Jelena
13.03.07,14:39
Pekné popoludnie :)

Mám nejaké pohyby na účte 544 za rok 2006. Niečo bolo uhradené a
niečo nie.
Môžem neuhradené pokuty, úroky z omešk. ... atď preúčtovať ku koncu roku na 544/AE - nedaňové ?

Ďakujem.
Tweety
13.03.07,13:46
Pekné popoludnie :)

Mám nejaké pohyby na účte 544 za rok 2006. Niečo bolo uhradené a
niečo nie.
Môžem neuhradené pokuty, úroky z omešk. ... atď preúčtovať ku koncu roku na 544/AE - nedaňové ?

Ďakujem.
Neúhradené pokuty sú neuznaným nákladom, takže môžeš.
Jelena
13.03.07,13:50
Vďaka a pekný deň.
JDM
13.03.07,16:00
V tejto súvislosti ma napadlo, ako sa rozlišujú náklady účtov 544 a 545 v praxi. Ja napr. na 544 účtujem len sumy, ku ktorým mám doslovne priradený text-----faktúrujeme vám zmluvnú pokutu vo výške...-----. Všetky ostatné penále a pokuty dávam na 545. Je to tak správne? A zaplatené sumy na 544 sú daňový výdavok?, už sa v tom motám... vďaka
martinius
14.03.07,06:46
V tejto súvislosti ma napadlo, ako sa rozlišujú náklady účtov 544 a 545 v praxi. Ja napr. na 544 účtujem len sumy, ku ktorým mám doslovne priradený text-----faktúrujeme vám zmluvnú pokutu vo výške...-----. Všetky ostatné penále a pokuty dávam na 545. Je to tak správne? A zaplatené sumy na 544 sú daňový výdavok?, už sa v tom motám... vďaka
Takže všetko,čo naúčtuješ na 544 (zmluvné pokuty),budú raz daňovo uznané náklady,v zákone je však podmienka: až po zaplatení. Preto ak zmluvné pokuty nie sú na konci roka tebou uhradené,tak predstavujú +položku k základu dane.
Všetko,čo účtuješ na účte 545 - nezmluvné pokuty,predstavuje daňovo neuznané náklady - vždy.
alušik
14.03.07,06:55
Na zmluvné pokuty 544 účtuješ všetky pokuty, ktorých zaplatenie Ti vyplýva nielen z faktúry, ale vo všeobecnosti napr. z Obchodného zákonníka alebo Občianskeho zákonníka, prípadne iných všeobecných záväzných pravidiel a predpisov druhej zmluvnej strany. Zjednodušene povedané - väčšinou sú to pokuty platené obchodným partnerom, pretože ten obchodný partner si musí túto pokutu zdaniť, keďže je to jeho výnos. Na 545-Ostatné pokuty účtuješ pokuty účtované úradmi - Daňovým úradom, zdravotnou poisťovňou,sociálnou poisťovňou, prípadne sankcie za nesprávne použitie dotácie poskytnutej zo štátneho rozpočtu. :)