Ester plus
13.03.07,20:04
Ak bola živnosť prerušená v priebehu roka 2006 a k 31.03.2007 nebola obnovená, ku dňu mimoriadnej účtovnej závierky majú byť vykázané záväzky a pohľadávky vo výkaze majetku a záväzkov alebo tam nemajú byť, nakoľko bol o nich podľa § 17 upravený základ dane.
vikinka
13.03.07,19:11
Vo výkazoch na konci roku budú 0,-
Ester plus
13.03.07,19:13
Neviem či tomu dobre rozumiem, takže ak mám ku dňu prerušenia živnosti zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku, kde uvediem neuhr. pohľadávky a záväzky tá je len pre moju internú potrebu a ja podávam výkaz o MaZ na DÚ k 31.12. už s uhradenými teda nulovými pohľadávkami a záväzkami?
apo
13.03.07,19:34
Neviem či tomu dobre rozumiem, takže ak mám ku dňu prerušenia živnosti zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku, kde uvediem neuhr. pohľadávky a záväzky tá je len pre moju internú potrebu a ja podávam výkaz o MaZ na DÚ k 31.12. už s uhradenými teda nulovými pohľadávkami a záväzkami?

Pridám otázku na ktorú nepoznám odpoveď.

Pri prerušení živnosti sa postupuje ako pri jej ukončení? To znamená dodaním pohľadávky, znížim základ dane o záväzky?

Z môjho pohľadu by to bolo správne, ale ako sa má naozaj postupovať. Ja radšej rôznych poisťovacích poradcov, ktorí obchádzajú čo sa dá radšej odporučím ku konkurencii, lebo nemám čas riešiť tieto rébusy, ale predsa je dobre vedieť ako sa to má.

apo
Ivdi
13.03.07,20:05
Zákon o účtovníctve a postupy účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva nepoznajú pojem prerušenie podnikania.Podnikateľovi ukladajú povninnosti a upravujú postup len v prípade ukončenia podnikania. Z tohto dôvodu podnikateľ postupujev priebehu prerušenia podnikania v účtovníctve ako keby naďalej podnikal, vedie peňažný denník a ostatné účtovné knihy. Zákon o dani z príjmov upravuje v § 17 ods.8 postup úpravy dane v prípade ukončenia podnikania. Súčasne v § 17 ods.9 sa uvádza, že skončením podnikania sa rozumie aj prípad, ak podnikateľ preruší podnikania, a toto neobnoví do lehoty na podanie daňového priznania.V prípade, že sa podnikanie neobnoví vzniká povinnosť upravovať základ dane o:zostatky nespotrebovaných zásob
zostatky daňových rezerv
hodnotu pohľadávok
hodnotu závazkov, ktoré by sa pri ich úhrade považovali za daňový výdavok
apo
13.03.07,20:24
Zákon o účtovníctve a postupy účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva nepoznajú pojem prerušenie podnikania.Podnikateľovi ukladajú povninnosti a upravujú postup len v prípade ukončenia podnikania. Z tohto dôvodu podnikateľ postupujev priebehu prerušenia podnikania v účtovníctve ako keby naďalej podnikal, vedie peňažný denník a ostatné účtovné knihy. Zákon o dani z príjmov upravuje v § 17 ods.8 postup úpravy dane v prípade ukončenia podnikania. Súčasne v § 17 ods.9 sa uvádza, že skončením podnikania sa rozumie aj prípad, ak podnikateľ preruší podnikania, a toto neobnoví do lehoty na podanie daňového priznania.V prípade, že sa podnikanie neobnoví vzniká povinnosť upravovať základ dane o:zostatky nespotrebovaných zásob
zostatky daňových rezerv
hodnotu pohľadávok
hodnotu závazkov, ktoré by sa pri ich úhrade považovali za daňový výdavok

Kontrolná otázka:
Ak živnostník ku 31.12 má stále prerušenú živnosť tak sa musí správať pri podaní DP ako keby živnosť ukončil?

apo
Ivdi
13.03.07,20:33
Ano ako kebyju ukončil.
tinaM
13.03.07,20:36
ÁNO,odpoveď správna.
Lehota na podanie DP je 31.3..
Neviem, či tomu dobre rozumiem, ale ak SZČO obnoví živnosť napr. 1.2., tak nemusí upravovať podľa § 17 ak bolo prerušenie aj v 12.mesiaci.
Neviem, či mám pravdu.
vikinka
13.03.07,20:40
Lehota na podanie DP je 31.3..
Neviem, či tomu dobre rozumiem, ale ak SZČO obnoví živnosť napr. 1.2., tak nemusí upravovať podľa § 17 ak bolo prerušenie aj v 12.mesiaci.
Áno Tina máš pravdu,mažem svoj príspevok a idem radšej spať,lebo dnes už poriadne nevidím na monitor.mimotemy
tinaM
13.03.07,20:42
Áno Tina máš pravdu,mažem svoj príspevok a idem radšej spať,lebo dnes už poriadne nevidím na monitor.mimotemy
Vikinka, to sme unavené asi všetky, no tá Porada je droga.
Vždy si poviem, že aspoň troško pozriem, a je polnoc, kým sa odtrhnem.:)
Ivdi
13.03.07,20:48
Lehota na podanie DP je 31.3..
Neviem, či tomu dobre rozumiem, ale ak SZČO obnoví živnosť napr. 1.2., tak nemusí upravovať podľa § 17 ak bolo prerušenie aj v 12.mesiaci.
Neviem, či mám pravdu.
Ak bolo prerušenie v 12. mesiaci tak ju musel prerušiť najmenej na pol roka. Takže ju neobnoví do podania DP-upravuje základ dane podľa §17.
tinaM
13.03.07,21:01
Ak bolo prerušenie v 12. mesiaci tak ju musel prerušiť najmenej na pol roka. Takže ju neobnoví do podania DP-upravuje základ dane podľa §17.
Ivdi, zadávateľ témy uvádza, že v priebehu roka prerušil živnosť.

Reagovala som na Vaše odpovede /Vikinka a Ivdi/, že musí upravovať základ podľa § 17, ak živnosť do 31.12. neobnoví.

No to nie je pravda, lebo ak ju obnoví do 31.3 nasledujúceho roka, tak nemusí upravovať.
Ester plus
14.03.07,05:55
Ak bola živnosť prerušená v priebehu roka 2006 a k 31.03.2007 nebola obnovená, ku dňu mimoriadnej účtovnej závierky majú byť vykázané záväzky a pohľadávky vo výkaze majetku a záväzkov alebo tam nemajú byť, nakoľko bol o nich podľa § 17 upravený základ dane.

Chýba ešte odpoveď zadávateľa témy.
Ivdi
14.03.07,07:40
Chýba ešte odpoveď zadávateľa témy.

Vo výkaze o majetku a závazkoch bude 0, lebo už bude o ne upravený základ dane podľa §17 v DP.