Luba
20.01.05,11:08
Z majetku boli vyradené mobily, ktoré sa odpredali sčasti zamestnancom a sčasti cudzím osobám za nízku cenu. Evidované boli iba v operatívnej evidencii. V čase nákupu nebola firma platiteľom DPH, t.j. žiadnu si neodpočítala, a to ani neskôr pri registrácii. Zamestnanci sú jasní, lebo nebola odpočítaná daň na vstupe, nie je to dodanie za protihodnotu. Ale čo tí cudzí, ktorým sa to fakturuje? Má tam byť DPH, lebo je to podľa § 8 dodanie tovaru alebo nie (nebola odpočítaná DPH na vstupe) ?? Týka sa to ešte roku 2004. Kto mi viete prosím poradiť??? Vďaka vopred.
Luba
20.01.05,15:44
Prosím, fakt nikto neviete poradiť?
Manual
20.01.05,17:08
Podla mňa, ak je firma plátcom DPH, vždy musí vystaviť Fa s DPH, bez ohladu na to či si z tovaru alebo /mobilov/ niekedy dávno DPH odpočítavala.
Veď tam bude cena dohodou. Prípadne to "odobrite" nejakou kúpno-predajnou zmluvou. Vy sa dohodnete na predajnej cene mobilu 100,- Sk bez DPH a je to, a faktúrovať sa bude 119 s DPH. Ja by som to robil takto.
Pekný večer želám
vladan
21.01.05,05:36
aj ja som toho názoru, že predaj týchto mobilov bude fakturovaný s DPH (a to aj pre zamestnancov aj pre cudzie osoby), pretože firma je platiteľom DPH a tak fakturuje s DPH.
Ešte k tomu odpočítavaniu dane, myslím, že ak ste v dobe nákupu týchto mobilov neboli platiteľmi DPH, neznamená, že ste si nemohli odpočítať daň. Odpočítanie dane sa vzťahuje na platiteľov DPH, vy ste si DPH "nemohli uplatniť", lebo ste platiteľom dane neboli :D
Luba
21.01.05,06:45
Srdečná vďaka Vám obom.