problémov.
2. Dohodneme sa s ňou ( písomne ) na nejakom splátkovom kalendári, tak aby sa schodok vyrovnal.
Stačí to? Pýtam sa preto, lebo každú chvíľu čakám že dojde nejaká kontrola, keďže sme neziskovka, prakticky štát nám dáva peniaze na fungovanie, čiže to " uliatie " štátnych peńazí by ju mohlo vyjsť dosť draho. Môže to mať nejaký dopad aj na mňa, keďže som na to neprišla hneď?
Bŕŕ, to sú situácie!
neverendinglove
28.05.09,17:02
Dobrý deň,
prosím o radu, ako sa zbaviť hmotnej zodpovednosti.
Pri nástupe do práce som pri inventúre podpísala hmotnú zodpovednosť za tovar a peniaze. Pracujem ako predavačka. Zamestnávateľ mal doteraz vždy 2 predavačky kvôli tomu, že v predajni sú 3 miestnosti. Ale už vyše pol roka som na predajni sama jediná predavačka od rána do večera. A na 3 miestnosti musíte uznať 1 predavačka s plnou hmotnou zodpovednosťou je dosť divné. Sú síce v predajni 2 kamery, ale iba v 2 miestnostiach a to sú aj tak dosť na zlom mieste. Máme k dispozícii aj ochranné čipy aj plastové ale aj nalepovacie. Ale to tiež nie je 100 percentná ochrana. Veď keď mám plno zákazníkov a každý je v inej miestnosti, nestíham ich ani sama obslúžiť ani skontrolovať. Nalepovacie čipy sa dajú ľahko poškodiť a tým pádom už nie sú ochranné. Prosím poradte mi, som zúfalá. Bojím sa čo to bude pri inventúre. Ľutujem, že som podpísala hmotnú zodpovednosť.