Katarína STR
20.01.05,12:58
Prosím poraďte mi :

Môže si dať SZČO úľavu na manželku?
Vlastne nie je to jeho manželka, ale len družka, ale žijú v spoločnej domácnosti už roky.

Prípadne, že áno, akým dokladom potvrdia, že žijú v spoločnej domácnoti ? Stačí čestné prehlásenie ?

Ak áno, tak ráta sa do jej príjmu aj podpora v nezamestnanosti ?
Katarína STR
20.01.05,12:20
Nikto mi nevie odpovedať ? prosííííííím
vladan
20.01.05,12:24
odporúčam do pozornosti § 11 a § 37 zákona o dani z príjmu ...
... v skratke: družka nie je manželka, nemá nárok, dokladovať by musel aj manželku a to sobášnym listom :D ... noooo, také nové móresy sú :D

... odpovedať na ostatné otázky, tak nemá zmysel :D
Katarína STR
20.01.05,12:41
odporúčam do pozornosti § 11 a § 37 zákona o dani z príjmu ...
... v skratke: družka nie je manželka, nemá nárok, dokladovať by musel aj manželku a to sobášnym listom :D ... noooo, také nové móresy sú :D

... odpovedať na ostatné otázky, tak nemá zmysel :D


Jané dííík, myslela som si to.

Jasne to znie, ÚĽAVA NA MANŽELKU, aj ja som to povedala tomu pánovi, ktorý už neviem čo si má dať do výdajov, aby znížil zisk.
Hana Horváthová
20.01.05,12:43
V zákone je jednoznačne napísané, že úľava sa môže uplatniť len na manžela (manželku). Spoločná domácnosť bez sobášneho listu nestačí.
Pre doplnenie, ak by to bola manželka, podpora v nezamestnanosti je jej vlastný príjem, o ktorý by sa nezdaniteľná suma znížila.
vladan
20.01.05,12:47
Jasne to znie, ÚĽAVA NA MANŽELKU, aj ja som to povedala tomu pánovi, ktorý už neviem čo si má dať do výdajov, aby znížil zisk.
Katka, len pre spresnenie ... aj keby mal manželku, tak určite by mu tá nezdaniteľná časť nešla do výdajov a neznížil by si tak zisk. Zisk by mu ostal rovnaký, len by si znížil základ dane a následne daň :D
Katarína STR
20.01.05,13:04
Jasne, jasne chytáš ma za slovíčko. Ale máš pravdu.
Veď ja viem, že je to úľava na dani. Nie daňový výdavok.
ricij
20.01.05,13:16
Jasne, jasne chytáš ma za slovíčko. Ale máš pravdu.
Veď ja viem, že je to úľava na dani. Nie daňový výdavok.:D Ani úľava na dani sa to nevolá.:D
Katarína STR
20.01.05,13:30
Ja vás zastrelím.

Tak teda je to len - úľava na manželku.
Alebo tiež - nezdaniteľná časť základu dane.
vladan
20.01.05,13:47
Katka, pri všetkej úcte ... ja osobne sa nesnažím vytáčať ťa do bezvedomia, chytať ťa za každé slovo, ale ja svoje "upresnenia" robím kvôli ľuďom, čo v tom jasno nemajú (bez urážky, nemyslím na nikoho konkrétneho ale na pospolitý ľud), aby neurobili nejaký prešľap.
... vlastne to všetko robím z lásky a ako "službu národu" :D:D:D
Katarína STR
20.01.05,13:54
Katka, pri všetkej úcte ... ja osobne sa nesnažím vytáčať ťa do bezvedomia, chytať ťa za každé slovo, ale ja svoje "upresnenia" robím kvôli ľuďom, čo v tom jasno nemajú (bez urážky, nemyslím na nikoho konkrétneho ale na pospolitý ľud), aby neurobili nejaký prešľap.
... vlastne to všetko robím z lásky a ako "službu národu" :D:D:D


Ja som neni urážlivý človek.
Jasné dôslednosť musí byť. A hlavne pri naších zákonoch. Už som sa raz popálila kôli jednému jedinému slovíčku, ktoré chýbalo v nájomnej zmluve. A DU si zgustol.

Máš pravdu.