brato
13.03.07,07:57
Zdravim Vás
Nema niekto z Vás nejaky náčrt dohody o vyplateni podielu z rodičovskeho domu medzi surodencami?
Ďakujem
brato
13.03.07,17:43
Nemal niekto prosim Vás podobný problem?
dik
Monika Kováčová
13.03.07,17:48
Existuje niečo také písomne? Podľa mňa v zmysle slovenského právneho poriadku nie. Myslím, že ide len o ústnu dohodu o vyrovnaní.
brato
13.03.07,18:00
V podstate mne už je to jedno dom vlastnim ja.Ale jedna sa mi o surodencov
chcu mať nejako na papieri že dostanu tu čiastku na ktorej sme sa dohodli.
Myslel som že obyčajna dohoda by mala stačiť pre nich...
či nie?
Monika Kováčová
13.03.07,18:02
Napíš prehlásenie, že uznávaš svoj záväzok napr.
prvé prehlásenie: voči bratovi Janovi vo výške 50.000,-
druhé prehlásenie: sestre Zuze vo výške 20.000,-

Nezabudni uviesť dátum, dokedy sa zaväzuješ uvedený dlh uhradiť.
brato
13.03.07,18:11
Ahaaaaaa?
Takže stači nejake čestne prehlasenie...
Ja som si myslel že by to malo byť skôr formou dohody.
Asi takto

ja xy z mojou setreu xy a bratom sme sa dohodli na vyplateni čiastky z rodinneho domu v sume 10000000000000sk
zavazujem sa tuto sumu vyplatit doYX.XY.20003

ps:chcel by som tam ešte uviest žo po vyplateni sa vzdavaju
naroku na rodičovsky dom
aj ked neviem či to ma vyznam ked som ho pravne nadobudol momentalne formou kupno predajnej zmluvy od rodičov
Monika Kováčová
13.03.07,18:14
No veď práve, nemá význam dohoda ...
Koniec koncov, bohvie čo bude, či by v budúcnosti nemuseli takýto príjem zdaňovať. Vyrieš to Uznaním dlhu voči... a tak. Žiadne čiastky z rodinného domu nemajú právny význam pre teba ani pre nich.
Pre dobrý pocit podpíš toto vyhlásenie a u notára uznaj tento podpis za vlastný...
brato
13.03.07,18:21
ok tak to spravim formou čestneho prehlasenia a hotovo.
Ma taketo prehlasenie pravny podklad.
Myslim tym to či by ma mohli dať za to na súd pokial by som zavazok nesplnil v danej lehote.
Dik za radau
Zita5
13.03.07,18:24
ok tak to spravim formou čestneho prehlasenia a hotovo.
Ma taketo prehlasenie pravny podklad.
Myslim tym to či by ma mohli dať za to na súd pokial by som zavazok nesplnil v danej lehote.
Dik za radau


Ešte nie je ani spísaný dokument o dlhu a už sa informujetre čo by sa stalo ...keby ....

Je to vážna dohoda .....treba k tomu aj tak pristupovať s vážnosťou a zodpovednosťou .Áno mohli by Vás dať aj na súd a dokonca aj by vysúdili úroky s omeškania.Majú právoplatné dedičské rozhodnutie .
Monika Kováčová
13.03.07,18:26
Zitka odkiaľ vieš o dedičskom rozhodnutí? Ja sa domnievam, že ide o prepis za života rodičov... ale je to jedno, aj tak takého prehlásenie má právny dopad na neplnenie záväzku.
Zita5
13.03.07,18:29
Zitka odkiaľ vieš o dedičskom rozhodnutí? Ja sa domnievam, že ide o prepis za života rodičov... ale je to jedno, aj tak takého prehlásenie má právny dopad na neplnenie záväzku.

Monika dobrý postreh ...neviem .:) Ale ak vynecháme dedičské a rodičia darovali dom s tým , že jedno z detí musí vyplatiť ostatných súrodencov , tak je to to isté .......


Monika :rolleyes: zajtra pôjdem očnému sľubujem :)
brato
13.03.07,18:33
Ved o to sa snažim preto sa pytam.
Mne to može byť v podstate už jedno len nechcem byť nefer voči surodencom a zaroven si nechcem narobiť problemy.
brato
13.03.07,18:41
ok.
Upresnim to.Od rodičov som za ich života odkupil dom.Ale peniaze za kupu domu chcem použiť na vyplatenie surodencov.
Myslel som si že by stačila nejaka dohoda ale .niečo podobne ,aby mali surodenci doklad od toho že im tie peniaze skutočnosti dam.
Rodičia odmietli verziu že by oni dali formou darovacej zmluvy peniaze surodencom ktore dostaliu za dom.Takže ich im musim dať ja.
A mam problem stym akou formou by som im to mal dať na papiery.
josh
13.03.07,19:27
pocuj brato, sme ti tu radili asi v 30tich prispevkoch, preco si nas nepocuval? vsak sme ti vraveli nieco o darovacej zmluve, pamatas? (ze rodicia daruju peniaze surodencom).
Zita5
13.03.07,19:37
pocuj brato, sme ti tu radili asi v 30tich prispevkoch, preco si nas nepocuval? vsak sme ti vraveli nieco o darovacej zmluve, pamatas? (ze rodicia daruju peniaze surodencom).


No veru máš pravdu , tu je to
http://www.porada.sk/t42097-darovacia-zmluva-surodenci.html



Už nerozumiem a tam mal skutočne fundované odpovede.:rolleyes:
brato
14.03.07,04:20
pocuj brato, sme ti tu radili asi v 30tich prispevkoch, preco si nas nepocuval? vsak sme ti vraveli nieco o darovacej zmluve, pamatas? (ze rodicia daruju peniaze surodencom).

Samozrejme že si to pamatam a velice pekne ďakujem ale bohužial nemôžem to tak urobiť.
Preto hladam nejake ine riešenie.
STRELEC
14.03.07,04:41
Napíš prehlásenie, že uznávaš svoj záväzok napr.
prvé prehlásenie: voči bratovi Janovi vo výške 50.000,-
druhé prehlásenie: sestre Zuze vo výške 20.000,-

Nezabudni uviesť dátum, dokedy sa zaväzuješ uvedený dlh uhradiť.
Hoci právne už je dom vysporiadaný, Tvoj záväzok je v morálnej rovine. Navrhované riešenie od *ermon* tomu zodpovedá perfektne. Ide zrejme o "kľud duše súrodencov" a aby mali niečo , čo je právne preukazné, záväzné a vymáhateľné.
Čiastky sú pravdepodobne všetkým zrejmé, ale je treba ich doplniť aj akým spôsobom a kedy sa uhradia, alebo ako prípadne ináč vysporiadajú.
Prípadne aj ako sa bude postupovať, keď termín vysporiadania, úhrady, nebude možné dodržať. Toto by som uviedol "jemne", aby náhodou nevznikl dojem, že vopred predpokladáš nesplnenie svojho prehlásenia, vyhlásenia o záväzku.
brato
14.03.07,05:40
Hoci právne už je dom vysporiadaný, Tvoj záväzok je v morálnej rovine. Navrhované riešenie od *ermon* tomu zodpovedá perfektne. Ide zrejme o "kľud duše súrodencov" a aby mali niečo , čo je právne preukazné, záväzné a vymáhateľné.
Čiastky sú pravdepodobne všetkým zrejmé, ale je treba ich doplniť aj akým spôsobom a kedy sa uhradia, alebo ako prípadne ináč vysporiadajú.
Prípadne aj ako sa bude postupovať, keď termín vysporiadania, úhrady, nebude možné dodržať. Toto by som uviedol "jemne", aby náhodou nevznikl dojem, že vopred predpokladáš nesplnenie svojho prehlásenia, vyhlásenia o záväzku.

Presne je to ako píšeš.
Samozrejme zaväzok chcem splnit len som chcel vedieť akou formou to mam
formulovať na papiery.
evucha1
23.10.09,19:10
Vedel by mi niekto poradiť ako mám postupovať?
Sme súrodenci. Jeden má svoj vlastný byt, druhý býva s rodičmi v rodinnom dome a ja bývam v byte rodičov. Chcem urobiť v byte stavebné úpravy. Po ústnej dohode so súrodencami a rodičmi sme sa dohodli, že po smrti rodičov mi byt zostane. Neviem však čo sa môže stať a preto by som chcela nejako ošetriť stavebné úpravy, aby som v prípade úmrtia rodičov vedela súrodencom dokázať, koľko som do bytu investovala. Predpokladám, že potom ich budem vyplácať. Chcela by som ich však vyplatiť z bytu pred stavenými úpravami /nakoľko si ich budem financovať zo svojich peňazí/. Nemôžem dokladovať všetky práce, nakoľko môj priateľ ich bude robiť sám. Hodnota bytu však vzrastie. Rodičia zatiaľ nechcú nič prepisovať. Je možné si investíciu do bytu len spísať a nechať to podpísať všetkými súrodencami a rodičmi? Bude to mať pri dedičskom konaní, respektíve pri vyplácaní súrodencov z bytu nejaký význam.
ďakujem za radu
mischa333
21.11.12,16:18
Mozete mi pomoct?

chcem vyplatit sestru z RD, nakolko uz ma svoj dom, aku zmluvu alebo dohodu mam pouzit? jednoducho chcem mat dake potvrdenie, ze som jej peniaze dala, aby sa nahodou nestalo, ze mi to bude v buducnosti vykrikovat, ze som jej nic nedala.
Tweety
21.11.12,16:49
Mozete mi pomoct?

chcem vyplatit sestru z RD, nakolko uz ma svoj dom, aku zmluvu alebo dohodu mam pouzit? jednoducho chcem mat dake potvrdenie, ze som jej peniaze dala, aby sa nahodou nestalo, ze mi to bude v buducnosti vykrikovat, ze som jej nic nedala.
Myslíš vysporiadanie z dedičstva?