michaela.ba
12.03.07,23:08
Prosím vás o radu. Zamestnávateľovi vypadol (materská dovolenka) zamestnanec na pozícii "A" , t.j. kontrole dokladov a rozhodol sa, že využije súčasných zamestnancov pre výkon nezabezpečených činností pozície A.
A tak sa rozhodol, že traja účtovníci (pozícia "B"), medzi ktorými som i ja, sa budú v rámci (zčasti) svojho pracovného času ale i v rámci nadčasov (nezaplatených!) striedať na pozícii A.
Zamestnávateľ to chce právne ošetriť zmenou našej pracovnej pozície na akéhosi multifunkčného zametnanca, t.j. pozícia "C", ktorý bude mať v náplni práce i činnosti pozície A i B.

PS: pozíciu "C" ako aj činnosti "A" všetci odmietame, avšak zamestnávateľ sa nás k tomu snaží akýmkoľvek spôsobom donútiť ...

1. Myslíte si, že sa dá táto zmena považovať za organizačnú zmenu, keď jediný písomný doklad o zániku pozície "B", prípadne i "A" a vzniku "C" je len nám v blízkej budúcnosti predložený (na podpis) dodatok k pracovnej zmluve???
2. Myslíte si, že by v tejto situácii bolo možné predložiť zamestnávateľovi návrh na skončenie pracovného pomeru z organizačných dôvodov (podľa §76 ods. 1, 2) ... a dostať i 2mesačné odstupné???
3. V prípade nášho odmietnutia, môže nás, resp. niekoho z nás preradiť na nezabezpečovanú pozíciu A?
robik
13.03.07,18:32
Tak toto by zaujímalo i mňa.
Veru je to otázne, najmä keď ti zamestnávateľ neoznámi, že si nadbytočná alebo ak neprijme (formálne) žiaden dokument o zmene organizačnej štruktúry alebo o zrušení konkrétnej pozície, v tvojom prípade pozície B.
Má niekto s týmto skúsenosti?