lecci
13.03.07,18:46
Dobrý večer,
môžte mi prosíím niekto poradiť s nasledujúcim problémom?

Máme dohodu o vyk. práce s dôchodcom, ktorý poberá star. dôchodok, od nás poberá HM 12350 Sk/mesačne. Zároveň mi priniesol Potvrdenie o príjmoch FO.... na sumu 30100Sk od inej firmy.
Podľa všetkého by mal podať daň. priznanie.
Lenže ja som sa s takýmto prípadom ešte nestretla a tak neviem, ako mám postupovať pri vypĺňaní daň. priznania...
Potrebujem vedieť aj výšku jeho star. dôchodku, ktorý poberá?

ĎAKUJEM!!!
katkaj
13.03.07,18:02
Dobrý večer,
môžte mi prosíím niekto poradiť s nasledujúcim problémom?

Máme dohodu o vyk. práce s dôchodcom, ktorý poberá star. dôchodok, od nás poberá HM 12350 Sk/mesačne. Zároveň mi priniesol Potvrdenie o príjmoch FO.... na sumu 30100Sk od inej firmy.
Podľa všetkého by mal podať daň. priznanie.
Lenže ja som sa s takýmto prípadom ešte nestretla a tak neviem, ako mám postupovať pri vypĺňaní daň. priznania...
Potrebujem vedieť aj výšku jeho star. dôchodku, ktorý poberá?

ĎAKUJEM!!!

Pokiaľ nemal dohodu zdanenú zrážkovo tak mu môžete vykonať aj RZD.
Dôchodok nie je zdaniteľný príjem. Pokiaľ nepodpísal žiadosť o vykonanie RZD alebo chce dodaniť zrážkovú daň tak podá DP sám
lecci
13.03.07,18:06
dohodu mal zdanenú zrážkovo aj od nás aj od tej druhej firmy. žiadosť o RZD nepodpísal, len ma poprosil, či by som mu v prípade, že DP musí podať, to DP nespravila...
katkaj
13.03.07,18:15
dohodu mal zdanenú zrážkovo aj od nás aj od tej druhej firmy. žiadosť o RZD nepodpísal, len ma poprosil, či by som mu v prípade, že DP musí podať, to DP nespravila...


Ale pokiaľ má u vás príjem na dohodu niečo cez 12.000 mesačne tak ako to môže mať zdanené zrážkovo ? :confused:
jamis
13.03.07,18:23
dohodu mal zdanenú zrážkovo aj od nás aj od tej druhej firmy. žiadosť o RZD nepodpísal, len ma poprosil, či by som mu v prípade, že DP musí podať, to DP nespravila...

Zrážková daň, je do výšky 5.000,-- Sk. Z vyššej sumy sa daň platí preddavkovo.
lecci
13.03.07,18:33
ospravedlňujem sa, pomýlila som sa. Od nás má daň platenú preddavkami.
takže teraz mu vlastne do DP vyplním len príjem od nás, čiže 12x12350, odrátam preddavky na daň a to je všetko...
katkaj
13.03.07,18:38
ospravedlňujem sa, pomýlila som sa. Od nás má daň platenú preddavkami.
takže teraz mu vlastne do DP vyplním len príjem od nás, čiže 12x12350, odrátam preddavky na daň a to je všetko...

Tak do DP dáš len príjem zdanený preddavkovo. Pokiaľ bol dôchodcom už k 1.1.2006 a má dôchodok menší ako 90816 tak si môže odrátať aj odpočet vo výške 90816- dôchodok
lecci
13.03.07,18:39
Zrážková daň, je do výšky 5.000,-- Sk. Z vyššej sumy sa daň platí preddavkovo.


len potom mi celkom nie je jasné, prečo v tej druhej firme, kde dostal pravdepodobne jednorázovo 30 100Sk - daň 5 715Sk, mu daň vybrali zrážkou...:mee:
katkaj
13.03.07,18:40
len potom mi celkom nie je jasné, prečo v tej druhej firme, kde dostal pravdepodobne jednorázovo 30 100Sk - daň 5 715Sk, mu daň vybrali zrážkou...:mee:

pravdepodobne ? Na potvrdení by malo byť napísané za aké mesiace je príjem ;)
jamis
13.03.07,18:43
len potom mi celkom nie je jasné, prečo v tej druhej firme, kde dostal pravdepodobne jednorázovo 30 100Sk - daň 5 715Sk, mu daň vybrali zrážkou...:mee:

Asi si ale nie si istá, či to bolo jednorazovo. Ak áno, potom aj tam urobili chybu v zrážaní dane.
lecci
13.03.07,18:48
pravdepodobne ? Na potvrdení by malo byť napísané za aké mesiace je príjem ;)

no veď nie je to tam uvedené. Len kalendárny rok. Tiež mi to bolo čudné, a práve preto sa len domnievam...

ďakujem veľmi pekne za pomoc
:)
katkaj
13.03.07,18:50
no veď nie je to tam uvedené. Len kalendárny rok. Tiež mi to bolo čudné, a práve preto sa len domnievam...

ďakujem veľmi pekne za pomoc
:)


Pokiaľ je na potvrdení uvedené že je to zrážková daň tak to treba brať ako zrážkovú daň a v tomto prípade to považovať za vysporiadané. Za potvrdenie zodpovedá zamestnávateľ ktorý ho vystavil ;)