1Ruža
12.03.07,13:43
Murár faktúruje za prevedené murárske a stavebné práce....Môžem mu uplatniť 60% paušálne výdavky?
vikinka
12.03.07,12:55
Ak má v živnosti uvedené murár,tak áno.Murárstvo patrí do skupiny 113.stavebníctvo.
hemaja
12.03.07,13:20
Robím daňové priznanie SZČO, ktorý má v živnostenskom liste uvedené gravírovanie a dekorovanie náhrobných tabúľ. Chce odo mňa, aby som mu uplatnila paušálne výdavky 60%. V prílohe Živnostenského zákona som našla Kamenárstvo v skupine 106-Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika. Spĺňa podmienky pre remeselnú živnosť? Ďakujem
Zoltán Kovács
12.03.07,13:24
Robím daňové priznanie SZČO, ktorý má v živnostenskom liste uvedené gravírovanie a dekorovanie náhrobných tabúľ. Chce odo mňa, aby som mu uplatnila paušálne výdavky 60%. V prílohe Živnostenského zákona som našla Kamenárstvo v skupine 106-Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika. Spĺňa podmienky pre remeselnú živnosť? Ďakujem

Nie, na ŽL musí mať uvedené presné znenie remeselníckych činnnosti, ktoré sú spomýnané.
hemaja
12.03.07,13:28
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď.:)
1Ruža
12.03.07,14:28
Zneistili ma tie stavebné práce. Ďakujem Vikinke za rýchlu odpoveď.
Stanoq
12.03.07,15:32
Murár faktúruje za prevedené murárske a stavebné práce....Môžem mu uplatniť 60% paušálne výdavky?
ja myslym ze urcite ano
Marína
12.03.07,16:05
Robím daňové priznanie SZČO, ktorý má v živnostenskom liste uvedené gravírovanie a dekorovanie náhrobných tabúľ. Chce odo mňa, aby som mu uplatnila paušálne výdavky 60%. V prílohe Živnostenského zákona som našla Kamenárstvo v skupine 106-Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika. Spĺňa podmienky pre remeselnú živnosť? Ďakujem



REMESELNÉ ŽIVNOSTI


kmeňové činnosti


ODBOR a jeho KÓD


charakteristika odboru

12. Kamenárstvo
zahŕňa:
Kamenárske práce spojené s ručnou alebo strojovou úpravou a spracovaním prírodného a umelého kameňa, polotovarov a výrobkov delením (napríklad rezaním, štiepaním, lámaním), opracovaním a povrchovou úpravou kameňa (napríklad leštením, bosovaním, lemovaním, pretĺkaním, zrnovaním, sekaním, hrotovaním), údržba a povrchové úpravy dekoračných a úžitkových výrobkov z kameňa, zhotovovanie profilov a nápisov (sekanie písma), osadzovanie a špárovanie kamenných dielov a blokov. Zhotovovanie slohových a figurálnych výrobkov podľa zvláštnych zákaziek a ich osadzovanie. Vykonávanie obkladov stavieb (vnútorné a vonkajšie) prírodným alebo umelým kameňom (mokrým spôsobom).



Baníctvo a banícka geológia – kód 21:

3672 2 - kamenár
2147 6 - kamenárstvo
2147 6 - ťažba a spracovanie kameňa
2147 6 - kamenárstvo, hrubá a ušľachtilá kamenárska výroba
7115 0 - kamenár, opracovač stavebného kameňa
7115 0 - kamenár, rezač a opracovač kameňa, žuly mramoru
7121 0 - kamenár stavebný
7331 0 - kamenár umelecký

charakteristika odboru:
Vzdelávanie a príprava je zameraná na kvalifikované vykonávanie odborných činností súvisiacich s ručnou a strojovou prípravou, upravovaním a spracovaním surovín, polovýrobkov a výrobkov v kamenárskej výrobe, s opravami, údržbou, čistením a konzervovaním výrobkov z kameňa a s osádzaním nových častí
Bodula
12.03.07,17:04
Ahojte, ja sa chcem opytat - /som totalny zaciatocnik co sa tyka pausalnych vydavkov/ Pausalne vydavky si moze uplatnit kazdy danovnik, alebo je to len na urcite cinnosti? Dnes som sa stretla s pripadom - pan XY taha s konikom v lese drevo. Moze si takyto podnikatel uplatnit 40% vydavky? Ako to funguje? Zo svojich prijmov si uplatni 40% /vratane poistneho/ - ano? :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: Vopred velka vdaka.
betka
12.03.07,17:24
Ak máme príjmy podľa par.6, môžeme si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%, resp 60% pri remeselných živnostiach, ale iba v tom prípade, že nie sme plátcami DPH. Ak by sme boli, sme UJ a vedieme účtovníctvo.
Paušálne výdavky- sú výdavky, kt. mi zahŕnajú všetky moje výdavky paušálne (telefon, kancel.potreby, odpisy, energie, a sú 40%, 60%).
Napr. Moje príjmy sú 100 000, Sk a moje paušálne výdavky sú 40 000, Sk (60000,-Sk). K paušálnym výdavkom si pripočítam ešte i platby do fondov (odvody, kt. som povinná platiť) napr. 35000,Sk. Vypočítam si ČZD: Príjmy-výdavky=25 000, Sk a k tomu mám ešte nárok na nezdaniteľné časti základu dane (......).

Ak pán XY ťahá drevo s koníkom...., Má v živnosti napísaný predmet svojho podnikania, kt. je ........,
Bodula
12.03.07,18:13
[
Ak pán XY ťahá drevo s koníkom...., Má v živnosti napísaný predmet svojho podnikania, kt. je ........,[/quote]
Tak to naozaj netuším ale zistím to, ak mu to budem robiť. ĎAKUJEM.
Bodula
12.03.07,18:26
[quote=betka;418491]Ak máme príjmy podľa par.6, môžeme si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%, resp 60% pri remeselných živnostiach, ale iba v tom prípade, že nie sme plátcami DPH. Ak by sme boli, sme UJ a vedieme účtovníctvo.
Paušálne výdavky- sú výdavky, kt. mi zahŕnajú všetky moje výdavky paušálne (telefon, kancel.potreby, odpisy, energie, a sú 40%, 60%).
Napr. Moje príjmy sú 100 000, Sk a moje paušálne výdavky sú 40 000, Sk (60000,-Sk). K paušálnym výdavkom si pripočítam ešte i platby do fondov (odvody, kt. som povinná platiť) napr. 35000,Sk. Vypočítam si ČZD: Príjmy-výdavky=25 000, Sk a k tomu mám ešte nárok na nezdaniteľné časti základu dane (......).

Betka prosim Ta ešte mi to stale nieje celkom jasne, takze ja mam prijmy napr. 170 000 SK - vydavky, ktore si fyzicky zratam su napr. 10 000 Sk - /ale mozem uplatnit 68 000????/. Poistne napr. 35 000 SK. Cize ratam: 170 000 - 68 000 - 35 000 SK = 67 000 ČZD ???? Malo by to vyzrat nejak podobne?
Zoltán Kovács
12.03.07,18:32
[
Ak pán XY ťahá drevo s koníkom...., Má v živnosti napísaný predmet svojho podnikania, kt. je ........,
Tak to naozaj netuším ale zistím to, ak mu to budem robiť. ĎAKUJEM.
[/quote]
Zistíš napr. aj na www.zrsr.sk (http://www.zrsr.sk) , že čo zapísané do ŽL


[quote=betka;418491]Ak máme príjmy podľa par.6, môžeme si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%, resp 60% pri remeselných živnostiach, ale iba v tom prípade, že nie sme plátcami DPH. Ak by sme boli, sme UJ a vedieme účtovníctvo.
Paušálne výdavky- sú výdavky, kt. mi zahŕnajú všetky moje výdavky paušálne (telefon, kancel.potreby, odpisy, energie, a sú 40%, 60%).
Napr. Moje príjmy sú 100 000, Sk a moje paušálne výdavky sú 40 000, Sk (60000,-Sk). K paušálnym výdavkom si pripočítam ešte i platby do fondov (odvody, kt. som povinná platiť) napr. 35000,Sk. Vypočítam si ČZD: Príjmy-výdavky=25 000, Sk a k tomu mám ešte nárok na nezdaniteľné časti základu dane (......).

Betka prosim Ta ešte mi to stale nieje celkom jasne, takze ja mam prijmy napr. 170 000 SK - vydavky, ktore si fyzicky zratam su napr. 10 000 Sk - /ale mozem uplatnit 68 000????/. Poistne napr. 35 000 SK. Cize ratam: 170 000 - 68 000 - 35 000 SK = 67 000 ČZD ???? Malo by to vyzrat nejak podobne?

Áno správne to máš. Preto je uplatňovanie výdavkov paušálne pre niektoré činnosti výhodnejšie ako skutočné výdavky.
Bodula
12.03.07,18:40
Ďakujem za odpoveď, ešte ma napadlo, že ak chcem prejsť z klasického účtovníctva na paušálne výdavky - jednoducho od začiatku roka to zmením, alebo to musím nahlásiť na Daňový úrad - alebo aký je postup.
katkaj
12.03.07,18:47
Ďakujem za odpoveď, ešte ma napadlo, že ak chcem prejsť z klasického účtovníctva na paušálne výdavky - jednoducho od začiatku roka to zmením, alebo to musím nahlásiť na Daňový úrad - alebo aký je postup.


Môžeš to meniť aj každý rok ale musíš dodržať určité zákonné postupy a podmienky. Skús čítať tu prechod na paušálne výdavky
Marína
12.03.07,19:10
Ak máme príjmy podľa par.6, môžeme si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%, resp 60% pri remeselných živnostiach, ale iba v tom prípade, že nie sme plátcami DPH. Ak by sme boli, sme UJ a vedieme účtovníctvo.
Paušálne výdavky- sú výdavky, kt. mi zahŕnajú všetky moje výdavky paušálne (telefon, kancel.potreby, odpisy, energie, a sú 40%, 60%).
Napr. Moje príjmy sú 100 000, Sk a moje paušálne výdavky sú 40 000, Sk (60000,-Sk). K paušálnym výdavkom si pripočítam ešte i platby do fondov (odvody, kt. som povinná platiť) napr. 35000,Sk. Vypočítam si ČZD: Príjmy-výdavky=25 000, Sk a k tomu mám ešte nárok na nezdaniteľné časti základu dane (......).

Ak pán XY ťahá drevo s koníkom...., Má v živnosti napísaný predmet svojho podnikania, kt. je ........,
Betka, len doplním, ak nie je počas celého roka.
Mikolajova
11.02.08,18:21
Prosím Vás rozhodli sme sa, že tento rok budeme uplatňovať paušálne výdavky stačí mi len upraviť DP za rok 2007 t.j. zvýšiť základ dane par.17 o neuhradené pohľadávky nakoľko zásoby a záväzky sú nulové. Tie nezaplatené pohľadávky neúčtujem v peňažnom denníku iba v daňovom priznaní ich uvedenie do položiek zvyšujúcich ZD?
Marína
11.02.08,21:13
A v r.2008 to budú príjmy NZD.
vanilka
12.02.08,06:59
mam SZCO, neplatca DPH uplatnuje si pausalne vydavky, moze si okrem odvodov a nezdanitelnej casti uplatnit aj odpocet na manzelku?

dakujem
katkaj
12.02.08,07:01
mam SZCO, neplatca DPH uplatnuje si pausalne vydavky, moze si okrem odvodov a nezdanitelnej casti uplatnit aj odpocet na manzelku?

dakujem

pokiaľ spĺňa všetky zákonné predpoklady tak môže ;)
vanilka
12.02.08,07:12
prijem jeho manzelky za min rok je nizsi ako nezdanit. cast, pracovnu zmluvu mala od 6. mesiaca minuleho roka, a manzelstvo uzavreli 6.10. 2007.. moze si uplatnit cely rozdiel aj ked zili v spolocnej domacnosti len necele dva mesiace v min roku?
katkaj
12.02.08,07:15
prijem jeho manzelky za min rok je nizsi ako nezdanit. cast, pracovnu zmluvu mala od 6. mesiaca minuleho roka, a manzelstvo uzavreli 6.10. 2007.. moze si uplatnit cely rozdiel aj ked zili v spolocnej domacnosti len necele dva mesiace v min roku?

pokiaľ boli manželia od 6.10 tak si manžel môže na manželku uplatniť nezdaniteľnú časť vo výške 2/12 z celkovej nezdaniteľnej čiastky - jej príjem
mončok
12.02.08,08:13
Dobrý deň.
V roku 2006 som viedla jednoduché účtovníctvo. Za rok 2007 si chcem uplatniť paušálne výdavky, upravila som si základ dane v roku 2006 o neuhradené záväzky t. j. odvod do ZP za december. Tento odvod uhradený v januári sa ráta do výdajov za rok 2007, alebo ho dám ako VNZD?
Aljok
12.02.08,09:17
Dobrý deň.
V roku 2006 som viedla jednoduché účtovníctvo. Za rok 2007 si chcem uplatniť paušálne výdavky, upravila som si základ dane v roku 2006 o neuhradené záväzky t. j. odvod do ZP za december. Tento odvod uhradený v januári sa ráta do výdajov za rok 2007, alebo ho dám ako VNZD?
Odvod uhradený v januári za december nezahrnúť do zaplateného poistného v r. 2007 (neznižuje ZD v r.2007).
ZoDP
§6
10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Mikolajova
16.02.08,15:01
A v r.2008 to budú príjmy NZD.
Ešte otázočka, to znamená, že príjem v roku 2008 síce bol zinkasovaný ale interným dokladom ho preúčtujem mínusom z príjmov, čím vlastne v nich nebude figurovať, alebo v príjmoch v r.2008 bude figurovať ale iba opäť v daňovom priznaní upravím len v položkách znižujúcich ZD par. 17 o ten príjem?
zuzana.š.
16.02.08,15:15
Nie. Príjem, ktorý bol zdanený v roku 2007 daj do príjmov neovplyvńujúcich základ dane a v roku 2008 nič nemáš v položkách znižujúcich základ dane.
Mikolajova
16.02.08,15:19
Takže ak som správne pochopila môžem to urobiť cez tie uzávierkové operácie ako mínus príjem, čiže v konečnom dôsledku bude výsledok nula.
zuzana.š.
16.02.08,15:42
Môže byť.
Mikolajova
16.02.08,15:57
A ešte otázočka pre úplnosť robím aj opravu výkazu o majetku a záväzkoch? T.j. ak bola pohľadávka zaradená do príjmoch pred prechodom na paušálne aj keď nebola zaplatená vo výkaze ju k 31.12. uvádzať alebo nie?
silvia1974
16.02.08,19:19
Prosím Vás, robím 1. rok učtovníctvo sestre, ktorá bola od 1.1.2007-31.8.2007 zamestnaná a od 1.9.2007 je SZČO. Môžeme v tomto prípade uplatniť paušálne výdavky ?
ĎAkujem veľmi pekne za odpoveď.
JanaJB
16.02.08,19:29
Na príjmy zo živnosti si môže uplatniť paušálne výdavky. Príjmy zo zamestnania uvedie v daňovom priznaní podľa potvrdenia o zdaniteľnej mzde, ktoré jej vydá bývalý zamestnávateľ.