sancov
12.03.07,21:13
Prosim o radu. Predavam darcekove poukazy na zazitkove sluzby cez web stranku. Cas medzi prijatim platby od zakaznika a absolvovanim sluzby moze byt az 9 mesiacov, preto by som si potreboval len overit, ci postupujem v jednoduchom uctovnictve spravne (nie som platca DPH, pouzivam Alfu)

Po prijati objednavky cez web vystavim preddavkovu fakturu v Alfe na celu sumu poukazu a poslem ju spolu s potvrdenim objednavky klientovi. Po prijati platby tuto zauctujem ako prijem neovplyvnujuci ZD. Po absolvovani sluzby klientom vystavim riadnu fakturu, v ktorej uvediem preddavok a jej vysledna suma je na 0 Sk (mam, resp. staci ju zaslat klientovi e-mailom?). V Alfe cez ID odpocitam preddavok z prijmov NZD (minus suma za sluzbu) a tiez cez ID pripocitam tuto sumu ako prijem za vyrobky a sluzby (cize POZD). Je tento postup OK?

Ak je tento postup OK, co s preddavkami na prelome rokov? Napr. po prechode do noveho roku sa mi asi prijmy NZD z predosleho roku neprenesu - nebudem mat z coho odpocitavat. Tym padom staci, ak cez ID iba pripocitam sumu zluzby po jej absolvovani ako prijem za sluzby OZD?

Dakujem za akekolvek rady.
petovsan
12.03.07,20:26
Prosim o radu. Predavam darcekove poukazy na zazitkove sluzby cez web stranku. Cas medzi prijatim platby od zakaznika a absolvovanim sluzby moze byt az 9 mesiacov, preto by som si potreboval len overit, ci postupujem v jednoduchom uctovnictve spravne (nie som platca DPH, pouzivam Alfu)

Po prijati objednavky cez web vystavim preddavkovu fakturu v Alfe na celu sumu poukazu a poslem ju spolu s potvrdenim objednavky klientovi. Po prijati platby tuto zauctujem ako prijem neovplyvnujuci ZD. Po absolvovani sluzby klientom vystavim riadnu fakturu, v ktorej uvediem preddavok a jej vysledna suma je na 0 Sk (mam, resp. staci ju zaslat klientovi e-mailom?). V Alfe cez ID odpocitam preddavok z prijmov NZD (minus suma za sluzbu) a tiez cez ID pripocitam tuto sumu ako prijem za vyrobky a sluzby (cize POZD). Je tento postup OK?

Postup, aký si popísal pri vysporiadaní preddavkov je správny.

Ak je tento postup OK, co s preddavkami na prelome rokov? Napr. po prechode do noveho roku sa mi asi prijmy NZD z predosleho roku neprenesu - nebudem mat z coho odpocitavat. Tym padom staci, ak cez ID iba pripocitam sumu zluzby po jej absolvovani ako prijem za sluzby OZD?

Môžeš podľa mňa aj tak, ale mne sa zdá odsledovateľnejší tento spôsob:
Pri prechode preddavkov z roku do roku postupujem tak, ako keby boli účtované v bežnom období a nie v predchádzajúcom roku, t.j. že pri prehľade príjmov a výdavkov v Alfe sa mi síce zostatok za účet Prijaté preddavky javí mínusom (to v prípade, že nemám ďalšie nové prijaté preddavky), resp. je znížený a tie preddavky, ktoré boli prijaté v predchádzajúcom roku. Ide mi vlastne iba o odsledovanie si zostatku prijatých záloh z predch. roku, takže na konci roku si urobím zoznam (inventúru) zostatku prijatých záloh a pokiaľ mi ten rozdiel za účet Prijaté preddavky v bežnom roku sadne na zostatok z roku predchádzajúceho, tak viem, že je to o.k.
Dúfam, že som to popísala pochopiteľno :)
sancov
12.03.07,21:33
Ide mi vlastne iba o odsledovanie si zostatku prijatých záloh z predch. roku, takže na konci roku si urobím zoznam (inventúru) zostatku prijatých záloh a pokiaľ mi ten rozdiel za účet Prijaté preddavky v bežnom roku sadne na zostatok z roku predchádzajúceho, tak viem, že je to o.k.
Dúfam, že som to popísala pochopiteľno :)

Dakujem. Takze mi z toho vychadza, ze zakazdym uctovat ID odpocitanie z prijmov NZD a pripocitanie do prijmov OZD. Aj ked mi prijmy NZD pojdu mozno do minusovych cisiel, kedze zostatok sa mi z predosleho roku neprenesie do bezneho roku. Spravne?

Pripadne ma niekto jednoduchsi a lepsi sposob, ako by som mal taketo sluzby s dlhodobym preddavkom uctovat v Alfe? Robi mi to totiz velku cast uctovania.

Este raz dik.
sancov
13.03.07,08:50
Prosim potvrdte mi, ci som spravne pochopil prispevok od petovsan. Dakujem
petovsan
13.03.07,17:58
Prosim potvrdte mi, ci som spravne pochopil prispevok od petovsan. Dakujem

áno, pochopil´s
solikoo
14.03.10,08:47
Dobry den,

rad by som naviazal na tuto temu. Mam eshop a mam moznost ponukat aj darcekove poukazy na predaj. Funguju ako darcekove poukazy na nakup tovaru v mojom eshope (je to ako kredit na platenie v eshope).

Zatial som s darcekovymi poukazmi nerobil preto vas chcem poprosit o radu alebo postup "ako zauctovat" v alfe (jednoduche uctovnictvo).

Popis ako zauctovat po prijati objednavky je popisany vyssie ale,

1. ak ho zakaznik pouzije na zaplatenie tovaru - je moznost ze ma napr. poukaz v hodnote 100€ ale pouzije len 50€...nevyuzije celu hodnotu poukazu
Ako postupovat?

Za kazdu odpoved vopred dakujem.