noro2525
12.03.07,17:16
Dobrý deň,
moja otázka smeruje k nasledovnému:
kúpil som na základe kúpnej zmluvy PC zostavu od fyzickej osoby, ktorá nepodniká proste bežný človek, ktorá stála 20.000.-
Bol vystavený VPD ktorý mi pdpísal aj kúpnu zmluvu sme podpísali.
Pýtam sa je nejaká povinnosť z jeho strany napr. podať DP?
z mojej strany je možné to dať hned do nákladov nakoľko to nepresahuje 30.000.- sk? Existuje ešte nahlasovanie FO na DÚ?

Ďakujem za Vašu pomoc

Noro
Tweety
12.03.07,16:19
Dobrý deň,
moja otázka smeruje k nasledovnému:
kúpil som na základe kúpnej zmluvy PC zostavu od fyzickej osoby, ktorá nepodniká proste bežný človek, ktorá stála 20.000.-
Bol vystavený VPD ktorý mi pdpísal aj kúpnu zmluvu sme podpísali.
Pýtam sa je nejaká povinnosť z jeho strany napr. podať DP?
z mojej strany je možné to dať hned do nákladov nakoľko to nepresahuje 30.000.- sk? Existuje ešte nahlasovanie FO na DÚ?

Ďakujem za Vašu pomoc

Noro
1.Nie, nie je.
2. Môžeš do dať VOZD.
3.Existuje, ale termín už prebehol.
mysimis
12.03.07,16:22
Dobrý deň,
moja otázka smeruje k nasledovnému:
kúpil som na základe kúpnej zmluvy PC zostavu od fyzickej osoby, ktorá nepodniká proste bežný človek, ktorá stála 20.000.-
Bol vystavený VPD ktorý mi pdpísal aj kúpnu zmluvu sme podpísali.
Pýtam sa je nejaká povinnosť z jeho strany napr. podať DP?
z mojej strany je možné to dať hned do nákladov nakoľko to nepresahuje 30.000.- sk? Existuje ešte nahlasovanie FO na DÚ?
Ďakujem za Vašu pomoc

Noro
Z Tvojej strany je to nákup drobného majetku a ide rovno do nákladov. Zo strany predávajúceho je ťažké odpovedať jednoznačne na túto otázku, nakoľko neviem koľko tá zostava PC mala nákupnú cenu a koľko ju vlastnil.
Nahlasovanie na DÚ sa robí ešte vždy a to 1x ročne.
Martin Mocko
12.03.07,16:23
1.Nie, nie je.
2. Môžeš do dať VOZD.
3.Existuje, ale termín už prebehol.

Ešte by som doplnil k 2ke

2. Zaúčtuj ako: VOZD - materiál a urob si k tomu kartu DHIM a veď to normálne ako invenarizovaný majetok, samozrejme neodpisovaný (vstupuje do nákladov jednorazovo)
DanielaSL
12.03.07,17:21
Len na doplnenie.....

Od 1.1.2005 sa tento limit na oznamovanie platieb zvýšil 10-násobne na sumu 100 tis., a týka sa aj platieb uvádzaných v oznámení zasielaného na daňový úrad za rok 2004".
noro2525
13.03.07,06:11
dakujem všetkým
Janka6685
13.03.07,08:21
Ešte by som doplnil k 2ke

2. Zaúčtuj ako: VOZD - materiál a urob si k tomu kartu DHIM a veď to normálne ako invenarizovaný majetok, samozrejme neodpisovaný (vstupuje do nákladov jednorazovo)

A nemôžem to zaúčtovať ako réžiu?
mysimis
13.03.07,08:28
Ja to účtujem ako nákup materiálu - členenie nákup DHM a vediem si to aj v evidencii.
Janka6685
13.03.07,08:35
Ja to účtujem ako nákup materiálu - členenie nákup DHM a vediem si to aj v evidencii.

Na porade som si viackrát všimla, že sa to účtuje ako materiál. Mňa osobne by to vôbec nenapadlo, lebo materiál beriem ako niečo, čo upravím a potom predám ako tovar.

A môžem alebo nemôžem to účtovať ako prevádzkovú réžiu?
mysimis
13.03.07,08:40
Podľa postupov účtovania v JÚ je správne účtovať to do materiálu s príslušným členením.
Janka6685
13.03.07,09:50
K niečomu som sa dopracovala (čo mi pripadá príliš komplikované), ale najskôr sa chcem opýtať: ide o § 7 ods. 2? Čo ale potom znamená, že: do doby jeho uvedenia do používania? Nejde tu o majetok, ktorý sa odpisuje a teda jeho hodnota je viac ako 30 000,-? (asi to sama komplikujem)
mysimis
13.03.07,10:01
Pozor, tam je aj odvolávka na §5 odst. 5. Naozaj si to asi komplikuješ.
Janka6685
13.03.07,12:51
Pozor, tam je aj odvolávka na §5 odst. 5. Naozaj si to asi komplikuješ.

No práve....z tej odvolávky som sa dopracovala k tomu, že by to musel byť majetok, ktorý sa odpisuje:(. Tak čoho sa mám pridŕžať?
Jana Acsová
13.03.07,16:12
K niečomu som sa dopracovala (čo mi pripadá príliš komplikované), ale najskôr sa chcem opýtať: ide o § 7 ods. 2? Čo ale potom znamená, že: do doby jeho uvedenia do používania? Nejde tu o majetok, ktorý sa odpisuje a teda jeho hodnota je viac ako 30 000,-? (asi to sama komplikujem)Janka nekomplikujete si to. Ja predmetnú odvolávku považujem za chybnú, správne podľa môjho názoru má byť odvolávka na odsek 6.

Musím upraviť príspevok, lebo neodpovedám komplexne a môžu z toho vyvstať nesprávnosti.

Takže:)
V § 7 ods. 2 postupov, ktoré máte Janka na mysli sa uvádza, že ako materiál sa účtuje majetok podľa § 5 ods. 5 do doby jeho uvedenia do používania.

A tu je podľa môjho názoru chyba a má byť odvolávka na § 5 ods. 6. Na dlhodobý majetok sa vzťahuje účtovanie podľa iného ustanovenia postupov účtovania.
Jana Acsová
13.03.07,16:15
A ešte vysvetlenie prečo?
Majetok sa člení na dlhodobý a krátkodobý. Zásoby nemožno priraďovať k dlhodobému majetku a preto nemôžeme v knihe zásob ani účtovať o hmotnom majetku s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok. O tomto majetku účtujeme v knihe dlhodobého majetku podľa § 16.
Preto považujem predmetnú odvolávku iba za "preklep".
noro2525
13.03.07,18:19
Ďakujem za Váš názor. To členenie v ALFE neviem vykonať:
Material - DHM
V prípade že je to material takto uvadzaný je potrebne ho dať aj do kolonky ktorý sa týka Výkazu o majetku a záväzkoch Riadok 05?
Zita5
13.03.07,18:21
Ďakujem za Váš názor. To členenie v ALFE neviem vykonať:
Material - DHM
V prípade že je to material takto uvadzaný je potrebne ho dať aj do kolonky ktorý sa týka Výkazu o majetku a záväzkoch Riadok 05?

A čo konkrétne neviete členiť v ALFE?
Jana Acsová
14.03.07,06:53
V prípade že je to material takto uvadzaný je potrebne ho dať aj do kolonky ktorý sa týka Výkazu o majetku a záväzkoch Riadok 05?Iba v prípade, že nebol zaradený do užívania - "vydaný do spotreby". Ak sa drobný majetok už používa, vo výkaze o majetku a záväzkoch sa neuvádza. Vedie sa iba v operatívnej evidencii - zozname.
noro2525
14.03.07,09:35
A čo konkrétne neviete členiť v ALFE?
Rozdelenie v programe či je to technicky možné?
Janka6685
14.03.07,14:23
Janka nekomplikujete si to. Ja predmetnú odvolávku považujem za chybnú, správne podľa môjho názoru má byť odvolávka na odsek 6.

Musím upraviť príspevok, lebo neodpovedám komplexne a môžu z toho vyvstať nesprávnosti.

Takže:)
V § 7 ods. 2 postupov, ktoré máte Janka na mysli sa uvádza, že ako materiál sa účtuje majetok podľa § 5 ods. 5 do doby jeho uvedenia do používania.

A tu je podľa môjho názoru chyba a má byť odvolávka na § 5 ods. 6. Na dlhodobý majetok sa vzťahuje účtovanie podľa iného ustanovenia postupov účtovania.

Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie. Som z toho dosť popletená, pretože paragrafy nie sú jasne napísané a všade sú nejaké odvolávky a ešte k tomu nesprávne. mimotemy Takých preklepov je viac?:eek:

Takže vlastne ako materiál mám účtovať aj notebook (ak je do 30 000,-), tlačiareň, alebo napríklad aj kancelársky nábytok? A čo veci ako rýchlovarná konvica, mikrovlnka.....ktoré sa kupovali na prevádzku pre zamestnancov? Ja som to všetko dávala do réžie.
Jana Acsová
14.03.07,17:56
Takže vlastne ako materiál mám účtovať aj notebook (ak je do 30 000,-), tlačiareň, alebo napríklad aj kancelársky nábytok? A čo veci ako rýchlovarná konvica, mikrovlnka.....ktoré sa kupovali na prevádzku pre zamestnancov? Ja som to všetko dávala do réžie.
Podrobným štúdiom postupov prídeme na to, že účtovanie zásob je veru zaujímavá problematika v jednoduchom účtovníctve. Napríklad, ak v jednoduchom účtovníctve chceme účtovať materiál priamo do spotreby, musí byť táto oblasť upravená internou smernicou. Máte ju? Resp. kto ju má? :) Účtovaním "materiálu" do prevádzkovej réžie priamo naznačujete, že materiál účtujete priamo do spotreby.

A k Vášmu dotazu:
Vo Vami uvádzaných prípadoch by som doporučila účtovanie úhrady v peňažnom denníku do výdavkov na "materiál" a vedenie operatívnej evidencie - zoznamu majetku.
Janka6685
15.03.07,07:37
Podrobným štúdiom postupov prídeme na to, že účtovanie zásob je veru zaujímavá problematika v jednoduchom účtovníctve. Napríklad, ak v jednoduchom účtovníctve chceme účtovať materiál priamo do spotreby, musí byť táto oblasť upravená internou smernicou. Máte ju? Resp. kto ju má? :) Účtovaním "materiálu" do prevádzkovej réžie priamo naznačujete, že materiál účtujete priamo do spotreby.

A k Vášmu dotazu:
Vo Vami uvádzaných prípadoch by som doporučila účtovanie úhrady v peňažnom denníku do výdavkov na "materiál" a vedenie operatívnej evidencie - zoznamu majetku.

Čím viac študuje postupy (a to platí aj pri zákonoch) tým viac sa dopletiem.:( Vážne uvažujem, že prejdem na PÚ:rolleyes:.

Po Vašich vysvetleniach, za ktoré Vám ďakujem, už vlastne aj chápem, prečo sa to má účtovať ako materiál. Na druhej strane však, píšete, že ak to zaúčtujem do prevádzkovej réžie, bude to považované za účtovanie priamo do spotreby - to by bola chyba?

Viem, že ste mi radili účtovať to ako materiál...ja len uvažujem, že ak by som nevedela o porade, tak by som naďalej účtovala do réžie.:o