EkoMax
13.03.07,16:53
Prosím o radu, celý deň som to overovala na DÚ, čítala zákon o dani z príjmov a dani o cestovných náhradách, ale čím viac o tom zisťujem, tým som neistejšia.
Podnikateľ má súkromné motorové vozdilo, nezaradené do podnikania, nakoľko leasingová spoločnosť nechcela zmluvu na podnikateľa /práve začal podnikať/ ale na fyzickú osobu. Cestnú daň vyplatil, PHM dáva do nákladov na základe blokov a normy spotreby v TP.
Moja otázka : Má nárok na náhradu 6,20 Sk ak ide o úžitkové motorové vozidlo ?
Neodpisuje ho, opravy nedáva do nákladov nakoľko ho nemá zaradené.
Na DÚ mi povedali že môže, ale na daň. riaditeľstve tvrdili že podľa zákona o dani z príjmov môže uplatňovať 6,20 len na osobné mot. vozidlo.
Bude veľmi vďačná, ak mi niekto poradí, hlavne ak už mal v podobnom prípade daňovú kontrolu. :confused:
renča1
13.03.07,16:33
Prosím o radu, celý deň som to overovala na DÚ, čítala zákon o dani z príjmov a dani o cestovných náhradách, ale čím viac o tom zisťujem, tým som neistejšia.
Podnikateľ má súkromné motorové vozdilo, nezaradené do podnikania, nakoľko leasingová spoločnosť nechcela zmluvu na podnikateľa /práve začal podnikať/ ale na fyzickú osobu. Cestnú daň vyplatil, PHM dáva do nákladov na základe blokov a normy spotreby v TP.
Moja otázka : Má nárok na náhradu 6,20 Sk ak ide o úžitkové motorové vozidlo ?

nemá nárok a to z dvoch dôvodov. Súkromné mot.vozidlo je stále na leasing a nie je v osob.vlastníctve daňovníka a z druhého dôvodu ide o užitkové vozidlo a nie o osobné vozidlo.

Neodpisuje ho, opravy nedáva do nákladov nakoľko ho nemá zaradené.
Na DÚ mi povedali že môže, ale na daň. riaditeľstve tvrdili že podľa zákona o dani z príjmov môže uplatňovať 6,20 len na osobné mot. vozidlo.

súhlasím s daňovým riaditeľstvom

Bude veľmi vďačná, ak mi niekto poradí, hlavne ak už mal v podobnom prípade daňovú kontrolu. :confused:

odpoveď čiernou farbou v citácií.
Johanka
13.03.07,16:36
Daňové riaditeľstvo sa má oporu v tomto ustanovení Zákona o dani z príjmov:
§19 ods.2
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
;)