ValMa
13.03.07,16:34
Neviem si rady s týmto problémom. Zamestnanec poberal v r. 06 daň bonus na deti. Na konci roka zistil, že si ho tiež uplatnila jeho manželka. Pri ročnom zúčtovaní som to zohľadnila a daňový bonus som mu zrazila. Ide o to, že bude splácať po splátkach 1620,- mesačne. Neviem ako sa to účtuje:
daň za 2/07 20 154,- Sk
bonus - 5 400
Roč.zúč. - 21 240,-
daň. bonus na vybratie 19 440,-
zaplatená daň 12 954
jeho mesačná splátka 1 620,- zrazené vo výplate

Účtujem to prvý raz, prosím pomôžte mi s tým.
Monika Kováčová
13.03.07,15:50
O splácaní nedoplatku z ročného zúčtovania (či už na dani alebo na DB) počujem prvý krát. Pýtaš sa na účtovanie v JÚ, alebo v PÚ? Zle si zaradila otázku, neviem to z nej pochopiť.
ValMa
13.03.07,16:17
Ide o účtovanie v PÚ. Jeho nedoplatok bol zaplatený z prostriedkov zamestnávateľa a on bude splácať mesačnými splátkami zamestnávateľovi.
Johanka
13.03.07,16:32
V Zákone o dani z príjmov sa dá nájsť aj toto:
§ 40
(4) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zavinením zamestnanca

a) daň nezrazil alebo zrazil v nesprávnej výške, zrazí ju vrátane príslušenstva do troch rokov od konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k jej nesprávnej zrážke alebo v ktorom nebola zrazená vôbec,
b) daňový bonus priznal a vyplatil vo vyššej sume, ako je ustanovené týmto zákonom, vyberie ho vrátane príslušenstva od zamestnanca zvýšením preddavku na daň alebo dane do troch rokov od konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k jeho nesprávnemu uplatneniu.


Nemám po ruke nové tlačivo Q-neho prehľadu, ale v starom sa takéto nedoplatky na dani z predchádzajúcich zdaňovacích období uvádzali do riadku 8.

To, že zamestnávateľ prevzal "iniciatívu" na seba nechápem .Pravdepodobne to vyplýva z neznalosti vyššie citovaného ustanovenia...

Ak to už urobil, zaúčtouj to ako pohľadávku voči zamestnancovi na účet 335 (mne sa to javí ako pôžička zamestnancovi ).
ValMa
13.03.07,17:01
Ďakujem za odpoveď, zamestnávateľ to preto tak urobil, lebo ide o riaditeľa podniku.
Johanka
13.03.07,17:13
:) on je iný?
Nikde v citovanom ustanovení som nečítala, že okrem riaditeľov podniku :--- .. Zbytočne vytvorený chaos a zbytočne dal zamestnávateľ štátu k dispozícii svoje peniažky ....
ValMa
13.03.07,17:40
môžem sa ešte opýtať čo to znamená, že vyberie daňový bonus vrátane príslušenstva od zamenstnanca? Čo je to príslušenstvo?
Johanka
13.03.07,17:43
Uff, to neviem . Že by nejaký sankčný úrok ?
Monika Kováčová
13.03.07,17:44
Uff, nedávaj nám také ťažké otázky...
Neviem ani ja.