Fialocka
13.03.07,13:05
Dobry den,

chcela by som sa opytat, ci pri zrazkach zo mzdy v zmysle §131 ods. 3 teda dohodou je mozne zrazat zamestnancovi lubovolnu ciastku, alebo je mozne zrazat maximalne vo vyske ako vykone rozhodnutia?
dakujem
blcha
13.03.07,12:29
Myslím si, že ľubovoľnú čiastku - ak to podpíše zamestnanec. Veď ak niekto chce celú svoju výplatu každý mesiac posielať napríklad útulku mačičiek, tak prečo nie?
My vlastne zrážame celú mzdu a posielame ju na účet, ktorý si uviedol zamestnanec. Mám to zadefinované ako zrážka zo mzdy. Už iná vec je, že takýto účet si môže zadať iba jeden, zamestnávateľ odmieta robiť zrážky na všelijaké splátky, pôžičky a detské vkladné knižky.
Proste musí byť súhlas obidvoch.
Fialocka
13.03.07,12:55
aj ja si to myslim, ale nasla som rozsudok Najvyssieho sudu, ze dohoda o zrazkach zo mzdy podla 131 ods.3 by bola neplatna, pokial by dohonute zrazky zo mzdy boli vyssie, nez ake su zakonom ustanovene pri vykone rozhodnutia...........tym padom by to obmedzovalo, aj ked takyto rozsudok u nas nie je pramenom prava, ale predsa. Na druhej strane zakon to vyslovne nezakazuje a existuje zmluvna volnost.....
chcela som vediet proste nejake nazory:(
dakujem vela
Jana Motyčková
13.03.07,14:10
aj ja si to myslim, ale nasla som rozsudok Najvyssieho sudu, ze dohoda o zrazkach zo mzdy podla 131 ods.3 by bola neplatna, pokial by dohonute zrazky zo mzdy boli vyssie, nez ake su zakonom ustanovene pri vykone rozhodnutia...........tym padom by to obmedzovalo, aj ked takyto rozsudok u nas nie je pramenom prava, ale predsa. Na druhej strane zakon to vyslovne nezakazuje a existuje zmluvna volnost.....
chcela som vediet proste nejake nazory:(
dakujem vela
Vieš prilepiť to rozhodnutie Najvyššieho súdu, resp. link na to rozhodnutie?
Fialocka
13.03.07,14:25
bohuzial neviem,
ani neviem cele to rozhodnutie najst, nasla som len cast toho rozsudku v zakonniku prace
Antea
13.03.07,14:56
Na základe výkonu rozhodnuti len vypočítanú čiastku, iné zrážky podľa dohody. Keď chce mať zamestnanec exekúciu rýchlejšie zaplatenú nič mu nebráni, aby na príslušný účet exekútora posielal sám splátky.Občiansky súdny poriadok § 281
endrju
13.03.07,18:12
bohuzial neviem,
ani neviem cele to rozhodnutie najst, nasla som len cast toho rozsudku v zakonniku prace

NEROZUMIEM. V Zákonníku práce sú časti rozsudkov? :eek:
Fialocka
14.03.07,14:32
:o ano v komentovanom zakonniku prace su casti rozsudkov, tak ako aj v inych komentovanych zakonoch
Jana Motyčková
15.03.07,06:57
Nevieš číslo rozsudku, nenašla som to.
zuzana
15.03.07,07:04
A ak zamestnanecovi ukradli vŕtačku vlastnou vinou(je v zmluve zodpovednost) a zamestnávatel mi kázal mu ju celú zraziť z výplaty 5000Sk, môžem??
Fialocka
15.03.07,08:34
je to v komentovanom zakonniku prace od Jaroslava Krajča a spol. evidovane pod ZIII (s.351) co znamena ze je to zo Zborniku stanovisk, zaverov, rozborov a zhodnoteni sudnej praxe Najvyssieho sudu od 1974 do 1986 ...a ten zbornik ja neviem zohnat:mad:
Fialocka
15.03.07,08:36
zalezi aku ma vyplatu, musi sa to teda podla vsetkeho pocitat podla z. 268/2006 ak ak mu nejvyjde 5.000,- tym vypoctom bude musiet doplatit sam do tej vysky
zuzana
15.03.07,11:29
Ak má 23 000 v hrubom, môžem mu to strnúť?
Zita4
15.03.07,11:35
Ak má 23 000 v hrubom, môžem mu to strnúť?
Zrážky musíš počítať z čistej mzdy. Pozri tu, vlož si údaje do kalkulačky a uvidíš, koľko môžeš maximálne zraziť v mesiaci naraz. Nezabudni sa prekliknúť na kartu "vyššia mzda".
http://www.porada.sk/t26710-vykony-rozhodnutia--zraky-zo-mzdy.html
Btw, myslím, že tých 5000 Sk zrážky z takej mzdy v pohode vyjde ;) .
Antea
15.03.07,15:50
A ak zamestnanecovi ukradli vŕtačku vlastnou vinou(je v zmluve zodpovednost) a zamestnávatel mi kázal mu ju celú zraziť z výplaty 5000Sk, môžem??
Ja by som v tomto prípade postupovala nasledovne: 1.Spísať zápis o strate zverenej veci.- podpíše zamestanec
2. Zápis o uznaní dlhu- taktiež podpíše zamestnanec
A len na základe tohoto by som predmetnú čiastku strhla. Výkon rozhodnutia vyplýva z rozsudku a je to podstatne iné ako spôsobená škoda. Keď mi uznanie dlhu nepodpíše mám možnosť sa obrátiť na súd.
Bodnarovaa
15.10.08,10:57
Pri tejto teme by som chcela poprosit, zamestnanci nam zadali rozne ich osobne zrazky ako stavebne sporenie, splacanie uveru, dochodkove sporenie, na osobny ucet. To vsetko moze dla poziadaviek zamestnancovi odvadzat na ich urcene ucty, alebo niekde v zakone je stanovené co mozme. Dakujem
Barbara
15.10.08,11:09
Pri tejto teme by som chcela poprosit, zamestnanci nam zadali rozne ich osobne zrazky ako stavebne sporenie, splacanie uveru, dochodkove sporenie, na osobny ucet. To vsetko moze dla poziadaviek zamestnancovi odvadzat na ich urcene ucty, alebo niekde v zakone je stanovené co mozme. Dakujem


voľakedy v 80 tých rokoch aj my sme vykonávali zamestnancom tieto všelijaké zrážky, ale už dlhé roky nie. jednoducho si to majú dať zrážať z účtu v bankách, kde im chodí výplata.
ale keď tie zrážky im chcete vykonávať, tak môžete. záleží len od Vás.

Povinní ste vykonávať zrážky zo mzdy jedine podľa § 551 obč. zákonníka - dohody o zrážkach zo mzdy a to sú napr. také splátky čo napr. dlhšie nesplácajú a tá dohoda o zrážkach Vám príde buď z banky, alebo od nejakej spoločnosti, výživné, atď