aadik
13.03.07,10:19
Chcem kúpiť byt, a mám trochu problém.Zdá sa mi, že právnička predávajúcej nie je zvlášť šikovná, a preto sa chcem opýtať.Byt kupujem za cenu 1 000 000,- a ako zálohu dávam 100 000,-, pretože je tam dlh, a ten chce predávajúca vyrovnať.Ten dlh je 88 000 + úroky z omeškania.Právnička vraví, že to vybaví,resp.predávajúca ich z tej našej zálohy zaplatí( čo v podstate nie je náš problém, kým mi niekto nezaklope potom na dvere, a nepovie, že mi ten byt zoberú, keď ten dlh nezaplatím:) ) Je tam odpojená elektrina, ktorú treba znovu zapojiť. Chcem sa spýtať, na čo si mám dať pozor, resp.čo všetko by mala obsahovať zmluva o kúpe toho bytu???
Zoltán Kovács
13.03.07,09:33
Chcem kúpiť byt, a mám trochu problém.Zdá sa mi, že právnička predávajúcej nie je zvlášť šikovná, a preto sa chcem opýtať.Byt kupujem za cenu 1 000 000,- a ako zálohu dávam 100 000,-, pretože je tam dlh, a ten chce predávajúca vyrovnať.Ten dlh je 88 000 + úroky z omeškania.Právnička vraví, že to vybaví,resp.predávajúca ich z tej našej zálohy zaplatí( čo v podstate nie je náš problém, kým mi niekto nezaklope potom na dvere, a nepovie, že mi ten byt zoberú, keď ten dlh nezaplatím:) ) Je tam odpojená elektrina, ktorú treba znovu zapojiť. Chcem sa spýtať, na čo si mám dať pozor, resp.čo všetko by mala obsahovať zmluva o kúpe toho bytu???

Tú zálohu by som nedával. Skôr by som to riešil tak, že ja zaplatím tie dlhy a tú sumu potom odrátam z kúpnej zmluvy. Nikde nemáš zaručené, že tú zálohu 100 tisíc použijú na splatenie dlhu.
aadik
13.03.07,09:44
No áno, lenže ja asi nemôžem platiť dlh za niekoho iného, nie? A okrem toho tie peniaze nedávam tej predávajúcej, ale právničke, ktorá ten dlh zaplatí, a dá mi doklad, že tie peniaze odo mňa zobrala. To by mohlo byť ok, ja sa skôr pýtam, čo presne by mala obsahovať tá zmluva?
ZuzanaP
13.03.07,10:16
Mali sme podobný problém. Kúpili sme byt pred cca 2 týždňami, ktorý bol zaťažený pôžičkou. Predávajúci chcel od nás 300 000 vopred, aby dlh splatil. Išli sme k právnikovi, ktorý do kúpno - predajnej zmluvy napísal, že mu dávame pri podpise zmluvy 300 000, ktoré použije na splatenie dlhu a zvyšok mu uhradíme do 1 mesiaca.
aadik
13.03.07,10:26
Mali sme podobný problém. Kúpili sme byt pred cca 2 týždňami, ktorý bol zaťažený pôžičkou. Predávajúci chcel od nás 300 000 vopred, aby dlh splatil. Išli sme k právnikovi, ktorý do kúpno - predajnej zmluvy napísal, že mu dávame pri podpise zmluvy 300 000, ktoré použije na splatenie dlhu a zvyšok mu uhradíme do 1 mesiaca.

A nič iné by tá zmluva obsahovať nemala?A keby tie peniaze nepoužil? Nebolo by ozaj dobré ísť , a zaplatiť to rovno s ním?
ZuzanaP
13.03.07,10:52
No priateľ mu tie peniaze odovzdal priamo pre bankou (veď v zmluve je jasne napísané, že tie peniaze použije na zbavenie ťarchy) a potom sme si overili na katastri, či je už byt zbavený ťarchy. Viem, že ľudia sú rôzni, ale tak nejako sme mu dôverovali, keďže sme postupovali podľa KZ od právnika.
aadik
13.03.07,11:34
No veď toho sa bojím, že jej musím aj ja dôverovať...Ale ten nápad, že odovzdať mu to príamo pred bankou, je dobrý. A nejaké iné zvláštne body v tej zmluve ste nemali?
ZuzanaP
13.03.07,11:52
Podľa mňa nie, ak chceš niečo vedieť, kľudne sa pýtaj. Pre nás bolo zvláštne napr. že sme za byt platili cash.
aadik
14.03.07,05:02
No tak to sa máš, my si musíme brať úver, a aj preto sa bobím, aby to vyšlo...
ZuzanaP
14.03.07,06:25
Veď aj my sme brali úver, stresu som si užila, ale na koniec všetko dobre dopadlo a už sa sťahujeme.
Katarina6
14.03.07,09:57
Rozhodne nájdite dobrú advokátsku kanceláriu a nespoliehajte sa na rady amatérov zo svojho okoli. Môžete prísť o peniaze, a aj o byt.
ZuzanaP
14.03.07,10:07
Rozhodne nájdite dobrú advokátsku kanceláriu a nespoliehajte sa na rady amatérov zo svojho okoli. Môžete prísť o peniaze, a aj o byt.


Jasné, veď aj my sme pri kúpe bytu spolupracovali s právnikom, ktorý nám napísal kúpno - predajnú zmluvu, doklady k úhradam, návrh na vklad do katastra.
aadik
14.03.07,10:33
No však aj nám to bude robiť právnička, len sa mi zdá trochu ako keby sa v tom nevyznala, a pri tom to robí roky.Tak som sa len chcel opýtať, čo všetko by v tej kúpno-predajnej zmluve malo byť.Myslíte si, že za zálohu, ktorú jej dáme bude stačiť, keď nám vystaví prijímový doklad?
ZuzanaP
14.03.07,10:47
Myslím, že bude stačiť, môže vám to právnička zakomponovať do zmluvy, že dávate zálohu.
aadik
15.03.07,04:32
Dobre, niečo takéto som chcel počuť... :)Ďakujem.
lubica_02
15.03.07,04:50
Pri prevode bytu musí správca aj spoločenstvo by malo predložiť doklad,že nie sú v platbách žiadne pohľadávky a tak budeš mať istotu,že je všetko O.K.
ZuzanaP
15.03.07,05:07
Pri prevode bytu musí správca aj spoločenstvo by malo predložiť doklad,že nie sú v platbách žiadne pohľadávky a tak budeš mať istotu,že je všetko O.K.


To je pravda, ale len čo sa týka platieb nájomného byt. družstvu alebo správcovi. Ale ak je byt zaťažený pôžičkou:rolleyes: , to si musíš overiť na katastrálnom úrade. Za poplatok ti vystavia list vlastníctva, na ktorom uvidíš ťarchy.
dessire
15.03.07,07:38
V kúpnej zmluve má byť všetko, čo si obe strany dohodli, takže rozhodne tam treba uviesť, že dňa xx.xx.xxxx je daná predávajúcemu záloha vo výške .... . Predávajúci sa zaväzuje, že všetky ťarchy a záväzky do dátumu xx.xx.xxxx uhradí a vyrovná, čo vydokladuje dňa xx.xx.xxxx (najneskôr však pri doplatení zostávajúcej čiastky). ďalej predávajúci vyhlasuje, že dňom dovzdania nehnuteľnosti sú všetky pohľadávky vyrovnané. Ak by tam nebolo a do 3 mesiacov od tohto termínu sa ukáže táto skutočnosť, predávajúci sa zaväzuje zaplatiť zmluvnú pokutu vo výške .... . Zároveň doporučujem recipročnú pokutu, ak sy odtúpilo od zmluvy.
Týmto sa to dá poistiť, hoci naozaj to nezaručuje, že bude všetko vyrovnané. Dá sa to však prekontrolovať. Na druhej strane zmliuva podobne stavaná ako hore uvedené trochu predávajúceho umravní a je na súde vymožiteľná v zmysle občianskeho zákonníka.
vrto007
15.03.07,09:41
Ak nechceš ostať v pozícii veriteľa, ktorý poskytol preddavok na byt, ktorým mali byť uhradené dlhy a neboli, zájdi s majiteľom bytu / neviem o aký dlh sa jedná / za terajším veriteľom. Zisti si čísla účtu, na ktoré to je treba poslať, do zmluvy zakomponujte túto sumu ako preddavok s tým, že ho ty poukážeš z účtu na účet, o čom predložíš potvrdenie pri doplatení zvyšku kúpnej ceny.