apo
13.03.07,16:30
Na základe Dohody o poskytnutí nenávratného finančného príspevku formou jednorazovej paušálnej platby z Projektu podpory vytvárania pracovných miest formou nenávratného paušálneho príspevku dostali živnostníci peniaze, ktoré ich nezaväzujú k žiadnej investícii ale iba k zamestnávaniu osôb po dobu dvoch rokov.

Čo s týmto príspevkom z pohľadu dane z príjmu.

Pri oslobodených príjmoch podľa §9/2d je uvedené: plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce okrem platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa §6.

Uvažujem nad tým, čo chce tento paragraf povedať formuláciou okrem platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa §6.

Doteraz mám fixovaný postup, že výdavky (náklady) kryté peniazmi z úradu práce nie sú daňovými výdavkami (nákladmi), v podvojnom účtovníctve môžeme vyvažovať náklady výnosmy na 648.

Ako chápať ustanovenie §9/2d naviac keď Dohoda ... nezaväzuje ku žiadnym konkrétnym výdavkom, ale iba k zotrvaniu pri zamestnávaní.

Poradí niekto?

apo
apo
13.03.07,19:40
Skrátený text otázky apo

Pôvodná bola príliš komplikovane postavená.

Veľmi jednoducho:
Z úradu práce na základe projektu ministerky Radičovej vznikol v dvoch vlnách 2005 a 2006 produkt na základe ktorého živnostík dostal finančný príspevok, ktorý ho zaviazal iba držať zamestnancov, živnostník nemusel do ničoho investovať.

Ako sa tento príspevok bude správať v dani z príjmu FO.

apo
apo
14.03.07,08:19
Pôvodná bola príliš komplikovane postavená.

Veľmi jednoducho:
Z úradu práce na základe projektu ministerky Radičovej vznikol v dvoch vlnách 2005 a 2006 produkt na základe ktorého živnostík dostal finančný príspevok, ktorý ho zaviazal iba držať zamestnancov, živnostník nemusel do ničoho investovať.

Ako sa tento príspevok bude správať v dani z príjmu FO.

apo

Priatelia nik neporad?

apo
renča1
14.03.07,08:29
Keď nikto nezačal, začnem ja. Ja si myslím, že takýto príspevok sa bude rovnako "správať" a zdaňovať ako aj iné príspevky. To znamená, že príjem z príspevku sa zahrnie do základu dane až pri čiastočnej spotrebe, zároveň sa uplatní do daň.výdavkoch výdavok z čerpania príspevku. Konečný základ dane v danom roku bude 0.-
apo
14.03.07,09:31
Keď nikto nezačal, začnem ja. Ja si myslím, že takýto príspevok sa bude rovnako "správať" a zdaňovať ako aj iné príspevky. To znamená, že príjem z príspevku sa zahrnie do základu dane až pri čiastočnej spotrebe, zároveň sa uplatní do daň.výdavkoch výdavok z čerpania príspevku. Konečný základ dane v danom roku bude 0.-

Tento príspevok je iný od ostatných v tom, že nezaväzuje živnostníka ku realizácii konkrétnych výdavkov a ani nie je špecifikované aké nákupy je možné uhradiť z príspevku.

Pri kontrole plnenia dohody skoro jeden klinet musel vrátiť príspevok lebo chcel byť príliš chytrý a zamestnal iba na polovičný úväzok. Museli sa opraviť mzdy a vštky odvody doplatiť podľa plného úväzku. Inak sa nik nestaral akú mzdu má pracovník na pracovnom mieste vytvorenom v súlade s dohodou o vytvorení pracovného miesta.

Takže neviem akým výdavkom by som mal príjem z príspevku ZNEUTRALIZOVAŤ.

apo
mysimis
14.03.07,09:53
Práve riešim takýto isý prípad v tomto linku: (http://www.porada.sk/showthread.php?t=46958)
renča1
14.03.07,10:22
Takže neviem akým výdavkom by som mal príjem z príspevku ZNEUTRALIZOVAŤ.

apo

Výdavok vznikne v okamihu zamestnania osôb. Predstavovaný výdavok bude mzda, poistné,odvody zamestnaných osôb.



zo stránky drsr:

Som začínajúci podnikateľ a od úradu práce som dostal príspevok na podnikanie. Je tento môj príjem oslobodený od dane ?


V súlade s ustanovením § 9 ods. 2 písm. d) zákona o dani z príjmov sú od dane z príjmov oslobodené plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce (zákon č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č.191/2004 Z. z.) okrem platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov.
Z uvedeného vyplýva, že napr. príspevok poskytnutý podnikateľovi podľa zákona č. 5/2004 Z.z. na úhradu vyplatenej mzdy jeho zamestnancovi, nie je od dane oslobodený, podlieha teda zdaneniu. Z ustanovenia § 19 ods. písm. m) zákona o dani z príjmov vyplýva, že ak príspevok je zahrnovaný do základu dane, potom aj výdavky z neho hradené sú súčasťou daňových výdavkov.
U daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva sa podľa § 17 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov do základu dane nezahrnie dotácia, podpora a príspevok v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov.
Prijatá dotácia, podpora, príspevok sa v nadväznosti na § 17 ods. 3 písm. h) bod 2 zákona o dani z príjmov zahrnie do základu dane v období jeho čerpania, teda v tom zdaňovacom období, v ktorom sa do základu dane zahrnul aj výdavok hradený z tejto dotácie.


PS: veď predsa ak dostanem finančný príspevok, tak ho aj niekde použijem a budem z neho čerpať...
mysimis
14.03.07,10:35
Renča, ale tento príspevok nie je určený ani na úhradu miezd, odvodov a pod. je to "jednorázový paušálny príspevok na vytvorenie pracovného miesta".
Z uvedeného vyplýva, že dotáciu môže firma použíť na čo chce. A v mojom prípade sa jedná o PÚ.
renča1
14.03.07,10:39