monyka
12.03.07,14:51
Advokat vykonáva činnosti na základe osob. povolenia, čiže nemá ani živnost. list, ale doteraz dával daňové priznania ako zo živnosti tab č. 1 riadok 2 ale tento rok začal prenajímať nebytové priestory a nemá na to asi žiadne povolenie. Chcem sa spýtať či príjmy z prenájmu pôjdu do tej živnosti riad. 2 alebo do r. 10 príjmy z prenájmu???
A je platiteľom DPH
Braňo
12.03.07,13:54
Monyka, neviem z akého dôvodu dával priznanie "príjmy zo živnosti", nakoľko advokát nemá žiadnu živnosť, ale licenciu od Slovenskej advokátskej komory. Preto má príjmy o kolonku nižšie - podniká na základe osóbitných predpisov - tak ako lekár, stomatológ, audítor a podobne.
:cool:
evina
12.03.07,13:55
Advokat vykonáva činnosti na základe osob. povolenia, čiže nemá ani živnost. list, ale doteraz dával daňové priznania ako zo živnosti tab č. 1 riadok 2 ale tento rok začal prenajímať nebytové priestory a nemá na to asi žiadne povolenie. Chcem sa spýtať či príjmy z prenájmu pôjdu do tej živnosti riad. 2 alebo do r. 10 príjmy z prenájmu???
A je platiteľom DPH

V prvom rade by som poopravila advokát vykazuje svoje príjmy a výdavky podľa § 6 v riadku 3 v oddieli VI.
Prenájom nehnuteľnosti sa uvedie na riadku 10 /viď vysvetlivky./
Johanka
12.03.07,14:26
Tzv. holý prenájom (prenájom bez poskytovania doplnkových služieb) , nie je živnosťou.
monyka
13.03.07,05:36
A aké sú potom prislúchajúce výdavky k tomu prenájmu??? (prenajíma kancelárie so službami ako je internet, voda, nábytok, elektrika) keď je platiteľ DPH a nemôže uplatniť paušál...
Potrebujem to surne. Ďakujem Vám.
Johanka
13.03.07,05:48
Skutočné, preukázateľné výdavky súvisiace s dosahovaním tohto príjmu. Vymenovala si ich vo svojom príspevku. Platia pre neho všetky ustanovenia Zákona o dani z príjmov ... dokonca môže prenajímanú nehnuteľnosť zaradiť do obchodného majetku a odpisovať ...
monyka
13.03.07,06:08
Ale skutočné výdavky nie sú známe z tohod dôvodu, že nám nechodia faktúry za elektriku, koľko minuli nájomníci a akoľko my ako szčo. Aj čo sa týka DPH ňemôžeme uplatniť celú DPH s prijatých faktúr, ale to robím koeficientom. No jednoducho nevieme určiť aké sú tie výdavky.
Asi sa to malo evidovať osobitne.
A tá budova je zaradená do obch. majetku, tak ako bola, ona sa len tento rok technicky zhodnotila, lebo to bola pivnica, a teraz sú tam 3 kancelárie, takže sa to odpisuje ale tie odpisy idú do výdavkoch podľa toho osobitného predpisu ako ste mi napísali.
Som zúfalá
monyka
13.03.07,10:39
Prosím, prosím poradte mi.
monyka
13.03.07,13:50
Prepáčte mi to, viem že toho máte naozaj dosť, myslím obdobie podávania daňového priznania, ale ja sa naozaj s tým neviem pohnuť, keď poznám príjmy z prenájmu ale výdavky nie.
Bolo by to jednoduché, keby nebol platiteľ DPH.
A čo by sa stalo keby som uviedla iba príjmy? (napr. 50.000 - 23.650 = 26.350) a výdavky 0,- ????????
Nike
13.03.07,14:01
Ale skutočné výdavky nie sú známe z tohod dôvodu, že nám nechodia faktúry za elektriku, koľko minuli nájomníci a akoľko my ako szčo. Aj čo sa týka DPH ňemôžeme uplatniť celú DPH s prijatých faktúr, ale to robím koeficientom. No jednoducho nevieme určiť aké sú tie výdavky.
Asi sa to malo evidovať osobitne.
A tá budova je zaradená do obch. majetku, tak ako bola, ona sa len tento rok technicky zhodnotila, lebo to bola pivnica, a teraz sú tam 3 kancelárie, takže sa to odpisuje ale tie odpisy idú do výdavkoch podľa toho osobitného predpisu ako ste mi napísali.
Som zúfalá

Podľa § 6/5a ZDP je tento druh nájmu príjmom z podnikania t.j. nakladania s obchodným majetkom. Takže výdavky na celok máš vo výdavkoch §6/1c.
Johanka
13.03.07,17:02
Ale skutočné výdavky nie sú známe z tohod dôvodu, že nám nechodia faktúry za elektriku, koľko minuli nájomníci a akoľko my ako szčo. Aj čo sa týka DPH ňemôžeme uplatniť celú DPH s prijatých faktúr, ale to robím koeficientom. No jednoducho nevieme určiť aké sú tie výdavky.
Asi sa to malo evidovať osobitne.
A tá budova je zaradená do obch. majetku, tak ako bola, ona sa len tento rok technicky zhodnotila, lebo to bola pivnica, a teraz sú tam 3 kancelárie, takže sa to odpisuje ale tie odpisy idú do výdavkoch podľa toho osobitného predpisu ako ste mi napísali.
Som zúfalá

To si mohla hneď na začiatku napísať ... Nedá sa dobre poradiť, keď je otázka neúplná ....
betka
13.03.07,18:20
1. Ale skutočné výdavky nie sú známe z tohod dôvodu, že nám nechodia faktúry za elektriku, koľko minuli nájomníci a akoľko my ako szčo.
2. Aj čo sa týka DPH ňemôžeme uplatniť celú DPH s prijatých faktúr, ale to robím koeficientom. No jednoducho nevieme určiť aké sú tie výdavky.
Asi sa to malo evidovať osobitne. Áno súhlasím, evidovať osobitne
3. A tá budova je zaradená do obch. majetku, tak ako bola, ona sa len tento rok technicky zhodnotila, lebo to bola pivnica, a teraz sú tam 3 kancelárie, takže sa to odpisuje ale tie odpisy idú do výdavkoch podľa toho osobitného predpisu ako ste mi napísali.
Som zúfalá

1. Závisí čo máte dohodnuté v NZ s nájomcami. Ak tam máte dohodnutý nájom včetne energií, nič im nefakturujete. ak máte v NZ nájom a energie hradí nájomca. Mali by ste im prefakturovať energie. Ak máte jeden merač. Je ťažké určiť, koľko kto spotreboval, pri plyne nevidím problém, tam by ste urobili vyúčtovanie na základe celkovej podlahovej plochy nehnuteľnosti, a počítali by ste koeficient. Nájomca 1 plocha 20 M2, Najomca 2, 30m2.... celková plocha nehnut. napr. 150m2. Nájomca 1 Vám zaplatí 20/150 ..... k splátkovemu kalendáru, alebo na základe čoho vlastne platíte plyn (kúrenie). Elektrina sa vypočítava 5ažšie, pretože každý používa spotrebiče, kt. majú inú spotrebu energie (ak má niekto chladničku, je to žrút ....) Vodne a stočné, by som robila podľa počtu osôb (jedná sa hlavne o splachovanie, a to tiež čo, to spotrebuje ....)

2. DpH si môžete odpočítať s energií v plnom rozsahu, ak ste plátcom DPH, a prenajímate nehnuteľnosť plátcom DPH. A takisto závisí od konkretnej zmluvy, Ak prenajímate i neplátcom DPH, tiež je tu závislosť od NZ, pretože ak je nájomné včetne energií, počítate koeficient .....

3. Ak vykonáte TZ, zvýšite VC pri rovn. odpisovaní, resp. ZC pri zrýchlenom odpisovaní o toto TZ, a odpisujete. Odpisovanie budovy sa Vám TZ predĹži ... to je už iná kapitola ... Výdavky súvisiace s obstaraním budovy a vykonaným TZ, sa Vám premietnu do VOZD až odpismi (náklad) .....
monyka
14.03.07,05:48
"Podľa § 6/5a ZDP je tento druh nájmu príjmom z podnikania t.j. nakladania s obchodným majetkom. Takže výdavky na celok máš vo výdavkoch §6/1c."

Nemiem čí dobre tomuto rozumiem ale chceš tým povedať že ak nakladám s majetkom podľa §/5a to môžem dať do výdavkov (uplatniť) spolu s výdavkami súvisiacimi s podnikaním podľa osobitného predpisu? a tým pádom ho dať do riadku 3 splpec 2???
monyka
14.03.07,06:01
1. prenajímame im včítane vody a elektriny čiže ako píšeš nič nefakturovať. Ale čo s tým, že neviam aké sú prislúchajúce výdavky k tým príjmom?
No proste nerozumiem.
2. DPH- aj platiteľom aj neplatiteľom fakturujeme bez DPH tak je v zmluve dohodnuté, čiže som to musela počítať koeficientom ako píšu v zákone (tak aj niektoré faktúry a VPD robím koeficientom) aby som vedela koľko z DPH si môžeme uplatniť.

Ja fakt neviem
monyka
15.03.07,05:44
"Podľa § 6/5a ZDP je tento druh nájmu príjmom z podnikania t.j. nakladania s obchodným majetkom. Takže výdavky na celok máš vo výdavkoch §6/1c."

Nemiem čí dobre tomuto rozumiem ale chceš tým povedať že ak nakladám s majetkom podľa §/5a to môžem dať do výdavkov (uplatniť) spolu s výdavkami súvisiacimi s podnikaním podľa osobitného predpisu? a tým pádom ho dať do riadku 3 splpec 2???


prosím Vás mohol by mi niekto vysvetliť túto (prvú vetu) polopate? Bola by som Vám strašne vďačná. Túdruhú som písala ja.

A všimla som si v daňovom priznaní za r. 05 že je tam riadok 101 daň na účely platenia preddavkov a v DP na r. 06 tam taký riadok nie je.. Znamená to, že keď sa rátalo DP za r. 05 tak sa iba r. 101 podelil štyrma a nerátalo sa to podľa toho vzorca, čo je aktuálny teraz?:---
betka
15.03.07,07:51
prosím Vás mohol by mi niekto vysvetliť túto (prvú vetu) polopate? Bola by som Vám strašne vďačná. Túdruhú som písala ja.

:---

par.6 ods.5a - ak by ste predali auto, budovu, Váš OM, ide o príjem z podnikania. Toto sa Vás týka vtedy, ak máte toto auto, budovu .... zahrnuté vo Vašom OM, máte k nemu vytvorené karty, účtujete o ňom alebo evidujete.
Monika, o prenájme tu nájdete x príspevkov, stačí hľadať vo vyhľadávači, prenájom. Nájdete tu toho viacej.
A neviem prečo do prenájmu advokátových priestorov montujete, predaj OM, ako príjem.
Naštudujte si zákon ZDP, a potom robte účtovníctvo, keď budete tomu rozumieť, ... a pochopíte to ......
už neodpovedám na Vaše ..... otázky. K ničomu to nevedie, iba k buzerácii.
Človek sa snaží odpovedať, a vysvetliť a iba z toho vznikne .......
betka
15.03.07,07:55
Monyka, ešte niečo, prešla som si Vaše príspevky, a zdá sa mi, že by ste si mali najskôr naštudovať zákony, potom viesť účtovníctvo (možno), a až nakoniec rýpať do poraďákov...., keď tomu budete rozumieť:D :D :D