brnco
13.03.07,08:15
Dobry den,

chcel by som Vas poziadat o radu ako postupovat ak by som chcel pracovat na zaklade autorskeho zakona.

Co je potrebne spravit aby mi vystavili ICO atd...
treba priniest aj vypis z registra trestov?

dalej by som sa chcel opytat, ako je to s odvodami do zdravotnej a socialnej poistovne, kedze uz ako za zamestnanca su za mna odvadzane odvody do SP a ZP. Je mozne v tomto smere stanovene dobrovlne odvadzanie alebo nie, resp. ci potom nie je vyhodnejsia zivnost, kedze v ramci autorskeho zakona sa myslim odvadzaju aj peniaze do autorskeho fondu.

Dakujem za odpovede
Jozef Mihál
13.03.07,07:21
ICO nevybavujte.

Choďte na daňový úrad, povedzte že budete mať pravidelný príjem podľa autorského zákona, dajú Vám DIČ.

Autor nie je povinne poistený v SP, prihlasovať sa tam nemusíte, dobrovoľné nem./dôch./nez. poistenie je Vám asi zbytočné.

Ak máte aj zamestnanie, do ZP sa neprihlasujte, nie je to potrebné, je síce "dobrovoľne" možné prihlásiť sa ako SZČO, ale v takejto situácií nedoporučujem.

Programovať "na živnosť" je zakázané.
brnco
13.03.07,07:39
Dakujem za odpoved.

Este takato vec: nemal by to byt proble ak mam iba DIC zp strany zakaznika?

Mozno trochu tazka otazka, ale preco clovek nemoze robit programatorske prace na zivnost? Osobne poznam pomerne vela ludi, ktori to vykazuju na zivnost uz niekolko rokov. Danovakom to evidentne nevadi. Trochu ma to prekvapuje. Ked im to oznamim, tak budu asi riadne "prekvapeni".
brnco
13.03.07,07:42
este: ma klient moznost vyhladat si ma na zrsr.sk?
Jozef Mihál
13.03.07,08:35
Zákon č.455/1991 Zb. živnostenský zákon.

§ 3

(1) Živnosťou nie je:
...
b) využívanie výsledkov duševnej tvorivej činnosti chránených osobitnými zákonmi (odkaz na autorský zákon) ich pôvodcami včítane vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
...
Jozef Mihál
13.03.07,08:36
este: ma klient moznost vyhladat si ma na zrsr.sk?
Tam sú len tí, čo sú zapísaní v živn.registri...
Jozef Mihál
13.03.07,08:37
Živnosť možno mať len na predaj programov, vytvorených inými autormi.
brnco
13.03.07,08:46
Ok. Dakujem. Este jedna vec: neoplati sa mi viacej sro, v ktore by som bol konateľom a spoločníkom zaroven? som tu cital, ze aj to je riesenie. vedeli by ste to porovnat prosim?
brnco
14.03.07,10:53
dakujem p. Mihal. dnes som to vsetko vybavilna DU.
kobolcs
22.03.07,19:52
Prosím o pomoc,

ja mám podobný problém môžte mi s tým pomôcť:
mám príjmy z TPP §5 (viac)
príjmy zo živnosti (platca DPH) mám IČ DPH,aj DIČ, aj IČO

príjem za (opakovaný) predaj vlastného softvéru nemám nič pridelené mám používať DIČ pridelené na živnosť alebo RČ? (a môžem vystaviť faktúru alebo to radšej riešiť cez Kúpno-predajné zmluvy?)
a je možné uplatniť na ne paušálne výdavky (40%)?
lebo v DP B je len krížik §6 ods. 1 a ods. 2 paušálne. (ja to vysvetľujem ako "a súčasne")

ďakujem
laczy
11.04.07,04:00
Mna by este zaujimalo, ze ak by som sa rozhodom podobne ako "brnco" predavat svoje vlastne programi podla autorskeho zakona, ci musim viest aj nejake uctovnictvo, alebo staci len jednoducha evidencia o prijmoch a o pripadnych vydavkoch (napr. kupa noveho vyvojoveho softveru) ktoru si vediem sam napr. v obycajnom zosite a potom len uviest prijmi v danovom priznani?
brnco
14.08.07,05:27
Dobry den,

chcel by som sa opytat vzhladom na legislativne zmeny, ktore sa deju, ci sa nieco meni v ramci tychto viet (som programator so subeznym prac. pomerom):

Autor nie je povinne poistený v SP, prihlasovať sa tam nemusíte, dobrovoľné nem./dôch./nez. poistenie je Vám asi zbytočné.

Ak máte aj zamestnanie, do ZP sa neprihlasujte, nie je to potrebné, je síce "dobrovoľne" možné prihlásiť sa ako SZČO, ale v takejto situácií nedoporučujem.