zaphira
13.03.07,16:50
Ahojte. Mám potvrdenku z banky, že podnikateľ vložil osobny vklad na devizovy učet. Na potvrdenke je suma 145.000,- CZK, kurz 0,00 a na účet mi pribudlo 145.000,-. Ako to mám urobiť pri účtovaní, keďže musím použiť kurz ku tomu dňu, ale tým pádom sa mi suma zmení. Ako to mám zaúčtovať tak aby sa mi nezmenila? Použiť kurz 1,00?

A ešte jedna vec. Na devizovy učet nam jedna firma zaplatila 100.000,- Czk. Po prepočte na SK to hodilo sumu 130.200,- . Lenže tá suma je na priebežnej položke a nepatrí nám ale ide len cez náš účet lebo ju vyplatíme inej firme. Tej inej firme vyplatíme 100.000,- tak ako bolo vložene. Ale čo s tym zvyškom 30.200? Možno som Vam to vyznie ako hluposť a možno som to zle pochopila, ale ak sa Vam na tom zdá niečo zlé, prosím upozornite ma. Ďakujem.
Monika Kováčová
13.03.07,15:54
Potvrdenku si pozri ešte raz. Pozri si sumu v CZK a v SKK. Porovnaj a upresni, či vložil CZK alebo SKK. Na devízovom účte je CZK ? Potom to budú CZK a účtuješ kurzom NBS.

A ešte k tej jednej veci: Nechápem čo je na priebežnej položke a nepatrí vám a len ide cez váš účet a prečo tam vidíš zvyšok 30.200,-.

Úhrada 100000,- CZK je na Slovenskom účte alebo na tom devízovom hore spomínanom?
Prijmeš do PD na účet 130.200 SKK, ako úhradu pohľadávky a nie na priebežnú položku.
zaphira
13.03.07,15:59
Tych 100.000,- je na devízovom účte. Je to tušim suma z exekúcie pre nášho klienta, ktorá nepatrí nám ako firme ale tomu klientovi, lenže exekútor posiela všetky sumy nám a my ich potom odovzdáme klientovi. Takže to dávam na priebežnú položku.
Asi som to tam vyššie trochu pomotala.
Proste ide mi len o to, že sa mi na devízovom účte zjavilo 100.000,- a neviem ako to mám zaúčtovať aby to bolo správne, či mám použiť nejaký kurz...
renča1
13.03.07,16:25
Tych 100.000,- je na devízovom účte. Je to tušim suma z exekúcie pre nášho klienta, ktorá nepatrí nám ako firme ale tomu klientovi, lenže exekútor posiela všetky sumy nám a my ich potom odovzdáme klientovi. Takže to dávam na priebežnú položku.
...

Nechápem, prečo vám exekútor posiela peniaze a vy ich zasa posielate dotyčnému. Nie je to náhodou tak, že voči dotyčnému evidujete pohľadávky a vy ich cez exekútora vymáhate? Nemajú sa náhodou tieto sumy účtovať ako vymožiteľné vaše pohľadávky?
zaphira
13.03.07,16:28
NIe, to nie su pohladavky. Pohladavka je uz davno vymozena, vymahaju sa este trovy a uroky a tie patria klientovi. Na náš účet ich exekútor posiela preto, lebo klient nemá zriadený účet.
renča1
13.03.07,16:36
Ahojte. Mám potvrdenku z banky, že podnikateľ vložil osobny vklad na devizovy učet. Na potvrdenke je suma 145.000,- CZK, kurz 0,00 a na účet mi pribudlo 145.000,-. Ako to mám urobiť pri účtovaní, keďže musím použiť kurz ku tomu dňu, ale tým pádom sa mi suma zmení. Ako to mám zaúčtovať tak aby sa mi nezmenila? Použiť kurz 1,00?

predpokladám, že toto si už vyriešila...

A ešte jedna vec. Na devizovy učet nam jedna firma zaplatila 100.000,- Czk. Po prepočte na SK to hodilo sumu 130.200,- . Lenže tá suma je na priebežnej položke a nepatrí nám ale ide len cez náš účet lebo ju vyplatíme inej firme. Tej inej firme vyplatíme 100.000,- tak ako bolo vložene. Ale čo s tym zvyškom 30.200? Možno som Vam to vyznie ako hluposť a možno som to zle pochopila, ale ak sa Vam na tom zdá niečo zlé, prosím upozornite ma. Ďakujem.

Vy tej druhej firme vyplatíte 100 tis. v sK alebo v CZK?
zaphira
13.03.07,16:41
druhej firme vyplatime 100.000,- v SK
renča1
13.03.07,16:53
druhej firme vyplatime 100.000,- v SK


Možno budem mať hlúpe otázky, ale prečo chcete vyplatiť v SK, keď ste prijali peniaze v CZK? Píšeš, že vám ich zasiela exekútor. Z uvedeného mi vyplýva, že exekútor vám zasiela časť peňazí pre firmu a časť peňazí pre vás. Máte vyúčtovanie od exekútora? Bolo by dobre sa pozrieť či je tam uvedený rozpis a ak nie zavolala by som exekútorovi nech ho pošle aby som vedela čoho sa zbytok peňazí týka. Podľa všetkého to vyzerá ako vrátka peňazí, ktorá bola uplatnená v daňových výdavkoch, táto vrátka (prevyšujúca časť peňazí ) by mal predstavovať váš zdaniteľný príjem. Moc málo informácií na to aby sa dalo správne a presne povedať čo s tým.
zaphira
13.03.07,17:12
jedno viem isto, ze tych 100.000,- je suma čisto pre klienta, nic z toho nie je nase,pretoze nám už boli trovy zaslané. Take násho základu dane sa to nijak nedotkne.
Ked tak nad tym rozmyslam, asi bude lepsie ked zajdem za niekym kto sa na to osobne pozrie, lebo cez internet sa vsetko vyriesit nedá. Ale aj tak dakujem vsetkym ktori mi chceli pomôct. DAKUJEM.
renča1
13.03.07,17:20
A ešte jedna vec. Na devizovy učet nam jedna firma zaplatila 100.000,- Czk. Po prepočte na SK to hodilo sumu 130.200,- . Lenže tá suma je na priebežnej položke a nepatrí nám ale ide len cez náš účet lebo ju vyplatíme inej firme. Tej inej firme vyplatíme 100.000,- tak ako bolo vložene. Ale čo s tym zvyškom 30.200? Možno som Vam to vyznie ako hluposť a možno som to zle pochopila, ale ak sa Vam na tom zdá niečo zlé, prosím upozornite ma. Ďakujem.


druhej firme vyplatime 100.000,- v SK

Vieš zaphira v úvodnom príspevku si napísala, že tej inej firme vyplatíte 100 tis. tak ako bolo vložené. Z toho som usúdila, že išlo o sumu 100 tis. nie však v SK ale v CZK . V ďalšiom príspevku si napísala, že vyplatíte v SK.

Chcem len to povedať, že ak by ste vyplatili sumu 100 tis. v CZK, tak vzniknutý rozdiel by bol kurzový rozdiel, ktorý by nevoplyv.základ dane. Ale akonáhle zinkasuješ viac peňazí v CZK , ako budeš následne posielať v SK, tak ide podľa mňa o zdan.príjem. Veď vaša firma príde takouto formou len tak k peniazom...