daniek
13.03.07,10:46
mesačný platca dph, jednoduché účtovníctvo musí mať ku každému drobnému nákupu v hotovosti (bločku z ERP) vypísaný VPD alebo stačí keď je pripnutých ku jednému VPD viac bločkov z ERP s tým istým dátumom nákupu?
ZuzanaP
13.03.07,09:54
Môže byť aj viac dokladov z ERP k VPD.
daniek
13.03.07,09:56
aj z viacerých dní? dokonca aj všeky na jeden ku koncu mesiaca?
mysimis
13.03.07,09:57
Je prehľadnejšie ak ku 1 bločku vypíšeš 1 VPD, hlavne pri platiteľovi dph.
daniek
13.03.07,10:00
ale keď tých dokladov je veľa a niekedy je to o nervy hlavne teraz keď treba ukončiť starý rok ale už robiť aj nový. Zakazuje to nejaký zákon jeden VPD = viac bločkov z ERP?
Muška
13.03.07,10:08
(6) Účtovnými záznamami sú najmä účtovné doklady, účtovné zápisy, účtovné knihy, odpisový plán, inventúrne súpisy, účtový rozvrh, účtovná závierka a výročná správa. Jednotlivé účtovné záznamy sa môžu zoskupovať do účtovných záznamov obsahujúcich súhrnnú informáciu (ďalej len "súhrnné účtovné záznamy"). Účtovná jednotka je povinná účtovné záznamy viesť v rozsahu ustanovenom týmto zákonom.
Muška
13.03.07,10:10
Daniek, ja zoskupujem za celý mesiac spolu podľa účelu, napr. PHM, kancelárske potreby....atd. Vypíšem k VPD tabuľku so všetkými priloženými blokmi
alikam
13.03.07,10:14
Súhlasím so zoskupovaním dokladov podľa účelu, ale nerobím k tomu žiadnu tabuľku a napríklad PHM delím na jednotlivé služobné autá, kvôli prehľadu a takisto keď je napríklad nejaká údržba predajne a pod. a firma má viac prevádzok tak to si zoskupujem podľa jednotlivých stredísk. Keď sa to takto podelí, ide to veľmi rýchlo.
Muška
13.03.07,10:16
Alikam, robím tabuľku k VPD, lebo mám napr. PHM bločkov aj 100 ks za jeden mesiac
alikam
13.03.07,10:19
Chápem Muška, nemyslela som to v zlom, ja ich mám asi aj viac, preto to delím na jednotlivé autá. Je to len o systéme, to som tým chcela povedať.
daniek
13.03.07,10:19
aj podľa mňa je to s tou tabuľkou výborný nápad nemôžeš nám vzor takej tabuľky pripnúť´?
Muška
13.03.07,10:20
Alikam a ešte by som podporila dôvod robenia "tabuľky",
......Jednotlivé účtovné záznamy sa môžu zoskupovať do účtovných záznamov obsahujúcich súhrnnú informáciu....
Muška
13.03.07,10:21
Chápem Muška, nemyslela som to v zlom, ja ich mám asi aj viac, preto to delím na jednotlivé autá. Je to len o systéme, to som tým chcela povedať.
Alikam - v pohode :)

Veď môžeš deliť PHM na jednotlivé autá...potom napr. budeš mať na 4 autá - 4 VPD za mesiac.....systém si volíš podľa najšej prehľadnosti
Muška
13.03.07,10:23
aj podľa mňa je to s tou tabuľkou výborný nápad nemôžeš nám vzor takej tabuľky pripnúť´?
Daniek.....sranduješ? :):):)

Por.č. .. ........dátum.........Suma

Ak platiteľ DPH:

Por.č.bloku.....dátum....Bez DPH...DPH...S DPH
Muška
13.03.07,10:24
A ešte dodám, že ak ide o PHM, tak jeden stĺpec je ešte aj "počet litrov"
daniek
13.03.07,10:35
nesrandujem ale už nevládzem nech už bude 31.03. :)
Muška
13.03.07,10:43
Daniek,
do hlavičky v tabuľke si daj všetko čo uznáš za vhodné, čo Ti uľahčí Tvoju prácu a prácu kontrole z DU :D
daniek
13.03.07,10:46
ja viem ja som len chcela odľahčiť tému :))) ešte raz ďakujem.
ekopo
13.03.07,12:40
Dávam do pozornosti odpoveď z DRSR na otázku zoskupenia dokladov za viac dní:
............
V zásade to umožňuje zákon o účtovníctve, ale podľa § 12 a § 15 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve je povinnosťou účtovnej jednotky účtovať v peňažnom denníku o stave a pohybe majetku a záväzkov - ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, čo môže byť deň splnenia dodávky, platby záväzky, inkasa pohľadávky a pod. /t.j. denne/.
............
Zvýraznil som podstatné. V prípade platiča DPH môj názor: ak má prepojené účtovanie s evidenciou DPH , tak jednoznačne účtovať 1 VPD = 1 doklad
Ešte na čítanie:
www.porada.sk/t32367-vydavkove-doklady.html
www.porada.sk/t31696-hromadne-zauctovanie-blockov.html?highlight=s%FAhrnn%FD+doklad
a rôzne ďaľšie............
mgm
13.03.07,14:17
Ja som niekedy robila zberné doklady pri stavebnej firme. Vtedy som členila doklady podľa druhu /materiál, kancel. potreby, drobný nákup .../ a podľa dátumu - 1 zberný doklad materiál jedného dňa.

Ale postupne som si zvykla a pre mňa je to prehľadnejšie - 1 VPD - jeden doklad. Keď robím kontrolu, či to je pri DPH alebo teraz pri DP, mám to rýchlejšie skontrolované.

Akurát robím zberné doklady pri PH - členenie podľa áut
petovsan
13.03.07,14:39
Daniek, ja zoskupujem za celý mesiac spolu podľa účelu, napr. PHM, kancelárske potreby....atd. Vypíšem k VPD tabuľku so všetkými priloženými blokmi
Tiež to robím tak, ako popísala Muška, mala som už viaceré kontroly, ani jedna nemala voči tomuto námietky. Ak niekomu pomôže, prikladám vzor mojej tabuľky.