Monikov
13.03.07,15:48
Chcela by som Vás požiadať o názor, či vstupuje spotrebná daň z alkoholu do základu dane pre DPH. Jedná sa o pestovateľskú pálenicu , ktorá bola povinná zaregistrovať sa za platiteľa DPH. /Jeho tržba pozostávala zo spotrebnej dane a z príjmu za službu - vypálenie ovocia./ Na DU pracovníčka povedala, že to je nezmysel aby vstupovala do z.d. pre DPH aj spotrebná daň. Ja som však presvedčená, že sa spotrebná daň do základu dane pre DPH započítava. Ďakujem!
Excise Duty
13.03.07,17:48
Chcela by som Vás požiadať o názor, či vstupuje spotrebná daň z alkoholu do základu dane pre DPH. Jedná sa o pestovateľskú pálenicu , ktorá bola povinná zaregistrovať sa za platiteľa DPH. /Jeho tržba pozostávala zo spotrebnej dane a z príjmu za službu - vypálenie ovocia./ Na DU pracovníčka povedala, že to je nezmysel aby vstupovala do z.d. pre DPH aj spotrebná daň. Ja som však presvedčená, že sa spotrebná daň do základu dane pre DPH započítava. Ďakujem!

Pestovateľské pálenie je dodaním služby a nie dodaním tovaru, takže spotrebná daň zinkasovaná od pestovateľa nevstupuje do základu pre výpočet DPH, naopak, príjem za poskytnú službu – vypálenie destilátu do základu pre výpočet DPH vstupuje.
Monikov
14.03.07,15:14
ďiky za radu
Monikov
14.03.07,15:23
Ešte len dodám, že včera iná pracovníčka z DU - poradkyňa pre verejnosť povedala daňovníkovi, že spotrebná daň vstupuje do základu dane pre DPH. Požiadali sme radšej o písomné stanovisko nech to máme "na papieri".
Excise Duty
14.03.07,21:12
Ešte len dodám, že včera iná pracovníčka z DU - poradkyňa pre verejnosť povedala daňovníkovi, že spotrebná daň vstupuje do základu dane pre DPH. Požiadali sme radšej o písomné stanovisko nech to máme "na papieri".

To je v poriadku a tak to platí všeobecne na základe ustanovenia § 22 zákona o DPH.
Ak napr. veľký liehovar nakúpi suroviny a z týchto surovín vyrobí liehoviny, vyrobil tovar pre zatiaľ ešte neznámeho odberateľa, ktorý bude predmetom predaja. Pri predaji tohto tovaru je potom základom dane cena tovaru, ku ktorej musí byť pripočítaná spotrebná daň a napokon z tohto základu vypočítaná aj DPH, je to jednoznačný prípad dodania tovaru, kde do základu pre výpočet DPH vstupuje aj spotrebná daň.
V prípade pestovateľského pálenia je to iné, pálenica má len výrobné zariadenie, surovinu (ovocný kvas) si prinesie pestovateľ, z ktorého mu pálenica destiláciou vyrobí ovocný destilát, ten ale pestovateľovi nepredáva, je to predsa jeho tovar, teda nejde o dodanie tovaru. Destiláciou ovocného kvasu mu poskytla iba službu, za ktorú si pochopiteľne účtuje príslušný poplatok a ktorý jediný je výnosom (príjmom) tejto pálenice. Keďže destilát vyrobený v pestovateľskej pálenici podlieha zníženej sadzbe dane podľa ustanovenia § 6 ods. 1 písm. b) zákona o spotrebnej dani z liehu, túto daň zinkasuje od pestovateľa a následne ju odvedie do ŠR, táto daň teda nie je jej výnosom (príjmom)! Ak je pálenica platiteľom DPH, podlieha tejto dani iba poplatok za pálenie, takáto pálenica je však drahšia v porovnaní s ostatnými pálenicami, ktoré nie sú platiteľmi DPH. Nemusí to byť vždy pravidlom, lebo poplatky v iných páleniciach môžu byť naopak aj vyššie, a to aj bez DPH, závisí to od mnohých okolností, či sa kúri drevom, plynom, či sa voda do chladičov čerpá z potoka alebo sa používa voda z vodovodnej siete, možností ovplyvňujúcich výšku poplatku za pálenie je veľmi veľa.
Možno, že sa mýlim keďže nepoznám detaily tohto konkrétneho prípadu ale z praxe viem, že pálenice nedosahujú inkasovaným poplatkom za pálenie taký obrat, aby sa museli povinne registrovať ako platitelia DPH. Obávam sa, že v tomto prípade bola do obratu nesprávne započítavaná aj spotrebná daň, čo samozrejme ovplyvnilo jeho výšku a tým došlo k povinnej registrácii.
Treba sa držať textu ustanovenia prvej vety § 4 ods. 9 zákona o DPH.
Monikov
15.03.07,14:28
Díky za vysvetlenie. Bude to asi tak, ako ste to vysvetlili. Keďže v zákone o DPH som sa len dočítala, že do základu dane pre DPH vstupujú aj ostatné dane, clá a poplatky ktoré súvisia s tovarom alebo službou, nebola som si istá . A nemajú nato jednotný názor, žiaľ, ani na DÚ. A čo sa týka obratu do neho sme nezapočítavali spotrebnú daň. Jedná sa o obrat čisto len z poplatku za vypálenie - službu. Už som tu našla aj iný článok, kde toto už niekto rozoberal a bolo to tak, ako ste to napísali vy. Tak ďakujem, veľmi ste mi pomohli.
Excise Duty
16.03.07,06:38
Díky za vysvetlenie. Bude to asi tak, ako ste to vysvetlili. Keďže v zákone o DPH som sa len dočítala, že do základu dane pre DPH vstupujú aj ostatné dane, clá a poplatky ktoré súvisia s tovarom alebo službou, nebola som si istá . A nemajú nato jednotný názor, žiaľ, ani na DÚ. A čo sa týka obratu do neho sme nezapočítavali spotrebnú daň. Jedná sa o obrat čisto len z poplatku za vypálenie - službu. Už som tu našla aj iný článok, kde toto už niekto rozoberal a bolo to tak, ako ste to napísali vy. Tak ďakujem, veľmi ste mi pomohli.

Nebude to asi tak, je to celkom určite tak. Ovocný kvas je mojim majetkom, ale ten pochopiteľne nebudem konzumovať, tak si z neho v pálenici nechám vydestilovať lieh, ktorý je v ňom obsiahnutý, aj hotový destilát je mojim majetkom. Teda vôbec nedochádza k naplneniu podstaty dodania tovaru v zmysle ustanovenia § 8 ods. 1 písm. a), t.j. k zmene vlastníckeho práva, preto spotrebná daň nemôže byť v tomto prípade započítaná do základu pre výpočet DPH.
Monikov
16.03.07,13:55
No tak díky ešte raz za úplnú odpoveď. Teraz som to už pochopila, ale vôbec som v tom nemala jasno.
marcelaStanakova
30.07.07,08:51
Máme novú reštauráciu a samozrejme predaj alkoholických nápojov.
Podáva sa na Daňový úrad daňové priznanie zo spotrebnej dane?
Excise Duty
30.07.07,11:10
Máme novú reštauráciu a samozrejme predaj alkoholických nápojov.
Podáva sa na Daňový úrad daňové priznanie zo spotrebnej dane?

Odpoveď je v téme http://www.porada.sk/t34332-p5-uctovanie-v-restauracii.html#post505130 v príspevku 41.