dadaf
12.03.07,14:16
Ahoj,

potrebovala by som poradiť, nejaký chytrák mi v roku 2005 poradil, že ak sme zaplatili prvú zvýšenú splátku na leasing, že ju v daňovom priznaní môžem uviesť ako položku znižujúcu základ dane, tak som to teda urobila, len teraz netuším, čo v tomto roku, môžem tam dať normálne odpis tak ako v minulom roku, alebo čo s tým mám urobiť, som z toho úprimne v koncoch....

vopred ďakujem za pomoc

Dada
Zoltán Kovács
12.03.07,13:21
Ahoj,

potrebovala by som poradiť, nejaký chytrák mi v roku 2005 poradil, že ak sme zaplatili prvú zvýšenú splátku na leasing, že ju v daňovom priznaní môžem uviesť ako položku znižujúcu základ dane, tak som to teda urobila, len teraz netuším, čo v tomto roku, môžem tam dať normálne odpis tak ako v minulom roku, alebo čo s tým mám urobiť, som z toho úprimne v koncoch....

vopred ďakujem za pomoc

Dada

Odporúčam podať dodatočné DP za rok 2005, a v r. 2006 uplatniť odpisy ako treba. Ako mohol nejaký chytrák takto nachytať účtovného a daňového poradcu .
vikinka
12.03.07,13:25
A doporučujem,prečítať účtovanie leasingu poriadne a nie dať na doporučenia chytrákov.Potom sú z toho takéto problémy.:confused:
Johanka
12.03.07,14:28
mimotemy Účtovník a daňový poradca by mohol vedieť, že máme ZÁKONY.
dadaf
13.03.07,15:02
no ja viem, že vám to možno pripadá smiešne, ale poradil mi to fundovaný účtovník v leasingovke, neustále opakoval, že 1. zvýšená splátka nie je to isté ako akontácia....
OK, som krava, a nenašli by ste iné riešenie ako podať to opravné priznanie?
:-(
Monika Kováčová
13.03.07,15:16
veruže nenašli...
kukučka
13.03.07,17:32
A mne poradíte?
Auto prevzaté a leasingová zmluva uzavretá 3.12.2006. Tiež uhradená zvýšená splátka a poplatok za vystavenie zmluvy.
Prvá splátka mala byť uhradená 7.1.2007, tak som si aj všetko pripravila v Maríninej tabuľke a teraz som zistila, že prvú splátku uhradili už v decembri. Môžem ju zaúčtovať a aj odpisy za december 2006?
kukučka
13.03.07,18:33
:confused: :confused: :confused:
apo
13.03.07,18:36
Odporúčam podať dodatočné DP za rok 2005, a v r. 2006 uplatniť odpisy ako treba. Ako mohol nejaký chytrák takto nachytať účtovného a daňového poradcu .

Nečudujme sa. Od roku 2004 lízing prešiel zmenami oproti predchádzajúcemu obdobiu a ešte aj počas tohoto obdobia sa menia názory na to čo je vstupná cena lízingu. Ja som iniciatívne od Dashoffera objednal publikáciu v elektronickej podobe Všetko o lízingu a bola tam fatálna chyba o účtovaní DPH pri osobnom vozidle z ktorého nie je možný odpočet DPH. V publikácii DPH zahrnuli do vstupnej ceny.

Po tejto skúsenosti som spomenuté vydavateľstvo požiadal, aby vyškrtli meno našej firmy z databáz odberateľov aj z adresára elektronickej pošty. No oni sú ako vši, musel som ich zaradiť medzi spam, aby ma viac nemýlila ich agresívna ponuka, ktorá nie je zaručená.

Preto viac verím www.PORADA.sk

apo
Zita5
13.03.07,18:37
A mne poradíte?
Auto prevzaté a leasingová zmluva uzavretá 3.12.2006. Tiež uhradená zvýšená splátka a poplatok za vystavenie zmluvy.
Prvá splátka mala byť uhradená 7.1.2007, tak som si aj všetko pripravila v Maríninej tabuľke a teraz som zistila, že prvú splátku uhradili už v decembri. Môžem ju zaúčtovať a aj odpisy za december 2006?


Betka zaradíš do majetku dňom 3.12.2006, vypočítaš k 31.12.2006 odpisy a zaúčtuješ do prevádzkovej réžie cez ID v rámci uzávierkových operácii.

O splátke účtuješ v decembri .

Ostatné podľa tabuľky od Maríny .
Paula
13.03.07,18:39
Pre kukučku:
Tabuľka - netabuľka (mimochodom perfekntá :) ), urobíš si ju Bety nanovo ...Auto bolo prevzaté, začalo sa používať , zvýšená splátka uhradená v 12/06 ....odpis za 12/06 by som urobila.
kukučka
13.03.07,18:40
veď hej, ale potom sa môže stať, že v roku 2007 bude 11 splátok a 12 odpisov?
apo
13.03.07,18:41
A mne poradíte?
Auto prevzaté a leasingová zmluva uzavretá 3.12.2006. Tiež uhradená zvýšená splátka a poplatok za vystavenie zmluvy.
Prvá splátka mala byť uhradená 7.1.2007, tak som si aj všetko pripravila v Maríninej tabuľke a teraz som zistila, že prvú splátku uhradili už v decembri. Môžem ju zaúčtovať a aj odpisy za december 2006?

Odpisy pôjdu od mesiaca v ktorom došlo k fyzickému prevzatiu premetu lízingu. Riešili sme tu problém, že lízingovky ako výhodu posúvajú splátkový kalendár o jeden až dva mesiace za prevzatím predmetu lízingu. Takže sa nám stane, že lízing sme už celý odpísali ale splátky pokračujú a až potom odkúpime predmet lízingu.

No čo už narobíme, keď v lízingovkách sú samí dobráci a chcú nám tak dobre.

apo
Johanka
13.03.07,18:46
Odpis za 12/06 treba urobiť bez nejakej závislosti na predčasnú úhradu splátky.
§ 26 ZoDP
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1). Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovejsumydohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.

(9) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11. Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.

Predmet leasingu bol prevzatý v 12/06 ;) .
kukučka
13.03.07,18:52
Pre kukučku:
Tabuľka - netabuľka (mimochodom perfekntá :) ), urobíš si ju Bety nanovo ...Auto bolo prevzaté, začalo sa používať , zvýšená splátka uhradená v 12/06 ....odpis za 12/06 by som urobila.
tak tak, používam - odpisujem.
Máš pravdu tabuľka - netabuľka, ktovie ako budú vyzerať splátky o dva roky a nieto ešte o štyri! :mee:
Miesto vypisovania tu som to už mohla mať hotové :D
A ďakujem za rady. :)
apo
13.03.07,19:19
tak tak, používam - odpisujem.
Máš pravdu tabuľka - netabuľka, ktovie ako budú vyzerať splátky o dva roky a nieto ešte o štyri! :mee:
Miesto vypisovania tu som to už mohla mať hotové :D
A ďakujem za rady. :)

Tabuľky, ktoré si stiahneš musíš brať iba ako barličku, nie ako 100% nástroj nakoľko od jednej lízingovky nemusíš dostať dva rovnako sa v účtovníctve správajúce lízingy.

No a urobiť veľmi obecnú tabuľku to je fuška, každý robí tabuľku pre seba dá ju ako pomôcku na prípadné dotvorenie ďalším poraďákom.

apo
Ivana Š
13.03.07,19:41
spýtam sa, snáď ma nevyhrešíte
kúpil si SZČO
auto na lízing (rok výroby 2000), v osvedčení o evidencii je vlastník uvedený ČSOB Leasing a.s,
držiteľ osvedčenia - XY a má v tom osvedčení uvedené svoje IČO
musí SZČO zaradiť auto do majetku firmy alebo nemusí?
Tweety
13.03.07,19:43
spýtam sa, snáď ma nevyhrešíte
kúpil si SZČO
auto na lízing (rok výroby 2000), v osvedčení o evidencii je vlastník uvedený ČSOB Leasing a.s,
držiteľ osvedčenia - XY a má v tom osvedčení uvedené svoje IČO
musí SZČO zaradiť auto do majetku firmy alebo nemusí?
Ak si ho obstaral na lízing, tak ho aj zaradí, a bude odpisovať, rovnomerne po celú dobu lízingu.
PetrikF
13.03.07,20:16
Ja mám v rámci leasingu a odpisov vychytávok niekoľko...totiž:
auto kúpené v 29.7.2005 – leasing na dva roky!! - cena 144000 – moja bývala účtovníčka všetky splátky v roku 2005 rozdelila na VOZD a VNZD ale dala do odpisov za rok 2005 sumu 36000... takže ak sa správne dostávam do problematiky účtovania leasingu, tak je všetko zle...lebo to nespĺňa ani podmienky finančného prenájmu, a aj samotný odpis je nesprávny, keďže to mala byť iba polovica...tak som teraz z toho na prášky...
Ako to malo byť, prosím Vás zaúčtované správne? A čo s rozliatym mliekom??:mee:
Vopred ďakujem za rady...
Zita5
13.03.07,20:23
Ja mám v rámci leasingu a odpisov vychytávok niekoľko...totiž:
auto kúpené v 29.7.2005 – leasing na dva roky!! - cena 144000 – moja bývala účtovníčka všetky splátky v roku 2005 rozdelila na VOZD a VNZD ale dala do odpisov za rok 2005 sumu 36000... takže ak sa správne dostávam do problematiky účtovania leasingu, tak je všetko zle...lebo to nespĺňa ani podmienky finančného prenájmu, a aj samotný odpis je nesprávny, keďže to mala byť iba polovica...tak som teraz z toho na prášky...
Ako to malo byť, prosím Vás zaúčtované správne? A čo s rozliatym mliekom??:mee:
Vopred ďakujem za rady...

pozri tu

http://www.porada.sk/showthread.php?t=9121&highlight=Tabu%B5ka+l%EDzing

http://www.porada.sk/t46359-lizing-oa-a-na.html?highlight=lizing
vikinka
13.03.07,20:25
Odpis za rok 2005 je v poriadku ak auto zaradila do majetku a odpisuje ho zo sumy 144 000,- 4 roky.Zrejme po prečítaní zmluvy zistila,že sa nejedná o leasing,ale skor o nejaký úver.Splátky sa v takomto prípade účtujú ako VNZD a na konci roka sa uplatní odpis.Nerozumiem tomu čo si myslel tou polovicou?Takže ak máš odpis za rok 2005 vo výške 36 000,.-je to v poriadku.Kto je zapísaný ako vlastník v tech.preukaze?
Zita5
13.03.07,20:29
Odpis za rok 2005 je v poriadku ak auto zaradila do majetku a odpisuje ho zo sumy 144 000,- 4 roky.Zrejme po prečítaní zmluvy zistila,že sa nejedná o leasing,ale skor o nejaký úver.Splátky sa v takomto prípade účtujú ako VNZD a na konci roka sa uplatní odpis.Nerozumiem tomu čo si myslel tou polovicou?Takže ak máš odpis za rok 2005 vo výške 36 000,.-je to v poriadku.Kto je zapísaný ako vlastník v tech.preukaze?


Vikinka ale leasing je podľa zadávateľa otázky len 2 roky = 24 mesiacov .
Otázne je kedy predmet leasingu bol odkúpený , koľko trvala leasingová zmluva ?
vikinka
13.03.07,20:32
Vikinka ale leasing je podľa zadávateľa otázky len 2 roky = 24 mesiacov .
Otázne je kedy predmet leasingu bol odkúpený , koľko trvala leasingová zmluva ?
Zitka,ja si skor myslím,že to asi nebude laesing,ak áno tak asi na súkromnú osobu,veď je mi divné to ,že len 2 roky na IČO?
kukučka
13.03.07,20:42
Tabuľky, ktoré si stiahneš musíš brať iba ako barličku, nie ako 100% nástroj nakoľko od jednej lízingovky nemusíš dostať dva rovnako sa v účtovníctve správajúce lízingy.

No a urobiť veľmi obecnú tabuľku to je fuška, každý robí tabuľku pre seba dá ju ako pomôcku na prípadné dotvorenie ďalším poraďákom.
mimotemy
apo
Nedostatočne som sa vyjadrila, nemyslela som vypisovanie tabuľky, ale na Poradu. Tabuľka je v poriadku.
PetrikF
14.03.07,06:19
Odpis za rok 2005 je v poriadku ak auto zaradila do majetku a odpisuje ho zo sumy 144 000,- 4 roky.Zrejme po prečítaní zmluvy zistila,že sa nejedná o leasing,ale skor o nejaký úver.Splátky sa v takomto prípade účtujú ako VNZD a na konci roka sa uplatní odpis.Nerozumiem tomu čo si myslel tou polovicou?Takže ak máš odpis za rok 2005 vo výške 36 000,.-je to v poriadku.Kto je zapísaný ako vlastník v tech.preukaze?


Zitka,ja si skor myslím,že to asi nebude laesing,ak áno tak asi na súkromnú osobu,veď je mi divné to ,že len 2 roky na IČO?


Vikinka ale leasing je podľa zadávateľa otázky len 2 roky = 24 mesiacov .
Otázne je kedy predmet leasingu bol odkúpený , koľko trvala leasingová zmluva ?

Vlastníkom v technickom preukaze je osoba, ktorá ho má zaradené v podnikaní. Je to na IČO...lebo pri obstarávaní sme nevedeli, žeby ak to ide do účtovníctva, malo by to byť aspoň na 3 roky...takže ak je to zaradené v majetku už v roku 2005,tak je odpis 36000 v poriadku? Ale co s úrokmi a s povinným havarijným poistením, ktoré sa platí v rámci leasingu, to má byť zaúčtované v tom roku v PR? Aký je rozdiel, keď je leasing na dva, či na tri roky? Ešte raz ďakujem za všetky rady...
vikinka
14.03.07,06:33
Ak by to bolo na leasing,tak vlastníkom je leasingovka a nie FO,takže asi sa nejedná o leasing,treba si dobre pozrieť zmluvu na kúpu OA a podľa toho postupovať.Leasing na 2 roky nespĺňa podmienky,ktoré striktne predpisuje Zík.o dani z príjmu,aby bolo možné ho uznať v nákladoch.U vás pojde o úver,pretože vlastníctvo obstaranej veci prešlo na vás okamžite po kúpe.
Zita5
14.03.07,06:33
Zákon o dani z príjmov


§ 2
...
.
.

s)finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak
1. vlastnícke právomá prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky
alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,
.................................................. ..............................................

Okrem iného som Vám pripojila link v príspevku č. 20, kde so prečítajte príspevok od Johanka .

Ešte ste nezodpovedali , kedy bol lízing ukončený a MV odkúpené ,bolo by vhodné to doplniť .
PetrikF
14.03.07,07:59
Hm, ja som mal vždy veľký rešpekt pred ľuďmi, ktorí robia účtovníctvo, ale čím viac sa dostávam do problematiky, môj rešpekt sa ešte viac prehlbuje...
Splátkový kalendár vlastne končí tento rok v júli...len o kúpe, či prevode auta som nikde nič nenašiel... bolo to kupované v AAA auto a figuruje tam aj Qcar...kedže v technickom je zapísaný majiteľ, teda moja CZČO, tak vlastnícke práva má asi on...a ak to začínam správne chápať, tak v tomto prípade nejde o leasing, ale o úver od Qcaru na kúpu auta...ale splátkový kalendár a to všetko sa tvári ako leasing, preto je to celé také pomýlené...
Takže na záver by som sa chcel uistiť, či som to správne pochopil:
- vlastnícke práva prešli na SZČO - tým pádom 29.7.2005 by malo byť do majetku zapísané auto v hodnote 144000 - odpis na konci roka 36 000
- splátka úveru, úrokov + havar. poist. za rok 2005 - prevádz. réžia??
Rok 2006 - to isté?
vikinka
14.03.07,10:57
PetrikF,takže sme sa dopracovali k tomu,že tu nejde o leasing,ale o úver.Účtovať tak ako píšeš vo svojom závere až na tie splátky úveru,tie účtovať ako výdaj.neovpl.daň.základ!Ostatné ako VOZD-réžia.;)
PetrikF
15.03.07,11:06
Tak, tak...PetrikF dostava veľké školenia a lekcie z účtovníctva:)...som všetkým veľmi vďačný za pomoc!!
Ďakujem!
Ivana Š
29.03.07,17:37
Poprosím Vás aj ja o pomoc.
SZČO zobral v 04/2006 auto na leasing, cena auta je 236000
50000 zaplatil v hotovosti, rozdiel má na splátky na 72 mesiacov.
Má splátkový kalendár, kde má uvedenú istinu, úrok, splátku úveru a havarijné poistné - to všetko viem, ako zaúčtovať.

Neviem však, ako na odpisy! Poradíte mi? Ďakujem!
Ivana Š
29.03.07,19:59
Poprosím Vás aj ja o pomoc.
SZČO zobral v 04/2006 auto na leasing, cena auta je 236000
50000 zaplatil v hotovosti, rozdiel má na splátky na 72 mesiacov.
Má splátkový kalendár, kde má uvedenú istinu, úrok, splátku úveru a havarijné poistné - to všetko viem, ako zaúčtovať.

Neviem však, ako na odpisy! Poradíte mi? Ďakujem!

ešte doplním:
r. 2006 istina 9023,60
r. 2007 17246,10
r. 2008 23823,4
r. 2009 30200,40
r. 2010 38248,10
r. 2011 48531,60
r. 2012 18908,90
:)
tinaM
29.03.07,20:25
ešte doplním:
r. 2006 istina 9023,60
r. 2007 17246,10
r. 2008 23823,4
r. 2009 30200,40
r. 2010 38248,10
r. 2011 48531,60
r. 2012 18908,90
:)
Spočítala som si tento stĺpec a predpokladám, že istina je 185982,10.

Súčasťou istiny sú aj výdavky spojené s obstaraním auta. /No tie si neuviedla/.

No predpokladám, že to vieš.

Teda, ak istina je 185.982,10 a dátum zaradenia 4/2006, potom odpis bude:

r.2006 - 23256
r.2007-2011 - 31008
r.2012 7.686,10
dipe
31.03.07,17:02
Ahojte, môžete mi poradiť s leasingom? Viem, že sa tu toho popísalo už veľa no aj som si to prešla a prečítala. Aj tak som tam nenašla podobný prípad môjmu.
.....v jednej s.r.o. sa postupil leasing, začiatok leasingu v inej s.r.o / to iste auto a majiteľ-konateľ/
Môj problém je vtom, že postupenie leasingu som ako tak zvládla/aspoň si to myslim/ no začiatok leasingu neviem. Mám dodanú len dohodu o platbách nájomného k zmluve XY/je to tá pôvodná zmluva. Zaujíma ma, ako mám postupovať? Mám tu nejaký predpís:
- leasingový nájomca počas trvania zmluvy zaplati v SKK 1014978,00,-
- 1. zvýšená splátka bez DPH 315 932,80,-
- riadne splátky bez DPH spolu 536990,40,-
v tom poistné predmetu leasingu 0,00,-
- DPH 23% 20% 19% 162054,80,-
- DPH 14% 10% 0,00,-
Ktorá suma z toho je vstupná cena?Mám použiť VC na pôvodnej zmluve?
Ďakujem za každú odpoveď
evina
31.03.07,17:06
Ahojte, môžete mi poradiť s leasingom? Viem, že sa tu toho popísalo už veľa no aj som si to prešla a prečítala. Aj tak som tam nenašla podobný prípad môjmu.
.....v jednej s.r.o. sa postupil leasing, začiatok leasingu v inej s.r.o / to iste auto a majiteľ-konateľ/
Môj problém je vtom, že postupenie leasingu som ako tak zvládla/aspoň si to myslim/ no začiatok leasingu neviem. Mám dodanú len dohodu o platbách nájomného k zmluve XY/je to tá pôvodná zmluva. Zaujíma ma, ako mám postupovať? Mám tu nejaký predpís:
- leasingový nájomca počas trvania zmluvy zaplati v SKK 1014978,00,-
- 1. zvýšená splátka bez DPH 315 932,80,-
- riadne splátky bez DPH spolu 536990,40,-
v tom poistné predmetu leasingu 0,00,-
- DPH 23% 20% 19% 162054,80,-
- DPH 14% 10% 0,00,-
Ktorá suma z toho je vstupná cena?Mám použiť VC na pôvodnej zmluve?
Ďakujem za každú odpoveď

Tvoja OC = suma splátok istiny, ktoré pripadajú na danú s.r.o., t.j. ktorúé bude s.r.o. ešte splácať, spracovateľský poplatok za zmluvu , ak nejaký bol pri postúpení. Ak to bolo bezodplatné postúpenie to je vlastne všetko. DPH, poistné a finančný úrok odpisuješ v jednotlivých splátkach 548/474 DPH, 562/474 finančný úrok, 568/474 poistné..
dipe
31.03.07,17:16
Ďakujem ....OC mi je jasná, bol aj poplatok za za vykonanie zmeny leasingovej zmluvy.
- Základ DPH 6000,-
- Čiastka DPH 19% 1140,-
- Splátka spolu s DPH 7140,-
Túto splátku mám pripočítať k OC? Ako si vypočítam daňové a účtovné odpisy? Mám SW MRP Evidencia majetku no nemôžem to vypočítať.
Ďakujem za odpovede
evina
31.03.07,17:25
Ďakujem ....OC mi je jasná, bol aj poplatok za za vykonanie zmeny leasingovej zmluvy.
- Základ DPH 6000,-
- Čiastka DPH 19% 1140,-
- Splátka spolu s DPH 7140,-
Túto splátku mám pripočítať k OC? Ako si vypočítam daňové a účtovné odpisy? Mám SW MRP Evidencia majetku no nemôžem to vypočítať.
Ďakujem za odpovede
Áno základ pripočítaš do OC DPH odpíšeš na 548.
Da§ové si vypočítaš presne ako sa rátajú lízingové odpisy, t.j. OC /istina zostávajúcich splátok plus spracovateľský poplatok/ deleno počet splátok, ktoré budete splácať a dostaneš mesačný odpis.
dipe
31.03.07,17:35
Ešte mám jednú otázku ohľadom leasingu. Ako zaúčtujem začiatok leasingu/ v tomto prípade ide o nový leasing v s.r.o./
Ďakujem
dipe
31.03.07,18:45
...mňa ten leasing zabije.
Mám FA na sumu 140000,- OC
21778,60 je Finančná služba spolu za základ DPH

Celkom 21 778,60
Splátka celkom 144 138,00
Zálohovo uhradené 144 138,00
PPD mám na sumu 144 138,00, môže mi niekto z Vás skusenejších vysvetliť ako mám tu FA zaúčtovať ?
Rozpísané
Kúpna cena predmetu leasingu 350 000,00
Predajná cena bez DPH 1,00
Paušálny poplatok - jednorazový 3 500,00
Paušalný poplatok - jednorazový s DPH 4 165,00
Zvyšená splátka vopred bez DPH 140 000,10
Zvyšená splátka vopred s DPH 144 138,00
Základ dane 42 697,80
Leasingová splátka 282 587,40
Istina 209 998,50
Úrok 64 476,50
Havarijné poistenie 100 321,00
K úhrade 382 920,00 SK
Ako na základe týchto info. mám zaúčtovať FA a následne leasing?
Poraďte mi prosím budej a som vďačná za každu odpoveď
dipe
31.03.07,20:13
...pozrite sa mi niekto na ten leasing. Prosííííííím
evina
01.04.07,06:28
...mňa ten leasing zabije.
Mám FA na sumu 140000,- OC
21778,60 je Finančná služba spolu za základ DPH

Celkom 21 778,60
Splátka celkom 144 138,00
Zálohovo uhradené 144 138,00
PPD mám na sumu 144 138,00, môže mi niekto z Vás skusenejších vysvetliť ako mám tu FA zaúčtovať ?
Rozpísané
Kúpna cena predmetu leasingu 350 000,00
Predajná cena bez DPH 1,00
Paušálny poplatok - jednorazový 3 500,00
Paušalný poplatok - jednorazový s DPH 4 165,00
Zvyšená splátka vopred bez DPH 140 000,10
Zvyšená splátka vopred s DPH 144 138,00
Základ dane 42 697,80
Leasingová splátka 282 587,40
Istina 209 998,50
Úrok 64 476,50
Havarijné poistenie 100 321,00
K úhrade 382 920,00 SK
Ako na základe týchto info. mám zaúčtovať FA a následne leasing?
Poraďte mi prosím budej a som vďačná za každu odpoveď

Dipe, skúsim Ťa naviesť, lebo niektoré čísla v Tvojich údajoch mi nesedia a je vysoký dátum na ich lúštenie:

Zaúčtuješ celkovú istinu /bez DPH/ plus spracovateľský poplatok /bez DPH/ plus predajnú cenu /bez DPH na
042/474 - to je obstaranie predmetu leassingu bez prvej zvýšenej splátky

Zaradíš predmet leassingu 022/042
prvá zvýšená splátka na základe faktúry /bez DPH
042/474 /niekto účtuje aj cez 379, resp. 321 tu často vzniká zbytočná komplikácia s účtom 474/
Zaradíš 022/042
Úhrady splátok vrátane prvej zvýšenej 474/221
DPH mesačne 548/474
poistenie mesačne 568/474
finančný úrok mesačne 562/474

Posledný finančný úrok a poistenie v 12/2006 je nutné časovo rozlíšiť.
Dúfam, že som na nič nezabudla..

P.s. Zabudla: odpisy účtuješ mesačne 551/082 , vypočítaš ich z hodnoty na účte 022 deleno počet mesiacov trvania leassingu:)
Zyka
10.04.07,12:09
Priatelia,
taaa 548 - dph z fin.cinnosti - uctujem mesacne podla splat.kalendara - to mame pripocit.polozku , alebo ako?
/leasing os.auta,platca dph/
akoze dobre som sa zamotala, dik za radu
:confused:
INGA 11
16.10.07,07:11
Dobrý deň. Prosím o poradenie ako mám postupovať ak chce môj klient naraz do konca tohto roka zaplatiť všetky leasingové splátky naraz z dôvodu, že si chce znížiť ZD. Ale on si to tak predsa nezníži ZD, že splatí naraz leasing??? Pretože si uplatnuje odpisy a tie mu 4 roky budem odpisovať bez ohľadu na to ako on chce leasing splatiť.
Ako mám správne postupovať, aby som neporušila zákon. Môže naraz zaplatiť leasingové splátky?A ako mu to mám naúčtovať v JU???
Ďakujem velmi pekne za poradenie.
vikinka
16.10.07,07:21
V prípade splatenia zvyšných splátok príde k predčasnému ukončeniu leas.zmluvy.Potom postupuješ podľa § 17 ods.26 písm.a/ ZDP-úprava základu dane.ZD si týmto spôsobom určite nezníži.
evina
16.10.07,07:34
Dobrý deň. Prosím o poradenie ako mám postupovať ak chce môj klient naraz do konca tohto roka zaplatiť všetky leasingové splátky naraz z dôvodu, že si chce znížiť ZD. Ale on si to tak predsa nezníži ZD, že splatí naraz leasing??? Pretože si uplatnuje odpisy a tie mu 4 roky budem odpisovať bez ohľadu na to ako on chce leasing splatiť.
Ako mám správne postupovať, aby som neporušila zákon. Môže naraz zaplatiť leasingové splátky?A ako mu to mám naúčtovať v JU???
Ďakujem velmi pekne za poradenie.

Leassing sa ako jeden z dvoch prípadov /ešte zálohy/ v JÚ časovo rozlišuje, to znamená, že absolútne nepomôže zaplatiť všetko naraz. Je to úplne zbytočné, pokiaľ auto ostáva naďalej u neho....
Zita5
16.10.07,07:37
Tiež si myslím , že vyplatenie splátok mu v žiadnom prípade nepomôže , ešte pred tým ,ako by tento krok chcel spraviť , je nutné sa spojiť s lízingovom spoločnosťou , avšak je dôležité mu vysvetliť , že splátky mu do nákladov-výdavkov nepôjdu , ale jeho náklady-výdavky ovplyvnia odpisy auta v danom roku .
evina
16.10.07,07:39
Ešte ma napadla jedna vec - lizingovka s tým nebude určite súhlasiť, lebo by musela na základe prijatej platby odviesť celú DPH z týchto zvyšných splátok naraz.
Slavena
04.02.08,09:13
Pripájam k téme jeden svoj dotaz. Podnikateľ /FO/ účtujúci v sústave JÚ si v r. 2007 obstaral osobný automobil /M1/ formou finančného leasingu. V knihe záväzkov zaevidoval záväzok voči leasingovej spoločnosti v sume istiny /zo splátkového kalendára/. Zároveň zaevidoval automobil do knihy dlhodobého majetku v sume istiny.
Jednotlivé mesačné splátky istiny účtoval v peňažnom denníku ako výdaj neovplyvňujúci ZD.

Neviem, ako mám uzavrieť koniec roka, mám to správne?
Na konci roka:
1. Zníženie záväzku voči leasingovej spoločnosti o sumu uhradenej istiny, 2. Zníženie ceny majetku /automobilu/ v knihe dlhodobého majetku o odpis, 3. Odpis – v peňažnom denníku /nepeňažná operácia/ ako výdaj ovplyvňujúci ZD.
apo
04.02.08,09:20
Slavena, ÁNO tak ako si uviedla v bode 1.

apo
Zuzka 335
05.02.08,12:44
Prosím, poraďte mi či môžem pri leasingu zahrnúť vo výdavkov úrok zo splátok pripadajúcich na rok 2007, ale zaplatených až v roku 2008 (SZČO je v omeškani so spátkami)

Vopred ďakujem
blondy
05.02.08,13:17
nie, v JÚ tie úroky za 2007, zaplatené v 2008 budú VOZD až v roku 2008
JanaJB
05.02.08,13:25
Určite nie. Bude to výdavok v roku 2008. Úroky, poprípade DPH /u neplatcov DPH/, poistenie treba zapísať do knihy záväzkov dňom splatnosti leasingovej splátky podľa postupov účtovania leasingu v JÚ, čiže zostane to ako neuhradený záväzok na konci roka 2007.
apo
05.02.08,14:26
Určite nie. Bude to výdavok v roku 2008. Úroky, poprípade DPH /u neplatcov DPH/, poistenie treba zapísať do knihy záväzkov dňom splatnosti leasingovej splátky podľa postupov účtovania leasingu v JÚ, čiže zostane to ako neuhradený záväzok na konci roka 2007.

UPOZORNENIE pre účtovanie lízngov v podvojmom účtovníctve.

Je nutné mať na pamäti, že poistné platíme popredu a úroky pozadu.

Na základe tejto skutočnosti je povinné k 31.12. vždy časovo rozlíšiť úroky z prvej splátky v novom roku pripadajúce na dni pred 31.12. ako výdavky budúcich období a poistné pripadajúce na dni od 1.1. do prvej splátky v novom roku ako náklady budúcich období.

Toto časové rozlíšenie je často opomínané.

Pozdravujem.

apo
ROTI
05.02.08,15:37
Ahojte, vie niekto poradiť aj mne?
Učtujem v jedn. účtovníctve.
Chcem sa opýtať, či sa krátia odpisy, ak neboli uhradené všetky splátky v danom roku podľa splátkového kalendára?
Myslím, že nie,ale pre istotu sa opýtam. Ďakujem.
apo
05.02.08,17:21
Ahojte, vie niekto poradiť aj mne?
Učtujem v jedn. účtovníctve.
Chcem sa opýtať, či sa krátia odpisy, ak neboli uhradené všetky splátky v danom roku podľa splátkového kalendára?
Myslím, že nie,ale pre istotu sa opýtam. Ďakujem.


Pri nájmoch bola v JÚ vrátená povinnosť mať nájom uhradený.

Ale v roku 2004 do lízingov vtiahli ustanovenia o odpisovaní majetku a tam podmienka zaplatenia nie je stanovená. Takže odpisovať musíme aj keď splátka nie je zaplatená a nemôžeme prerušiť odpisovanie pri lízovanom majetku.

apo
ROTI
05.02.08,17:27
Ďakujem za odpoveď,
takže ak nebude uhradená napríklad splátka za 12/07, tak odpis dám do nákladov, ale úrok za 12/07 až keď bude uhradený t.j. v roku 2008?
Kája.
05.02.08,21:15
Prosím Vás o názor, máme uzavretú leas.zmluvu v EUR, dňa 10.12.07 sme podpísali preberací protokol a stroj začali používať. V preberacom protokole je v jednom odstavci napísané "Dátum odovzdanie PL do užívania a začiatok doby leasingu bude nájomcovi oznámený v splátkovom kalendári. A v splátkovom kalendári mám dátum odovzdania predmetu leasingu do užívania 17.12.07. A teraz som si nie istá, ktorým kurzom mám prepočítať istinu 10.12. alebo 17.12.
apo
05.02.08,22:59
Prosím Vás o názor, máme uzavretú leas.zmluvu v EUR, dňa 10.12.07 sme podpísali preberací protokol a stroj začali používať. V preberacom protokole je v jednom odstavci napísané "Dátum odovzdanie PL do užívania a začiatok doby leasingu bude nájomcovi oznámený v splátkovom kalendári. A v splátkovom kalendári mám dátum odovzdania predmetu leasingu do užívania 17.12.07. A teraz som si nie istá, ktorým kurzom mám prepočítať istinu 10.12. alebo 17.12.

Vždy keď začínam lízing hľadám dokument kde je uvedený dátum prevzatia predmetu lízingu. Na splátkovom kalendári ak je iný dátum ako na preberacom protokole tak tomu sa nedá rozumieť. ALE u niektorých lízingových spoločností ma neprekvapí nič.

V tomto konkrétnom prípade by som sa riadil tým čo je uvedené v PREBERACOM protokole.

Niekedy sa stane, že preberanie predmetu lízingu je v jednom mesiaci a zdaniteľné plnenie podľa splátkového kalendára ide až od nasledujúceho mesiaca. V takomto prípade sa odpisovanie skončí pri 35 splátke a v 36 splátke sú účtované iba úroky, poistné a DPH.

Ak v splátkovom kalendári je potom každá ďalšia splátka s dátumom 17.1. 2008, 17.2.2008 a tak ďalej tak je to len posun medzi dátumom prevzatia predmetu lízingu a daňovej povinnosti.

Ale ešte POZOR, keďže sa jedná o lízing v Euro tak deň daňovej povinnosti z pohľadu DPH je odvodený od dátumu úhrady a k tomuto dátumu MUSÍ lízingová spoločnosť vystaviť faktúru v ktorej je uvedený deň prijatia úhrady splátky, kurz NBS a vyjadrená hodnota DPH v SK. Tejto povinnosti sa bránila doposiaľ iba jedna lízingová spoločnosť.

apo
Zuzka 335
06.02.08,05:26
Blondy, JanaJB - ďakujem za odpoveď.
ROTI
06.02.08,05:59
Dobré ránko, chcela by som sa ešte opýtať, či sa pri eurových lesingoch-robia v jedn. účtovníctve kurzové rozdiely.Je to slovenská lesingová spoločnosť, ktorá nám účtuje v eurách.Ďakujem.
apo
06.02.08,08:04
Dobré ránko, chcela by som sa ešte opýtať, či sa pri eurových lesingoch-robia v jedn. účtovníctve kurzové rozdiely.Je to slovenská lesingová spoločnosť, ktorá nám účtuje v eurách.Ďakujem.

V JÚ účtujeme KR len v pokladni a BÚ.

Lízingov sa to netýka.

apo
ROTI
06.02.08,09:23
Ďakujem, prajem krásny deň.
Kája.
06.02.08,09:30
Vždy keď začínam lízing hľadám dokument kde je uvedený dátum prevzatia predmetu lízingu. Na splátkovom kalendári ak je iný dátum ako na preberacom protokole tak tomu sa nedá rozumieť. ALE u niektorých lízingových spoločností ma neprekvapí nič.

V tomto konkrétnom prípade by som sa riadil tým čo je uvedené v PREBERACOM protokole.

Niekedy sa stane, že preberanie predmetu lízingu je v jednom mesiaci a zdaniteľné plnenie podľa splátkového kalendára ide až od nasledujúceho mesiaca. V takomto prípade sa odpisovanie skončí pri 35 splátke a v 36 splátke sú účtované iba úroky, poistné a DPH.

Ak v splátkovom kalendári je potom každá ďalšia splátka s dátumom 17.1. 2008, 17.2.2008 a tak ďalej tak je to len posun medzi dátumom prevzatia predmetu lízingu a daňovej povinnosti.

Ale ešte POZOR, keďže sa jedná o lízing v Euro tak deň daňovej povinnosti z pohľadu DPH je odvodený od dátumu úhrady a k tomuto dátumu MUSÍ lízingová spoločnosť vystaviť faktúru v ktorej je uvedený deň prijatia úhrady splátky, kurz NBS a vyjadrená hodnota DPH v SK. Tejto povinnosti sa bránila doposiaľ iba jedna lízingová spoločnosť.

apo


Ďakujem ti, mne sa ale jedná o to, že v splátkovom kalendári mám uvedený dátum prevzatia a používania PL 17.12.07, ale leasingové splátky začínajú až 28.12.07 a ďalej každý 28 deň v mesiaci. Preto moja pochobnosť či zaradiť dátumom 10.12.07 - podpísaný preberací protokol alebo 17.12.07 - dátum v splátkovom kalendári, už pri týchto dvoch dátumoch mi vznikne dosť vysoký rozdiel z dôvodu pohybu kurzu. Táto leasingovka mi každý mesiac posiela faktúru na splátku.
apo
06.02.08,10:46
Ďakujem ti, mne sa ale jedná o to, že v splátkovom kalendári mám uvedený dátum prevzatia a používania PL 17.12.07, ale leasingové splátky začínajú až 28.12.07 a ďalej každý 28 deň v mesiaci. Preto moja pochobnosť či zaradiť dátumom 10.12.07 - podpísaný preberací protokol alebo 17.12.07 - dátum v splátkovom kalendári, už pri týchto dvoch dátumoch mi vznikne dosť vysoký rozdiel z dôvodu pohybu kurzu. Táto leasingovka mi každý mesiac posiela faktúru na splátku.

Áno, správne sa chápeme. V predchádzajúcom príspevku som uviedol, že by som sa riadil dátum z preberacieho protokolu nakoľko tam je dátum a sú tam podpisy osôb, ktoré boli účastníkmi odovzdania a preberania predmetu lízingu.

Dátum prevzatia uvedený na splátkovom kalendári je s najväčšou pravdepodobnosťou chyba, ktorá sa vlúdila ľudským faktorom. Máš ešte možnosť overiť túto alternatívu priamo v lízingovej spoločnosti.

apo
lydinka
07.02.08,11:48
Dobrý deň, potrebovala by som pomoct s obstaravacou cenou auta pri kupe.
Auto bolo zakupene 24.05.2007, faktúra je vystavená na 850 000,- z toho odpočítaná vopred zaplatená záloha 170 000,- uhradit zostáva 680 000,-. výška splátky je 13 697,- mesačne.
v zmluve sú tieto údaje:
odpisová skupina : I.
doba splacania uveru: 60 mesiacov
splátka: 13 697,-
cena predmetu financovania: 850 000,-
výška úveru : 680 000,-
admin. poplatok jednorázový: 0,-
stlpec 3: istina 680 000,-
stlpec 4: urok 141 798,40
stlpec 5: splatka uveru 821 798,40
stlpec 6: havarijne poist. 0,-
stlpec 7: PZP 0,-
stlpec 8: spolu k uhrade 821 820,-sk

čo je pre mna obstaravacia cena auta??? 680 000?????
Ďakujem
apo
07.02.08,12:49
Dobrý deň, potrebovala by som pomoct s obstaravacou cenou auta pri kupe.
Auto bolo zakupene 24.05.2007, faktúra je vystavená na 850 000,- z toho odpočítaná vopred zaplatená záloha 170 000,- uhradit zostáva 680 000,-. výška splátky je 13 697,- mesačne.
v zmluve sú tieto údaje:
odpisová skupina : I.
doba splacania uveru: 60 mesiacov
splátka: 13 697,-
cena predmetu financovania: 850 000,-
výška úveru : 680 000,-
admin. poplatok jednorázový: 0,-
stlpec 3: istina 680 000,-
stlpec 4: urok 141 798,40
stlpec 5: splatka uveru 821 798,40
stlpec 6: havarijne poist. 0,-
stlpec 7: PZP 0,-
stlpec 8: spolu k uhrade 821 820,-sk

čo je pre mna obstaravacia cena auta??? 680 000?????
Ďakujem

Je nutné upresniť pojmy:
Cena lízingu je hodnota, ktorú zaplatíme LS v úhrne zálohová platba a 60 splátok spolu. Táto hodnota je informáciou o dlhodobom záväzku nič viac.

Vstupná cena, je suma z ktorej určíme výšku mesačného odpisu. Vo vašom pípade je to 850.000 + NULA za jednorazový poplatok + Odkupná cena, ktorú ste v otázke neuviedli.

Vstupnej cene sa hovorí aj ISTINA a tá nemôže mať hodnotu 680.000 ako uvádzate vo Vašej otázke. Suma 680.000 je len časť istiny uhradená počas 60 splátok. Ak nájdete faktúru na základe ktorej LS kúpila vozidlo od predajcu tak tam nájdete sumu 850.000 a to je istina. Niektoré LS dajú okrem splátkového kalendára ešte jeden dokument a tam je istina rozpísaná tak, že je to zaplatená zálohová platba PLUS stĺpec zo splátkového kalendára.

apo
lydinka
07.02.08,13:03
Ved práve to ma pomýlilo, ale aj ked si v splátkovom kalendári spočítam stlpec s názvom istina je tam suma 680 000,-
ale fa za nakup auta bola vystavená na sumu 850 000,- bola z nej odpočítaná suma 170 000,- čo bolo uhradené ako záloha, a dph okolo 135000 bola uplatnená jednorazovo pri kupe auta. takže neviem či je obstaravacia cena tých 680 000 alebo 850 000, ĎAKUJEM
apo
07.02.08,13:41
Odpisy vypočítame zo sumy 850.000 Sk plus odkupná cena.

apo
evina
07.02.08,14:05
Ved práve to ma pomýlilo, ale aj ked si v splátkovom kalendári spočítam stlpec s názvom istina je tam suma 680 000,-
ale fa za nakup auta bola vystavená na sumu 850 000,- bola z nej odpočítaná suma 170 000,- čo bolo uhradené ako záloha, a dph okolo 135000 bola uplatnená jednorazovo pri kupe auta. takže neviem či je obstaravacia cena tých 680 000 alebo 850 000, ĎAKUJEM

V splátkovom kalendári musí byť uvedená aj suma 170 000 /postupuj podľa splátkového kalendára/, takže súčet v stĺpci istina má byť 850 000 a to je OC ako píše Apo.
GABRIELA
07.02.08,18:21
Včera som bola na školení p.Cenigovej v Žiline, a tá povedala, že pri leasingu, kde si nieje možné DPH uplatniť a ide do nákladov ( s mesačnými splátkami) , tak časť dph z akontácie je potrebné časovo rozlíšiť podľa počtu mesiacov leasingu. Robíte to tak?
Kolegyňa volala na UDR, a tam zas odpoveď že určite nie.
Tak ako?
lydinka
07.02.08,18:21
Ved práve, že tých 170 000,- v splatkovom kalendari nie je uvedených, len na fakture odratanych ako zaplatená záloha. takže odpisy budem počitat z 850 000,- velmi pekne vam dakujem za pomoc.
lydinka
07.02.08,18:22
čo sa týka tej odkupnej ceny, tá tam vôbec nie je uvedená
apo
07.02.08,19:12
Včera som bola na školení p.Cenigovej v Žiline, a tá povedala, že pri leasingu, kde si nieje možné DPH uplatniť a ide do nákladov ( s mesačnými splátkami) , tak časť dph z akontácie je potrebné časovo rozlíšiť podľa počtu mesiacov leasingu. Robíte to tak?
Kolegyňa volala na UDR, a tam zas odpoveď že určite nie.
Tak ako?

Zaujímavý poznatok, ale je to podľa mňa len výplod snahy o dokonalosť. Daňové zákony vravia, že DPH z osobných motorových vozidiel je daňový náklad hneď. Keď to vybehlo ako novinka veľmi som sa tomu čudoval. JUDr. Groszová na daňových seminároch to odôvosnila tým, že je snaha, aby odpisy z lízovaného majetku na LS a nájomcu boli v rovnakej výške a keďže je 100% istota, že každá LS je registrovaná na DPH tak to niekto takto určil.

Potom sa toto pravidlo začalo postupne przniť tým, že do istiny sme museli započítať napred poplatok za vystavenie lízingovej zmluvy a potom aj odkupnú cenu. Teraz nejaký génius vymyslel, že aj DPH z nultej splátky. Nech nás už konečne nechajú na pokoji a dovolia nám aspoň dva roky po sebe robiť niečo rovnako.:rolleyes:

apo
evina
07.02.08,19:45
Včera som bola na školení p.Cenigovej v Žiline, a tá povedala, že pri leasingu, kde si nieje možné DPH uplatniť a ide do nákladov ( s mesačnými splátkami) , tak časť dph z akontácie je potrebné časovo rozlíšiť podľa počtu mesiacov leasingu. Robíte to tak?
Kolegyňa volala na UDR, a tam zas odpoveď že určite nie.
Tak ako?

Nie nerobíme to tak, lebo ani zákon to tak nekáže:

http://www.porada.sk/t56905-dph-pri-leasingu.html

Daňové výdavky
§ 19

(3) Daňovými výdavkami sú aj

k) daň z pridanej hodnoty
1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu 6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu,
andrej_rv
07.02.08,20:42
.. že pri leasingu, kde si nieje možné DPH uplatniť a ide do nákladov ( s mesačnými splátkami) , tak časť dph z akontácie je potrebné časovo rozlíšiť podľa počtu mesiacov leasingu. Robíte to tak?
Kolegyňa volala na UDR, a tam zas odpoveď že určite nie.
Určite nie. Na účte 381 sa v zmysle § 56 ods. 2 Postupov PÚ účtujú výdavky týkajúce sa nasledujúceho účtovného obdobia, napr. predplatné, nájomné atď., teda najmä vopred platené služby. Samotná zvýšená splátka nie je náklad budúceho obdobia, len zložka obstarávacej ceny. DPH nie je služba, ale daň viažúca sa k nejakej dodávke. Pokiaľ nie je nárok na odpočet, je účtovným nákladom (a v zmysle § 19 ods. 3 písm. k) bod 2. ZoDP aj daňovým výdavkom) v čase zaúčtovania. Snaha o časové rozlíšenie DPH podľa mňa nemá oporu v zákone a nie je ani v súlade so súčasným metodickými výkladmi DRSR.
apo
07.02.08,22:07
Nie nerobíme to tak, lebo ani zákon to tak nekáže:

http://www.porada.sk/t56905-dph-pri-leasingu.html

Daňové výdavky
§ 19

(3) Daňovými výdavkami sú aj

k) daň z pridanej hodnoty
1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu 6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu,

Som toho názoru, že ustanovenie citované vyššie sa týka osôb registrovaných pre DPH.

V tejto téme diskutujeme o DPH, ktorá je súčasťou ceny osobného motorového vozidla, ktoré nadobudol formou finančného lízingu neplatič DPH alebo platič DPH ale nemá nárok na odpočet DPH.

V linku DPH pri lízingu sú názory rôzne. Takže ak sa tam kukne neistý poraďák získa ešte väčšiu neistotu. Ja zotrvávam na postupe, že všetka DPH z osobného motorového vozidla je v JÚ prevádzkovou réžiou hneď pri zaplatení sumy v ktorej je DPH a v PÚ je to účet 548 znižujúci základ dane z príjmu a bez časového rozlíšenia.

apo
evina
07.02.08,22:16
Som toho názoru, že ustanovenie citované vyššie sa týka osôb registrovaných pre DPH.

V tejto téme diskutujeme o DPH, ktorá je súčasťou ceny osobného motorového vozidla, ktoré nadobudol formou finančného lízingu neplatič DPH alebo platič DPH ale nemá nárok na odpočet DPH.

V linku DPH pri lízingu sú názory rôzne. Takže ak sa tam kukne neistý poraďák získa ešte väčšiu neistotu. Ja zotrvávam na postupe, že všetka DPH z osobného motorového vozidla je v JÚ prevádzkovou réžiou hneď pri zaplatení sumy v ktorej je DPH a v PÚ je to účet 548 znižujúci základ dane z príjmu a bez časového rozlíšenia.

apo

Teraz naozaj nerozumiem, aj v linku /Evina, Johanka píšeme o jednorázovom odpise/ a aj tu /Evina ., Andrej-rv dtto/ a ďalej súhlasy. Jediné, čo je uvedené, že Cenigová časovo rozlišuje...
lydinka
07.02.08,23:08
Je nutné upresniť pojmy:
Cena lízingu je hodnota, ktorú zaplatíme LS v úhrne zálohová platba a 60 splátok spolu. Táto hodnota je informáciou o dlhodobom záväzku nič viac.

Vstupná cena, je suma z ktorej určíme výšku mesačného odpisu. Vo vašom pípade je to 850.000 + NULA za jednorazový poplatok + Odkupná cena, ktorú ste v otázke neuviedli.

Vstupnej cene sa hovorí aj ISTINA a tá nemôže mať hodnotu 680.000 ako uvádzate vo Vašej otázke. Suma 680.000 je len časť istiny uhradená počas 60 splátok. Ak nájdete faktúru na základe ktorej LS kúpila vozidlo od predajcu tak tam nájdete sumu 850.000 a to je istina. Niektoré LS dajú okrem splátkového kalendára ešte jeden dokument a tam je istina rozpísaná tak, že je to zaplatená zálohová platba PLUS stĺpec zo splátkového kalendára.

apo

Dakujem velmi pekne, ale tá jednorázovo uplatnená dph /135 000,-/, tu si odpočítal, tá sa neodráta od tých 850 000? ??????
ĎĎĎ
apo
07.02.08,23:27
Teraz naozaj nerozumiem, aj v linku /Evina, Johanka píšeme o jednorázovom odpise/ a aj tu /Evina ., Andrej-rv dtto/ a ďalej súhlasy. Jediné, čo je uvedené, že Cenigová časovo rozlišuje...

Súhlasíte, že odvolávka na link o tejto téme je mimoriadne zavádzajúca, tam sa nedozvieme vôbec nič.

Našiel som poznámky z seminára k dani z príjmu JUDr. Groszová 25.1.2005:
Zákon o dani z príjmu
§25/6
(6) Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.

Podvojné účtovníctvo:
Odpis z obstaracej ceny bez DPH. DPH účet 548 bez časového rozlíšenia, Navýšenie ceny je účet 562, DPH z navýšenia účet 568 alebo 548

Jednoduché účtovníctvo:
Prevádzková réžia.

Doposiaľ som uvádzal informácie iba zo svojej pamäte. Teraz som citoval autoritu v daňovej oblasti. Na semináre iných daňových špecialistov nechodím nakoľko aj konzultácie s inými daňovými poradcami vyšli vždy tak, že sa potvrdilo to čo mám zachytené zo seminárov od uvedenej autority.

Podvojné účtovníctvo aktualizované k 1.1.2005 od menovanej Ing. A.C. mám, nazrel som do tejto publikácie a viac do nej nechodím, najviac ak nazrieť na nejakú súvzťažnosť. Aby som pani Ing. A.C. aj obhájil tak poviem toto:
Niektorí auditori sú pápežskejší ako pápež. Myslím si, že pani Ing. A.C. káže robiť časové rozlíšenie ale PRE POTREBU ČISTOTY METODIKY ÚČTOVANIA A ZACHOVANIA PRINCÍPU OPATRNOSTI a podobných dôležitostí, ktoré sa ale OBČAS rozchádzajú so zákonom o dani z príjmu čo JE TRAGÉDIA SLOVENSKÉHO DAŇOVÉHO SYSTÉMU, ale možno nie len slovenského. No povedzte načo by sme tu boli my, čo robíme účtovníctvo kedy si to dokázal robiť každý sám, stačilo by vedieť iba čítať a písať.

Pozdravujem Poraďákov.


Aby bolo celkom zrozumiteľné čo som uviedol vyššie zrekapitulujem.
Časové rozlíšenie DPH zo zaplatenej nultej splátky podľa názoru renomovanej auditorskej autority je riešenie účtovníckeho problému.
My v tejto téme prioritne riešime problém daňový.


A preto akosi nejdeme nájsť konsenzus k téme DPH z lízovaného osobného motorového vozidla.

apo
apo
07.02.08,23:33
Dakujem velmi pekne, ale tá jednorázovo uplatnená dph /135 000,-/, tu si odpočítal, tá sa neodráta od tých 850 000? ??????
ĎĎĎ

Obecne:

Ak máme nárok na odpočet DPH tak DPH odpočítame a vstupná cena lízingu je bez DPH.

Ak lízujeme osobné motorové vozidlo a pri našom predmete podnikania nemôžeme odpočítať DPH z osobného motorového vozidla potom počítame odpisy z ceny bez DPH a DPH z každej zaplatenej sumy je v JÚ prevádzkovou réžiou a v PÚ ide na účet 548 ako daňový náklad.

apo
lydinka
07.02.08,23:41
[QUOTE=apo;638113]Obecne:

Ak máme nárok na odpočet DPH tak DPH odpočítame a vstupná cena lízingu je bez DPH.

Ak lízujeme osobné motorové vozidlo a pri našom predmete podnikania nemôžeme odpočítať DPH z osobného motorového vozidla potom počítame odpisy z ceny bez DPH a DPH z každej zaplatenej sumy je v JÚ prevádzkovou réžiou a v PÚ ide na účet 548 ako daňový náklad.

apo[/QUOTE
No dufam, že už som to pochopila spravne: jedna sa o užitkove vozidlo, fa bola vystavena na 714 285,70 plus 135,714,30 dph spolu 850 000,-
vopred uhradil 170 000,-
v splátkovom kalendári dph rozpísaná nie je, dph sa jednorazovo uplatnil v príslušnom kvartali. čiže pre mna bude obstaravacou cenou vlastne základ dane, čiže tých 714 285???
v kalendari splatkovom je ako istina uvedené tých 680 000,- a to ma pomýlilo, lebo by som v podstate klienta ukrátila o tú 170 000 zálohu, no nie???
Ďakujem velmi pekne za trpezlivost
apo
07.02.08,23:45
[quote=apo;638113]Obecne:

Ak máme nárok na odpočet DPH tak DPH odpočítame a vstupná cena lízingu je bez DPH.

Ak lízujeme osobné motorové vozidlo a pri našom predmete podnikania nemôžeme odpočítať DPH z osobného motorového vozidla potom počítame odpisy z ceny bez DPH a DPH z každej zaplatenej sumy je v JÚ prevádzkovou réžiou a v PÚ ide na účet 548 ako daňový náklad.

apo[/QUOTE
No dufam, že už som to pochopila spravne: jedna sa o užitkove vozidlo, fa bola vystavena na 714 285,70 plus 135,714,30 dph spolu 850 000,-
vopred uhradil 170 000,-
v splátkovom kalendári dph rozpísaná nie je, dph sa jednorazovo uplatnil v príslušnom kvartali. čiže pre mna bude obstaravacou cenou vlastne základ dane, čiže tých 714 285???
v kalendari splatkovom je ako istina uvedené tých 680 000,- a to ma pomýlilo, lebo by som v podstate klienta ukrátila o tú 170 000 zálohu, no nie???
Ďakujem velmi pekne za trpezlivost

ÁNO je to tak.

apo
lydinka
07.02.08,23:57
VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM za pomoc
evina
08.02.08,05:29
Súhlasíte, že odvolávka na link o tejto téme je mimoriadne zavádzajúca, tam sa nedozvieme vôbec nič.

Našiel som poznámky z seminára k dani z príjmu JUDr. Groszová 25.1.2005:
Zákon o dani z príjmu
§25/6
(6) Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.

Podvojné účtovníctvo:
Odpis z obstaracej ceny bez DPH. DPH účet 548 bez časového rozlíšenia, Navýšenie ceny je účet 562, DPH z navýšenia účet 568 alebo 548

Jednoduché účtovníctvo:
Prevádzková réžia.

Doposiaľ som uvádzal informácie iba zo svojej pamäte. Teraz som citoval autoritu v daňovej oblasti. Na semináre iných daňových špecialistov nechodím nakoľko aj konzultácie s inými daňovými poradcami vyšli vždy tak, že sa potvrdilo to čo mám zachytené zo seminárov od uvedenej autority.

Podvojné účtovníctvo aktualizované k 1.1.2005 od menovanej Ing. A.C. mám, nazrel som do tejto publikácie a viac do nej nechodím, najviac ak nazrieť na nejakú súvzťažnosť. Aby som pani Ing. A.C. aj obhájil tak poviem toto:
Niektorí auditori sú pápežskejší ako pápež. Myslím si, že pani Ing. A.C. káže robiť časové rozlíšenie ale PRE POTREBU ČISTOTY METODIKY ÚČTOVANIA A ZACHOVANIA PRINCÍPU OPATRNOSTI a podobných dôležitostí, ktoré sa ale OBČAS rozchádzajú so zákonom o dani z príjmu čo JE TRAGÉDIA SLOVENSKÉHO DAŇOVÉHO SYSTÉMU, ale možno nie len slovenského. No povedzte načo by sme tu boli my, čo robíme účtovníctvo kedy si to dokázal robiť každý sám, stačilo by vedieť iba čítať a písať.

Pozdravujem Poraďákov.


Aby bolo celkom zrozumiteľné čo som uviedol vyššie zrekapitulujem.
Časové rozlíšenie DPH zo zaplatenej nultej splátky podľa názoru renomovanej auditorskej autority je riešenie účtovníckeho problému.
My v tejto téme prioritne riešime problém daňový.


A preto akosi nejdeme nájsť konsenzus k téme DPH z lízovaného osobného motorového vozidla.

apo



Nesúhlasím v tomto prípade ani trošku, a aby ostatní nemali pocit, že je niečo zavádzajúce v linku:


DPH so zvýšenej splátky sa odpisuje jednorázovo na 548/474 - nerozlišuje sa časovo- teda u Teba 38 396 548/474. Zvyšok DPH sa účtuje na 548 mesačne podľa splátkového kalendára.
Pri leassingu sa časovo rozlišuje finančný úrok-t.j. dni, ktoré pripadajú na daný rok idú na 562 a časť pripadajúca na ďalší rok sa rozlíši cez 381.
Mesačný odpis do daňových nákladov sa účtuje alikvótne/t.j. 1 36-tina/ z istiny plus spracovateľský poplatok plus KC vozidla po skončení leassingu prostredníctvom oprávok na 551.



P. Ing. Cenigová vo svojej najnovšej publikácii uvádza na str.465:
Zúčtovanie časového rozlíšenia nákladov v časovej a vecnej súvislosti s účtovným obdobím - DPH zaplatená vopred zo zvýšenej splátky a zo spracovateľského poplatku 548/381 .


Napriek vyššie uvedenému je táto DPH v zmysle § 19 ods.3 písm.k/ bod 2 ZoDP daňovým výdavkom celá, bez časového rozlíšenia.

plus príspevky 74, 75 tejto témy.

To, že § 25 odst. 6 hovorí o tom, že DPH nie je pri lizingu súčasťou obstarávacej ceny je to najdôležitejšie prečo ju riešime či má alebo nemá byť časovo rozlíšená. Ináč by to predsa bolo úplne ináč /hlavne pre neplatiteľov/, takže z tohoto základného faktu sa to samozrejme odvíja.

Nebudem ďalej rozvíjať /len stále nerozumiem v čom je rozpor/ - všetci tu súhlasíme s Tvojím postupom - celá DPH so zvýšenej splátky je v JÚ VOZD a v PÚ nákladom účtovaným na účte 548 /to znamená vchádza do DZ/- nerozporuje to vôbec nikto.
GABRIELA
08.02.08,06:15
Ja som sa sem dostala až teraz. K tomu môjmu príspevku som rada že ste vyjadrili svoj názor. Ja som to doteraz tiež časovo nerozlišovala, a ani to nebudem. Ale bolo to prezentované ako dôležité pre čistotu účtovania.
A je pravda že názor všeobecne uznávanej autority zneistí.
Ďakujem
Gabriela
apo
08.02.08,08:41
Ja som sa sem dostala až teraz. K tomu môjmu príspevku som rada že ste vyjadrili svoj názor. Ja som to doteraz tiež časovo nerozlišovala, a ani to nebudem. Ale bolo to prezentované ako dôležité pre čistotu účtovania.
A je pravda že názor všeobecne uznávanej autority zneistí.
Ďakujem
Gabriela

Áno zneistí. Problém je v tom, že daňový poradca poradí a dodá, že ako si to spravíme v účtovníctve nie je 100% odborník. Na školeniach k účtovým uzávierkám som bol spotený niekoľkokrát za doobedie od stresu čo všetko nerobím ako treba, popritom robím ako najlepšie viem. Žiadny auditor ale nepovie, že pre daň z príjmu si to musíš v zariadiť inak.

Jednoducho je to na nás ktorí robíme túto "vojnu" v prvej línii ako to zrealizujeme. Ja sa snažím vždy o dodržanie základných pravidiel v účtovníctve pričom si zjednoduším čo sa dá. Prvoradé hľadisko dávam pre daň z príjmu. Daňový kontrolór pokiaľ doslova nepošliapeme zásady vedenia účtovníctva a sám sa dokáže v predloženom účtovníctve orientovať nemá dôvod siahať po sankciách.

Pozdravujem.

apo
lydinka
08.02.08,09:36
[QUOTE=apo;638113]Obecne:

Ak máme nárok na odpočet DPH tak DPH odpočítame a vstupná cena lízingu je bez DPH.

Ak lízujeme osobné motorové vozidlo a pri našom predmete podnikania nemôžeme odpočítať DPH z osobného motorového vozidla potom počítame odpisy z ceny bez DPH a DPH z každej zaplatenej sumy je v JÚ prevádzkovou réžiou a v PÚ ide na účet 548 ako daňový náklad.

apo[/QUOTE
No dufam, že už som to pochopila spravne: jedna sa o užitkove vozidlo, fa bola vystavena na 714 285,70 plus 135,714,30 dph spolu 850 000,-
vopred uhradil 170 000,-
v splátkovom kalendári dph rozpísaná nie je, dph sa jednorazovo uplatnil v príslušnom kvartali. čiže pre mna bude obstaravacou cenou vlastne základ dane, čiže tých 714 285???
v kalendari splatkovom je ako istina uvedené tých 680 000,- a to ma pomýlilo, lebo by som v podstate klienta ukrátila o tú 170 000 zálohu, no nie???
Ďakujem velmi pekne za trpezlivost

A čo s cenou úroku, ktorá je na tých 60 splátok 141 798,- Sk???
Tú nezapočítam do obstarávacej ceny?
alebo skutočne zaplatené úroky v tom ktorom roku naúčtujem do réžie?
Takže by to bolo :
obstaravacia cena : 714 285,- /cena auta bez dph/ ´+ 170 000,- záloha /tú zaučtujem pri zaplatení ako VNZD/ a úroky účtujem skutočné ako réžiu?
Som z toho viac dopletená ako som bola, tak mi prosím prepáčte.
Ďakujem
Zita5
08.02.08,09:39
Kája.
08.02.08,09:59
V októbri 2007 sme prevzali stroj na leasing, kedže sa jedná o stroj ktorý treba zabudovať do konca roku 2007 sme ho nepoužívali, stroj sa len montoval. Stroj je prevádzky schopný až od februára 2008, prosím Vás kedy začínam odpisovať?
Iwett
08.02.08,10:04
V októbri 2007 sme prevzali stroj na leasing, kedže sa jedná o stroj ktorý treba zabudovať do konca roku 2007 sme ho nepoužívali, stroj sa len montoval. Stroj je prevádzky schopný až od februára 2008, prosím Vás kedy začínam odpisovať?
dňom uvedenia do prevádzky.
apo
08.02.08,10:51
dňom uvedenia do prevádzky.

Vzhľadom na to, že sa jedná o majetok nadobudnutý na lízing idú zásady o odpisovaní protichodne.

Skôr by som sa priklonil k názoru, že odpisovať až po zaradení, ale možno má niekto iný názor.

Máme praktickú skúsenosť s tým, že odpisy začnú o niekoľko mesiacov skôr ako ide prvá splátka lízingu, ale či je to tak správne z daňového hľadiska aj v opačnom prípade NEVIEM.

Zásada, že daňovo odpisujeme od momentu prevzatia premetu lízingu je odvodená od toho, že predmet lízingu môžeme užívať.

Rôzny daňový náhľad na odpisovanie lízovaného a priamo nadobudnutého majetku je aj v tom, že pri lízovanom majetku aj v jednoduchom účtovníctve odpisujeme mesačne, nie je možné odpisovanie prerušiť.

Takže počkaj ešte aj na iný názor a potom sa rozhodni.

apo
Iwett
08.02.08,11:40
ej, veru, to vyzerá, že je to tak ako píše apo, .... to je leasing...
ospravedlnujem sa, dík za opravu
apo
08.02.08,15:19
V októbri 2007 sme prevzali stroj na leasing, kedže sa jedná o stroj ktorý treba zabudovať do konca roku 2007 sme ho nepoužívali, stroj sa len montoval. Stroj je prevádzky schopný až od februára 2008, prosím Vás kedy začínam odpisovať?

Nedá mi, aby som ešte raz nezhodnotil tento problém.

Nezdá sa mi pravdepodobné, že zariadenie, ktorého zabudovanie do systému trvá 3 mesiace bolo dodané okamihom jeho zloženia na dvore. Je obvyklé, že dodávateľ takéhoto zariadenia vykoná aj skompletovanie technologického zariadenia a až od tohoto okamihu je splnená dodávka.

Ako príklad uvediem počítačovú sieť. Je nutné vymeniť jeden počítač v sieti. Ja ho objednám u dodávateľa, ktorý mi tento počítač rozchodí v sieti. Až keď je sieť opäť funkčná môžem zhodnotiť, že došlo k dodaniu a môžem podpísať preberací protokol. Veľmi ľahko sa môže stať, že niektorý PC v sieti nemusí plnohodnotne plniť úlohu a niečo podobné by ste mali aj vy očakávať od dodávateľa stroja, ktorý sa zamontoval do nejakého systému.

Skúste hodnotiť lízing takýmto spôsobom. Je možné, že samotný stroj, ktorý ste nadobudli lízingom sám o sebe je nepoužiteľný, že jeho funkcia sa prejaví až v celku. Ak by to bolo takto v tom prípade začnite odpisovať od momentu zloženia stroja u vás na dvore ak sa pri tomto úkone podpísal aj preberací protokol. Uvažujem takto z toho dôvodu, že prínos z činnosti stroja ako jedinečného zariadenia sa nedá očakávať. Berte to ako začatie splácania úveru, ale pri lízingu sa okrem splácania účtujú aj odpisy tak teda budete aj odpisovať.

apo
Kája.
18.02.08,10:46
Nedá mi, aby som ešte raz nezhodnotil tento problém.

Nezdá sa mi pravdepodobné, že zariadenie, ktorého zabudovanie do systému trvá 3 mesiace bolo dodané okamihom jeho zloženia na dvore. Je obvyklé, že dodávateľ takéhoto zariadenia vykoná aj skompletovanie technologického zariadenia a až od tohoto okamihu je splnená dodávka.

Ako príklad uvediem počítačovú sieť. Je nutné vymeniť jeden počítač v sieti. Ja ho objednám u dodávateľa, ktorý mi tento počítač rozchodí v sieti. Až keď je sieť opäť funkčná môžem zhodnotiť, že došlo k dodaniu a môžem podpísať preberací protokol. Veľmi ľahko sa môže stať, že niektorý PC v sieti nemusí plnohodnotne plniť úlohu a niečo podobné by ste mali aj vy očakávať od dodávateľa stroja, ktorý sa zamontoval do nejakého systému.

Skúste hodnotiť lízing takýmto spôsobom. Je možné, že samotný stroj, ktorý ste nadobudli lízingom sám o sebe je nepoužiteľný, že jeho funkcia sa prejaví až v celku. Ak by to bolo takto v tom prípade začnite odpisovať od momentu zloženia stroja u vás na dvore ak sa pri tomto úkone podpísal aj preberací protokol. Uvažujem takto z toho dôvodu, že prínos z činnosti stroja ako jedinečného zariadenia sa nedá očakávať. Berte to ako začatie splácania úveru, ale pri lízingu sa okrem splácania účtujú aj odpisy tak teda budete aj odpisovať.

apo

Vraciam sa k tejto téme ešte raz, aj pri leasingovom majetku platí, že odpisuje sa až vtedy keď sa používa, t.z. v mojom prípade až vtedy keď bude stroj zabudovaný, bez ohľadu na to kedy som stroj prevzala a začala splácať.
evina
18.02.08,10:55
Vraciam sa k tejto téme ešte raz, aj pri leasingovom majetku platí, že odpisuje sa až vtedy keď sa používa, t.z. v mojom prípade až vtedy keď bude stroj zabudovaný, bez ohľadu na to kedy som stroj prevzala a začala splácať.

http://www.porada.sk/646693-post5.html
apo
18.02.08,13:07
Vraciam sa k tejto téme ešte raz, aj pri leasingovom majetku platí, že odpisuje sa až vtedy keď sa používa, t.z. v mojom prípade až vtedy keď bude stroj zabudovaný, bez ohľadu na to kedy som stroj prevzala a začala splácať.

Teraz riešim nový lízing a ide ma poraziť.
Splátkový kalndár:
Splátka č. 0 31.1.2008 10.000 Euro
Splátka č. 1 31.1.2008 2.000 Euro
Splátka č. 2 1.3.2008 2.000 Euro


Protokol o prevzatí je podpísaný 31.1.2008

Podľa predchádzajúcej diskusie by som mal v roku 2008 účtovať 12 odpisov a 11 splátok + 0-tú splátku.

Mám ale 100-chutí sa vykašľať na princíp dátumu prevzatia nakoľko podľa dátumov v splátkovom kalendári je evidentné, že 1. splátka je splátkou za mesiac február.

Domnievam sa, že všetky zásady sú nato, aby mali svoje výnimky ak je to ozaj logické a v tomto prípade túto výnimku ozaj urobím.

Pozdravujem.

apo
Zuzanak1
07.03.08,20:19
Dobrý deň, mám otázku : doteraz som úrok z leasingu účtovala ako réžiu, ale teraz ma po prečítaní nejakých článkov chytila pochybnosť. Úrok, ktorý je pri každej splátke leasingu ide celý do réžie ? Alebo len rozdiel ktorý prevyšuje odpisy ? Ďakujem za odpoveď.
apo
07.03.08,20:51
Odpisy počítame zo súčtu súm, ktoré v splátkovom kalendári narastajú. V inom stĺpci sú sumy, ktoré pri každej splátke sú nižšie, to sú úroky a idú v takej výške do nákladov ako je uvedené v splátkovom kalendári.
31.12.2007 musíš z úrokov, ktoré zaplatíš v januári 2008 alikvotnu časť prepočítanú úrok/31xpočet dní z decembra zaúčtovať ako výdavok budúcich období nakoľko úrok sa platí pozadu.
Opačne postupujeme s poistným, ktoré z decembrovej splátky musíme preniesť do januára nakoľko poistné platíme popredu.

K odpisom.
Zo sumy súm, narastajúcich v splátkovom kalendári dostaneš istinu ku ktorej pripočítaš poplatok za vystavenie lízingovej zmluvy a odkupnú cenu. Túto sumu vydelíš počtom splátok a máš odpis, ktorý je po celú dobu trvania lízingu konštantný.

Pozdravujem.

apo
Zuzanak1
08.03.08,06:36
Odpisy počítame zo súčtu súm, ktoré v splátkovom kalendári narastajú. V inom stĺpci sú sumy, ktoré pri každej splátke sú nižšie, to sú úroky a idú v takej výške do nákladov ako je uvedené v splátkovom kalendári.
31.12.2007 musíš z úrokov, ktoré zaplatíš v januári 2008 alikvotnu časť prepočítanú úrok/31xpočet dní z decembra zaúčtovať ako výdavok budúcich období nakoľko úrok sa platí pozadu.
Opačne postupujeme s poistným, ktoré z decembrovej splátky musíme preniesť do januára nakoľko poistné platíme popredu.

K odpisom.
Zo sumy súm, narastajúcich v splátkovom kalendári dostaneš istinu ku ktorej pripočítaš poplatok za vystavenie lízingovej zmluvy a odkupnú cenu. Túto sumu vydelíš počtom splátok a máš odpis, ktorý je po celú dobu trvania lízingu konštantný.

Pozdravujem.

apo
ďakujem za odpoveď. Toto uvedené časové rozlíšenie úrokov a poistného sa ale netýka Jednoduchého účtovníctva ? Tam ide všetko do výdajov zaplateným spátky, ano ? Mne skôr išlo o toto : "nájomné, t.j. úrok (zisková prirážka), ktoré prevyšuje odpisy v zmysle § 19 ods. 3 písm. o) ZDP a § 17 ods. 26 ZDP. Tomu tom prevyšovaní odpisov úplne nerozumiem, lebo ja som vždy dávala celý úrok a celý odpis do výdajov, ale teraz nad tým začínam viac uvažovať a neviem, či som to robila dobre.
Zuzanak1
08.03.08,06:40
A ešte mám jednu otázočku. V roku 2006 (28.12.) FO SZČO kúpil na lesing nákladný automobil, vtedy som ho dala ako obstarané na kartu majetku, zaplatil 1. zvýšenú splátku. Tú som - sumu bez dane dala na VNZD a DPH som uplatnila. Technický preukaz - ŠPZ ale dostal až 13.2.2008, vtedy som dala zaradenie a od tohoto dátumu počítam aj odpisy. Je to správne ? Ďakujem za pomoc.
evina
08.03.08,07:00
ďakujem za odpoveď. Toto uvedené časové rozlíšenie úrokov a poistného sa ale netýka Jednoduchého účtovníctva ? Tam ide všetko do výdajov zaplateným spátky, ano ? Mne skôr išlo o toto : "nájomné, t.j. úrok (zisková prirážka), ktoré prevyšuje odpisy v zmysle § 19 ods. 3 písm. o) ZDP a § 17 ods. 26 ZDP. Tomu tom prevyšovaní odpisov úplne nerozumiem, lebo ja som vždy dávala celý úrok a celý odpis do výdajov, ale teraz nad tým začínam viac uvažovať a neviem, či som to robila dobre.

§ 19 odst. 3 písm. o Ti hovorí o tom, že robíš dobre, t.j. finančný úrok je VOZD celý z každej splátky.
V § 17 odst. 26 písm. a je riešené predčasné ukončenie lizingu - porušenie podmienok lizingu.
evina
08.03.08,07:05
A ešte mám jednu otázočku. V roku 2006 (28.12.) FO SZČO kúpil na lesing nákladný automobil, vtedy som ho dala ako obstarané na kartu majetku, zaplatil 1. zvýšenú splátku. Tú som - sumu bez dane dala na VNZD a DPH som uplatnila. Technický preukaz - ŠPZ ale dostal až 13.2.2008, vtedy som dala zaradenie a od tohoto dátumu počítam aj odpisy. Je to správne ? Ďakujem za pomoc.

odpisy u fin. nájmu- §26, odst. 9

...Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.
Zuzanak1
08.03.08,07:49
§ 19 odst. 3 písm. o Ti hovorí o tom, že robíš dobre, t.j. finančný úrok je VOZD celý z každej splátky.
V § 17 odst. 26 písm. a je riešené predčasné ukončenie lizingu - porušenie podmienok lizingu.
Ďakujem ti pekne, už som sa zľakla, že mi niečo ušlo.
Zuzanak1
08.03.08,07:56
odpisy u fin. nájmu- §26, odst. 9

...Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.
môžeš mi to povedať tak nejak zrozumiteľne, vlastnými slovami ? Podľa mňa auto bolo spôsobilé na užívanie, až keď malo značky. ďakujem.
Johanka
08.03.08,08:02
odpisy u fin. nájmu- §26, odst. 9

...Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.


môžeš mi to povedať tak nejak zrozumiteľne, vlastnými slovami ? Podľa mňa auto bolo spôsobilé na užívanie, až keď malo značky. ďakujem.
Dôležité slovo som zvýraznila tučným - deň prevzatia predmetu finančného prenájmu.
Čo majú značky spoločné so spôsobilosťou MV na používanie ... však existujú aj tzv. prevozné značky a jazdíme s nimi ...
Zuzanak1
08.03.08,08:14
Dôležité slovo som zvýraznila tučným - deň prevzatia predmetu finančného prenájmu.
Čo majú značky spoločné so spôsobilosťou MV na používanie ... však existujú aj tzv. prevozné značky a jazdíme s nimi ...
Rozumiem, takže keď ho začal naozaj používať až toho 13.2.2007, aj tak som mala dať za december 2007 Odpisy. Takže teraz za rok 2006 mám smolu (aj tak mal stratu). Ale v odpisovom pláne už musím ten december zohľadniť. Dobre som to pochopila ? ďakujem za ochotu komunikovať.
Zuzanak1
08.03.08,08:38
Johanka, ďakujem.
mysimis
08.03.08,09:33
Už som tu aj ja s problémom leasing - všetko som si pekne naštudovala ale asi som už nechápavá. Bojujem s leasingom v PÚ neplatca DPH. Podnikateľ si vybral leasing až na 60 mesiacov a nie som si istá či som dobre pochopila odpisovanie. Vozidlo si zaradím do majetku a budem ho odpisovať, len nie som si istá či 60 mesiacov.
Johanka
08.03.08,09:41
§ 26 ods.8 Zákona o dani z príjmov
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
;)
Zuzanak1
19.03.08,19:25
Ahojte už som tu zasa. Zasa som niečo čítala, a mám problém. Mám auto na leasing na 48 mesiacov, v JÚ. V tom článku, čo som čítala, bolo uvedené odpisovanie, účtovné 48 mesiacov a daňové 36 mesiacov. Má to tak byť ? Nemá by ť odpis rovnaký ? 48 mesiacov ? ďakujem.
apo
19.03.08,20:27
Ahojte už som tu zasa. Zasa som niečo čítala, a mám problém. Mám auto na leasing na 48 mesiacov, v JÚ. V tom článku, čo som čítala, bolo uvedené odpisovanie, účtovné 48 mesiacov a daňové 36 mesiacov. Má to tak byť ? Nemá by ť odpis rovnaký ? 48 mesiacov ? ďakujem.

Možno, že nejaký účtovný fanatik takto postupuje, ale nie je dôvod. Ja si takto nekomplikujem život v PÚ a JÚ už vôbec nie, nakoľko pre zistenie základu dane sú účtovné odpisy nepodstatné. Preto u mňa sa účtovné odpisy vždy rovnajú daňovým.

apo
Monika Kováčová
19.03.08,21:06
Možno, že nejaký účtovný fanatik takto postupuje, ale nie je dôvod. Ja si takto nekomplikujem život v PÚ a JÚ už vôbec nie, nakoľko pre zistenie základu dane sú účtovné odpisy nepodstatné. Preto u mňa sa účtovné odpisy vždy rovnajú daňovým.

apo

No... ja som potom účtovný fanatik... ja si takto život komplikujem... :)
apo
19.03.08,21:09
:)Proti gustu žiadny dišputát.

apo
Zuzanak1
21.03.08,20:11
Možno, že nejaký účtovný fanatik takto postupuje, ale nie je dôvod. Ja si takto nekomplikujem život v PÚ a JÚ už vôbec nie, nakoľko pre zistenie základu dane sú účtovné odpisy nepodstatné. Preto u mňa sa účtovné odpisy vždy rovnajú daňovým.

apo
ďakujem za odpoveď. Tomu rozumiem, skôr ma trápi otázka, či keď mám leasing na 48.mesiacov, daňové odpisy sú 36.mesiacov ?
andrej_rv
21.03.08,20:19
ďakujem za odpoveď. Tomu rozumiem, skôr ma trápi otázka, či keď mám leasing na 48.mesiacov, daňové odpisy sú 36.mesiacov ?
Pre daňové odpisy sa musí obstarávacia cena (istina) rovnomerne rozdeliť na dobu trvania finančného prenájmu, teda v Tvojom prípade na 48 mesiacov (bez ohľadu na prípadnú dobu účtovného odpisovania).
Zuzanak1
22.03.08,07:38
Pre daňové odpisy sa musí obstarávacia cena (istina) rovnomerne rozdeliť na dobu trvania finančného prenájmu, teda v Tvojom prípade na 48 mesiacov (bez ohľadu na prípadnú dobu účtovného odpisovania).
ďakujem, je mi to jasné, aj mi to vlastne bolo jasné, len niekedy keď čítam, tak potom začnem pochybovať. Pozrela som si ten článok ešte raz, a tam si dobrovolne určili 48 mesiacov UO. Ja som myslela, že aj lesing je na 48 mesiacov, preto ma to zpochybnilo, že prečo teda dali DO 36.
Ešte raz dik.
erika_H
24.03.08,14:33
Prosím Vás,do OC osobn.automobilu zaratavam istinu+ leasingový poplatok (JÚ,neplatca DPH).Z tento ceny vypočítam odpisy-podľa mesiacov celkom a potom na jednotlivé roky.
Do záväzkov si zaúčtujem OC osobného automobilu a keď splácam leasing,úhrady si priraďujem ako splácanie záväzku voči leasingovej spoločnosti..?
Keď som splátku leasingu za 12/2007 platila až v 1/2008, DPH a fin.úrok mi idú do nákladov až v r.2008, na odpisy r.2007 to vplyv nemá.
Môžete mi toto prosím vás skontrolovať?ďakujem moc
Monika Kováčová
24.03.08,14:39
vyplň si túto tabuľku v prvom príspevku pod reklamou: http://www.porada.sk/t9121-leasing-tabulka-v-exceli.html
mimča
24.03.08,18:06
Fi mala od r. 2004 leasing na nákladný automobil, vo februári 2007 mala poslednú splátku leasingu.. splátkový kalendár je v slovenských korunách (zluvu som nedostala - len teraz po vyžiadaní splátkový kalendár - keďže som nevedela k čomu priradiť platby) v januári 2007 fi obdržala "list" z ČSOB o zúčtovaní fa za pohyb kurzu EUR voči SKK k tejto zmluve.. v nom je len uvedená suma 62748,60 ktorá bola následne znížená o zmluvnú pokutu za nedodržanie termínu splátok a pripisaná na účet.. uf bojujem s tým ako zúčtovať túto platbu.. fi je kvartálny platca DPH (účtovníctvo som prebrala a dávam dokopy rok 2007) list by mal obsahovať ako prílohu "doklad o oprave zákldu dane" no žiaľ nemám ho (nedodali mi ho z fi).. som z toho zúfala, zrejme bude potrebné podať aj opravné DPH za I.Q..
babs
17.07.08,06:48
Prajem pekny den,
aj ja by som mala otazku, co sa tyka leasingu v eurach..Uctujem JU platcu DPH. Neviem ako zaradit osobny automobil zakupeny na leasing v eur, akym kurzom prepocitat vstupnu cenu pri zaradeni?? ked splatky budu mat vzdy iny kurz prepoctu?? chapem spravne ak mi tam budu vznikat nejake rozdiely?? Do vstupnej ceny som zaradila prvu zvysenu splatku, istinu zo splatkoveho kalendara, predajnu cenu a jednorazovy poplatok - vsetko bez dph..DPH zo splatok si budem uplatnovat do vydavkov v case ked bude splatka uhradena?? to znamena na zaklade interneho dokladu kazdy mesiac? a takisto aj uroky, ktore su uvedene v splatkovom kalendari?? a co dph z toho jednorazoveho poplatku mozem si odpocitat alebo len uplatnit do vydavkov v case, v ktorom bol poplatok uhradeny? viem ze je to vela otazok naraz, ale akosi sa neviem pohnut z miesta..
dakujem..
apo
17.07.08,07:43
Poradím Ti trochu inak ako by si čakala.

Prelistuj tému do ktorej si dala otázku a nájdeš tam odpovede na svoje otázky a ešte si budeš môcť vybrať postup, ktorý sa Ti bude najviac pozdávať.

Mnohé riešenia majú aj punc súhlasov a ocenenia, aj to pomôže pri výbere.

Nepredpokladám, že sa môže vyskytnúť nejaká situácia, ktorá nebola rozdiskutovaná v tejto téme.

Pozdravujem.

apo
Jana Acsová
17.07.08,07:51
Prajem pekny den,
aj ja by som mala otazku, co sa tyka leasingu v eurach..Uctujem JU platcu DPH. Neviem ako zaradit osobny automobil zakupeny na leasing v eur, akym kurzom prepocitat vstupnu cenu pri zaradeni?? ked splatky budu mat vzdy iny kurz prepoctu?? chapem spravne ak mi tam budu vznikat nejake rozdiely?? Do vstupnej ceny som zaradila prvu zvysenu splatku, istinu zo splatkoveho kalendara, predajnu cenu a jednorazovy poplatok - vsetko bez dph..DPH zo splatok si budem uplatnovat do vydavkov v case ked bude splatka uhradena?? to znamena na zaklade interneho dokladu kazdy mesiac? a takisto aj uroky, ktore su uvedene v splatkovom kalendari?? a co dph z toho jednorazoveho poplatku mozem si odpocitat alebo len uplatnit do vydavkov v case, v ktorom bol poplatok uhradeny? viem ze je to vela otazok naraz, ale akosi sa neviem pohnut z miesta..
dakujem..Veľa sa Vám ozrejmí, keď si prečítate dotknuté ustanovenie postupov účtovania. Odporúčam prečítať a hneď Vám to bude jasnejšie. Niečo nájdete aj v tejto téme.
http://www.porada.sk/t74315-leasing-v-eur-v-ju.html
babs
17.07.08,08:20
dakujem pekne uz sa mi trochu rozvidnieva ako by to mohlo byt co sa tyka zaradenia majetku a vypoctu odpisov v SKK, jedine co ma este trapi je ci vznika narok na odpocet z toho jednorazoveho poplatku alebo postupujem ako pri dph zo splatok a to ze bude tvorit prevadzkovu reziu??
apo
17.07.08,08:27
Podľa posledných usmernení všetky výdavky spojené s obstaraním majetku na lízing sa majú zahrnúť do vstupnej ceny pre výpočet odpisov.

Pre poplatok za uzatvorenie lízingovej zmluvy to platí tiež a keďže sa jedná o osobné motorové vozidlo tak nemôžeme odpočítať DPH nakoľko poplatok je súčasťou vstupnej ceny.

apo
babs
17.07.08,08:31
dakujem pekne :-) prajem pekny den
b.
apo
17.07.08,08:32
K tejto téme pridám jeden problém na definitívne rozlúsknutie.

V roku 2004 bolo pre lízing osobných motorových vozidiel stanovené, že DPH sa účtuje u platičov aj neplatičov DPH rovnako to je:
V JÚ ako prevádzková réžia
V PÚ na účte 548 bez časového rozlišovania.

Boli na Porade príspevky, ktoré uvedený postup upravovali.

Prosím, aký je posledný aktuálny postup pre účtovanie DPH v lízingu osobného motorového vozidla bez nároku na odpočet dane.

Ďakujem.

apo
evina
17.07.08,09:07
K tejto téme pridám jeden problém na definitívne rozlúsknutie.

V roku 2004 bolo pre lízing osobných motorových vozidiel stanovené, že DPH sa účtuje u platičov aj neplatičov DPH rovnako to je:
V JÚ ako prevádzková réžia
V PÚ na účte 548 bez časového rozlišovania.

Boli na Porade príspevky, ktoré uvedený postup upravovali.

Prosím, aký je posledný aktuálny postup pre účtovanie DPH v lízingu osobného motorového vozidla bez nároku na odpočet dane.

Ďakujem.

apo

Rovnaký, len p. Cenigová a niektorí tú DPH časovo rozlišujú, ale zákon o dani z príjmov to neprikazuje

http://www.porada.sk/t64755-p3-lizing-uctovanie.html
apo
17.07.08,09:58
Ďakujem.

Záver: Ostanem pri zaužívanom postupe z roku 2004, to je DPH tak ako je uvedená na faktúre alebo v splátkovom kalendári zaúčtujem do daňových výdavkov.

V tomto prípade nebudem s pani Cenigovou súhlasiť. Na druhej strane ak niekto hodnotu DPH nasčíta a bude dávať do nákladov časovo rozlíšenú nemal by prísť do konfliktu s daňovým kontrolórom.

:cool:Medzi nami, nerozumiem čo viedlo tvorcov daňových zákonov k tomu, aby pri osobných motorových vozdidlách bez nároku na odpočet dane takto skomplikovali daňové výdavky a z akého dôvodu do tejto motanice zatiahli ešte aj neplatičov dane.:cool:

Pozdravujem.

apo
peter798
14.08.08,21:25
Dobrý deň,
dostal som sa do finančných ťažkostí. Pracujem ako SZČO od marca tohto roku, teda daňové priznanie ešte nemám a teda úver nemôžem na seba vziať. Jediné čo mám je auto. Existuje možnosť, že sa auto prelaesinguje v nejakej spoločnosti??? Proste ohodnotia mi auto, poskytnú mi hotovosť a ja ju budem splácať. Je to možné???
Anja111
15.08.08,03:55
Dobrý deň,
dostal som sa do finančných ťažkostí. Pracujem ako SZČO od marca tohto roku, teda daňové priznanie ešte nemám a teda úver nemôžem na seba vziať. Jediné čo mám je auto. Existuje možnosť, že sa auto prelaesinguje v nejakej spoločnosti??? Proste ohodnotia mi auto, poskytnú mi hotovosť a ja ju budem splácať. Je to možné???
Áno, je taká možnosť. Spoj sa s nejakou lízingovou spoločnosťou.
Pozri si aj toto:
http://www.porada.sk/t34430-spatny-leasing.html
http://www.porada.sk/t9150-leasing-spatny.html
Marcela16
04.01.09,10:25
prosím o radu... v mesiaci 12/07 mala ísť úhrada leasingovej splátky, ale úhrada neprešla správne, takže táto splátka išla v mesiaci 01/08 zároveň so splátkou, ktorá mala ísť v tomto mesiaci... robím v JU a neviem ako mám zaúčtovať tú splátku ktorá mala ísť ešte v roku 2007 ... môže mi niekto poradiť?
Jana Acsová
04.01.09,10:38
prosím o radu... v mesiaci 12/07 mala ísť úhrada leasingovej splátky, ale úhrada neprešla správne, takže táto splátka išla v mesiaci 01/08 zároveň so splátkou, ktorá mala ísť v tomto mesiaci... robím v JU a neviem ako mám zaúčtovať tú splátku ktorá mala ísť ešte v roku 2007 ... môže mi niekto poradiť?
Ako každú inú. Podľa postupov účtovania sa predpis splátky účtuje podľa splátkového kalendára do knihy záväzkov. Takže tak urobte v čase vzniku záväzku. A do peňažného denníka sa premietne úhrada, tak ako kedykoľvek inokedy v priebehu roka. Splátka pozostáva zo splátky:
- istiny,
- DPH viažucej sa k istine,
- úroku,
- DPH viažucej sa k úroku,

... možno aj poistného.

Výdavok sa preto v peňažnom denníku účtuje podľa druhového členenia.

Zaúčtovanie v knihe záväzkov nesúvisí s úhradou. V účtovnej závierke sa má premietnuť záväzok v správnej výške. Ak nebola splátka do 31.12.2008 uhradená, premietne sa vo výkaze o majetku a záväzkoch v rámci záväzkov. Uplatnenie práva na odpočítanie DPH vzniká u platiteľa v závislosti od predmetu finačného prenájmu (výnimka napr. automobil M1) a podľa dátumu vzniku daňovej povinnosti. Splátkový kalendár plní funkciu faktúry a uplatnenie práva na odpočítanie dane (ak vzniklo) sa nijako neviaže na úhradu splátky.
zuzach
21.09.10,08:54
ked mám odkupnú cenu leasovaného auta napr. 4000 eur, čo je tak v leasingovej zmluve, to mám normálne zaradiť do majetku a znovu odpisovať? ja som sa s takým niečím ešte v živote nestretla
Tweety
21.09.10,09:30
ked mám odkupnú cenu leasovaného auta napr. 4000 eur, čo je tak v leasingovej zmluve, to mám normálne zaradiť do majetku a znovu odpisovať? ja som sa s takým niečím ešte v živote nestretla
ÁNo, tak.
zuzach
21.09.10,10:41
ved to je strašné, leasing je na 5 rokov, a potom budem štyri roky odpisovať odkupnú cenu? ved to auto tu ani 9 rokov nebudeme môcť používať.. máte s tým niekto skúsenosti?
Tweety
21.09.10,13:52
ved to je strašné, leasing je na 5 rokov, a potom budem štyri roky odpisovať odkupnú cenu? ved to auto tu ani 9 rokov nebudeme môcť používať.. máte s tým niekto skúsenosti?
Asi tomu nie veľmi dobre rozumieš. Lízing odpisujeme rovnomerne po celú dobu nájmu. Teda nie tak, ako ostatný odpisovaný majetok. Pozri si Zákon o dani z príjmu §26
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
zuzach
22.09.10,04:21
ale tá odkupná cena nie je v istine, obyčajne z mojich skúseností býva odkupná cena 30 eur alebo tak,, teraz nám odkupnu cenu 6000 eur,
Monika Kováčová
22.09.10,05:39
Nie je to náhodou 6000 SK?
zuzach
22.09.10,05:53
no bohužial nie, je to 20% kupnej ceny
KEJKA
22.09.10,06:12
ked mám odkupnú cenu leasovaného auta napr. 4000 eur, čo je tak v leasingovej zmluve, to mám normálne zaradiť do majetku a znovu odpisovať? ja som sa s takým niečím ešte v živote nestretla


ÁNo, tak.??????????????????


no bohužial nie, je to 20% kupnej ceny

Ak 20% kúpnej ceny je ZC po skončení leasingu, píšeš podľa zmluvy odkupná cena .........../?/
tak upozorňujem, že splátky, súvisiace náklady a aj odkupná cena majú tvoriť OC predmetu, ktorý si takto mala zaradiť a odpisovať počas doby nájmu.
Takže 20% by bolo na 474 a teraz by si to iba vyrovnala - záväzok a stroj by bol odpísaný.
Prehodnoť účtovanie a oceňovanie, prípadne oprav DPPO.
zuzach
22.09.10,07:51
no neviem, dostanem normálnu faktúru na kúpnu cenu 6000 eur + dph ako mi povedali z leasingovky.
Llívia
10.06.11,10:24
V splátkovom kalendári bola vyúčtovaná aj zostatková predajná cena po ukončení lízingu + DPH. Bola pri tom poznámka: "Zostatková predajná cena je splatná 1. deň po ukončení doby platnosti leasingovej zmluvy, t.j. X.X.2010). S týmto dátumom sa uplanila odpočet DPH. Zostatková predajná cena bola uhradená až v tomto roku. Po úhrade lízingovka vystavila faktúru, kde je uvedený dátum prijatia platby = dátum úhrady ZC. Kedy mala firma nárok na odpočet DPH?
KEJKA
10.06.11,13:32
no neviem, dostanem normálnu faktúru na kúpnu cenu 6000 eur + dph ako mi povedali z leasingovky.
áno, ale súčasne to vyplýva z LZ, resp. splátkového kalendára, preto si to mala napočítať do istiny. Moja odpoved platí.
KEJKA
10.06.11,13:34
V splátkovom kalendári bola vyúčtovaná aj zostatková predajná cena po ukončení lízingu + DPH. Bola pri tom poznámka: "Zostatková predajná cena je splatná 1. deň po ukončení doby platnosti leasingovej zmluvy, t.j. X.X.2010). S týmto dátumom sa uplanila odpočet DPH. Zostatková predajná cena bola uhradená až v tomto roku. Po úhrade lízingovka vystavila faktúru, kde je uvedený dátum prijatia platby = dátum úhrady ZC. Kedy mala firma nárok na odpočet DPH?
treba vidieť zmluvu. Väčšinou ZC sa fakturuje osobitne, a na ňu sa splátkový kalendár už nevzťahuje. DPH sa odpočíta, ked dostaneš doklad=faktúru od dodávateľa.
Llívia
10.06.11,15:39
Kejka, ďakujem.
7monika5
24.06.11,11:15
Poprosila by som o radu. Firma (platca DPH, PÚ) má na leasing nákl.automobil. Podarilo sa im v banke nastaviť splátky zle, t.j.v prvom mesiaci zaplatili aj prvú zvýšenú splátku, ale zároveň aj splátku za nasledujúci mesiac. V ďalšom mesiaci opäť odišla splátka, keďže bol zadaný trvalý príkaz - a opäť to bola splátka až za nasl.mesiac. Takto to je už 4 mesiace - urgovala som, nech pozastavia 1 mesiac splátky! Ja by som potrebovala poradiť ako zaúčtovať faktúry, kt.prišli k týmto predčasným úhradám (kvôli DPH). Prišla fa s textom: Táto faktúra je vystavená z dôvodu predčasnej úhrady. Prosíme neuhradiť, ale vysporiadať na nulu s priloženým dobropisom. Zároveň prišiel aj dobropis. Čo s tým? Poradíte? Ďakujem
apo
24.06.11,11:34
Poprosila by som o radu. Firma (platca DPH, PÚ) má na leasing nákl.automobil. Podarilo sa im v banke nastaviť splátky zle, t.j.v prvom mesiaci zaplatili aj prvú zvýšenú splátku, ale zároveň aj splátku za nasledujúci mesiac. V ďalšom mesiaci opäť odišla splátka, keďže bol zadaný trvalý príkaz - a opäť to bola splátka až za nasl.mesiac. Takto to je už 4 mesiace - urgovala som, nech pozastavia 1 mesiac splátky! Ja by som potrebovala poradiť ako zaúčtovať faktúry, kt.prišli k týmto predčasným úhradám (kvôli DPH). Prišla fa s textom: Táto faktúra je vystavená z dôvodu predčasnej úhrady. Prosíme neuhradiť, ale vysporiadať na nulu s priloženým dobropisom. Zároveň prišiel aj dobropis. Čo s tým? Poradíte? Ďakujem

Ja to neriešim, odpočítam DPH podľa splátkového kalendára. Nie je povinnosť odpočítať v skoršom termíne na základe úhrady.

Ešte doplním.
Bežné splátky a teda aj účtovanie o DPH na vstupe účtujem v interných dokladoch. Ak by som chcel urobiť odpočet na základe faktúry o predčasnej úhrade táto faktúra bude iba prílohou interného dokladu. Ja nerobím v evidencii záväzkov žiadne záznamy o predpise na úhradu a už vôbec nie o platbe vopred.

V internom doklade účtujem
562 / 474 úroky
568 / 474 poistné
343 / 474 DPH na vstupe

Lízingové splátky účtujem 474 / 221



apo
AnnaK
24.06.11,12:31
V internom doklade účtujem
562 / 474 úroky
568 / 474 poistné
343 / 474 DPH na vstupe

Lízingové splátky účtujem 474 / 221

apo[/QUOTE]

Ja namiesto účtu 568 účtujem 548, viď § 68 ods. 7 postupov účtovania ....poistenie majetku určeného na prevádzkovú činnosť a iné poistné súvisiace s prevádzkovou činnosťou.... Je to logické, lebo poistné plnenie tiež učtujeme na účet 648.
7monika5
24.06.11,12:52
Ďakujem za odpoveď. Účtujem rovnako, len som nevedela či môžem "odignorovať" faktúru a iba ju priložiť k ID....ale chcela som to presne tak urobiť ;)
apo
24.06.11,13:52
Ďakujem za odpoveď. Účtujem rovnako, len som nevedela či môžem "odignorovať" faktúru a iba ju priložiť k ID....ale chcela som to presne tak urobiť ;)

:)Ignorovať sa nepatrí ale v tomto prípade je to správny postup pri takom účtovaní lízingov ako som uviedol.

Opravujem slovo správne, nie som audítor. Ja považujem za správne.

apo